ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15
    2010/08/14
    311
    6

تغيير ولتاژ رفرنس 0 تا 5 ولت به 0 تا 10 ولت (حل شد)

من يه مدار دارم که خروجيش بين تا 5 ولت متغير، من مي خوام اونو به يه مدار وصل کنم که ورودي تا 10 ولت ميگيره. حالا بايد يه مدار ببندم که ولتاژ ورودي رو دو برابر کنه. خوب من از يه741 استفاده کردم ولي در حالتي که ورودي صفر ولته خروجي پ امپ 3 ولت هست و تغييري هم نمي کنه من تغذيه 741 رو از يه منبع 24 ولت گرفتم پايه اينورت رو با دو تا مقاومت 2 کيلو به خروجي و گراند وصل کردم. اگه کسي ميدونه که کجاي کار اشتباهه ممنون ميشم راهنماييم کنه.
    2013/04/18
    82
    1

پاسخ : دو برابر کننده ولتاژ

طبق قانون پایستگی انرژی فیزیک هیچ وقت هیچ جا هیچ موقع نمیشه انرژی رو با هیچ دو برابر کرد . انرژی یا باید تبدیل بشه یا با یه انرژی دیگه اضافه بشه بنابر این
    مثلا اگه 5 ولت ، 1 آمپر رو به دو برابر کننده بدید از اون ور 10 ولت 0/5 آمپر می گیرید . یه مثال دیگه اش هم اینه که مثلا با دو تا باتری قلمی شما دو تا لامپو موازی
    می بندید و نورشم هر دو برابر و زیاده ولی در عوض باتری زود تموم میشه چون این جا یه عامل دیگه غیر از آمپر و ولتاژ وجود داره که همون انرژیه که همیشه ثابته

بازم اگه نیازه بفرمایید با 555
    http://www.555-timer-circuits.com/voltage-doubler.html
    2010/08/14
    311
    6

مثل اینکه درست منظورم رو بیان نکردم. من یه اینورتر دارم که برای کنترل فرکانس یک موتور یه ولتاژ ۰ تا ۱۰ ولت میگیره. یعنی این ولتاژ رفرنس هستش. جریانی در حد میکرو آمپر میکشه. تو ولتاژ صفر فرکانس موتور صفره و به صورت خطی با افزایش فرکانس خروجی افزایش پیدا میکنه تا ولتاژ ۱۰ ولت که خروجی ۵۰ هرتز میشه.برد قبلی که به این اینورتر فرمان میداد ۰ تا ۱۰ ولت بود که سوخته و قابل تعمیر نیست. برد جدیدی که پیدا کردم خروجییش ۰تا ۵ ولت هست یعنی فرکانس رو تا ۲۵ هرتز بالاتر نمی بره. حالا میخوام با یه پ امپ یه ولتاٰ ۰ تا ۵ رو بهش بدم و اونور ۰ تا ۱۰ بگیرم. بهترین پ امپی که بتونه اینکار رو بکنه و نویز هم روش تاثیر نداشته باشه چیه؟
    2013/04/18
    82
    1

آهان ببخشید من اصلا متن رو نخوندم فقط عنوان رو دیدم :mrgreen:

ولی من فکر نکنم دوبرابر کننده گزینه مناسبی باشه اگه عین همون مدار رو گیر بیارید بهتره

یه چند تا مقاله انگلیسی درباره اپ امپ ها و اینورتر ها دیدم با هم ادغام کنید یه چیزی میشه

https://www.circuitlab.com/circuit/bkg2qg/op-amp-inverting-amplifier/

http://www.facstaff.bucknell.edu/mastascu/elessonsHTML/OpAmps/OpAmp2.html

http://www.dummies.com/how-to/content/analyze-inverting-op-amp-circuits.html

http://www.electronics.dit.ie/staff/mtully/741%20tutorial/741%20Op-Amp%20Tutorial.htm

بهتره عنوان رو هم عوض کنید

راستی یه سوال اینورتر به جه دردی می خوره ؟
    2010/08/14
    311
    6

پاسخ : تغيير ولتاژ رفرنس 0 تا 5 ولت به 0 تا 10 ولت (ويرايش شد)

ممنون. اينورتر يا درايو در عمل مياد ولتاژ AC رو تبديل به DC ميکنه بعد دوبار توسط IGBT اون رو به AC تبديل ميکنه و حسنش اينه که پارامتر هاي يک الکتروموتور آسنکرون رو ميتونه کنترل کنه. مهمترينش کنترل فرکانس هست که با تغيير فرکانس دور موتور هم تغيير پيدا ميکنه
    2013/02/02
    بی سرزمین تر از باد
    523
    31

سلام
    من اطلاعات دقیقی ندارم اما میدونم چی میخوای
    چرا ذهنتو فقط مشغول اپ امپ کردی //هر چند من خودم اشنایی خوبی با اپ امپ ها ندارم
    اما برای این کار بنظرم باید خودت با میکرو مدارتو بسازی و از d/a دیجیتال به انالوگ استفاده کنی برادر
    که ولتاز رفرنس توی d/a (دیجیتال به انالوگ ) 10 ولت باشه
    نه عزیز؟
    به همین راحتی / به همین خشمزگی
    فقط باید دنبال این d/a باشی که راحت رفرنس 10 ولت بخوره و که فکر کنم هست // اما دقیق نمیتونم اسم ببرم
    اگه مدارتو تکمیل کردی و دوست داشتی به ما هم بده
    موفق باشی
    2010/08/14
    311
    6

فکر نمي کنيد استفاده از پ امپ 300 400 تومني بهتر از يه ميکروي 5000 تومني و کلي تشکيلات ديگه است. تازه برنامه نويسي و نويز و ...
    فکر کنم پ امپ ساده تره فقط مشکل من اينه که تغذيه مدار من تک ولتاژه
    2013/02/02
    بی سرزمین تر از باد
    523
    31

من به فکر کنترولشم بودم
    اما خب شما هم درست میگید
    من خودم متاسفانه با اپ امپ ها هیچ کاری نکردم و اطلاعات زیادی ندارم راجبشون
    روی این با اپ امپ ها کار کن

و به این کار میگن ترانسمیتر و به احتمال اماده ش توی بازار هست
    که ولتاز یا جریان های سنسور ها رو تغییر میدن

اما بهتره خودت بسازیش
    اگه اینجا جواب نداد یه تاپیک دیگه بزن و بگوو راهنمایی راجب انتخاب اپ امپ ؟
    جوینده یابنده ست
    Mahdi_Vaziri
    Guest

تو نت دنبال مدار تقویت کننده غیر معکوس کننده بگردید. مداری با دو مقاومت پیدا میکنید. یک مقاومت از خروجی به ویودی منفی و یکی مقاومت از ورودی منفی به زمین. ورودی ولتاژ هم میشه ورودی مثبت اپ امپ. به مقاومت اولی rf میگن و به دومی ri.
    در این نوع تقویت کننده رابطه گین به این شکل هست.

vo = (rf/ri)+1

طبق این رابطه اگه هر دو مقاومت یک اندازه باشن گین برابر با 2 میشه که راست کار شماس.
    از اپ امپ به شماره tlc272 استفاده بکنید که نیازی به تغذیه دوبل نداره و میتونه خروجی رو تا صد میکرو ولت هم پایین بیاره. فقط دقت بکنید که ولتاژ تغذیه اپ امپ باید حداقل دو سه ولت بیشتر از 10 ولت باشه. 15 بدی حل حله.
    2010/08/14
    311
    6

ترانسمیتر تو بازار هست. مولتی رنجه و قیمتش هم ۴۵۰ هزار تومان ناقابل با مارک اشنایدر.فکر میکنم یه کم نامعقول باشه واسه یه کار به این سادگی...
    آقای وزیری مرسی از پاسختون. من هم دقیقا همین کار رو کردم با ۷۴۱ نمی دونم کجای کارم اشتباهه.
    tlc272 تو بازار پیدا میشه؟ من چند تا پ امپ دیگه هم دارم با اونا تست میکنم.
    این ترانسمیتر های موجود توی بازار خروجی صفر تا ۵ یا صفر تا ۱۰ یا ۴ تا ۲۰ میلی میگیرن و تبدیلش میکنن به یکی از همین سه تا ، چند تا دیپ سوییچ هم روشه که ورودی و خروجیش رو ست میکنه. کسی مداری ازش نداره فکر کنم بشه با پ امپ ساخت.
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15