اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رگولاتور سوئیچینگ متغیر که از ولتاژ صفر شروع شود

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رگولاتور سوئیچینگ متغیر که از ولتاژ صفر شروع شود

سلام دوستان
    من با رگولاتور سوئیچینگ LM2576 طبق نقشه های داخل دیتاشیت یک منبع تغذیه 1.2 تا 30 ولت درست کردم
    حال سوال من اینه چطور میتونم اونرو تبدیل به 0 تا 30 ولت کنم.
    مهم نیست چه مدرکى دارید
    مهم این است که چه درکى دارید . . .

پاسخ : رگولاتور سوئیچینگ متغیر که از ولتاژ صفر شروع شود

خیلی ساده )
    فیدبک رو از ولتاژ خروجی نگیرید. با دو عدد دیود سری (که ولتاژ سد بشه 1.4) و یک مقاومت از خروجی به ورودی وصل بکن. مقاومت انقدری بزرگ باشه فقط باجازه عبور جریان کمی رو جهت روشن موندن و افت ولتاژ روی دیود رو بده) فیدبک رو از سر کاتد دیود بگیر. اینطوری ولتاژی که به فیدبک میدی همیشه 1.4 بیشتر از ولتاژ خروجیه.

دیدگاه

بسیار ممنون از راهنماییتون
      ایده بسیار جالبی فرمودید
      این کار رو انجام دادم ولی یکسری مشکلات داره که باید ببینیم چطور حل میشه
      من یک مقاومت 2.2k یک وات رو به ورودی زدم بعد با دو عدد دیود سری به خروجی بعد از سلف lm2576 وصلش کردم
      بعد سر بالای پتانسیومتر تنظیم ولتاژ رو بجای خروجی از سر بین دیود و مقاومت گرفتم ولی با این کار ولتاژ حتی از 6 ولت هم پایینتر نیومد
      علت اینه که ورودی ولتاژ رگولاتور حدود 36 ولته و زمانی که دو سر مقاومت 2.2 کیلو مثلا 22 ولت بیفته 10 میلی امپر عبور میکنه ازش که این مقدار جریان
      میخواد از مقاومت مسیر adj عبور کنه و در نهایت پایین نمیاد راه حل اینه که کاری کنیم که این 10 میلی آمپر از طریق خروجی مصرف شه بنابراین وقتی در این حالت یک مقاومت مناسب در خروجی میزاریم مشکل حل میشه ولی حالا یک مشکل دیگه بوجود میاد مقاومتی که در حالت ولتاژ خروجی زیر 1 ولت بتونه بیش از 10 میلی رو مصرف کنه وقتی ولتاژ خروجی بالا میره خیلی پر مصرف میشه و عملا کار رو خیلی مشکل میکنه ؟
      مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

ده میلی زیاده برادر. من قبلا این کار رو کردم ولی یادم نیست چه مقاومت گزاشتم.
        4148 با نیم میلی امپر هم کاملا روشن میشه.

دیدگاه

بله فرمایش شما درسته ولی برای روشن ماندن دیود و نیز مقاومت ADJ که 1.2 ولت رو داشته باشه ما مثلا در همه حالاتها 2 میلی نیاز داریم زمانی که خروجی 30 و ورودی 36 هستش ولتاز دو سر مقاومت 2.2 کیلو میشه حدود 5 ولت که جریانی در حد 2.5 میلی ازش عبور میکنه حال اگر ولتاژ خروجی رو پایین بیاریم ولتاژ دو سر مقاومت 2.2 کیلو میشه 30 ولت و در این حالت 14 میلی جریان داریم
          از طرفی اگر مقاومت رو بزرگ در نظر بگیریم توی ولتاژ های بالا مشکل خواهیم داشت
          گفتم یک راه حل برای بهبود اون گذاشتن یک بار ثابت در خروجیه ولی در ولتاژهای بالا تلفات زیادی خواهیم داشت.
          مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

با سوییچینگ اینو ساختی؟
            چند آمپر میده؟
            پایداری ولتاژش خوبه؟
            دقت ولتاژش چقدره؟ یعنی حداقل میشه چقدر تغییرش داد؟
            اسير ظلمتم اي ماه ، کجا مانده اي ؟

من به اعتبار تو فانوس نياورده ام ...

دیدگاه

در این مواقع راه حل مناسب استفاده از ولتاژ منفیه
              به جای اینکه مقاومت فیدبک رو به زمین وصل کنی می تونی به یه ولتاژ منفی حدود -5 ولت وصلش کنی
              از این روش برای ایجاد ولتاژ 0 تا 30 با lm317 هم استفاده میشه
              لبخند بزنید تا زندگی برایتان لذت بخش گردد

دیدگاه

باید مقاومت فیدبک را دقیق محاسبه کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط msadeghy.1371
                  با سوییچینگ اینو ساختی؟
                  چند آمپر میده؟
                  پایداری ولتاژش خوبه؟
                  دقت ولتاژش چقدره؟ یعنی حداقل میشه چقدر تغییرش داد؟
                  آی سی lm2576 خود یک رگولاتور سوئیچینگه و طبق مدار توصیه ای در دیتاشیت بسته شده پایداری ولتاژ مناسب داره و جریان حداکثر 3 آمپر رو میده دقت ولتاژ هم با قرار دادن پتانسیومتر مناسب خیلی خوبه و ولتاژ رو میشه در حد میلی ولت تغییر داد.

نوشته اصلی توسط SunLake
                  در این مواقع راه حل مناسب استفاده از ولتاژ منفیه
                  به جای اینکه مقاومت فیدبک رو به زمین وصل کنی می تونی به یه ولتاژ منفی حدود -5 ولت وصلش کنی
                  از این روش برای ایجاد ولتاژ 0 تا 30 با lm317 هم استفاده میشه
                  ممنون دوست عزیز ایا رفرنس مناسبی برای lm2576 و یا آی سی های مناسب آن سراغ دارید چون من فکر میکنم به این سادگی ها هم نشه چون خروجی آی سی یک پالس با فرکانس 50 کیلو هستش که با تغییر پهنای اون ولتاژ بعد از سلف کم و زیاد میشه حالا این پالس یه حداقل پهنایی نیاز داره و کاهش ولتاژ به نزدیک صفر یعنی کاهش پهنای پالس در حد صفر و این کمی قابل درک نیست برام.

نوشته اصلی توسط m.gharibe
                  باید مقاومت فیدبک را دقیق محاسبه کنی
                  ممنون دوست عزیز اما مشکل ما مقدار مقاومت فیدبک نیست بلکه کاهش ولتاژ خروجی کمتر از 1.2 ولت است توجه بفرمایید که در حالت عادی ولتاژ روی پایه ADJ حدودا 1.2 ولت خواهد بود.
                  مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

با سلام

من هم قبلا ساخته بودم 2 عدد دیود 1N54001 بصورت سری با مدار قرار دادم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X