اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار پل ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار پل ترانزیستور

سلام دوستان. من یک مدار ترانزیستور به صورت پل (با شکل زیر) بستم. به یکی از ورودیهای ان یک پالس متناوب و به سر دیگر ورودی not ایم پالس را وصل کردم. خروجی حاصل پالسیست که باعث چرخیدن موتور به دو سمت مخالف هم می شود با این کار مدار من درست کارمیکنه. اما وقتی این دو ورودی را جابجا میکنم یعنی not پالس را به ورودی ائل و خود پالس را به ورودی دوم وصل میکنم مدار باز هم کار میکنه اما vcc بشدت کاهش می یابد و مدار جریان میکشد. :sad: نمیتونم علتشو بفهمم. مدار کاملا متقارنه. پس چرا؟
    دوم اینکه پالسی که دو سر موتور میگیرم در سر باالارونده اش ضربه می زنه.علت این ضربه (spike) چیه و چطور میتونم حذفش کنم؟
    متشکرم از کمک به من ............
    اینم مدار:
    http://upload.tehran98.com/upme/do.php?imgf=68102dcf9dfd71301.jpg

پاسخ : مدار پل ترانزیستور

فقط جهت راهنمایی
    1- ترانزیستور بالایی باید قبل از روشن شدن ترانزیستور پایینی ؛ خاموش بشه (تا VCC به GND وصل نشه )
    یا بهتره بگم اول ترانزیستور روشن خاموش میشه بعد ترانزیستور خاموش روشن میشه
    2- گیت not کمی تاخیر داره

دیدگاه

ممنون. ولی باید چیکار کنم تا ترانزیستور بالایی اول خاموش بشه بعد پایینی روشن بشه؟
      2- من از گیت not استفاده نکردم. با میکرو برنامه نوشتم و not پالس اولی را تولید کردم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahboob2
        ممنون. ولی باید چیکار کنم تا ترانزیستور بالایی اول خاموش بشه بعد پایینی روشن بشه؟
        2- من از گیت not استفاده نکردم. با میکرو برنامه نوشتم و not پالس اولی را تولید کردم
        ترانزیستوراتون سالمن؟ :eek:
        اگه مشکل تاخیره که 2 تا ناتش کنید یا با vcc،&کنید
        اما من فک نمی کنم مشکل از تاخیر باشه چون دارید با میکرو این کارو انجام میدید. :icon_razz:

دیدگاه

? :angry:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X