اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در طراحی یک ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در طراحی یک ترانزیستور

با سلام خدمت همه اساتید و دوستان
    من یک سوال داشتم که اگه زحمتی نیست منو راهنمایی کنید من تازه به خوندن الکترونیک علاقه مند شدم و ببخشید اگه سوالم خیلی پیش پا افتاده است من میخوام یک سیگنال ولتاژ متناوب با دامنه 0.1 ولت را تقویت کنم مقدارش مهم نیست مثلا 100 برابر و من از ترانزیستور 2n2222 استفاده میکنم ولی نمیدونم چطوری از دیتاشیت این ترانزیستور استفاده کنم یا مقدار مقاومتهای کلکتور و بیس رو پیدا کنم اگه زحمتی براتون نیست منو راهنمایی کنید
    http://www.8pic.ir/images/14435010431254821145.jpg

پاسخ : کمک در طراحی یک ترانزیستور

شما باید جریانی که تو مدارتون می خواین باشه رو بدونید بعد طبق فرمول های ارایش ها مقدار مقاومت ها رو پیدا کنی
    اگه علاقه مند هستید می تونید از کتاب نشلسکی استفاده کنید
    به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

شما می خواین واتازو تقویت کنید پس باید از تقویت کننده بیس مشترک استفاده کنید که تقویت ولتازش بستگی به طراحیت داره اما تقویت جریانش کوچک تر از یکه
      به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kasra_xox
        با سلام خدمت همه اساتید و دوستان
        من یک سوال داشتم که اگه زحمتی نیست منو راهنمایی کنید من تازه به خوندن الکترونیک علاقه مند شدم و ببخشید اگه سوالم خیلی پیش پا افتاده است من میخوام یک سیگنال ولتاژ متناوب با دامنه 0.1 ولت را تقویت کنم مقدارش مهم نیست مثلا 100 برابر و من از ترانزیستور 2n2222 استفاده میکنم ولی نمیدونم چطوری از دیتاشیت این ترانزیستور استفاده کنم یا مقدار مقاومتهای کلکتور و بیس رو پیدا کنم اگه زحمتی براتون نیست منو راهنمایی کنید
        http://www.8pic.ir/images/14435010431254821145.jpg
        با ترانزیستور2N2222 نمیشه اینکار رو کرد.برای اینکه حداکثر ولتاژ قابل اعمال برای تقویت تو ترانزیستورهای معمولی حدود 25میلی ولت هست.

دیدگاه

سلام
          ممنون از همه عزیزان که به سوال من جواب دادین و ببخشید مشکل از من بود که ندونستم چطور سوالمو مطرح کنم من به این مثال در درس الکترونیک 2 هنرستان فصل اول برخورد کردم و میخواستم بفهمم که برای انجام این کار که نوع ترانزیستور مهم نیست و نحوه تقویت کنندگی ترانزیستور به صورت عملی برام مهم هست و اگه بخوام این کار رو بکنم و صرفنظر از نوع ترانزیستور چطور باید یک ترانزیستور انتخاب کنم و از دیتاشیت ترانزیستور اطلاعات مورد نیاز رو بدست بیارم و فرض من این است که از من خواستند که مقدار ولتاژ متناوب 0.1 ولت را مثلا به اندازه 100 برابر تقویت کنم انهم توسط خاصیت تقویت کنندگی ترانزیستور

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : کمک در طراحی یک ترانزیستور

نوشته اصلی توسط kasra_xox
            سلام
            ممنون از همه عزیزان که به سوال من جواب دادین و ببخشید مشکل از من بود که ندونستم چطور سوالمو مطرح کنم من به این مثال در درس الکترونیک 2 هنرستان فصل اول برخورد کردم و میخواستم بفهمم که برای انجام این کار که نوع ترانزیستور مهم نیست و نحوه تقویت کنندگی ترانزیستور به صورت عملی برام مهم هست و اگه بخوام این کار رو بکنم و صرفنظر از نوع ترانزیستور چطور باید یک ترانزیستور انتخاب کنم و از دیتاشیت ترانزیستور اطلاعات مورد نیاز رو بدست بیارم و فرض من این است که از من خواستند که مقدار ولتاژ متناوب 0.1 ولت را مثلا به اندازه 100 برابر تقویت کنم انهم توسط خاصیت تقویت کنندگی ترانزیستور
            سلام
            به نوع ترانزیستورش که بستگی داره!!!که مثلا قدرت باشه یا نه! چون جریانو ایناش فرق داره.
            ولی ما برای این کارا تو ازمایشگاه از bc107استفاده می کردیم.
            شما باید بیای ببینی چی رو می خوای تقویت کنی ولتاژو یا جریانو .بعد با توجه به جواب این سوال باید بیای مدارتو ببندی مثلا ببینی بیس مشترک می خوای یا کلکتور مشترک یا امیتر مشترک بعد باید ببینی حالا چقدر می خواید تقویت شه حالا باید با کحاسبه مقدار مقاومتارو حساب کنید.تمام. :nerd:

دیدگاه

ممنون

دیدگاه

ابتذا باید کلاس تقویت کننده رو مشخص کنی که در این مورد تقویت کننده کلاس A لازمه و تقویت کننده امیتر مشرک باشه ترانزیستور رو طوری باید بایاس کنی و که ولتاژ روی کلکتور نصف ولتاژ تغذیه باشه البته برای ضریب تقویت بالا باید
                یک تقویت کننده تفاضلی بسازی یا راحتر از همه از یک OPAMP استفاده کنی.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X