ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 17
    2007/12/25
    زنجان
    558
    26

چرا سلف و خازن سری در فرکانس رزنانس اتصال کوتاه می شوند

ممنون می شم اگه کسی تحلیل فیزیکی
    این پدیده رو بررسی کنه
    روابط رو در این مورد می دونم
    ولی هیچ تحلیل ذهنی در مورد اون ندارم...
    متشکرم
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.
    2007/12/25
    زنجان
    558
    26

پاسخ : چرا سلف و خازن سری در فرکانس رزنانس اتصال کوتاه می شوند

خیلی ممنون که بحث های پایه ای برق رو این قدر تحویل می گیرید :sad:
    بحث رزنانس یک بحث مهم در علم برقه
    منتظر جواب هاتون هستم ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.
    2005/12/08
    تهران
    618
    20

سلام
    خوب اگه روابطش رو می دونید پس حله دیگه!
    فرض کنید یه خازن و یه سلف سری شده داریم. اگه بخوایم مقادیر مقاومت این دو المان رو به صورت فازور (حوزه فرکانس) بنویسیم ، خازن مقداری داره با j- و سلف هم مقداری با j+. حالا تو یه فرکانس خاص ، مقادیرشون با هم برابر میشه و مجموع میشه صفر. که این همون فرکانس رزونانس هست.
    اصلا یه جور دیگه میگم
    ما می دونیم که این دو عنصر مقاومتشون اهمی نیست. یعنی از زمین تا زیر زمین با اون مقاومت اهمیه فرق داره! یعنی فقط فاز ها رو پس و پیش می کنن. مثلا می دونیم که تو سلف ولتاژ از جریان جلو میفته و تو خازن برعکس. حالا در مورد اون خازن و سلف سری ، میشه گفت که در فرکانس رزونانس همون قدر که سلف ولتاژ رو جلو میندازه ، خازن به همون میزان میندازتش عقب! و در کل انگار که هیچ اتفاقی نیفتاده!
    دیگه نمی دونم منظورتون از تحلیل فیزیکی این بود یا ....

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2007/12/25
    زنجان
    558
    26

خیلی ممنون از توضیحات شما
    من در ذهن خودم خیلی با این قضیه کلنجار رفتم
    به نظر من روابط یک ویژگی خیلی بد دارن
    یک محقق زندگی خودش رو روی یک موضوع میذاره صبح تا شب به اون موضوع فکر می کنه
    و خلاصه خواب و خوراک اون فرد میشه یک دقدقه ی ذهنی
    کلی آزمایش و مشاهده ودر نهایت استخراج یک سری روابط برای جامعه ی علمی
    و شاید در مورد روابط ساده ای که جلوی چشم ماست هیچ وقت ریز نشیم
    ولی تا حالا شده یکی از شما الکترون بشید و توی یک سیم حرکت کنید
    سوالم رو واضح تر می گم من می تونم الکترون بشم و توی سلف حرکت کنم
    می تونم الکترون بشم و توی خازن هم حر کت کنم
    ولی تا حالا نتونستم الکترون بشم و توی سلف و خازن سری در حالت رزنانس حرکت کنم
    بحث خیلی فلسفی شد ولی قابل درکه
    متشکرم اگه کمکم کنید
    :nerd: :nerd:
    2005/12/08
    تهران
    618
    20

!
    خوب مشکل اینجاست که تو روابط خازن و سلف ، بحث الکترومغناطیس هم دخیل هست و شما باید یه چیزی بشی فراتر از الکترون! یعنی باید میدان های مغناطیسی و الکتریکی رو هم به طور کامل بررسی کنی. بهتر بگم ، شمای الکترون (!) فقط می تونی جریان رو ببینی. و خیلی راحت از سلف و خازن سری رد میشی بدون اینکه چیزی بفهمی! نکته اصلی ، درک فعل و انفعالات همین میدان ها و پیدا کردن رابطشون با جریان عبوری هست. که کار خیلی سخت و پیچیده و بی فایده ایه!
    خوب اون محقق بیچاره عمرشو صرف کرده تا این روابط رو بدست بیاره و در اختیار دیگران بذاره بلکه بقیه بتونن راهش رو ادامه بدن نه اینکه دوباره برن سر خونه اول و همه چیز رو یه بار دیگه بررسی کنن! وقتی شما درس سیگنال رو می خونی و یه رابطه بهت میدن به اسم سری یا تبدیل فوریه ، تنها کاری که شایسته ست شما انجام بدی ، اینه که یه فاتحه نثار روح جناب فوریه بکنی و از دست آورد هاش استفده کنی! نه اینکه بری روابطش رو یه بار دیگه اثبات کنی! اگه قرار باشه همیشه درگیر جزئیات باشیم که به هیچ جا نمی رسیم!

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2007/12/25
    زنجان
    558
    26

ممنون از پاسخ شما
    در مورد نکته ی اول الکترون بودن یعنی درک میدان های الکتریکی و میدان های مغناطیسی و میدان های الکترو مغناطیسی...
    چون که به وجود آورنده ی این کمیت ها همون الکترونه
    و تاثیر گذاری ابن عوامل نیز بر روی الکترونه...
    در مورد نظر دوم شما خوب این نظر خیلی هاست...
    ولی تا حالا فکر کردی به این که ممکن ادامه دادن راه دانشمند ها در گرو برگشتن به عقب و راه رفته ی اون ها رو دوباره رفتن باشه...
    البته با سرعت بسیار بالاتری از سرعت پیشرفت آنها
    به نظر من اختراعات در گرو این طور کارهاست
    البته این تجربه و اعتقاد شخصی منه
    هر راهی که انسان رو دچار پیشرفت کنه راه خوبیه
    حالا این راه هر چی می خواد باشه
    موفق باشید...
    2007/04/27
    17
    0

اولا در دنیای واقعی چنین چیزی به علت وجود مقاومت داخلی در سلف وخازن وجود نخواهد داشت و نوسان پس از مدتی میرا می شود.
    دوما در جواب سوال شما باید گفت که در حقیقت سلف وخازن انرژی یکدیگر را در فرکانس رزونانس تامین می کنند واحتیاجی به انرژی دیگری ندارند که دوباره سوالی پیش می آید که پس آن انرژی را از کجامی آورند که باید گفت از حالت گذرای اولیه مدار بدست می آورند. وبعد از آن به تناوب انرژی الکتریکی خازن به مغناطیسی سلف وبرعکس تبدیل می شود عین دو کاسه آب که آب دیگری را داخل دیگری خالی کرده و متناوبا این کار را ادامه دهیم.
    امیدوارم توانسته باشم با دانش اندک خود جواب درخوری داده باشم.
    2007/12/25
    زنجان
    558
    26

دوست عزیز ممنون از پاسخ شما
    شما می تونین شکل موج حالت گذرا رو به من نشون بدین
    به وسیله ی تصویر
    و در مورد اینکه سلف و خازن در مدار پس از طی حالت گذرا دیگه نیازی به انرژی ندارن بیشتر توضیح بده
    متشکر
    2007/03/14
    شاهين شهر
    497
    5

با سلام

ببینید به درد می خوره:

همون طور که دوست عزیز masih65 فرمودن نوسان پس از مدتی میرا میشه
    2007/03/13
    139
    0

شايد يكي از روشهاي مفيد براي درك و دريافت مفهوم رزونانس استفاده از مدل (فنر-دمپر-وزنه) باشد. اين تبادل تحليلها بين مهندسي مكانيك و برق انجام ميشه. يعني براي تحليل سيستمهاي مكانيكي ميشه از مدل مداري استفاده كرد و بالعكس. هر سيستم نوساني يه فركانس طبيعي داره كه به عناصر سيستم بستگي داره و لا غير. مثلا اگر يك مدار LC رو با يك منبع DC تحريك كنيم مدار شروع به نوسان ميكنه. در صورت ايده ال بودن نوسان بصورت نامحدود ادامه پيدا مي كنه. حالا اگر همين مدار رو با مدل فنر وزنه مدل كنيم نتيجه مساوي مي گيريم. اگر سيستم فنر وزنه رو با كشيدن فنر تحريك كنيم نوسان خواهيم داشت. اين نوسان به مقدار كشش(معادل ولتاژ تحريك) بستگي نداره فقط به سنگيني وزنه و كشساني فنر بستگي داره. اين سيستم بدون مقاومت يا بدون دمپره.

كلا مبحث فركانس طبيعي با مدارات نوسان آزاد (free vibration در مكانيك) شروع ميشه. بعد مي رسيم به مدارات يا سيستمهايي كه با اعمال نيرو به نوسان ادامه ميدن.(forced vibration) يعني مدارات معمول در الكترونيك. چون هيچ سيستمي بدون تحريك دايم نمي تونه به نوسان ادامه بده. حالا اين تحريك چه فركانسي داشته باشه كه به دامنه نوسان كمك كنه. اين تحريك بايد فركانس خاصي داشته باشه تا به ادامه نوسان كمك كنه. اگر وقتي وزنه داره پايين مياد بخواد وزنه رو به طرف بالا ببره مسلما دامنه نوسان رو كم مي كنه (همون امپدانس يا مقاومتي كه وابسته به فركانسه) ولي اگر فركانس تحريك با فركانس طبيعي يه جوري مچ بشه يا تيون بشه مدار به نوسان ادامه ميده. پس فركانس تحريك بايد فركانس خاصي باشه كه نه تنها مزاحم دامنه نوسان نباشه بلكه به ادامه اون هم كمك كنه. اين فركانس همون فركانس رزونانسه. :smile:
    Growth for the sake of Growth is the idealogy of cancer cells
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 17