اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا سلف و خازن سری در فرکانس رزنانس اتصال کوتاه می شوند

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چرا سلف و خازن سری در فرکانس رزنانس اتصال کوتاه می شوند

ممنون می شم اگه کسی تحلیل فیزیکی
    این پدیده رو بررسی کنه
    روابط رو در این مورد می دونم
    ولی هیچ تحلیل ذهنی در مورد اون ندارم...
    متشکرم
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

پاسخ : چرا سلف و خازن سری در فرکانس رزنانس اتصال کوتاه می شوند

خیلی ممنون که بحث های پایه ای برق رو این قدر تحویل می گیرید :sad:
    بحث رزنانس یک بحث مهم در علم برقه
    منتظر جواب هاتون هستم ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

سلام
      خوب اگه روابطش رو می دونید پس حله دیگه!
      فرض کنید یه خازن و یه سلف سری شده داریم. اگه بخوایم مقادیر مقاومت این دو المان رو به صورت فازور (حوزه فرکانس) بنویسیم ، خازن مقداری داره با j- و سلف هم مقداری با j+. حالا تو یه فرکانس خاص ، مقادیرشون با هم برابر میشه و مجموع میشه صفر. که این همون فرکانس رزونانس هست.
      اصلا یه جور دیگه میگم
      ما می دونیم که این دو عنصر مقاومتشون اهمی نیست. یعنی از زمین تا زیر زمین با اون مقاومت اهمیه فرق داره! یعنی فقط فاز ها رو پس و پیش می کنن. مثلا می دونیم که تو سلف ولتاژ از جریان جلو میفته و تو خازن برعکس. حالا در مورد اون خازن و سلف سری ، میشه گفت که در فرکانس رزونانس همون قدر که سلف ولتاژ رو جلو میندازه ، خازن به همون میزان میندازتش عقب! و در کل انگار که هیچ اتفاقی نیفتاده!
      دیگه نمی دونم منظورتون از تحلیل فیزیکی این بود یا ....

دیدگاه

خیلی ممنون از توضیحات شما
        من در ذهن خودم خیلی با این قضیه کلنجار رفتم
        به نظر من روابط یک ویژگی خیلی بد دارن
        یک محقق زندگی خودش رو روی یک موضوع میذاره صبح تا شب به اون موضوع فکر می کنه
        و خلاصه خواب و خوراک اون فرد میشه یک دقدقه ی ذهنی
        کلی آزمایش و مشاهده ودر نهایت استخراج یک سری روابط برای جامعه ی علمی
        و شاید در مورد روابط ساده ای که جلوی چشم ماست هیچ وقت ریز نشیم
        ولی تا حالا شده یکی از شما الکترون بشید و توی یک سیم حرکت کنید
        سوالم رو واضح تر می گم من می تونم الکترون بشم و توی سلف حرکت کنم
        می تونم الکترون بشم و توی خازن هم حر کت کنم
        ولی تا حالا نتونستم الکترون بشم و توی سلف و خازن سری در حالت رزنانس حرکت کنم
        بحث خیلی فلسفی شد ولی قابل درکه
        متشکرم اگه کمکم کنید
        :nerd: :nerd:

دیدگاه

!
          خوب مشکل اینجاست که تو روابط خازن و سلف ، بحث الکترومغناطیس هم دخیل هست و شما باید یه چیزی بشی فراتر از الکترون! یعنی باید میدان های مغناطیسی و الکتریکی رو هم به طور کامل بررسی کنی. بهتر بگم ، شمای الکترون (!) فقط می تونی جریان رو ببینی. و خیلی راحت از سلف و خازن سری رد میشی بدون اینکه چیزی بفهمی! نکته اصلی ، درک فعل و انفعالات همین میدان ها و پیدا کردن رابطشون با جریان عبوری هست. که کار خیلی سخت و پیچیده و بی فایده ایه!
          خوب اون محقق بیچاره عمرشو صرف کرده تا این روابط رو بدست بیاره و در اختیار دیگران بذاره بلکه بقیه بتونن راهش رو ادامه بدن نه اینکه دوباره برن سر خونه اول و همه چیز رو یه بار دیگه بررسی کنن! وقتی شما درس سیگنال رو می خونی و یه رابطه بهت میدن به اسم سری یا تبدیل فوریه ، تنها کاری که شایسته ست شما انجام بدی ، اینه که یه فاتحه نثار روح جناب فوریه بکنی و از دست آورد هاش استفده کنی! نه اینکه بری روابطش رو یه بار دیگه اثبات کنی! اگه قرار باشه همیشه درگیر جزئیات باشیم که به هیچ جا نمی رسیم!

دیدگاه

ممنون از پاسخ شما
            در مورد نکته ی اول الکترون بودن یعنی درک میدان های الکتریکی و میدان های مغناطیسی و میدان های الکترو مغناطیسی...
            چون که به وجود آورنده ی این کمیت ها همون الکترونه
            و تاثیر گذاری ابن عوامل نیز بر روی الکترونه...
            در مورد نظر دوم شما خوب این نظر خیلی هاست...
            ولی تا حالا فکر کردی به این که ممکن ادامه دادن راه دانشمند ها در گرو برگشتن به عقب و راه رفته ی اون ها رو دوباره رفتن باشه...
            البته با سرعت بسیار بالاتری از سرعت پیشرفت آنها
            به نظر من اختراعات در گرو این طور کارهاست
            البته این تجربه و اعتقاد شخصی منه
            هر راهی که انسان رو دچار پیشرفت کنه راه خوبیه
            حالا این راه هر چی می خواد باشه
            موفق باشید...

دیدگاه

اولا در دنیای واقعی چنین چیزی به علت وجود مقاومت داخلی در سلف وخازن وجود نخواهد داشت و نوسان پس از مدتی میرا می شود.
              دوما در جواب سوال شما باید گفت که در حقیقت سلف وخازن انرژی یکدیگر را در فرکانس رزونانس تامین می کنند واحتیاجی به انرژی دیگری ندارند که دوباره سوالی پیش می آید که پس آن انرژی را از کجامی آورند که باید گفت از حالت گذرای اولیه مدار بدست می آورند. وبعد از آن به تناوب انرژی الکتریکی خازن به مغناطیسی سلف وبرعکس تبدیل می شود عین دو کاسه آب که آب دیگری را داخل دیگری خالی کرده و متناوبا این کار را ادامه دهیم.
              امیدوارم توانسته باشم با دانش اندک خود جواب درخوری داده باشم.

دیدگاه

دوست عزیز ممنون از پاسخ شما
                شما می تونین شکل موج حالت گذرا رو به من نشون بدین
                به وسیله ی تصویر
                و در مورد اینکه سلف و خازن در مدار پس از طی حالت گذرا دیگه نیازی به انرژی ندارن بیشتر توضیح بده
                متشکر

دیدگاه

با سلام

ببینید به درد می خوره:

همون طور که دوست عزیز masih65 فرمودن نوسان پس از مدتی میرا میشه

دیدگاه

شاید یکی از روشهای مفید برای درک و دریافت مفهوم رزونانس استفاده از مدل (فنر-دمپر-وزنه) باشد. این تبادل تحلیلها بین مهندسی مکانیک و برق انجام میشه. یعنی برای تحلیل سیستمهای مکانیکی میشه از مدل مداری استفاده کرد و بالعکس. هر سیستم نوسانی یه فرکانس طبیعی داره که به عناصر سیستم بستگی داره و لا غیر. مثلا اگر یک مدار LC رو با یک منبع DC تحریک کنیم مدار شروع به نوسان میکنه. در صورت ایده ال بودن نوسان بصورت نامحدود ادامه پیدا می کنه. حالا اگر همین مدار رو با مدل فنر وزنه مدل کنیم نتیجه مساوی می گیریم. اگر سیستم فنر وزنه رو با کشیدن فنر تحریک کنیم نوسان خواهیم داشت. این نوسان به مقدار کشش(معادل ولتاژ تحریک) بستگی نداره فقط به سنگینی وزنه و کشسانی فنر بستگی داره. این سیستم بدون مقاومت یا بدون دمپره.

کلا مبحث فرکانس طبیعی با مدارات نوسان آزاد (free vibration در مکانیک) شروع میشه. بعد می رسیم به مدارات یا سیستمهایی که با اعمال نیرو به نوسان ادامه میدن.(forced vibration) یعنی مدارات معمول در الکترونیک. چون هیچ سیستمی بدون تحریک دایم نمی تونه به نوسان ادامه بده. حالا این تحریک چه فرکانسی داشته باشه که به دامنه نوسان کمک کنه. این تحریک باید فرکانس خاصی داشته باشه تا به ادامه نوسان کمک کنه. اگر وقتی وزنه داره پایین میاد بخواد وزنه رو به طرف بالا ببره مسلما دامنه نوسان رو کم می کنه (همون امپدانس یا مقاومتی که وابسته به فرکانسه) ولی اگر فرکانس تحریک با فرکانس طبیعی یه جوری مچ بشه یا تیون بشه مدار به نوسان ادامه میده. پس فرکانس تحریک باید فرکانس خاصی باشه که نه تنها مزاحم دامنه نوسان نباشه بلکه به ادامه اون هم کمک کنه. این فرکانس همون فرکانس رزونانسه. :smile:
                    Growth for the sake of Growth is the idealogy of cancer cells

دیدگاه

سلام دوستان.

اول باید بگم که دستتون درد نکنه به خاطر راه اندازی این تاپیک بسیار جالب(اخه منم به رزونانس علاقه مندم :biggrin:

REZAMASIH جان منم این حرفهایی که شما و بقیه ی دوستان گفتند رو قبول دارم ولی من یک سوالی برام همیشه مطرح بوده و اونم اینکه چرا فرکانس رزونانس اینقدر خطرناکه و همه ازش فرار میکنند ؟ اصلا چی باعث میشه که یک دفعه یک ولتاژ بسیار زیادی سر این سلف یا خازن افت پیدا بکنه در رزونانس؟ یا بهتره بگم که چجوری میشه که در رزونانس سیستم ناپایدار میشه؟

با تشکر :smile:
                      راهي خواهم ساخت ...

دیدگاه

اتفاقا رزونانس ار مواهب الهی است. علی الخصوص در سیستمهایی که قدرت بالا نیاز داریم همه در رزونانس کار میکنه. مثلا مدارات کوره های القایی. یا حتی پاورهای جدید که اصلا به رزونانس کانورتر معروفند. یا مدار تیونینگ برای انتخاب کانال در خیلی از سیستمهای مخابراتی. عملا جریان شاخه سلفی و خازنی زیاد خواهد بود. مثلا در RLC موازی ممکن است که جریان عبوری از شاخه سلفی و خازنی خیلی زیاد باشه. ولی جریان کل مدار کم باشه. همین جریان عبوری بالا در شاخه سلفی میتونه یک میدان مغناطیسی بزرگ ایجاد کنه. یک دفعه توی کتابخونه کسی برای تعمیر این گیت های ضد سرقت اومده بود. داشت با کلمپ جریان نقطه ای از مدار رو میگرفت. کلمپ 75 آمپر نشون میداد. واقعا تعجب کردم. چون نحوه کار گیت رو اصلا نمی دونستم. از تکنیسینش که پرسیدم همین مساله رزونانس رو توضیح داد. خود سیستم شاید جریان کمتر از یک آمپر داشت ولی شاخه های موازی تو همچین جریانی کار میکردند.
                        :smile:
                        Growth for the sake of Growth is the idealogy of cancer cells

دیدگاه

خیلی ممنون از جواب دوستان
                          راستش در مورد مفید بودن یا مضر بودن رزونانس می تونم این رو بگم
                          در علم برق و هر علم دیگر اگر هر چیز در جای خود استفاه بشه مفیده و اگه نابجا در سیستم قرار بگیره مضره...
                          من مضرات و نکات مفید رزونانس رو در الکترونیک صنعتی تجربه کردم.
                          مشکلات این پدیده رو در سوییچینگ سلفی درک کردم
                          در این سیستم که در فرکانس بالا کار می کرد سوییچ دارای ظرفیت خازنیه خاصی بود
                          و مدار هم مدار سلفی اهمی بود در این مدار در لحظات خاصی میرایی سینوسی وجود داشت
                          که اولین موج میراییه سینوسی دارای دامنه ی بالایی بود برای حذف این موج از اسنابر های خازنی استفاده کردم در صورت تغییرات فرکانس اگه یک لحظه مدار در فرکانس رزونانس قرار می گرفت :cry:
                          خداحافظ ترانزیستور های گرون قیمت :cry:
                          ولی رزنانس در کوره ی القایی رو تجربه کردم
                          و من هم اعتقاد دارم این پدیده یک پدیده ی کاربردی و مفید و تا حدود زیادی بکره و میشه روش بیشتر و کاربردی تر کار کرد
                          متشکرم از دوستان....

دیدگاه

دسته جفتتون درد نکنه :smile: .
                            Mer30++
                            راهي خواهم ساخت ...

دیدگاه

BA SALAM AGE HANUZ JAVABETUNO NAGEREFTIN BAYAD BEGAM TEBGHE RAVABET MIDUNIM KE WL=1/WC VA HATMAN
                              MIDUNIN KE DAR TASHDIDE MOVAZI JARYANE OBURI BARAYE SELF VA KHAZEN BARABARE BANABARIN DO SARE HARDO Vc=Vl RO DARIM BA POLARITEHAYE MOKHALEFE HAM,YANI JAME VOLTAGE IN DO ELEMAN BARABARE 0 KHAHAD BOOD.TUYE KETABHAYE MADAR MOKHABERATI MITUNIN IN MATLAB RO PEYDA ****N

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X