اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کدام Protocol یا Modulation مناسب تر است ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کدام Protocol یا Modulation مناسب تر است ؟

با عرض سلام خدمت تمامی دوستان و اساتید
    قصد انجام پروژه ای رو دارم که طی اون میخوام با استفاده از سیستم های Wireless بین میکروکنترلر و کامپیوتر ارتباط بی سیم برقرار کنم .
    هر دو طرف هم Send و هم Receive انجام می شود .
    نوع اطلاعات مبادله شونده Data می باشد ( صوت و فیلم و ... نیست ) .
    فاصله حدود 200 متر است .
    داده ها اطلاعات مهمی هستند که اگر درست و به موقع به مقصد نرسند خسارت جانی و مالی به دنبال خواهند داشت .

حال به نظر شما کدام مدولاسیون یا پروتکل مناسب تر است ؟

OOK , AM , ANT , ASK , FM , FSK , GFSK , BlueCore Serial (BCSP) , Bluetooth , CDMA , GSM , LTE , WCDMA , WiMAX , GPS , DBPSK , DQPSK , CCK , DECT , DSSS , EDGE , EV-DO , FHSS , TDMA , GMSK , LoRa , MSK , SF , GPRS , GSM , HSPA , ISM , SRD , SNAP , UHF , UMTS , HSDPA , WDECT , Z-Wave , ZigBee , 6LoWPAN , RF4CE , SP100 , WirelessHART , 802.11 , 802.15 , 802.16

بحث راجع به سخت افزار مربوطه رو میتونید از اینجا دنبال کنید :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=80949.0
    دعایم کنید که شاید به واسطه ی دعای خیر شما مشکلاتم حل شود .

پاسخ : کدام Protocol یا Modulation مناسب تر است ؟

نوشته اصلی توسط rozeh
    شما پرتکل UHF تا حالا دیدی ؟
    اگه هست یه پیج معرفی کن .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Always Student
      با عرض سلام خدمت تمامی دوستان و اساتید
      قصد انجام پروژه ای رو دارم که طی اون میخوام با استفاده از سیستم های Wireless بین میکروکنترلر و کامپیوتر ارتباط بی سیم برقرار کنم .
      هر دو طرف هم Send و هم Receive انجام می شود .
      نوع اطلاعات مبادله شونده Data می باشد ( صوت و فیلم و ... نیست ) .
      فاصله حدود 200 متر است .
      داده ها اطلاعات مهمی هستند که اگر درست و به موقع به مقصد نرسند خسارت جانی و مالی به دنبال خواهند داشت .

حال به نظر شما کدام مدولاسیون یا پروتکل مناسب تر است ؟

OOK , AM , ANT , ASK , FM , FSK , GFSK , BlueCore Serial (BCSP) , Bluetooth , CDMA , GSM , LTE , WCDMA , WiMAX , GPS , DBPSK , DQPSK , CCK , DECT , DSSS , EDGE , EV-DO , FHSS , TDMA , GMSK , LoRa , MSK , SF , GPRS , GSM , HSPA , ISM , SRD , SNAP , UHF , UMTS , HSDPA , WDECT , Z-Wave , ZigBee , 6LoWPAN , RF4CE , SP100 , WirelessHART , 802.11 , 802.15 , 802.16
      بحث راجع به سخت افزار مربوطه رو میتونید از اینجا دنبال کنید :
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=80949.0
      بسته به شرایط محیطی هر کدوم از مدولاسیونها و باند های فرکانسی رو میتونین بکار ببرین و با استفاده از hand shaking ، بالا بردن توان فرستنده ، استفاده بهینه از پهنای باند ، استفاده از باند فرکانسی اختصاصی برای پیشگیری از تداخل ، استفاده از مدولاسیونهایی که مقاومت بیشتری در مقابل تداخل و نویز دارند ، احتمال ارسال صحیح دیتا به مقصد رو بیشتر کنین . طبیعیه که نمیشه همه اینها رو صد در صد بکار برد ( مثلا برای برد 200 متر نمیشه هم باند فرکانسی اختصاصی خرید هم توان رو بالا برد هم فیلترینگ توی گیرنده رو بهبود داد هم مدولاسیون fsk بکار برد ، نه اینکه نشه ولی بصرفه نخواهد بود ) و خودتون باید مصالحه ای بین این عوامل انجام بدین تا هم بصرفه و منطقی بشه و هم نظرتون رو تامین کنه

پانوشت : من اهمیت کارتون رو نمیدونم ولی برای استفاده معمولی میشه با استفاده از باند 434 مگا هرتز با مدولاسیون fsk با استفاده از hand shaking بین دو نقطه ارتباط نسبتا مطمئنی رو داشت البته باز هم میگم این به مقدار بسیار زیادی بستگی به شرایط محیطی و نوع نیاز شما داره البته یادتون باشه هر کاری بکنین به قابلیت اطمینان 100% نمیرسین
      مساله دیگری که وجود داره اینه که آیا خودتون میتونین فرستنده و گیرنده رو بسازین و اگه اونو ساختین به پایداری و اطمینان ماژولهای بازاری خواهد بود یا نه اگه نتونین فرستنده و گیرنده رو بسازین در نهایت محدود به ساخته های بازار خواهید بود
      پانوشت 2 : اون سالادی یا معجونی که از abbreviation ها گذاشتین رو تصحیح کنین اونها ظاهرا ترکیبی از مدولاسیونها و باند های فرکانسی و پروتکلها و ... هستند

دیدگاه

همچین لیست کردی که انگار هر کدومو بگن پیاده میکنی! (شوخی کردم ناراحت نشیا.)
        اصلاً مگه قراره ماژول Wireless رو خودت طراحی کنی؟

خلاصه اینکه تشخیص خطا ربطی به مدولاسیون نداره.
        اون مواردی رو که لیست کردی بعضیاشون خودشون لایه تشخیص خطا دارند.
        در نهایت شما میتونید بروز خطا در Application data ی خودتون رو با checksum و CRC تشخیص بدید.

دیدگاه

از پاسخهاتون بسیار ممنونم

نوشته اصلی توسط mohsen++
          پانوشت : من اهمیت کارتون رو نمیدونم ولی برای استفاده معمولی میشه با استفاده از باند 434 مگا هرتز با مدولاسیون fsk با استفاده از hand shaking بین دو نقطه ارتباط نسبتا مطمئنی رو داشت البته باز هم میگم این به مقدار بسیار زیادی بستگی به شرایط محیطی و نوع نیاز شما داره البته یادتون باشه هر کاری بکنین به قابلیت اطمینان 100% نمیرسین
          مساله دیگری که وجود داره اینه که آیا خودتون میتونین فرستنده و گیرنده رو بسازین و اگه اونو ساختین به پایداری و اطمینان ماژولهای بازاری خواهد بود یا نه اگه نتونین فرستنده و گیرنده رو بسازین در نهایت محدود به ساخته های بازار خواهید بود
          ممکنه بفرماید چرا FSK رو انتخاب کردید ( بین این همه مدولاسیون مختلف ) ؟
          ممکنه در مورد hand shaking در ارتباطات بیسیم یکم توضیح بدید .

نوشته اصلی توسط mohsen++
          پانوشت 2 : اون سالادی یا معجونی که از abbreviation ها گذاشتین رو تصحیح کنین اونها ظاهرا ترکیبی از مدولاسیونها و باند های فرکانسی و پروتکلها و ... هستند
          تا اونجا یی که من میدونم اون abbreviation ها یا پرتکل هستن یا مدولاسیون .

نوشته اصلی توسط freedom_truth
          همچین لیست کردی که انگار هر کدومو بگن پیاده میکنی! (شوخی کردم ناراحت نشیا.)
          اصلاً مگه قراره ماژول Wireless رو خودت طراحی کنی؟
          بله

نوشته اصلی توسط freedom_truth
          خلاصه اینکه تشخیص خطا ربطی به مدولاسیون نداره.
          اون مواردی رو که لیست کردی بعضیاشون خودشون لایه تشخیص خطا دارند.
          در نهایت شما میتونید بروز خطا در Application data ی خودتون رو با checksum و CRC تشخیص بدید.
          ممکنه یکم بیشتر توضیح بدید ؟
          اگه بفرمایید کدوماشون لایه تشخیص خطا دارند یک دنیا ممنون میشم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Always Student

ممکنه بفرماید چرا FSK رو انتخاب کردید ( بین این همه مدولاسیون مختلف ) ؟
            ممکنه در مورد hand shaking در ارتباطات بیسیم یکم توضیح بدید .

fsk در عین سادگی و ارزونی مقاومت خوبی در مقابل نویز و تداخل داره

در مورد hand shaking تو گوگل سرچ کنین ولی خلاصه اون اینه که علاوه بر اطلاعات دیتا اطلاعات دیگه ای هم بین دو نقطه رد بدل بشه تا از دو طرف از ارسال دیتا مطمئن بشن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SAJAD-G
              ماژول های بلوتوثی که تو بازار موجودن ورژن 2 هستن و WIFI هم من فقط b/g دیدم
              ممکنه بفرمایید فرق WIFI :
              b و b/g و b/g/n و a/b/g و a/b/g/n چیه ؟

:::::::::::::::::::::::::::

نوشته اصلی توسط SAJAD-G
              ترتیبشون فکر کنم به این صورته:
              b/g/a/n/ac
              که ac جدیدترینشونه و در حد گیگابیت سرعتشه و فقط هم فعلا رو مک بوک ایر های سری 2013 استفاده شده.
              ولی آخری همیشه قبلی ها هم ساپورت میکنه، مثلا ac به همه قبلیا میتونه سرویس بده ولی g نه
              ترتیبشون :
              a b g n ac ad
              a و b تقریبا همزمان اومدن ولی چون b قیمت کمتری داشت در بین عموم بیشتر شناخته شد به همین خاطر گاهی اوقات اشتباها جاهایی میخونیم که a بعد از b یا ... اومده .
              تا اونجا که من میدونم نوع a تا 4 کیلومتر رو تو فضای باز ساپورت می کنه ولی حتی نوع n هم چنین فاصله ای رو ساپورت نمیکنه .
              جدیدترینشون هم ad هست که قراره اوایل 2014 وارد بازار بشد .
              متاسفانه هنوز منبع مناسبی که یه مقایسه فنی بین اینا کرده باشه پیدا نکردم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rozeh
                یا اخیرا یه تاپیکی زدید که باند UHF رو به اسم پروتکل صدا زدید که عجیب بود. یه ادعایی هم پشتش کردید در حالی که یه صفحه معتبر مثلا از ویکی نذاشتین(یه سری نتایج جستجو گذاشتین که به نظر میرسه بی مربوط بودش). من هر چی نگاه میکنم توی ویکی نمی تونم پیدا کنم.[/b][/color]
                این دوستمون ادعا میکنن که همچین پروتکلی وجود نداره ولی من تصور میکنم با استناد به داکیومنت زیر همچین پروتکلی هم وجود داره :
                UHF Gen2 Protocol Reference Guide - Texas Instruments
                لطفا اساتید راهنمایی کنن تا این بحث به اتمام برسه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X