اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جریان کشی از موج مربعی و مشکل دیود

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جریان کشی از موج مربعی و مشکل دیود

سلام دوستان من می خوام موج مربعی خروجی میکرو رو تغییر سطح بدم به صورتی که سطح "صفر" ولتاژ روی 6 حدودا ثابت باشه و سطح "یک" اون روی 12
    جریان بایستی بین 0 تا 200 میلی آمپر تغییر کنه
    من مدار زیر رو در نظر گرفتم. اما مشکلی که داره اینه که وقتی بار(که با مقاومت نشون دادم) جریان بیشتری بکشه ولتاژ دو سر دیود که 0.6 ولت هست، تغییر می کنه و
    به خاطر وجود شیب در ناحیه مستقیم، زیاد می شه(0.8)!

خودم دو تا راه حل به نظرم رسید:
    1- از یه دیودی استفاده کنم که شیب مولفه مستقیمش خیلی زیاد باشه و یا دیود ژرمانیوم که افت ولتاژش خیلی نباشه؟ که البته نمی دونم شمارش چیه؟
    (شما همچین دیودی سراغ دارید؟؟)
    2- با استفاده از پ امپ، دو تا دیود ایده آل بسازم!
    [ftp=ftp://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%DA%A9%D9%8 6%D9%86%D8%AF%D9%87_%D8%B9%D9%85%D9%84%DB%8C%D8%A7 %D8%AA%DB%8C]http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%DA%A9%D9%8 6%D9%86%D8%AF%D9%87_%D8%B9%D9%85%D9%84%DB%8C%D8%A7 %D8%AA%DB%8C[/ftp]
    دو نمونه از دیود ایده آل ساخته شده(ویکیپدیا)

کدوم یکی بهتره؟
    شما راه بهتر یا مدار پیشنهادی سراغ ندارید که خروجی بین 6 و 12 ولت سوئیچ شه و این درد سر ها رو نداشته باشه و بهتر جواب بده؟
    ممنون
    اين که تعداد تشکر هاي اهدايي يه کاربر زياده به اين معنا نيست. که چيزي بلد نيست؛ بلکه نشانه اينه که به تلاش بقيه بچه ها احترام مي گذاره

پاسخ : جریان کشی از موج مربعی و مشکل دیود

سلام وقت بخیر، مشخصات زمانی پالس خروجی میکروت چیه ؟ همون چیزیه که روی منبع پالست نوشتی ؟
    علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی
    ( سعدی )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abi92
      سلام وقت بخیر، مشخصات زمانی پالس خروجی میکروت چیه ؟ همون چیزیه که روی منبع پالست نوشتی ؟
      سلام
      بله تقریبا
      حداکثر 1 میکروثانیه طول بکشه تا از یک به صفر تغییر کنه؟
      افت ولتاژ دیود ها برام مهم نیست! اما تغییرات این افت ولتاژ برام مهمه یعنی نمی خوام یه دفعه از 0.6 ولت بره رو 0.8
      فکر می کنم اگه به جای 4007 از 5819 استفاده کنم که ولتاژشکستش حدود 0.3 ولته استفاده کنم. بد نباشه اون وقت یه مقاومت یک کیلو اهم با بار موازی کنم که در هیچ حالتی دیودی که روشنه کمتر از 6 میلی آمپر نکشه!
      یعنی دیود در ناحیه نشان داده شده در شکل زیر قرار بگیره که و اختلاف ولتاژش کمتر از 0.1 ولت بشه!

به نظرتون جواب کار من رو می ده؟
      اين که تعداد تشکر هاي اهدايي يه کاربر زياده به اين معنا نيست. که چيزي بلد نيست؛ بلکه نشانه اينه که به تلاش بقيه بچه ها احترام مي گذاره

دیدگاه

درود
        این رو عملی بستی یا شبیه سازی کردی فقط؟
        اگه فقط افت ولتاژ مسئله هست، از دیود شاتکی استفاده کن که افتش 0.3 هست و با بار هم به 0.5 یا 0.6 نمیرسه. (مثلا SS24)
        اگه از opamp استفاد کنی، نیازی به دیود نیست دیگه. یه پالس توی ورودی بده و یک افست 6 ولتی با opamp بهش add کن.
        (انتخاب opamp به فرکانس کاری، پهنای پالس، جریان مورد نیاز خروجی و ... بستگی داره)
        مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
        از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
        جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
        اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط marychi
          درود
          این رو عملی بستی یا شبیه سازی کردی فقط؟
          اگه فقط افت ولتاژ مسئله هست، از دیود شاتکی استفاده کن که افتش 0.3 هست و با بار هم به 0.5 یا 0.6 نمیرسه. (مثلا SS24)
          اگه از opamp استفاد کنی، نیازی به دیود نیست دیگه. یه پالس توی ورودی بده و یک افست 6 ولتی با opamp بهش add کن.
          (انتخاب opamp به فرکانس کاری، پهنای پالس، جریان مورد نیاز خروجی و ... بستگی داره)
          سلام
          ممنون از توجه شما
          در عمل هم بسته ام. و اگه مقاومت 1 کیلو اهم رو بگذارم بین 0.3 ولت تا 0.4 ولت، نوسان داره که بدک نیست. چون شیب در اون ناحیه ای که مشخص کردم زیاده خوشبختانه!
          این دیودی که شما فرمودید تغییرات افت ولتاژش بالای 0.2 ولت می شه. و برای کار من زیاده!
          البته نمی دونم از حیث فرکانس جواب من رو می ده یا نه؟
          راستی یه سوال خارج از تاپیک! نمی دونید حد اکثر فرکانس درایور موتور L293 چقدره؟
          ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X