ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    2007/12/19
    179
    13

جريان کشي از موج مربعي و مشکل ديود

سلام دوستان من مي خوام موج مربعي خروجي ميکرو رو تغيير سطح بدم به صورتي که سطح "صفر" ولتاژ روي 6 حدودا ثابت باشه و سطح "يک" اون روي 12
    جريان بايستي بين 0 تا 200 ميلي آمپر تغيير کنه
    من مدار زير رو در نظر گرفتم. اما مشکلي که داره اينه که وقتي بار(که با مقاومت نشون دادم) جريان بيشتري بکشه ولتاژ دو سر ديود که 0.6 ولت هست، تغيير مي کنه و
    به خاطر وجود شيب در ناحيه مستقيم، زياد مي شه(0.8)!

خودم دو تا راه حل به نظرم رسيد:
    1- از يه ديودي استفاده کنم که شيب مولفه مستقيمش خيلي زياد باشه و يا ديود ژرمانيوم که افت ولتاژش خيلي نباشه؟ که البته نمي دونم شمارش چيه؟
    (شما همچين ديودي سراغ داريد؟؟)
    2- با استفاده از پ امپ، دو تا ديود ايده آل بسازم!
    [ftp=ftp://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%DA%A9%D9%8 6%D9%86%D8%AF%D9%87_%D8%B9%D9%85%D9%84%DB%8C%D8%A7 %D8%AA%DB%8C]http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%DA%A9%D9%8 6%D9%86%D8%AF%D9%87_%D8%B9%D9%85%D9%84%DB%8C%D8%A7 %D8%AA%DB%8C[/ftp]
    دو نمونه از ديود ايده آل ساخته شده(ويکيپديا)

کدوم يکي بهتره؟
    شما راه بهتر يا مدار پيشنهادي سراغ نداريد که خروجي بين 6 و 12 ولت سوئيچ شه و اين درد سر ها رو نداشته باشه و بهتر جواب بده؟
    ممنون
    اين که تعداد تشکر هاي اهدايي يه کاربر زياده به اين معنا نيست. که چيزي بلد نيست؛ بلکه نشانه اينه که به تلاش بقيه بچه ها احترام مي گذاره
    2013/04/12
    کاشمر
    161
    3

پاسخ : جريان کشي از موج مربعي و مشکل ديود

سلام وقت بخیر، مشخصات زمانی پالس خروجی میکروت چیه ؟ همون چیزیه که روی منبع پالست نوشتی ؟
    علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی
    ( سعدی )
    2007/12/19
    179
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط abi92
    سلام وقت بخير، مشخصات زماني پالس خروجي ميکروت چيه ؟ همون چيزيه که روي منبع پالست نوشتي ؟
    سلام
    بله تقريبا
    حداکثر 1 ميکروثانيه طول بکشه تا از يک به صفر تغيير کنه؟
    افت ولتاژ ديود ها برام مهم نيست! اما تغييرات اين افت ولتاژ برام مهمه يعني نمي خوام يه دفعه از 0.6 ولت بره رو 0.8
    فکر مي کنم اگه به جاي 4007 از 5819 استفاده کنم که ولتاژشکستش حدود 0.3 ولته استفاده کنم. بد نباشه اون وقت يه مقاومت يک کيلو اهم با بار موازي کنم که در هيچ حالتي ديودي که روشنه کمتر از 6 ميلي آمپر نکشه!
    يعني ديود در ناحيه نشان داده شده در شکل زير قرار بگيره که و اختلاف ولتاژش کمتر از 0.1 ولت بشه!

به نظرتون جواب کار من رو مي ده؟
    اين که تعداد تشکر هاي اهدايي يه کاربر زياده به اين معنا نيست. که چيزي بلد نيست؛ بلکه نشانه اينه که به تلاش بقيه بچه ها احترام مي گذاره
    2012/02/16
    332
    14

درود
    این رو عملی بستی یا شبیه سازی کردی فقط؟
    اگه فقط افت ولتاژ مسئله هست، از دیود شاتکی استفاده کن که افتش 0.3 هست و با بار هم به 0.5 یا 0.6 نمیرسه. (مثلا SS24)
    اگه از opamp استفاد کنی، نیازی به دیود نیست دیگه. یه پالس توی ورودی بده و یک افست 6 ولتی با opamp بهش add کن.
    (انتخاب opamp به فرکانس کاری، پهنای پالس، جریان مورد نیاز خروجی و ... بستگی داره)
    مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
    از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
    جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
    اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت
    2007/12/19
    179
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط marychi
    درود
    اين رو عملي بستي يا شبيه سازي کردي فقط؟
    اگه فقط افت ولتاژ مسئله هست، از ديود شاتکي استفاده کن که افتش 0.3 هست و با بار هم به 0.5 يا 0.6 نميرسه. (مثلا SS24)
    اگه از opamp استفاد کني، نيازي به ديود نيست ديگه. يه پالس توي ورودي بده و يک افست 6 ولتي با opamp بهش add کن.
    (انتخاب opamp به فرکانس کاري، پهناي پالس، جريان مورد نياز خروجي و ... بستگي داره)
    سلام
    ممنون از توجه شما
    در عمل هم بسته ام. و اگه مقاومت 1 کيلو اهم رو بگذارم بين 0.3 ولت تا 0.4 ولت، نوسان داره که بدک نيست. چون شيب در اون ناحيه اي که مشخص کردم زياده خوشبختانه!
    اين ديودي که شما فرموديد تغييرات افت ولتاژش بالاي 0.2 ولت مي شه. و براي کار من زياده!
    البته نمي دونم از حيث فرکانس جواب من رو مي ده يا نه؟
    راستي يه سوال خارج از تاپيک! نمي دونيد حد اکثر فرکانس درايور موتور L293 چقدره؟
    ممنون
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5