ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
    2013/06/19
    1,544
    80

ارتباط دو ميکرو از طريق i2c

سلام
    من ميخوام بين دو ميکرو يکي 16f873 و يکي16f877 ارتباط از طريق i2c ايجاد کنم.و با نرم افزار ccs کار ميکنم
    ميخواستم بدونم دوستان پروژه اي که چنين کاري انجام داده باشه دارن؟
    يا اگه نه کمک کنيد تا خودم برنامشو بنويسم. :redface:
    AYRIC
    2013/06/19
    1,544
    80

پاسخ : ارتباط دو ميکرو از طريق i2c

خودم پيدا کردم :wow: :wow: :wow: :applause:
    يه کد خوب از تو سايت ccsinfo پيدا کردم. البته اون فقط ديتا رو ارسال کرده بود يه کم تغيرش دادم که بشه ديتا رو دريافت هم کرد.
    اين هم کدي که نوشتم. گذاشتمش تا هرکس ديگه اي هم که بهش احتياج داشت ازش استفاده کنه.
    http://s2.picofile.com/file/7886187204/I2C_communication.rar.html
    کد در کامپايلر CCS نوشته شده.
    دو تا سورس داخلش هست يکي براي slave و اون يکي براي master
    برنامه ها طوري نوشته شده اند که slave يه مقدار آنالوگ رو از پورت a0 ميخونه و master اون مقدار رو از slave ميگيره و روي lcd نمايش ميده.
    master هم يه مقدار آنالوگ رو از پورت a0 خودش ميخونه و براي slave ميفرسته و slave اون مقدار رو روي کانال pwm خودش ميذاره.
    توجه: برنامه رو توي پروتئوس آزمايش نکنيد چون پروتئوس بخاطر باگ هايي که داره جواب نميده. بايد در عمل ببنديدش.
    AYRIC
    2007/11/22
    تبریز
    2,483
    492

سلام.
    خوشحالم که اولين دانلود رو داشتم. :nerd:
    ممنون بابت انتشار اطلاعاتي که براي يادگرفتنش وقت گذاشتين و رايگان در اختيارمون قرار دادين.
    خيلي مايلم تا مدار رو تست کنم، اما فعلا هم سرم يه خرده شلوغه، هم وسايلهام دم دست نيست،اما حتما تستش ميکنم و اگه جور دربياد نتيجه ي تست و سوالات احتمالي رو ميپرسم.
    مجددا ممنون...

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2013/06/19
    1,544
    80

نقل قول نوشته اصلی توسط شاهرخ
    سلام.
    خوشحالم که اولين دانلود رو داشتم. :nerd:
    ممنون بابت انتشار اطلاعاتي که براي يادگرفتنش وقت گذاشتين و رايگان در اختيارمون قرار دادين.
    خيلي مايلم تا مدار رو تست کنم، اما فعلا هم سرم يه خرده شلوغه، هم وسايلهام دم دست نيست،اما حتما تستش ميکنم و اگه جور دربياد نتيجه ي تست و سوالات احتمالي رو ميپرسم.
    مجددا ممنون...
    اختيار داريد :nerd:
    برنامه ي يه master با چند تا slave رو هم ميخوام بنويسم نوشتم اون رو هم ميزارم
    AYRIC
    2013/09/20
    133
    2

سلام
    اساتيد بزرگ اين برنامه ها را با کدويژن هم مي توان نوشت در يک ميکرو من دو adc را مي خوانم و در x وyانها را ذخيره مي کنم دو متغير ديگر دارم که آنها را در eepromذخيره کردم a وbمن مي خوام x,yرا در ميکرو ديگه داشته باشم و بتونم روي lcd بدم وa,bرا نيز بتونم تعغير بدم آيا ميشه
    2007/11/22
    تبریز
    2,483
    492

سلام.
    لطفا سوالتون رو واضحتر بفرمايين.(يه خرده هم به نگارش و املا دقت داشته باشين ممنون ميشم :redface

2013/09/20
    133
    2

ببخشد
    با ميکرو atmega16 و سنسورlm35يک برنامه نوشتم که مقدار سنسور ها را adc A.0 وA.1 خوانده ودر x وy ذخيره ميکنه .
    و دو متغير ديگه هم هست که آنها را در eepromذخيره کردم به نام هاي a وb .
    شرح کار طوري که اگه مقدارxاز a کمتر شد موتور 1 روشن اگر بيشتر شد موتور 1خاموش ، وهمين طور براي y وموتور 2 ،مقدار aوb را نيز توسط پايه هاي B0,B1,B2,B3 ميکرو تنظيم مي کنم کليه اطلاعات روي ال سي دي هم نمايش داده ميشه و يک حالت هشدار هم دارم که اگر دما از 85 بالا تر رفت يک آژير هشدار مي دهد.
    حالا من مي خواستم کمکم کنيد بتونم اين data را در 50 متر فاصله روي يک ميکرو ديگه ببرم و روي ال سي دي نمايش بدم و مقدار a,bرا هم در ميکرو اولي تعقير بدم آيا امکان داره؟
    2007/11/22
    تبریز
    2,483
    492

نقل قول نوشته اصلی توسط مجيد باقري
    ببخشد
    با ميکرو atmega16 و سنسورlm35يک برنامه نوشتم که مقدار سنسور ها را adc A.0 وA.1 خوانده ودر x وy ذخيره ميکنه .
    و دو متغير ديگه هم هست که آنها را در eepromذخيره کردم به نام هاي a وb .
    شرح کار طوري که اگه مقدارxاز a کمتر شد موتور 1 روشن اگر بيشتر شد موتور 1خاموش ، وهمين طور براي y وموتور 2 ،مقدار aوb را نيز توسط پايه هاي B0,B1,B2,B3 ميکرو تنظيم مي کنم کليه اطلاعات روي ال سي دي هم نمايش داده ميشه و يک حالت هشدار هم دارم که اگر دما از 85 بالا تر رفت يک آژير هشدار مي دهد.
    حالا من مي خواستم کمکم کنيد بتونم اين data را در 50 متر فاصله روي يک ميکرو ديگه ببرم و روي ال سي دي نمايش بدم و مقدار a,bرا هم در ميکرو اولي تعقير بدم آيا امکان داره؟
    دو تا دما خونده ميشه و جداگانه ذخيره ميشه.اين دماها با سطوح a و b مقايسه ميشن و دستوري داده ميشه.حالا شما ميخواين دما رو 50 متر دورتر روي LCD نشون بدين.(پس يه ارتباط rs-485 نياز دارين و طبيعتا يه ميکروي دوم براي دريافت ديتا)
    مقاديرaوb از کنار LCD قابل تنظيم بايد باشه. به هر روشي که ميخواين ميتونين اين مقادير رو تنظيم کنين(کيبرد-ولوم و ADC-روتاري يا همون ولوم هرزگرد) و مثل همون ديتاي دما که دريافت ميکردين؛ اين اطلاعات رو ارسال کنين.
    پيچيدگي خاصي داره؟

2013/02/25
    مشهد
    180
    33

نقل قول نوشته اصلی توسط مجيد باقري
    ببخشد
    با ميکرو atmega16 و سنسورlm35.... .
    با سلام
    با اجازه جناب آقاي مهندس مستقيمي

دوست ارجمند جناب آقاي باقري
    با احترام اين تالار گفتمان براي ميکرو هاي PIC است در حاليکه شما نوشته ايد Atmega16 که يک عضو از يک خانواده AVR است!! :eek:

حتما اگر در تالار هاي مربوطه اقدام کنيد زودتر به نتيجه مي رسيد.

اما بر اساس تجربه هاي خودم عرض کنم خدمت تون که PIC پاسخي بسيار جالب و حيرت انگيز در برابر نويز دارد و الحق و الانصاف من که تا به حالا رقيبي برايش در محيط هاي پرنويز نديدم که اينقدر ثبات و پايداري داشته باشد.
    صرفا به عنوان مثال : من يک فيبر مدار چاپي ساخته بودم براي يک کارخانه توليد لوله هاي فشار قوي آب ، اينقدر محيط کارخانه پرنويز بود که از شدت هارموني ها ، مرتب LCD نمايشگر پروژه مي سوخت!!!! اما PIC عين ساعت کار مي کرد و خطايي در محاسباتش نداشت!

ممکن است که بپرسيد چرا من به نويز و تاثير نپذيرفتن PIC از نويز اشاره کردم. دليلش اين است که شما به عبارت 50 متر فاصله اشاره داشتيد که بين دو تا ميکرو شما قرار مي گيرد. همانطور که جناب آقاي مهندس مستقيمي ، مدير خوب ما در تالار PIC فرمايش فرمودند يک روش همين i2c است. اما من يک راه کار ديگه به شما پيشنهاد مي کنم که خيلي راحت تر و بي دردسر تر از i2c است. آن چيزي نيست مگر ارتباط سريال به روش آسنکرون با استفاده از توابع SERIN & SEROUT ( دو تا تابع به عنوان مثال از مجموع 6 تابع دريافت و ارسال سريال) . در کل براي ارتباط بين دو تا ميکرو PIC تا الان ( بر اساس تجربه و سواد من!!!) 6 روش وجود دارد که اين ارتباط سريال آسنکرن و توابع SERIN & SEROUT يکي از شش روش است.
    اگر که خواستيد به خانواده PIC ملحق شويد ، به بنده بفرمائيد تا به عنوان تبريک ورودتان به دنياي PICT و خوش آمد گويي :applause: ؛ تا در حد توان و اطلاعاتم در PICBASICPRO برنامه خواندن دما با LM35 را با ريزه کاري ها و جزئيات حرفه اي به همراه ارتباط Serial تا حدود 1000 متر ارسال و دريافت فقط بر روي يک سيم ! ! ! ! را برايتان بنويسم.
    والسلام علي من اتبع الهدي .... و درود بر کساني که راه هدايت را دنبال مي کنند.

هوشمندانه بپرسيد...
    2013/09/20
    133
    2

با سلام
    تشکر مي کنم از دوستان خوبم آقا ي مستقيمي و آقا رضا راستش من رشتم قدرته و 1 واحد الکترونيک هم پاس نکردم اما بر حسب علاقه و در همين سايت eca يه چيزايي دست و پا شکسته از avr ياد گرفتم ،من هم احتياج به کار در محيط صنعتي داشتم و avr هم حساس در برابر نويز علاقه مند به picشدم ،ولي تو اين انجمن چيزي که از ابتدا به يک مبتدي آموزش بده پيدا نکردم اگر بتونيد راهنمايي کنيد ممنون ميشم
    اول چه برنامه از کدوم لينک بايد دانلود کنم
    طريقه نصب آيا کرک خاصي داره
    جزو در اين زمينه البته براي يک مبتدي که هيچ چيزاز picنمي دونه جايي هست که بتونم دانلود کنم؟
    اولين گام من چي باشه بهتره؟
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12