اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت یک پل H با ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت یک پل H با ماسفت

سلام
    من میخوام یه پل H اصولی با ماسفت درست کردم که بیشتر از 20 ولت هم نمیخوام بهش بدم البته نمیخوام خیلی هم گرون بشه واسه همین از IR2104 و اینا استفاده نکردم.
    یکی قبلا درست کرد که نقشه اش اینه خیلی هم خوب جواب میده ولی ماسفت ها یکم داغ میکنن گفتم شاید چون مقاومت R5 و R1 مقدارش زیاده گیت ماسفت ها خوب تحریک نمیشه و بخاطر اینه که ماسفت ها داغ میکنن درسته؟

ولی اگه مشکل از اونجا باشه توی نقشه پایین نباید ماسفت های Q2 و Q4 داغ کنند چون با جریان زیادی گیت هاشون داره تحریک میشه اما داغ میکنن

یعنی حتما باید یه درایور ماسفت مثل TC4428 بذارم؟
    (این سوالم خیلی مهمه) اصلا این درایور ماسفت ها کجا استفاده میشن ؟منظورم اینه که مال فرکانس ها یا ولتاژهای خاصی هستند یا کلا باید اینارو گذاشت
    AYRIC

پاسخ : ساخت یک پل H با ماسفت

وقتی ماسفتت خوب روشن نشه داغ میکنه البته جریان بالا هم یه بحث جداست و همینطور فرکانس کاری.

شما از یه LO side Hi side استفاده کنی مشکل حل میشه. البته من سوادم در همین حده شاید اینمدارم درست بشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
      وقتی ماسفتت خوب روشن نشه داغ میکنه البته جریان بالا هم یه بحث جداست و همینطور فرکانس کاری.

شما از یه LO side Hi side استفاده کنی مشکل حل میشه. البته من سوادم در همین حده شاید اینمدارم درست بشه.
      ممنون از پاسختون
      پس نمیدونید مدارای من درسته یا نه؟
      AYRIC

دیدگاه

با دو سه تا ترانزیستور کارت را میفته. این مدار حق داره داغ کنه. فعلا در حال تناول شام هستم. تموم شد یه مدار میزارم.

دیدگاه

اینم مدار ما.
          q3 نات ترانزیستوریه.
          d4,c1 همون پمپ شارژ خازنی برای های ساید هستن.
          D2,R3 خاموش کننده هایساید از طریق q3 هستن.
          q4 تقویت کننده جریانی برای R4 که یه جورایی بالاکش گیت هایسایده هستش. 1 کیلو تقسیم بر بتای ترانزیستور میشه مقاومتی که از گیت دیده میشه.
          R1,R2,D1 شبکه خاموش کننده و روشن کننده لو ساید. دلیل اینکه از چند قطعه استفاده شده اینه که روشن شدن کند تر از خاموش شدن باشه. اینطوریش کردم که مطمئن باشیم بالایی خاموش شده بعد پایینی روشن بشه. یعنی یه جورایی روشن شدن به تاخیر بیفته تا از خاموش شدن بالایی مطمئن بشیم.
          D3 برای اینه که تا ترانزیستور پایینی خاموش نشده بالایی هوس روشن شدن به سری نزنه. یه جورایی حفاظته که یه موقع با هم روشن نشن.

قسمتی رو فراموش کردم بکشم. یک مقاومت باید روی بیس ترانزیستور q3 باشه. بعد از انشعابی که رفته واسه لو ساید. یعنی گیت لو ساید مستقیم از ورودی و بیس q3 با مقاومت.

خب این شد نتیجه نیم ساعت تفکر ما.

دیدگاه

با عرض معذرت. امروز صب از خواب بیدار شدم رفتم تو فکر این دیود d3. اقا این دیود رو باید حذف کنید. وجودش مشکلسازه. جلوی روشن شدن هایساید رو میگیره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
              با عرض معذرت. امروز صب از خواب بیدار شدم رفتم تو فکر این دیود d3. اقا این دیود رو باید حذف کنید. وجودش مشکلسازه. جلوی روشن شدن هایساید رو میگیره.
              آقا واقعا دستتون درد نکنه مدار توی پروتئوس داره جواب میده و من بخاطر این که مطمئن بشم یه پل h هم باهاش درست کردم اینم عکسش

و چند تا سوال
              1- تا یه بار هر دو طرف رو صفر و یک نکنم ولتاژ کامل سر موتور نمیافته این رو میشه کاریش کرد یا نه؟ فکر کنم نشه چون تو توضیخاتی که دادی گفتید اول باید ماسفت پایینی روشن بشه تا خازن پر بشه
              2 - این دیودهای که برای دیر روشن شدن ماسفت گذاشتید چطور عمل میکنند؟ چون انگار جهتشون از طرفیه که باعث دیر روشن شدن ماسفت میشن
              3- اون دیود ها اگه شاتکی باشن توی عمل فرقی هم میکنه؟
              4- یه سوال دیگه این که این خازن ها با زیاد شدن فرکانس باید مقدارشون زیاد بشه یا کم؟ مثلا شما گفتید برای 40khz 100نانو خوبه حالا اگه 80khz باشه باید 220نانو بذارم یا 50 نانو؟
              AYRIC

دیدگاه

اصلن اساس کار پمپ شارژ خازنی همینه. با صفر شدن خازنها شارژ میشه و با یک شدن تخلیه میشه. حتی سرری ir21xx رو هم استفاده بکنید باید این رو رعایت بکنید. برای حل این مشکل که شما گفتید میشه کارایی کرد. ولی از اونجایی که میخواید طراحیتون کم هزینه باشه فکر کنم بیخیالش بشید بهتره.

در حد توضیح کوتاهی بگم: یه اسیلاتور میزارید با دیوتی سایکل 50%. کارش شارژ کردن خازن باشه. یعنی خازن از طریق سوییچ ما شارژ نشه. اگه بخوایم صد در صد بالایی رو روشن کنیم دیگه خازن شارژ نمیشه. ما صد در صد میدیم به بالایی ولی با اون اسیلاتوره خازن همچنان در حال شارژه. ولی تو این روش که الان مدارشو گزاشتم ته تهش میشه 95 درصد دیوتی سایکل داد.

برای 80 کیلو هم همون 100 نانو جواب میده. هر چی فرکانس بره بالاتر خازن مورد نیاز کوچیکتر میشه. ولی شما کلا یه 470 نانو بزار که خیالت از هر جهت راحت باشه.

اون دیودها هم گفتم که. کارشون اینه که ماسفت رو با 10 اهم خاموش بکنن و با 30 اهم روشن بکنن. اینطوری دیرتر روشن میشه و احتمال تداخل دو سوییچ کمتره. میدونی که با هم روشن بشن اتصال کوتاه تو مدار پیش میاد.

دیدگاه

یه سوال دیگه :rolleyes:
                  تا چه اندازه میشه ولتاژ رو بالا برد؟
                  شاتکی ها رو هم نگفتید بدرد میخورن یا نه؟
                  AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
                    یه سوال دیگه :rolleyes:
                    تا چه اندازه میشه ولتاژ رو بالا برد؟
                    شاتکی ها رو هم نگفتید بدرد میخورن یا نه؟
                    توان تلف ده روی مقاومت 1 کیلو رو حساب کن. هر چی ولتاژ بالاتر بره تلفات اون بیشتر میشه. خیلی هم زیادش بکنی روشن شدن خیلی کند میشه. با بتای 100 بالای 3.3 کیلو بری دیگه بد میشه. ولتاژ ترانزیستور نات رو هم باید در نظر بگیری.

در کل!! شاتکی باید شاتکی باشد. شاتکی که شاتکی نباشد شاتکی نیست ) خوبن بابا جریانی نمیخوان بدن که. نیم امپری باشن و ولتاژشون جوابگو باشه خوبه.

دیدگاه

توان تلف ده روی مقاومت 1 کیلو رو حساب کن. هر چی ولتاژ بالاتر بره تلفات اون بیشتر میشه. خیلی هم زیادش بکنی روشن شدن خیلی کند میشه. با بتای 100 بالای 3.3 کیلو بری دیگه بد میشه. ولتاژ ترانزیستور نات رو هم باید در نظر بگیری.
                      اون توان تلفات رو بلد نیستم حساب کنم اما فکر کنم همین مدار رو بشه تا 30 ولت بهش داد درسته؟

در کل!! شاتکی باید شاتکی باشد. شاتکی که شاتکی نباشد شاتکی نیست ) خوبن بابا جریانی نمیخوان بدن که. نیم امپری باشن و ولتاژشون جوابگو باشه خوبه.
                      منظورم سرعتشون بود نیاز به سرعت بالا هست؟
                      AYRIC

دیدگاه

ولتاژ ضربدر 2 تقسیم بر مقاومت. میشه توان.

اره باید سرعت بالا باشن. از اون نظر شاتکی بهترین گزینس.

دیدگاه

ولتاژ ضربدر 2 تقسیم بر مقاومت. میشه توان.

اره باید سرعت بالا باشن. از اون نظر شاتکی بهترین گزینس.
                          پس با ولتاژ 40 ولت که bc547 هم کم نیاره و مقاومت 1k میشه 0.08 وات زیاده؟
                          AYRIC

دیدگاه

ببخشید. ولتاژ به توان دو )

دیدگاه

ببخشید. ولتاژ به توان دو )
                              پس با 25 ولت و یه مقاومت 2.7k میشه 0.23 و یه مقاومت 1/4 وات جواب میده ولی اگه 30 ولت شد باید یه مقاومت 0.5 وات بذارم .
                              ممنون
                              AYRIC

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X