اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور adx330(و کلا سنسور های شتاب)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور adx330(و کلا سنسور های شتاب)

سلام
    اکثر دوستان نیاز به استفاده از سینسور های شتاب دارن ، گفتم هرکسی هرچیزی در مورد این سنسور ها میدونه بیاد اینجا بگه تا بقیه از تجربیات اونا استفاده کنن
    من خودم خیلی در گشتم ولی جواب های سوال هامو پیدا نکردم
    از اساتید محترم خواهش میکنم که به سوال هام جواب بدن
    سوال ها:
    توی سنسور ها مینویسین: "توانایی اندازه گیری تا +-3g ( منظور از g شتاب زمین است ) را دارد."
    کلا این g چی هست؟
    و اینکه این سنسور(adx330) حداقل زاویه اندازه گیریش چقدره؟
    یه سوال دیگه
    منظور از مکان متحرک یعنی چی؟
    یعنی اگه مثلا من سنسور رو روی میز روشن کنم بعد سنسور رو جابجا کنم و 20 سانت اونورتر بزارم سنسور تشخیص میده که 20 سانت جابجا شده؟
    ممنون میشم جواب بدین
    زکات علم نشر آن است

پاسخ : سنسور adx330(و کلا سنسور های شتاب)

g شتاب زمینه یعنی اینکه اون سنسور توانایی سنس شتابهایی تا 3 برابر شتاب زمین یعنی تقریبا تا 29m/s^2 رو داره
    معنی مثبت و منفیش هم یعنی شتاب در هر دو جهت محور آی سی
    این سنسورها شتاب رو اندازه میگیرند نه زاویه ولی وقتی در حالت سمون باشند شتاب گرانش زمین روشون اثر میکنه و با یه محاسبه ساده (تصویر یا سایه گرانش رو ی محور سنسور) میشه زاویه نسبت به افق رو درآورد . در این حالت به این سنسورها تیلت میگن که گوشیهای موبایل هم دارند
    مکان متحرک یعنی جاییکه سنسور روش نصب شده
    این سنسورها جابجایی رو تشخیص نمیدن؛ حتی سرعت رو هم تشخیص نمیدن بلکه فقط شتاب رو تشخیص میدن یعنی مشتق دوم جابجایی رو
    ولی اگه جابجایی با سرعت ثابت انجام نشه (یعنی شتابدار باشه) با دوبار انتگرالگیری میشه جابجایی رو هم درآورد

دیدگاه

http://www.iranmicro.ir/forum/showthread.php?t=1490
      منم مثل شما درزمینه سنسورهای شتاب دارم تحقیق میکنم لینک بالا رو ببین شایدکمکی باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahin2010
        http://www.****.ir/forum/showthread.php?t=1490
        منم مثل شما درزمینه سنسورهای شتاب دارم تحقیق میکنم لینک بالا رو ببین شایدکمکی باشه
        لینکتون مشکل داره چرا آدرس سایتو **** گذاشتین؟ :surprised: oo:
        زکات علم نشر آن است

دیدگاه

سلام
          ممنون از توضیحاتتون
          ببینین من توضیحاتی که در مورد این سنسور ها پیدا کردم رو میگم بعد سوالامو از اونا میپرسم که واضح باشه:

سنسور شتابسنج دیجیتال ADXL345
          توضیحات: این ماژول بوردی است برای راه اندازی و دسترسی به پایه های سنسور شتابسنج ADXL345. این سنسور یک شتاب سنج 3 محور با ابعاد کوچک و مصرف انرژی پایین است. این سنسور قادر است رنج 16g± را با رزولوشن بالای 13 بیت اندازه گیری نماید. خروجی دیجیتال این سنسور با صورت 16 بیتی و فرمت مکمل 2 یا (2s Comp) میباشد. خروجی دیجیتال سنسور به دو طریق رابط SPI (با 3 یا 4 سیم) و یا رابط دیجیتال I2C در دسترس میباشد.

سنسور ADXL345 برای استفاده در سیستمهای قابل حمل بسیار مناسب است. این سنسور هر دو حالت شتاب دینامیک و شتاب استاتیک را اندازه گیری مینماید. بدین معنی که شتاب استاتیک گرانش در کاربردهایی مثل اندازه گیری زاویه کجی(tilt) و همچنین شتاب دینامیک حاصل از حرکت یا تکانهای ناگهانی، در این سنسور قابل اندازه گیری است. رزولوشن بالای این سنسور یعنی (4mg بر LSB) رسیدن به رزولوشن 0.25 درجه در محاسبات زاویه را برای این سنسور میسر میسازد.

برای اندازه گیری شتاب، چندین حالت عملکرد خاص برای این سنسور تعریف شده است. سنسور در حالت عملکرد Activity و inactivity وجود یا عدم وجود حرکت را تشخیص میدهد و اگر شتاب حرکتی در هر یک از 3 محور از میزانی که کاربر برای آن تعریف کرده بالاتر رود در خروجی مشخص مینماید. در حالت tap سنسور میتواند بروز single tap و Double tap را تشخیص دهد. در حالت سقوط آزاد سنسور میتوان سقوط سیستم میزبان خود را تشخیص دهد. با استفادهاز یک FIFOی 32 سطحی میتوان اطلاعات سنسور را ذخیره نمود تا بار پردازشی از پروسسور میزبان کاهش یابد.

این سنسور مجهز به ساختار هوشمند مدیریت مصرف توان است که متناسب با اعمال شتاب به سنسور عمل میکند و نهایتاً باعث اتلاف کمترین توان روی چیپ خواهد شد.
          مشخصات:
          ولتاژ تغذیه بین 1.8 تا 3.6 ولت
          توان مصرفی پایین: 25 تا 130 میکرو آمپر در ولتاژ تغذیه 2.5 ولت
          پشتیبانی از پروتکهای SPI و I2C
          رزولوشن بالای 13 بیت در بازه 16g±
          قابلیت تشخیص و شناسایی single tap و Double tap
          مانیتور حالات Activity و inactivityتشخیص وضعیت سقوط آزاد
          در مورد این سنسور سوال خاصی ندارم فقط اگه کسی راه اندازیش کرده بیزحمت سرسشو بزاره ماهم استفاده کنیم

سنسور adx330
          توضیحات :
          ADXL330 یک شتاب سنج کوچک و با توان کم 3 محوری است که ولتاژهای خروجی آن دقیقا مشابه هم هستند .( محصول شرکت آنالوگ دیوایس AD ) که توانایی اندازه گیری تا +-3g ( منظور از g شتاب زمین است ) را دارد.

می تواند هم شتاب های داینامیک ( مثل ویبره ) و هم شتاب های استاتیک ( مثل شتاب زمین ) را به خوبی اندازه گیری کند .

خروجی سه ولتاژ متغیر است که می توان به طور مستقیم با میکرو کنترلر اندازه گیری کرد.

پهنای باند ADXL330 قابل تنظیم از 0.5 هرنز تا 1600 هرتز برای محور های X و Y است و 0.5 هرنز تا 550 هرتز برای محور Z است.

به وسیله این شتاب سنج می توانید با یک بار انتگرال گیری(منظور از انتگرال گیری مدار انتگرال گیره یا همون انتگرال گیری خودمون تو ریاضی؟ و اینکه نسبت به چی انتگرال بگیریم؟ اصلا تابعشو چطوری بنویسیم که انتگرالشو بگیریم؟) از شتاب به سرعت دست یابید و با یک بار دیگر انتگرال گیری از سرعت به مکان متحرک دست یابید.(مکان متحرک یعنی همون جابجایی سنسور؟ و اینکه این جابجایی رو به چه نوعی میده مثلا متر یا سانتی متر؟ یا اینچ؟)

این سنسور می تواند در تشخیص مکان متحرک شما ( ربات ) استفاده شود(اگه مکان متحرک جاییه که سنسور نصبه خوب ما میدونیم کجا نصبه دیگه چرا باید مکان متحرک رو بهمون بده؟) وهمچنین می توانید زاویه سطحی که بروی آن قرار دارد را نیز اندازه گیری کند .

کسی میدونه رزولوشن این سنسور چقدره؟

مشخصات :
          حساسیت :+-1%
          ولتاژ ورودی از 1.8 تا 3.6 ولت
          خروجی 300 میلی ولت به ازای هر g
          ابعاد بسیار کوچک : 4 *4*1.45 میلی متر
          سرعت بسیار زیاد نسبت به سنسور های الکترولیتی ، جیوه ای و یا گرمایی

کاربرد ها :
          وسایل متحرک
          ثابت کردن ثصاویر
          سیستم های بازی
          اندازه گیری انحراف های سه محوری

برای اینکه میزان جابجایی رو بتونم اندازه گیری کنم توی سه محور xوyوz از چی استفاده کنم؟ همین سنسور ها خوبن؟ چطوری میزان جابجایی رو بدست بیارم؟
          ممنون
          زکات علم نشر آن است

دیدگاه

سوالات زیاد شد مخصوصا اینکه شماره گذاری هم نکردی
            1- قسمتی از کد راه اندازی ADXL345 رو قبلا تو فروم دیدم همین عبارت رو سرچ کن
            2- انتگرالگیری انتگرال گیریه حالا چه آنالوگ باشه چه دیجیتال. نسبت به زمان گرفته میشه (شتاب -> سرعت -> جابجایی)
            3- مکان متحرک رو بهتر بود مکان وسیله متحرک ترجمه میکردید. بله موقعیت وسیله از محل اولیه ش (چون با دوبار انتگرالگیری بدست میاد). واحد شتابتون هرچی باشه واحد سرعت و جابجاییتون از اون پیروی میکنه که در اینجا متره
            4- توضیحات 3
            5- باید داخل دیتاشیت رزولوشو یا چیزی که از اون بشه فهمید باشه
            6- این موضوع چیزیه که عالمی دارن روش کار میکنن بهش میگن INS و با این سنسورها کار بسیار سختیه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan

2- انتگرالگیری انتگرال گیریه حالا چه آنالوگ باشه چه دیجیتال. نسبت به زمان گرفته میشه (شتاب -> سرعت -> جابجایی)
              ببینین این نسور خروجی هاش آنالوگه یعنی به ازای انحرافی که پیدا میکنه یه ولتاژی تو خروجی میده من چطوری میتونم این ولتاژو که از acd خوندم و حالا یه عدد شده انتگرالشو بگیرم من زمان رو دارم ولی سرعت و جابجایی رو ندارم که؟ :question:
              میشه یه فرمول جامع بدین طبق اون برم جلو :read:
              خیلی گیج شدم :angry:
              :cry: :cry2:
              زکات علم نشر آن است

دیدگاه

اقا محسن ببخشید شما تونستید این سنسور ADXL330 رو بخرید من کل فروشگاههای اینترنتی رو زیر ورو کردم پیدانکردم اگه خریدید لطفا ادرس یا لینکشو بزارید ممنون

اینم اصلاح شده لینک خراب بالا

http://www.iranmicro.ir/forum/showthread.php?t=1490

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahin2010
                  اقا محسن ببخشید شما تونستید این سنسور ADXL330 رو بخرید من کل فروشگاههای اینترنتی رو زیر ورو کردم پیدانکردم اگه خریدید لطفا ادرس یا لینکشو بزارید ممنون

اینم اصلاح شده لینک خراب بالا

http://www.****.ir/forum/showthread.php?t=1490
                  هنوزم لینکتون خرابهههههههههههههههههههههههههه
                  بفرمایید :redface:
                  http://roboeq.ir/products/category/76/
                  http://www.iran-module.ir/index.php/cPath/85_86_89/pname/3-%D9%85%D8%AD%D9%88%D8%B1%D9%8A

کسی نیست جواب سوالای منو بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :cry2: :cry2: :cry2:
                  زکات علم نشر آن است

دیدگاه

lاز راهنمایی تون ممنون بلاخره تونستم تو ایران ماژول پیداکنم - اگه تو همین سایت یک سرچی بکنید با نام "راه اندازی شتاب سنج mma7455 bascom" تاپیکی براتون میاره مبنی براینکه این سنسور که با پروتکل I2c , و میکرو راه اندازی شده شاید بتونه به کمکتون بیاد

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=64627.msg438655#msg438655

دیدگاه

ممنون اما کمکی نکرد :cry:
                      دوستان عزیز کسی نیست که این ماژول رو راه اندازی کرده باشه و تونسته باشه باهاش جابجایی رو اندازه گیری کرده باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                      زکات علم نشر آن است

دیدگاه

اگه شما فرمول یا روشی برای اندازه گیری جابه جایی بدست اوردی لطف کن حتما بذار چون خیلی لازم ممنون

دیدگاه

انتگرال رو بهتره آنالوگ بگیرید دیجیتال کار خوبی نیست انتگرال آنالوگ هم با پ امپ :

حالا خروجی رو با adc بخونید فقط نباید اشباع بشه دیگه ... روابطشم هست تو نت
                          دیجیتال هم باید مثل انتگرال تقریب ریمانی حساب کنید
                          مثلا اطلاعات زیر اگه هر سه صدم ثانیه ثبت شده باشه:
                          2
                          2
                          2.4
                          2.6
                          1
                          0
                          0
                          سرعت اگه از صفر شروع شده باشه سرعت میشه : 0.1 متر بر ثانیه
                          مکان دیگه داستان داره...

head<=
                          ...تشکر خدا...
                          [img width=97 height=100]http://mahdi3d.persiangig.com/image/5280543_t.jpg[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emamy2010
                            اگه شما فرمول یا روشی برای اندازه گیری جابه جایی بدست اوردی لطف کن حتما بذار چون خیلی لازم ممنون
                            نوشته اصلی توسط mohsen2766
                            ممنون اما کمکی نکرد :cry:
                            دوستان عزیز کسی نیست که این ماژول رو راه اندازی کرده باشه و تونسته باشه باهاش جابجایی رو اندازه گیری کرده باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                            این جابجایی دغدغه ی بنده هم هست!

نوشته اصلی توسط m4hd1r
                            انتگرال رو بهتره آنالوگ بگیرید دیجیتال کار خوبی نیست انتگرال آنالوگ هم با پ امپ :

حالا خروجی رو با adc بخونید فقط نباید اشباع بشه دیگه ... روابطشم هست تو نت
                            دیجیتال هم باید مثل انتگرال تقریب ریمانی حساب کنید
                            مثلا اطلاعات زیر اگه هر سه صدم ثانیه ثبت شده باشه:
                            2
                            2
                            2.4
                            2.6
                            1
                            0
                            0
                            سرعت اگه از صفر شروع شده باشه سرعت میشه : 0.1 متر بر ثانیه
                            مکان دیگه داستان داره...
                            راه حل انتگرال گیری انالوگ به ذهن من هم رسید ولی یه چیزی که وجود دارد این است که شتاب سنج های آنالوگ به مراتب دقت و حساسیت کمتری از دیجیتالی ها دارند! لذا اگر بشود از اطلاعات دیجیتالی استفاده کرد و انتگرال گرفت خیلی عالی میشه!

روش انتگرال تقریب ریمانی رو بیشتر توضیح می دهید؟
                            همواره يادمان باشد:
                            1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
                            2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
                            3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

سلام
                              من با شتاب سنج های ADXL چند بار کار انجام دادم. از اون دو محوره های قدیمیش 5-6 سال پیش چندین تا خریدم خراب بود. 2 سال پیش هم چند تا دیگه زدم اونا هم ایراد داشت. کلاً جالب نبود!
                              ولی پارسال تو یه دستگاه لرزه نگار یه سه محوره (فکر کنم ماژول ADXL330) راه انداختم. با آنالوگ خوندمش. خوب بود. قشنگ کارمو راه انداخت.

برای زاویه سنجی بهتره از ماژولهای آماده زاویه سنج استفاده کنید. تا 0.1 درجه هم دارند. تو بعضی کارهام استفاده کردم خوب جواب می ده.

یه نکته ظریفی توی تبدیل شتاب به جابجایی وجود داره؛ این سنسورها برای کمیت فیزیکی شتاب ساخته شدند. درسته تو درسا خوندیم که با دو بار انتگرالگیری از شتاب می رسیم به جابجایی، ولی دقت کنید که در عمل با انتگرالگیری آنالوگ، یا روشهای عددی، نمی تونیم چنین کاری انجام بدیم. یادمه 6 سال پیش یه بنده خدایی با ADXL خیلی حال می کرد و می خواست چنین کاری انجام بده، ولی نشد که بشه.
                              کوچکترین خطا توی محاسبه مکان اولیه و سرعت اولیه، تأخیر خروجی سنسور، نویزهای مکانیکی و غیره، می تونن آفست های بزرگی توی انتگرال خروجی (جابجایی) ایجاد کنند.
                              بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X