اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل ولتاژ 15 سویچینگ به 5

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل ولتاژ 15 سویچینگ به 5

من یه منبع سویچینگ 220 به 15 ولت دارم که 7805 به خروجیش وصل کردم ک همزمان دوتا ولتاژ داشته باشم و اسفاده کنم
    با اینکه مدار مصرف کننده 160 میلی بیشتر جریان نمیکشه اما 7805 خیلی داغ میکنه با وجود اینکه هیتسینک هم داره !! :sad:
    چرا اینطور میشه؟؟
    یعنی نمیشه به خروجی سویچینگ ها رگلاتور زد؟؟

لطفا راهنمایی کنید

پاسخ : تبدیل ولتاژ 15 سویچینگ به 5

نوشته اصلی توسط shatelcs
    من یه منبع سویچینگ 220 به 15 ولت دارم که 7805 به خروجیش وصل کردم ک همزمان دوتا ولتاژ داشته باشم و اسفاده کنم
    با اینکه مدار مصرف کننده 160 میلی بیشتر جریان نمیکشه اما 7805 خیلی داغ میکنه با وجود اینکه هیتسینک هم داره !! :sad:
    چرا اینطور میشه؟؟
    یعنی نمیشه به خروجی سویچینگ ها رگلاتور زد؟؟

لطفا راهنمایی کنید
    سلام دوست عزیز

اگه اشتباه نکنم ولتاژی که باید به ورودی رگولاتورهای سری 78 داد در حدود 4-5 ولت بیشتر از اونی هست که روش نوشته مثلا برای 7812 باید حدود 15-16 ولت بهش داد که افت ولتاژ نداشته باشیم در خروجی اما این کاری که شما کرده اید حدود 10 ولت بیشتر به اون داده اید oo:
    حالا واسه تست میتونید یه دونه رگولاتور 7812 یا 7810 در جلوی راه 7805 قرار دهید یعنی خروجی 7810 رو به ورودی 7805 متصل کنید اگه بازهم داغ کردم 7805 رو عوض کن ولی به احتمال زیاد درست میشه. :job:

موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohammad Baghmirani
      سلام دوست عزیز

اگه اشتباه نکنم ولتاژی که باید به ورودی رگولاتورهای سری 78 داد در حدود 4-5 ولت بیشتر از اونی هست که روش نوشته مثلا برای 7812 باید حدود 15-16 ولت بهش داد که افت ولتاژ نداشته باشیم در خروجی اما این کاری که شما کرده اید حدود 10 ولت بیشتر به اون داده اید oo:
      حالا واسه تست میتونید یه دونه رگولاتور 7812 یا 7810 در جلوی راه 7805 قرار دهید یعنی خروجی 7810 رو به ورودی 7805 متصل کنید اگه بازهم داغ کردم 7805 رو عوض کن ولی به احتمال زیاد درست میشه. :job:

موفق باشی
      نه عزیز 7805تا30ولتو تبدیل به 5ولت می کنه مشکل از جایه دیگه ایه
      شما مطمعنی 160میلی امپر ازش رد می شه این این رگلاتور ها تا 1امپر خروجی می دن
      مطمعنی 160میلی ازش خروجی می گیری؟؟
      به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

سلام
        7805 توانش 1 وات هست و توانش از ضرب جریان خروجی در ولتاژ اتلاف شده بدست میاد
        یعنی وقتی شما 15 ولت رو به 5 ولت تبدیل می کنید 10 ولت این جا می مونه
        در نتیجه
        10 ضرب در 160 میلی آمپر = 1.6 وات
        البته اگه نسوخته فکر می کنم که شما سریع سیستم رو خاموش کردین
        راهشم اینه که اول 7812 بعد 7809 و بعد 7805 بزاری این جوری فشار روی قطعاتت کم تر میشه
        البته به فرمول بدست اوردن توان توجه کن
        اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
        پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
        در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyed saeed
          سلام
          7805 توانش 1 وات هست و توانش از ضرب جریان خروجی در ولتاژ اتلاف شده بدست میاد
          یعنی وقتی شما 15 ولت رو به 5 ولت تبدیل می کنید 10 ولت این جا می مونه
          در نتیجه
          10 ضرب در 160 میلی آمپر = 1.6 وات
          البته اگه نسوخته فکر می کنم که شما سریع سیستم رو خاموش کردین
          راهشم اینه که اول 7812 بعد 7809 و بعد 7805 بزاری این جوری فشار روی قطعاتت کم تر میشه
          البته به فرمول بدست اوردن توان توجه کن
          با عرض معذرت دوست عزیز
          تودیتا شیتش نوشته ولتاز ورودی30ولت می تونی بدی جریانش هم نوشته که تا 1آمپر می ده

TABRIZ

دیدگاه

گذاشتن 3تا رگلاتور کار جالبی نیست
            کلیه رگلاتورهای سری 7800 تا 35 ولت میگیرن و تبدیل میکنن
            همه مطالبی که گفتم تست گرفتم و مطمعنم

جالب قضیه اینجاست ک وقتی 15 ولت رو با ترانسفورمر و پل دیود و خازن صافی به رگلاتور میدم دیگه داغ نمیشه
            یعنی فقط کمی گرم میشه و نیازی به هیت سینک نداره

کی میتونه این موضوعو تفصیر کنه؟؟؟ :angry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shatelcs
              گذاشتن 3تا رگلاتور کار جالبی نیست
              کلیه رگلاتورهای سری 7800 تا 35 ولت میگیرن و تبدیل میکنن
              همه مطالبی که گفتم تست گرفتم و مطمعنم

جالب قضیه اینجاست ک وقتی 15 ولت رو با ترانسفورمر و پل دیود و خازن صافی به رگلاتور میدم دیگه داغ نمیشه

بسته به اون جریانی هم که می کشین رگلاتور گرم می شه درسته!!
              یا باید ولتازش رو بیشتر از حد معمول بدی گرم بشه یا جریان خروجی بیشتری ازش بگیری تا گرم بشه

TABRIZ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط TABASOOMTZ
                با عرض معذرت دوست عزیز
                تودیتا شیتش نوشته ولتاز ورودی30ولت می تونی بدی جریانش هم نوشته که تا 1آمپر می ده
                شما اگر که نمودار تلفات 7805 رو که توی دیتاشیتش گذاشته رو نگاه کنید میبینید که با ولتاژ ورودیش رابطه نمایی داره یعنی این که با افزایش ولتاژ ورودی تلفات به شدت زیاد میشه.
                درسته که شما میتونید به ورودی 30 ولت بدید و 1 آمپر هم جریان ازش بکشید اما به شرط این که رگولاتور رو توی دمای 25 درجه نگه دارید که در ولتاژهای زیاد ورودی نیاز به هیت سینک بزرگ و فن هست.
                کلا تمام رگولاتورهای خطی اینجوری هستند.

نوشته اصلی توسط shatelcs
                خب این قطعاتی که توی ورودی گذاشتی باعث افت ولتاژ ورودی میشن :mrgreen:
                شما یا باید از همون چند رگولاتور استفاده کنی. یا یه رگولاتور متغییر که تلفات کمتری نسبت به رگولاتور خطی داره پشت 7805 استفاده کنی و ولتاژ رو به 7 ولت برسونی اون موقع میبینی که 7805 توی اون جریانی که میکشی حتی یه زره هم داغ نمیکنه.
                اما بهترین راه استفاده از منابع تغذیه سوییچینگه. مثل آیسی LM2576 که تا 3 آمپر جریان میده و توی همون 1 یا2 آمپر خیلی خیلی کم داغ میکنه. تا 40 ولت هم میتونی به ورودی بدی بدون اینکه با زیاد شدن ولتاژ ورودی تلفات زیاد بشه.
                AYRIC

دیدگاه

ببخشید
                  می خواستم ببینم به جای 7805از چه رگلاتوری می توان استفاده کرد که 5ولت بده وتوانش هم زیاد باشه!!!

TABRIZ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط TABASOOMTZ
                    ببخشید
                    می خواستم ببینم به جای 7805از چه رگلاتوری می توان استفاده کرد که 5ولت بده وتوانش هم زیاد باشه!!!
                    همون LM2576 تا 3آمپر رو راحت میده. مدارشم سادس چیز خاصی نداره فقط باید سلف هاش رو گیر بیاری
                    اگه هم LM2678 گیر بیاری که اون 5 آمپریه من خودم میخواستم گیر نیاوردم. البته فکر کنمم تهران تو جمهوری گیر بیاد.
                    AYRIC

دیدگاه

دوستان نظرات جالب و گاها کاملا غیر اصولی ای مطرح کردن :NO:

بهترین راه اینه که یک مقاومت حداقل یک وات با ورودی رگولاتور سری کنی

مثلا برای 10 ولت تلفات (بهتره 8 در نظر بگیریم که 2 ولتش بیافته روی رگولاتور تا افت ولتاژ نداشته باشیم ) و جریانی که قراره کشیده بشه 160 میلی امپر در نظر بگیریم داریم :
                      V=8
                      I=.160
                      و طبق قانون اهم :
                      V=IR
                      R=8/.160
                      R=50

ی مقاومت حدود 50 بزاری کارت راه میافته فقط یادت باشه حداقل یک وات باید بزاری

موفق باشی
                      زکات علم نشر آن است
                      بیشتر با من اشنا بشین :
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
                      ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b e h n a m
                        دوستان نظرات جالب و گاها کاملا غیر اصولی ای مطرح کردن :NO:

بهترین راه اینه که یک مقاومت حداقل یک وات با ورودی رگولاتور سری کنی

مثلا برای 10 ولت تلفات (بهتره 8 در نظر بگیریم که 2 ولتش بیافته روی رگولاتور تا افت ولتاژ نداشته باشیم ) و جریانی که قراره کشیده بشه 160 میلی امپر در نظر بگیریم داریم :
                        V=8
                        I=.160
                        و طبق قانون اهم :
                        V=IR
                        R=8/.160
                        R=50

ی مقاومت حدود 50 بزاری کارت راه میافته فقط یادت باشه حداقل یک وات باید بزاری

موفق باشی
                        اومدم همه رو دعوا کنم که رگولاتور پشت سرهم سفارش داده بودن که استاد بهنام درستش کرد.
                        مهندسی ترین کار همین استفاده از مقاومت هستش.
                        البته توانی که روی مقاومت می افته :

0.160*0.160*50=[glow=red,2,300]1.28W[/glow]

پس 2 واتی لازمه. که فکر کنم مقاومت 56 اهم داریم نه 50 اهم. که من بودم یه شماره کوچکتر انتخاب میکردم (47 فکر کنم )رگولاتور داغ کنه هیچیش نمیشه اگر شما با تونستی این رگولاتورو بسوزونی با افزایش حرارت جایزه داری.

دیدگاه

تو دیتاشیتی که من از این قطعه دارم چیزی از توان قابل تحملش نوشته نشده.

ولی خب 1.6 وات توان به صورت دائم میتونه به قطعه اسیب بزنه. بهترین گزینه 2576 هستش. ولی در مورد این قضیه که با سوییچینگ داغ میکنه و با خطی داغ نمیکنه !!! جای بحث داره. یه ریپل خروجی منبع سوییچینگ زیاده که باعث تلفات تو رگولاتور میشه(که البته این موضوع هیچ اثباتی روش نیست و فقط یک نظره) یا اینکه ریپل اون ترانس که پل دیود و خازن داره زیاده و تلفات در زمانهای پایین اومدن ولتاژ ورودی کم میشه و در نتیجه میانگین توان تلفات در اون مورد دوم که گفتید تست کردید و خیلی داغ نمیشه کمتره.

ولی خب شما باید بهتر میگفتید سایز رگولاتورتون چقدره. خب اگه از یک ورق کوچک استفاده کرده باشید داغ شدنش منطقیه. 1.6 وات به راحتی بعد از ده دقیقه کار روی یک ورق کوچک به عنوان هیتسینک میتونه اب رو بخار بکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                            اومدم همه رو دعوا کنم که رگولاتور پشت سرهم سفارش داده بودن که استاد بهنام درستش کرد.
                            مهندسی ترین کار همین استفاده از مقاومت هستش.
                            البته توانی که روی مقاومت می افته :

0.160*0.160*50=[glow=red,2,300]1.28W[/glow]

پس 2 واتی لازمه. که فکر کنم مقاومت 56 اهم داریم نه 50 اهم. که من بودم یه شماره کوچکتر انتخاب میکردم (47 فکر کنم )رگولاتور داغ کنه هیچیش نمیشه اگر شما با تونستی این رگولاتورو بسوزونی با افزایش حرارت جایزه داری.
                            جایزه ما رو کی میدین اقا اروین ))) بارها این کار رو کردم. چه با داغ کردن با هویه چه با داغ کردن با جریان. )

راه حل اقا بهنام هم راه خوبیه. ولی راه بهتر استفاده از 2576 هستش. تلف کردن توان کاریه که تو طرح های بیست سال پیش انجام میشده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                              جایزه ما رو کی میدین اقا اروین ))) بارها این کار رو کردم. چه با داغ کردن با هویه چه با داغ کردن با جریان. )

راه حل اقا بهنام هم راه خوبیه. ولی راه بهتر استفاده از 2576 هستش. تلف کردن توان کاریه که تو طرح های بیست سال پیش انجام میشده.
                              :biggrin: با هویه منظورم نبود بابا معلومه میزوزه. من با افزایش جریان گفتم . چون خودش شات دان میکنه روی 100 درجه فکر کنم. من 2 بار تست کردم 1 ساعت هم زیر تست بود یه مقاومت 1 اهمی زده بودم توی خروجیش 30 ولت هم بهش دادم یه 7805 بود هیچیش نشد. شاید مال شما تقلبی بوده

بله مهندسی تر از مقاومت هم سویچینگه ولی تبحر خودشو میطلبه. و بستگی به طرح داره اگر هم دقت کنی همه سویچینگها بهتره سافت سویچ باشه ولی انقدر پیاده سازیش سخته که اجرا نمیشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X