ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 28
    2012/02/07
    72
    0

سنسور adx330(و کلا سنسور هاي شتاب)

سلام
    اکثر دوستان نياز به استفاده از سينسور هاي شتاب دارن ، گفتم هرکسي هرچيزي در مورد اين سنسور ها ميدونه بياد اينجا بگه تا بقيه از تجربيات اونا استفاده کنن
    من خودم خيلي در گشتم ولي جواب هاي سوال هامو پيدا نکردم
    از اساتيد محترم خواهش ميکنم که به سوال هام جواب بدن
    سوال ها:
    توي سنسور ها مينويسين: "توانايي اندازه گيري تا +-3g ( منظور از g شتاب زمين است ) را دارد."
    کلا اين g چي هست؟
    و اينکه اين سنسور(adx330) حداقل زاويه اندازه گيريش چقدره؟
    يه سوال ديگه
    منظور از مکان متحرک يعني چي؟
    يعني اگه مثلا من سنسور رو روي ميز روشن کنم بعد سنسور رو جابجا کنم و 20 سانت اونورتر بزارم سنسور تشخيص ميده که 20 سانت جابجا شده؟
    ممنون ميشم جواب بدين
    زکات علم نشر آن است
    2009/10/21
    تهران
    2,507
    210

پاسخ : سنسور adx330(و کلا سنسور هاي شتاب)

g شتاب زمینه یعنی اینکه اون سنسور توانایی سنس شتابهایی تا 3 برابر شتاب زمین یعنی تقریبا تا 29m/s^2 رو داره
    معنی مثبت و منفیش هم یعنی شتاب در هر دو جهت محور آی سی
    این سنسورها شتاب رو اندازه میگیرند نه زاویه ولی وقتی در حالت سمون باشند شتاب گرانش زمین روشون اثر میکنه و با یه محاسبه ساده (تصویر یا سایه گرانش رو ی محور سنسور) میشه زاویه نسبت به افق رو درآورد . در این حالت به این سنسورها تیلت میگن که گوشیهای موبایل هم دارند
    مکان متحرک یعنی جاییکه سنسور روش نصب شده
    این سنسورها جابجایی رو تشخیص نمیدن؛ حتی سرعت رو هم تشخیص نمیدن بلکه فقط شتاب رو تشخیص میدن یعنی مشتق دوم جابجایی رو
    ولی اگه جابجایی با سرعت ثابت انجام نشه (یعنی شتابدار باشه) با دوبار انتگرالگیری میشه جابجایی رو هم درآورد
    2011/12/16
    192
    0

http://www.iranmicro.ir/forum/showthread.php?t=1490
    منم مثل شما درزمينه سنسورهاي شتاب دارم تحقيق ميكنم لينك بالا رو ببين شايدكمكي باشه
    2012/02/07
    72
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mahin2010
    http://www.****.ir/forum/showthread.php?t=1490
    منم مثل شما درزمينه سنسورهاي شتاب دارم تحقيق ميكنم لينك بالا رو ببين شايدكمكي باشه
    لينکتون مشکل داره چرا آدرس سايتو **** گذاشتين؟ :surprised: oo:
    زکات علم نشر آن است
    2012/02/07
    72
    0

سلام
    ممنون از توضيحاتتون
    ببينين من توضيحاتي که در مورد اين سنسور ها پيدا کردم رو ميگم بعد سوالامو از اونا ميپرسم که واضح باشه:

سنسور شتابسنج ديجيتال ADXL345
    توضيحات: اين ماژول بوردي است براي راه اندازي و دسترسي به پايه هاي سنسور شتابسنج ADXL345. اين سنسور يك شتاب سنج 3 محور با ابعاد كوچك و مصرف انرژي پايين است. اين سنسور قادر است رنج 16g± را با رزولوشن بالاي 13 بيت اندازه گيري نمايد. خروجي ديجيتال اين سنسور با صورت 16 بيتي و فرمت مكمل 2 يا (2s Comp) ميباشد. خروجي ديجيتال سنسور به دو طريق رابط SPI (با 3 يا 4 سيم) و يا رابط ديجيتال I2C در دسترس ميباشد.

سنسور ADXL345 براي استفاده در سيستمهاي قابل حمل بسيار مناسب است. اين سنسور هر دو حالت شتاب ديناميك و شتاب استاتيك را اندازه گيري مينمايد. بدين معني كه شتاب استاتيك گرانش در كاربردهايي مثل اندازه گيري زاويه كجي(tilt) و همچنين شتاب ديناميك حاصل از حركت يا تكانهاي ناگهاني، در اين سنسور قابل اندازه گيري است. رزولوشن بالاي اين سنسور يعني (4mg بر LSB) رسيدن به رزولوشن 0.25 درجه در محاسبات زاويه را براي اين سنسور ميسر ميسازد.

براي اندازه گيري شتاب، چندين حالت عملكرد خاص براي اين سنسور تعريف شده است. سنسور در حالت عملكرد Activity و inactivity وجود يا عدم وجود حركت را تشخيص ميدهد و اگر شتاب حركتي در هر يك از 3 محور از ميزاني كه كاربر براي آن تعريف كرده بالاتر رود در خروجي مشخص مينمايد. در حالت tap سنسور ميتواند بروز single tap و Double tap را تشخيص دهد. در حالت سقوط آزاد سنسور ميتوان سقوط سيستم ميزبان خود را تشخيص دهد. با استفادهاز يك FIFOي 32 سطحي ميتوان اطلاعات سنسور را ذخيره نمود تا بار پردازشي از پروسسور ميزبان كاهش يابد.

اين سنسور مجهز به ساختار هوشمند مديريت مصرف توان است كه متناسب با اعمال شتاب به سنسور عمل ميكند و نهايتاً باعث اتلاف كمترين توان روي چيپ خواهد شد.
    مشخصات:
    ولتاژ تغذيه بين 1.8 تا 3.6 ولت
    توان مصرفي پايين: 25 تا 130 ميكرو آمپر در ولتاژ تغذيه 2.5 ولت
    پشتيباني از پروتكهاي SPI و I2C
    رزولوشن بالاي 13 بيت در بازه 16g±
    قابليت تشخيص و شناسايي single tap و Double tap
    مانيتور حالات Activity و inactivityتشخيص وضعيت سقوط آزاد
    در مورد اين سنسور سوال خاصي ندارم فقط اگه کسي راه اندازيش کرده بيزحمت سرسشو بزاره ماهم استفاده کنيم

سنسور adx330
    توضيحات :
    ADXL330 يک شتاب سنج کوچک و با توان کم 3 محوري است که ولتاژهاي خروجي آن دقيقا مشابه هم هستند .( محصول شرکت آنالوگ ديوايس AD ) که توانايي اندازه گيري تا +-3g ( منظور از g شتاب زمين است ) را دارد.

مي تواند هم شتاب هاي دايناميک ( مثل ويبره ) و هم شتاب هاي استاتيک ( مثل شتاب زمين ) را به خوبي اندازه گيري کند .

خروجي سه ولتاژ متغير است که مي توان به طور مستقيم با ميکرو کنترلر اندازه گيري کرد.

پهناي باند ADXL330 قابل تنظيم از 0.5 هرنز تا 1600 هرتز براي محور هاي X و Y است و 0.5 هرنز تا 550 هرتز براي محور Z است.

به وسيله اين شتاب سنج مي توانيد با يک بار انتگرال گيري(منظور از انتگرال گيري مدار انتگرال گيره يا همون انتگرال گيري خودمون تو رياضي؟ و اينکه نسبت به چي انتگرال بگيريم؟ اصلا تابعشو چطوري بنويسيم که انتگرالشو بگيريم؟) از شتاب به سرعت دست يابيد و با يک بار ديگر انتگرال گيري از سرعت به مکان متحرک دست يابيد.(مکان متحرک يعني همون جابجايي سنسور؟ و اينکه اين جابجايي رو به چه نوعي ميده مثلا متر يا سانتي متر؟ يا اينچ؟)

اين سنسور مي تواند در تشخيص مکان متحرک شما ( ربات ) استفاده شود(اگه مکان متحرک جاييه که سنسور نصبه خوب ما ميدونيم کجا نصبه ديگه چرا بايد مکان متحرک رو بهمون بده؟) وهمچنين مي توانيد زاويه سطحي که بروي آن قرار دارد را نيز اندازه گيري کند .

کسي ميدونه رزولوشن اين سنسور چقدره؟

مشخصات :
    حساسيت :+-1%
    ولتاژ ورودي از 1.8 تا 3.6 ولت
    خروجي 300 ميلي ولت به ازاي هر g
    ابعاد بسيار کوچک : 4 *4*1.45 ميلي متر
    سرعت بسيار زياد نسبت به سنسور هاي الکتروليتي ، جيوه اي و يا گرمايي

کاربرد ها :
    وسايل متحرک
    ثابت کردن ثصاوير
    سيستم هاي بازي
    اندازه گيري انحراف هاي سه محوري

براي اينکه ميزان جابجايي رو بتونم اندازه گيري کنم توي سه محور xوyوz از چي استفاده کنم؟ همين سنسور ها خوبن؟ چطوري ميزان جابجايي رو بدست بيارم؟
    ممنون
    زکات علم نشر آن است
    2009/10/21
    تهران
    2,507
    210

سوالات زیاد شد مخصوصا اینکه شماره گذاری هم نکردی
    1- قسمتی از کد راه اندازی ADXL345 رو قبلا تو فروم دیدم همین عبارت رو سرچ کن
    2- انتگرالگیری انتگرال گیریه حالا چه آنالوگ باشه چه دیجیتال. نسبت به زمان گرفته میشه (شتاب -> سرعت -> جابجایی)
    3- مکان متحرک رو بهتر بود مکان وسیله متحرک ترجمه میکردید. بله موقعیت وسیله از محل اولیه ش (چون با دوبار انتگرالگیری بدست میاد). واحد شتابتون هرچی باشه واحد سرعت و جابجاییتون از اون پیروی میکنه که در اینجا متره
    4- توضیحات 3
    5- باید داخل دیتاشیت رزولوشو یا چیزی که از اون بشه فهمید باشه
    6- این موضوع چیزیه که عالمی دارن روش کار میکنن بهش میگن INS و با این سنسورها کار بسیار سختیه
    2012/02/07
    72
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mojalan

2- انتگرالگيري انتگرال گيريه حالا چه آنالوگ باشه چه ديجيتال. نسبت به زمان گرفته ميشه (شتاب -> سرعت -> جابجايي)
    ببينين اين نسور خروجي هاش آنالوگه يعني به ازاي انحرافي که پيدا ميکنه يه ولتاژي تو خروجي ميده من چطوري ميتونم اين ولتاژو که از acd خوندم و حالا يه عدد شده انتگرالشو بگيرم من زمان رو دارم ولي سرعت و جابجايي رو ندارم که؟ :question:
    ميشه يه فرمول جامع بدين طبق اون برم جلو :read:
    خيلي گيج شدم :angry:
    :cry: :cry2:
    زکات علم نشر آن است
    2011/12/16
    192
    0

اقا محسن ببخشيد شما تونستيد اين سنسور ADXL330 رو بخريد من كل فروشگاههاي اينترنتي رو زير ورو كردم پيدانكردم اگه خريديد لطفا ادرس يا لينكشو بزاريد ممنون

اينم اصلاح شده لينك خراب بالا

http://www.iranmicro.ir/forum/showthread.php?t=1490
    2012/02/07
    72
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mahin2010
    اقا محسن ببخشيد شما تونستيد اين سنسور ADXL330 رو بخريد من كل فروشگاههاي اينترنتي رو زير ورو كردم پيدانكردم اگه خريديد لطفا ادرس يا لينكشو بزاريد ممنون

اينم اصلاح شده لينك خراب بالا

http://www.****.ir/forum/showthread.php?t=1490
    هنوزم لينکتون خرابههههههههههههههههههههه ههههه
    بفرماييد :redface:
    http://roboeq.ir/products/category/76/
    http://www.iran-module.ir/index.php/cPath/85_86_89/pname/3-%D9%85%D8%AD%D9%88%D8%B1%D9%8A

کسي نيست جواب سوالاي منو بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :cry2: :cry2: :cry2:
    زکات علم نشر آن است
    2011/12/16
    192
    0

lاز راهنمايي تون ممنون بلاخره تونستم تو ايران ماژول پيداكنم - اگه تو همين سايت يك سرچي بكنيد با نام "راه اندازي شتاب سنج mma7455 bascom" تاپيكي براتون مياره مبني براينكه اين سنسور كه با پروتكل I2c , و ميكرو راه اندازي شده شايد بتونه به كمكتون بياد

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=64627.msg438655#msg438655
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 28