اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

GDT این قطعه چیه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

GDT این قطعه چیه؟

http://www.ebay.com/itm/6-GAS-DISCHARGE-TUBEs-LIGHTNING-ARRESTORs-GDTs-TRANSIENT-SUPPRESSORs-PROTECTORs-/160772712433
    این قطعه کارش چیه و چیکار میکنه؟
    اسپارک گپه؟ فرقش با اسپارک گپ چیه؟

پاسخ : GDT این قطعه چیه؟

نوشته اصلی توسط voyager2020
    اسپارک گپه؟ فرقش با اسپارک گپ چیه؟
    این قطعه دقیقا اسپارک گپ !
    - اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
    ارتباط با من : ir02x6
    طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه سوئیچینگ - SMPS Designer

دیدگاه

اخه توش گازه-بعد از کجا بفهمم مثلا این شماره چند ولت هست؟
      SIEMENS 230 99 o

دیدگاه

از روی دیتاشیتش.
        http://www.epcos.com/inf/100/ds/ec230x_x0660.pdf

داخل اینا گازای مخصوصی هست. معمولا خلا یا هوای معمولی نیست.

دیدگاه

اخه خیلی ولتاژش کمه
          معمولا من اسپارک گپ رو تو ولتاز های بالاتر دیدم- 230 ولت خیلی پاییه چطور جرقه میزنه- چیز دیگه ای که تعجب کردم امپر بالایی بود که برای این قطعه هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
            اخه خیلی ولتاژش کمه
            معمولا من اسپارک گپ رو تو ولتاز های بالاتر دیدم- 230 ولت خیلی پاییه چطور جرقه میزنه- چیز دیگه ای که تعجب کردم امپر بالایی بود که برای این قطعه هست
            دلیل استفاده ازگاز همینه. هوا نمیتونه اینطوری باشه. این اسپارک گپ رو تو دستگاهها بین خطوط ولتاژ و ارت قرار میدن. در صورت اصابت صاعقه این تا حدودی جلوی ترکیدن دستگاه رو میگیره.

یک نوعش رو من توی کانکس دکل های مخابراتی موبایل همون bts دیدم. 80 کیلو امپر رو تحمل میکرد و نکته جالبتر اینکه بعد از یک ثانیه تحمل 80 کیلو امپر میتونست ریکاور بشه. یعنی خراب نمیشد. معمولا به اینا رعد و برق بزنه میترکن. سایزش اندازه یه توپ فوتبال بود. قیمت حدود هشت میلیون.

دیدگاه

منم این رو تو بعضی مدارا دیدم .
              مدار که خراب می شد این شروع می کرد به جرقه زدن ، صداش هم مثل صدای فندک گاز بود .
              خوب اونجا چه کاربردی داشته؟
              اگر این طور که گفتین برای محافظت باشه خوب این کار توسط یه دیاک یا ترانزیستور و ... هم انجام میشه !
              طرز عمل کردنش چطوره؟ اگر درست فهمیده باشم در حالت معمول مقاومتش بی نهایته و بعد که ولتاژ از یه حدی بالاتر بره مقاومتش صفر میشه . درسته ؟
              دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

با دیاک یا ترانزیستور چطور میشه محافظت کرد؟؟

این قطعه رو معمولا بین فاز ها و نول و یا بین فازها و ارت قرار میدن برای دفع جریانهای بالا مثل رعد و برق. برای دفع ولتاژ هال لحظه ای بالا.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                  با دیاک یا ترانزیستور چطور میشه محافظت کرد؟؟

این قطعه رو معمولا بین فاز ها و نول و یا بین فازها و ارت قرار میدن برای دفع جریانهای بالا مثل رعد و برق. برای دفع ولتاژ هال لحظه ای بالا.
                  خوب اون چیزی که من دیدم حتما با اون چیزی که شما دیدی خیلی فرق می کنه ! اونی که من می گم اندازه ی یه ترانزیستور معمولیه!
                  برای همین میگم با دیاک ( برای ولتاژ های متناوب ) یا با ترانزیستور ( برای ولتاژ های دی سی ) هم انگار می شه همین کار رو کرد . مگه اینکه دیگه جریان بالای 20 آمپر بخواد تو مدار رد بشه که البته فکر کنم برای اون هم ترانزیستور کم نباشه .یا اینکه سرعت خیلی بالایی بخواد که در اون مورد هم ترانزیستور ها خیلی سرعت بالایی دارن.
                  دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

عزیز اون مدار پروتکشنی که شما میگید رو با تریستور و ترانزیستور میبندن. اون جای خود و این هم جای خود. وقتی رعد و برق میزنه به سیم فاز چند کیلو ولت با جریانی معادل دهها هزار امپر وارد شبکه میشه. حالا من یه مقایسه ای میکنم ببین کدوم بهتره. قبلش بگم در این شرایط دیگه امکان حفظ سیستم وجود نداره. فقط میتونیم با یه سری کارا جلوی خسارت زیاد رو بگیریم که حداقل دستگاه صدمه دیده راحت تعمیر بشه.

مقایسه با شما.

چند تا ترانزیستور خدا امپری بزاریم تو خط ورودی. توجه بکنید که محاله این ترانزیستورها سالم بمونن. همه میسوزن.
                    یا اینکه یک vdr یا یک اسپارک گئ بزاریم تو خط ورودی. این هم بعد از ورود شوک به شبکه کاملا میوزه و گاهی دیدم که تکه تکه میشه.

با ورود این ولتاژ و جریان به شبکه چون این قطعه بعد از فیوز قرار میگیره فیوز هم میسوزه. میمونه خود قطعه. اون چند تا ترانزیستور اگر قیمتی بالای 5 میلیون تومان داشته باشن شااااید بتونن جریانی که این یه ذره اسپارک گپ دو هزار تومنی تحمل میکنه رو تحمل کنن. شما خودت حاظری روی یک دستگاه یک میلیون تموانی 5 میلیون ترانزیستور بزاری که تو پاسخگوییشم شک هست؟؟؟ تازه اگر هم بتونن جلوی خرابی خود سیستم رو بگیرن خودشون سوختن و 5 میلیون خسارت فقط بابت اونا میشه. خب همین اسپاک گپو میزاری که خیالت از بابت کارردش هم راحته.

اون مدار پروتکشنی که شما میگید رو در خروجی منابع قرار میدن که اگر عمل رگولاسیون به هر دلیلی انجام نشد اجازه وخروج ولتاژ بالا رو از منبع نده. اینجا بحث فرق میکنه. اینجا میدونیم که همه چی میسوزه. ما با قرار دادن این قطعه یه جوری یه پیشمرگ میزاریم تو سیستم که در صورت بروز حادثه این بسوزه. دستگاه نسوزه. امیدوارم قانعتون کرده باشه.

دیدگاه

رفع سوء تفاهم

عزیز اون مدار پروتکشنی که شما میگید رو با تریستور و ترانزیستور میبندن. اون جای خود و این هم جای خود. وقتی رعد و برق میزنه به سیم فاز چند کیلو ولت با جریانی معادل دهها هزار امپر وارد شبکه میشه. حالا من یه مقایسه ای میکنم ببین کدوم بهتره. قبلش بگم در این شرایط دیگه امکان حفظ سیستم وجود نداره. فقط میتونیم با یه سری کارا جلوی خسارت زیاد رو بگیریم که حداقل دستگاه صدمه دیده راحت تعمیر بشه.

مقایسه با شما.
                      دوست من،
                      فکر می کنم سوء تفاهم شده .
                      من نمی گم کدوم بهتره.
                      من اصلا در مورد این اسپایک گپ های بزرگ صحبت نمی کنم.
                      شما درست می فرمایید برای رعد و برق اسپارک گپ های بزرگ هستن که ده ها هزار آمپر رو استاد می کنن
                      ولی همون طور که خدمتتون عرض کردم من دارم در مورد یه چیزی به ابعاد مقاومت های معمولی صحبت می کنم.
                      چند تا ترانزیستور خدا امپری بزاریم تو خط ورودی. توجه بکنید که محاله این ترانزیستورها سالم بمونن. همه میسوزن.
                      یا اینکه یک vdr یا یک اسپارک گئ بزاریم تو خط ورودی. این هم بعد از ورود شوک به شبکه کاملا میوزه و گاهی دیدم که تکه تکه میشه.

با ورود این ولتاژ و جریان به شبکه چون این قطعه بعد از فیوز قرار میگیره فیوز هم میسوزه. میمونه خود قطعه. اون چند تا ترانزیستور اگر قیمتی بالای 5 میلیون تومان داشته باشن شااااید بتونن جریانی که این یه ذره اسپارک گپ دو هزار تومنی تحمل میکنه رو تحمل کنن. شما خودت حاظری روی یک دستگاه یک میلیون تموانی 5 میلیون ترانزیستور بزاری که تو پاسخگوییشم شک هست؟؟؟ تازه اگر هم بتونن جلوی خرابی خود سیستم رو بگیرن خودشون سوختن و 5 میلیون خسارت فقط بابت اونا میشه. خب همین اسپاک گپو میزاری که خیالت از بابت کارردش هم راحته.
                      ببینید اون اسپارک گپی که من در موردش سوال دارم اول مدار نیست .
                      وسط بورد هست ( بورد کوچک با دو سه آمپر ! و ولتاژی بین 25 تا 400 ولت )
                      برای همین من می گم فرقش با ترانزیستور و تریاک چیه . ترانزیستور و تریاکی که قیمتشون همون قدره . اصلا می خوام بدونم برای چی استفاده میشه.
                      اون مدار پروتکشنی که شما میگید رو در خروجی منابع قرار میدن که اگر عمل رگولاسیون به هر دلیلی انجام نشد اجازه وخروج ولتاژ بالا رو از منبع نده. اینجا بحث فرق میکنه. اینجا میدونیم که همه چی میسوزه. ما با قرار دادن این قطعه یه جوری یه پیشمرگ میزاریم تو سیستم که در صورت بروز حادثه این بسوزه. دستگاه نسوزه. امیدوارم قانعتون کرده باشه.
                      البته که قانع شدم .
                      شما لطف دارید . دست شما درد نکنه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدحسـین

من دارم در مورد یه چیزی به ابعاد مقاومت های معمولی صحبت می کنم.
                        اهااا. اسمشون یادم نمیاد. یه جورایی شبیه زنر دو طرفه هستن!!. اونا جریان کمی رو تحمل میکنن. توان زیادی ندارن. بیشتر کاربردشون داخل مداره که جریانا محدوده و زمان کوتاهی در حد چند میکروثانیه داره.

فکر کنم هنوز هم درست منظورتو متوجه نشدم که چه قطعه ای رو میگی. یه ترایاک 16 امپری هزار تومن حداقلشه ولی یه vdr یا اسپارک کپ درحد سیصد چارصد تومنه که همون کوچیکه هم میتونه تا سیصد چارصد امپر رو واسه نیم ثانیه دمپ کنه. اگه منظورت همون قطعه ایه که بالا گفتم اونا جریان کمی تحمل میکنن و کارشون کلا با اسپارک گپ متفاوته. بعدشم ترایاک نیاز با تحریک داره ولی اینا نیاز به چیزی ندارن.
                        دیدم بعضی جاها واسه دمپ اسپایک های مدارای سلفی میزارن.
                        اگه بازم اشتباه میکنم یه عکسی چیزی بزار.

دیدگاه

اهااا. اسمشون یادم نمیاد. یه جورایی شبیه زنر دو طرفه هستن!!. اونا جریان کمی رو تحمل میکنن. توان زیادی ندارن. بیشتر کاربردشون داخل مداره که جریانا محدوده و زمان کوتاهی در حد چند میکروثانیه داره.

فکر کنم هنوز هم درست منظورتو متوجه نشدم که چه قطعه ای رو میگی. یه ترایاک 16 امپری هزار تومن حداقلشه ولی یه vdr یا اسپارک کپ درحد سیصد چارصد تومنه که همون کوچیکه هم میتونه تا سیصد چارصد امپر رو واسه نیم ثانیه دمپ کنه. اگه منظورت همون قطعه ایه که بالا گفتم اونا جریان کمی تحمل میکنن و کارشون کلا با اسپارک گپ متفاوته. بعدشم ترایاک نیاز با تحریک داره ولی اینا نیاز به چیزی ندارن.
                          دیدم بعضی جاها واسه دمپ اسپایک های مدارای سلفی میزارن.
                          اگه بازم اشتباه میکنم یه عکسی چیزی بزار.
                          نه همین هست که گفتید
                          عکسش هم شبیه اینه ( وسطی ):

یادم هست دستگاه که ضعیف می شد و بد کار می کرد این قطعه شروع می کرد به صدا در آوردن و روشن شدن ( دقیقا صدای فندک گاز که آدم دستش رو روش نگه داره )
                          می خواستم بورد رو تعمیر کنم فکر کردم این قطعه ممکنه مشکل داشته باشه قطعه رو درآوردم رفتم جمهوری هیچ کس نمی دونست چیه ، یه نفر گفت اسپارک گپ هستش ( و با توجه به صدا و نوری هم که داشت به نظر درست می گفت ) اون موقع هم هر چی گشتم نتونستم یه دونه پیدا کنم ( البته خودم نگشتم ، یکی از مهندسا رو دنبال این کار فرستادم ، حالا شاید خوب نگشته!)- مشکل دستگاه هم به این ربط نداشت ، اصلا مشکل مال بیرون مدار بود!
                          با توجه به توضیحاتی که دادید ای قطعه رو به احتمال قوی برای وقتی گذاشته بودن که یه مشکلی تو سیستم بوجود میاد و یه سلف ولتاژ زیادی رو بر می گردونه
                          از توضیحاتتون متشکر

دیدگاه

) من الان گیج شدم. نفهمیدم چی شد. من دارم اسپارک گپ رو با ترایاک و ترانزیستور مقایسه میکنم. بعد شما گفتی منظورتون یه چیزی شبیه مقاومته. خب اون همون اسپارک گپه دیگه. خودتونم گفتین. پس موضوع بحث ما چی بود؟؟؟ هر دومونم یه چیز میگیم که )

اینایی که توعکسن همشون اسپاک گپن. حالا با شکلای مختلف. فقط ولتاژا و تعداد قطباشون با هم فرق میکنه.

دیدگاه

) من الان گیج شدم. نفهمیدم چی شد. من دارم اسپارک گپ رو با ترایاک و ترانزیستور مقایسه میکنم. بعد شما گفتی منظورتون یه چیزی شبیه مقاومته. خب اون همون اسپارک گپه دیگه. خودتونم گفتین. پس موضوع بحث ما چی بود؟؟؟ هر دومونم یه چیز میگیم که )

اینایی که توعکسن همشون اسپاک گپن. حالا با شکلای مختلف. فقط ولتاژا و تعداد قطباشون با هم فرق میکنه.
                              درسته
                              متشکر
                              من جواب سوالم رو گرفتم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X