اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

لوازم آزمایشگاههای مدار منطقی و الکترونیک:

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

می خواستم بدونم اگه بخوام یه ازمایشگاه شخصی و کوچیک برای این درسها (مدار منطقی و الکترونیک و کنترل) راه بندازم به چه وسایلی احتیاج دارم.
    ببخشید اگه اینجا نوشتم جای مناسبی پیدا نکردم.
    ممنون.

سلام . خوبی دوست عزیز ؟
    ببینید لوازم آزمایشگاهی اون قطعاتی که خیلی گرون هستن بیشتر مطرحه بقیه رو میشه خرد خرد خرید .
    مثلا حتما یه اسکوپ نیاز دارید . یه مولتی متر( البته 4 هزار تومنیش هم پیدا میشه) . سیگنال ژنراتور و منبع تغذیه . برد برد .
    در مورد قطعات دیگه با خودتون هست ببینید چه آزمایش هایی می خواهید انجام بدید با توجه به نیازتون قطعات رو بخرید .
    موفق باشید .
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

با سلام
      بهتره اول به فکر یه منبع تغذیه 0-3. ولت با امپراإ¾ژ حداقل 1 امپر (3 امپر که باشه بهتره) باشید
      یه مولتی متر 10 هزار تومنی از همه اش بهتره
      بعد اگه تو درست تکنیک پالس تسلط کافی داشته باشید برای بعضی از ازمایشات می تونید خودتون سیگنال سازی بکنید.
      مدارمنطقی هم برد برد و یه منبع 5 ولتی با کمی لوازم جانبی کافیه البته برای آزمایشات ابتدائی

دیدگاه

واسه f.g دیتا شیت xr2206 یه نگاهی بنداز
        قشنگم کار میکنه مثل مال آزمایشگاه
        خواندن کلمات قصار برای یک آدم تحصیلآ‌نکرده چیز خوبی است
        چرچیل

تنها معجزه بزرگ و نابودنشدنی، اعتقاد بشر به معجزه است.
        ژان پل سارتر
        [color=red][size=14pt]جادوی دست یک انسان، در دست دیگری، توانایی "مهندسیآ‌کردن" است. "ماوراءالطبیعه" واژهآ‌ای پوچ است. رابرت آنسون هاینآ‌لاین

دیدگاه

اهان.حدس می زدم مشکل این اسکوپ همیشه مشکل ساز بوده.راستی هیچ راهی نداره که بدون اسکوپ گرون قیمت هم بشه کار کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alijabraily
            واسه f.g دیتا شیت xr2206 یه نگاهی بنداز
            قشنگم کار میکنه مثل مال آزمایشگاه
            excellent.

دیدگاه

سلام
              حالا که این بحث شروع شده یکم هم اطلاعات در مورد این IC Tester ها بدین. یدونه واسه سری74xx تو آزمایشگاه ما هست نمی دونم از اون پیشرفته ترش هم هست یا نه(احتمال زیاد باشه!) قیمتشون تو چه حدی هست؟ آدم خودش میتونه بسازه؟ البته فکرکنم برنامه نویسیش خیلی قاطی باشه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیرعلی
                سلام
                حالا که این بحث شروع شده یکم هم اطلاعات در مورد این IC Tester ها بدین. یدونه واسه سری74xx تو آزمایشگاه ما هست نمی دونم از اون پیشرفته ترش هم هست یا نه(احتمال زیاد باشه!) قیمتشون تو چه حدی هست؟ آدم خودش میتونه بسازه؟ البته فکرکنم برنامه نویسیش خیلی قاطی باشه!
                من قبلا تو اینترنت یک دیده بودم ببینم میتونم پیداش کنم؟
                چرچیل

ژان پل سارتر
                [color=red][size=14pt]جادوی دست یک انسان، در دست دیگری، توانایی "مهندسیآ‌کردن" است. "ماوراءالطبیعه" واژهآ‌ای پوچ است. رابرت آنسون هاینآ‌لاین

دیدگاه

سلام یه پروگرمر که تستر آی سی هم داره به نام ntm programer قیمتش حدود 80 هزار تومنه
                  تعداد زیادی آی سی ttl رو تست میکنه
                  چنين گفت زردشت:....عاشق عاشقي باش و دوست داشتن را دوست بدار ، از تنفر متنفر باش ، به مهرباني مهر بورز با آشتي آشتي کن و از جدايي جدا باش ......

دیدگاه

Unknown

سلام
                    با اجازه بزرگترهای انجمن :
                    ببینید من هم حدود دو سال پیش شرایط شما رو داشتم . خیلی دوست داشتم یه آزمایشگاه تو خونه داشته باشم.
                    برای همین کارهای زیادی انجام دادم . مثلا یه منبع تغذیه 0 تا 40 ولت اونم با 3.5 آمپر ساختم. و یه سری چیزای دیگه
                    اما واقعا خیلی از اون استفاده نکردم. الآن که نگاه میکنم می بینم که با یه منبع تغذیه ساده تر هم میشد خیلی کارا کرد. پیشنهاد من اینکه برای منبع تغذیه از یه lm317 استفاده کنی . که اگه از مدل cv استفاده کنی تا 1.5 آمپرم جریان میده . و بین 1.2 تا اگه اشتباه نکنم 38 ولت هم بهت ولتا÷ میده. تازه خوبیت این مدار اینه کا خیلی ساده هست و مشکلات کمتری برای استفاده کننده اش بوجود میاده. اما اینم بگم که بستگی به کاری داره که می خواهی انجام بدهی. این از منبع تغذیه. بقیه کوشش خود را روی به کار بردن از این منبع تغذیه صرف کنید بهتر خواهد بود.تجربه ی مرا تکرار نکنید. در باره سیگنال هم که خیلی راحت میشه مبدل پالس خوب ساخت.که ساده ترینش که 500 تومان هم خرج نداره با 555 میشه ساخت.بازم میگم بستگی به کاری داره که شما می خواهید انجام بدهید.
                    مثلا همه میدونیم که با 555 که به عنوان فرکانس ساز (آستابل) نمیشه کارهای مخابراتی انجام داد.
                    درباره اسیلوسکوپ هم بستگی داره که بازم کار مخابراتی می خواهی انجام بدی یا نه . من خودم در هنرستان فکر میکردم که الکترونیک بدون اسیلوسکوپ نمیشه و به خودم می گفتم اگه یه اسیلوسکوپ داشتم دنیا رو زیر و رو می کردم. اما بعدا دیدم دنیای گسترده دجیتال رو تغریبا بدون اسیلوسکوپ میشه یاد گرفت. تازه نرم افزار های شبیه ساز هم که دیگه غوغا کردن. واقعا مفیده. راستی من با توجه به شرایط خودم نظرم را بیان کردم . (از آب کره گرفتن) که حرفه ی اصلی ما تو هنرستان بود. اما شما شرایط خودتان را نگفتید که با توجه به آن بگویم.
                    اما شاید شما مایه دار باشید و مشکل مالی نداشته باشید . در این صورت هرچی پول بدهید آش می خورید (تک خوری) و هرچی پول بدید اسیلوسکوپ فرکانس بالاتر و ... نصیبتان می شود، ایشالا.
                    خدا حافظ

دیدگاه

smt عزیز در مورد منبع تغذیه حق کاملا با شماست ولی در مور f.g و oscop نه
                      f.g یکی از وسایل اساسی تو آزمایشگاه هست میتونیم از مدارات ساده به جای اون استفاده کنیم ولی اون جواب رو نمیده
                      اگه توی f.g رو دیده باشین(من توی hitachi 2meg رو دیدم)از xr2206 استفاده کردن و خیلی ساده با سلکتور انواع مدها واسش درست کردن و دست دومش رو میدن 350 تومن!!!!!!!!!!!
                      ولی تو دیتا شیت کاملا توضیح داده
                      همچنین شما گفتین واسه دیجیتال اسکوپ ضروری نیست
                      بله فرکانس پایین رو میشه با logic pen دید وی 1khz رو میخواین چیکار کنین؟
                      نمیخوایم که چشمک زن درست کنیم
                      یا مثلا مدار proteus نیست که step by step جلو بریم
                      خدارو شکر مدارمونم کمترینش با 1megکار میکنه
                      پس آخری رو باید بخریم
                      یییییییا یدونه دیجیتالیشو درست کنیم :idea: :idea:
                      کی خدا میدونه :cry: :cry:
                      چرچیل

ژان پل سارتر

دیدگاه

از راهنمایی ها دوستان ممنونم.
                        راستش من امروز یه چرخی تو بازار زدم (تبریز) قطعات مختلفی داشتن من که نتونستم انتخاب کنم.
                        در مورد برد بورد و مولتی متر و منبع تغذیه می خواستم نظر شما رو بدونم یه چیزی بخرم که سال بعد همین موقعا نیام دو باره پرس و جو کنم. :arrow:

زمینه ی کاری آینده:
                        Digital communication
                        Signal processing
                        microcontroller
                        ...

sincere thanks.

دیدگاه

با سلام
                          تو بازار تبریز بهتره ازمغازه یو فو الکترونیک خرید بکنید
                          از مطسا هم اگه بفروشه چون فروش نداره :cry:
                          مواظب بغل دستی سینگ الکترونیک هم باشید
                          نورالکترونیک هم انصاف می دونه یعنی چی؟
                          موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا حاجی زاده
                            با سلام
                            تو بازار تبریز بهتره بی ازمغازه یو فو الکترونیک خرطد بکنید
                            از مطسا هم اگه بفروشه چون فروش نداره :cry:
                            مواظب بغل دستی سینگ الکترونیک هم باشید
                            نورالکترونیک هم انصاف می دونه یعنی چی؟
                            موفق باشی
                            مرسی.
                            یو فو الکترونیک
                            مطسا
                            نور الکترونیک

چهل ستون :?:

دیدگاه

والله واسه مولتی متر که بتونید یه ونه هیوکی بخری (مدل دقیق نمی دونم ) دور بر48 تومن
                              عالیه
                              برد بردم هم فکر کنم اگه تایوانی البته برد برد مودن خودتون چطور می خواید استفاده بکنید ( اگه مثل ا با اونا جنگ نداشته باشید)
                              البته موارد کاری شما طوری که سما در همه موارد مجبور خواهید بود برد مدارچاپی تهیه بکنید.
                              که هم باعث میشه وقت و هزینه تون هدر نره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X