اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طریقه ساخت مدار چاپی با ماژیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طریقه ساخت مدار چاپی با ماژیک

با سلام بر دوستان
    من میخواستم یک مدار ساده را با ماژیک ضد اب بر روی فیبر خام مدار چاپی پیاده کنم:حال سئوال من این هست که چطور میتونم این کار بکنم؟؟؟ یعنی مداری که بر روی فیبر کشیده میشود ایا می تواند همان مدار شماتیک باشد یا حتما باید توسط نرم افزار خاصی مثل پروتل تبدیل به نقشه مدار خاصی شود؟؟
    راستی فرق کاغذ کالک و گلاسه در تهیه مدار چاپی چیست؟و دست کش ضد اسید را از کجا میشه تهیه کرد؟؟؟
    راستی بنده مبتدی هستم و تا حالا مدار چاپی طراحی و درست نکردم :biggrin:
    سپاس

پاسخ : طریقه ساخت مدار چاپی با ماژیک

مدارتو باید همون مدار شماتیک باشه! در ضمن روی شماتیک که نمیشه قطعه نصب کرد مثلا یدونه 555 شماتیک اصلا شباهتی به خوده 555 داره؟ آیا؟
    با ماژیک کشیدن کاری بس طاقت فرساست ... شما باید تک تکه قطعه ها رو سوراخ خای پایه هاشونو در بیارید که نمیشه... یه راه اینه که از لُتراسِت استفاده کنید که اونم سخته ... شاید راه کم دردسرش همین روش اتو باشه...
    کاغذ کالک رو که کاغذ نیمه شفافه و برای روش لامینت استفاده میشه
    گلاسه واسه ی روش اتو هستش
    در ضمن با پروتئوس فکر کنم شروع کار pcb راحت تر باشه ،، دردسر لایبرری رو کمتر داره

head<=
    ...تشکر خدا...
    [img width=97 height=100]http://mahdi3d.persiangig.com/image/5280543_t.jpg[/img]

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: چند تا سئوال دیگه داشتم؟؟
      روش ماژیک برای مدار های ساده جواب میده ولی برای مدار های با ic .....
      پروتئوس اصلا اموزش تصویری و کتاب اموزشی نداره ولی پروتل تا دلت بخواد داره!!! برای همین گمان کنم پروتل بهتر باشه!
      چند سئوال در مورد اسید مدار چاپی؟ میخواستم بدونم قدرت این اسید چقدر هست؟؟؟ ایا دستکش را می تونه سوراخ میکنه؟؟؟ چون دستکش ضد اسید نتونستم گیر بیارم!
      سپاس

دیدگاه

فکر کنم یکی از دلایلش این باشه که اینقدر محیط ARES سادست که .... من خودم یدونه پاور پوینت دیدم و یاد گرفتم
        من معمولا مایع میخرم که باید به اندازه ای که میریزی آب بهش اضافه کنی... خودم یه بار دستم رفت توش چیزی نشد ولی بعضی از دوستان از اسید هایی مثل نیتریک اسید که خیلی قوی هستش استفاده میکنن که من جرات نزدیک شدن بهشونو ندارم :mrgreen:
        لازم نیست با اسید تماس فیزیکی مستقیمی داشته باشی دور فیبر یده دور سیم روکشدار گره بزن بزار تو اسید و تکونش بده

head<=
        ...تشکر خدا...
        [img width=97 height=100]http://mahdi3d.persiangig.com/image/5280543_t.jpg[/img]

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:چند سئوال دیگه پروتئوس:حجم پروتئوس 100 مگ هست یا بیشتر هست مثل پروتل نیست که حجم اش 1 گیگ باشه! oo:
          همینه:http://p30download.com/fa/entry/34984/software/design-graphics/cad/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-proteus-professional-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D9%88-%D8%B4%D8%A8%DB%8C%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%86%DB%8C%D A%A9%DB%8C/
          اگه اینجوری باشه من از پروتئوس استفاده خواهم کرد :smile:
          راستی نگفتید این اسید ایا دستکش مثلا جراحی یا یکبار مصرف را میتونه سوراخ کنه!؟؟؟ من در چند فیلم اموزشی دیده بودم که یارو بدون اینکه دستکشی دست اش باشه !! دست می کنه توی اسید و فیبر را می گیره!!!!!!!!!
          سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
            ممنون دوست عزیز:چند سئوال دیگه پروتئوس:حجم پروتئوس 100 مگ هست یا بیشتر هست مثل پروتل نیست که حجم اش 1 گیگ باشه! oo:
            همینه:http://p30download.com/fa/entry/34984/software/design-graphics/cad/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-proteus-professional-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D9%88-%D8%B4%D8%A8%DB%8C%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%86%DB%8C%D A%A9%DB%8C/
            اگه اینجوری باشه من از پروتئوس استفاده خواهم کرد :smile:
            راستی نگفتید این اسید ایا دستکش مثلا جراحی یا یکبار مصرف را میتونه سوراخ کنه!؟؟؟ من در چند فیلم اموزشی دیده بودم که یارو بدون اینکه دستکشی دست اش باشه !! دست می کنه توی اسید و فیبر را می گیره!!!!!!!!!
            سپاس
            سلام دوست عزیز
            شما می تونی اگه مبتدی هستی از پروتل99یا پروتل2.7استفاده کنی که خیلی راحته باهاش کارکردن
            بهتره شما اول با نرم افزار کارکنی بعد که تونستی مدارتو بانرم افزار بکشی راحت می دی بیرون واست تو کاغذ های گلاسه یا طلق ها ی ترانسپرنت در بیارن و با اطو راحت مدارت رو اماده مونتاز کنی
            به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

سلام و ممنون: اینجا کسی نگفت عاقبت که ایا این اسید می تونه دستکش را سوراخ کنه؟؟؟2 بار سئوال کردم !!!

دیدگاه

نه عزیز اگه واسه مدار چاپی باشه سوراخ نمی کنه
                به دست هم بخوره چیزی نمی شه فقط اسیدو تو ظرف پلاستیکی بریز

TABRIZ

دیدگاه

ممنون: پس انقدر هام که میگن اسید نیست :mrgreen: پس من همین دستکش یک بار مصرف بپوشم بهتر هست !!نه؟

دیدگاه

راستی یک سئوال دیگه: بعضی فیبر های مدار چاپی را زمانی که از داخل اسید در می اورند رنگ قهوه نیست بلکه سبز رنگ میشه ؟!! ایا چیز خاصی به محلول اضافه می کنند؟؟؟

دیدگاه

راستی یک سئوال دیگه: بعضی فیبر های مدار چاپی را زمانی که از داخل اسید در می اورند رنگ قهوه نیست بلکه سبز رنگ میشه ؟!! ایا چیز خاصی به محلول اضافه می کنند؟؟؟
                      اون چاپ سبز هستش که کار منو شما (منظورم بادسته) نیست میدی بیرون میزنن ...
                      یه کاری هم تو مجله نویز (یه قسمتیشو)نوشته بود میتونی بکنی:
                      تمام سوراخ ها رو با چیزی مثل 1n4007 بپوشونی (از پشت فیبر وارد سوراخ کنی) و روش اسپری سبز بزنی و روی اون روغن جلا یا اسپری کلیر(اگه درست گفته باشم)بزنی

head<=
                      ...تشکر خدا...

دیدگاه

ممنون: پس انقدر هام که میگن اسید نیست :mrgreen: پس من همین دستکش یک بار مصرف بپوشم بهتر هست !!نه؟
                        نه لازم نیست دستکش هم دستت کنی راحت مدارو می ندازی تو اسید بهد مایعو تکون می دی تا اسید با همه جایی مدار بره این تکون دادن باعث می شه مدار جودتر در بیاد
                        یا به قول دوستمون مدارو سبز در اوردن یا فیبر از نوعه فایبرگلاسه

TABRIZ

دیدگاه

ممنون: مطمئن هست که فیبر باید از نوع فایبرگلاس باشه؟؟؟؟تا سبز بشه؟؟؟ فیبر های استخوانی سبز نمی شوند؟؟؟

دیدگاه

سلام تا اون جایی که من کار کردم نه فیبر های استخوانی سیز نمس شن شاید یه کم به سمت رنگ لجنی در بیاد که خیلی خیلی کمه اون طور نیست که کامل سبز کنه دوست عزیز

TABRIZ

دیدگاه

منمون دوست عزیز:چند سئوال دیگه:
                              اگه از کیت های اماده استفاده کرده باشید دیده اید بالا فیبر که مسی نیست را علام سفید رنگ نوشتند مثلا r1 و c و q تا شخصی که مبتدی هست بتونه اجزا را دقیقا در جای خودش نصب کنه!! میخواستم بدونم ایا از دستگاه خاصی استفاده میشه یا یا ماژیک هم میشه اینکار را کرد؟؟علائم شماتیک را نوشت؟؟
                              سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X