اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فهمیدن میزان رزولیشن یک ترانسمیتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فهمیدن میزان رزولیشن یک ترانسمیتر

سلام دوستان
    من یک ترانسمیتر فشار دارم که در داخل کاتالوگ اون تنها دقت یا ACCURACY رو ذکر کرده
    و اشاره ای به RESOLUTION اون نکرده حال سوال اینه که چطور میتونم مقدار این پارامتر رو پیدا کنم
    سنسور فشار از 0 تا 100 بار هستش با دقت 0.2 درصد یعنی حداکثر خطای اون خواهد شد 200 میلی بار که این قابل قبول
    ولی فرض کنید من برای تشخیص نشتی میخوام از اون استفاده کنم میزان دقت خیلی مهم نیست مهم اینه که مقدار اولیه رو که خوندم
    بعد از اون مدام مقدار خروجی سنسور رو قرائت کنم و در صورت کاهش نشانه نشتی خواهد بود ولی سوال اینه حداقل مقداری که خروجی سنسور میتونه تغییر کنه یا همون رزولیشن اون چقدره.
    مهم نیست چه مدرکى دارید
    مهم این است که چه درکى دارید . . .

پاسخ : فهمیدن میزان رزولیشن یک ترانسمیتر

سلام
    دو عامل رزولوشن سنسور را تعیین می کند.
    1- مقدار نویزی که بر روی سیگنال سوار شده.
    2- رزولوشن مبدل آنالوگ به دیجیتالی که استفاده می کنید.
    با تشکر

دیدگاه

راحت ترین و دقیق ترین راه ایمیل به سازنده هست- در غیر این صورت ازمایش اونم در صورتی که موارد بالا رو که یکی از دوستان اشاره کرد رعایت ومحاسبه شده باشه

دیدگاه

بله درست میفرمایید دقت اندازه گیری و نیز عدم نوسان در خروجی سنسور مهمه ولی با فرض رعایت این موارد عرض میکنم.
        فراهم کردن شرایط برای یک سنسور فشار هم خیلی مشکله فرض کنید سنسور فشار ما 16 بار باشه اگر خروجی رو 4 تا 20 در نظر بگیریم
        تغییرات جریان میشه 16000 میکرو آمپر. بنابراین تغییرات 0.001 بار ایجاد 1 میکرو آمپر تغییرات میکنه و فراهم کردن شرایط برای کاهش واقعی این مقدار فشار
        تقریبا برای من غیر ممکنه چون اگر فشار رو خیلی کم کاهش بدیم نمیشه فهمید اون خیلی کمه چقدر بوده که تغییراتی رو در خروجی ترانسمیتر باعث شده.
        البته یک روش امتحان کردم که از فشار ستون آب و تغییر اون برای ایجاد تغییر استفاده کنم به این ترتیب که 10 متر اب 1 بار میشه یعنی 0.001 بار میشه 1 سانتیمتر
        ولی تغییراتی در خروجی مشاهده نکردم . که البته فکر میکنم به خاطر این باشه که در فشار های خیلی کمتر از رنج ترانسمیتر نشه تست کرد زیرا ستون آب من 1 متر بود که کلا بیشینه 0.1 بار میشه که نسبت به کل رنج سنسور ناچیزه. یعنی باید حداقل 10 درصد از رنج کل ترانسمیتر فشار اعمال میکردم و بعد تست افت فشار رو انجام میدادم که برای یک سنسور 16 بار اگه بخواهیم 2 بار اعمال کنیم میشه 20 متر ستون آب!
        مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

اگر منظورتون رزولوشن فشاری هست که ترانسمیتر نشون میده ، این رزولوشن رو بازه ی اندازه گیری فشار شما مشخص میکنه. برای مثال اگر شما بخواهید یک بازه ی 16 باری (مثلا 20 تا 36 بار) رو اندازه گیری کنید، هر میلی آمپر جریان ترانسمیتر برابر یک بار میشود اما در بازه ی 8 بار ، هر دو میلی آمپر ، معادل یک بار فشار میشود که رزولوشن بالاتری است .

دیدگاه

تجربه شخصی من در استفاده از سنسورهای فشار 10 بار (1000 کیلوپاسکال) نشون داده که اگه پهنای باند (فرکانس کاری) زیادی مد نظرتون نباشه مثلاً در حد یک دهم هرتز، از یک سنسور فشار 10 بار به راحتی می تونید رزولوشنی در حد دهم کیلوپاسکال ار دیافت کنید. البته واحد قرائت باید کاملاً بدون نویز باشه.
            حالا سوالی که هست اینه که شما چرا به یک چنین دقت بسیار زیادی نیاز دارید؟ مثلاً تشخیص تغییرات یک سانتیمتر آب توی 160 متر آب

با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kamransj
              اگر منظورتون رزولوشن فشاری هست که ترانسمیتر نشون میده ، این رزولوشن رو بازه ی اندازه گیری فشار شما مشخص میکنه. برای مثال اگر شما بخواهید یک بازه ی 16 باری (مثلا 20 تا 36 بار) رو اندازه گیری کنید، هر میلی آمپر جریان ترانسمیتر برابر یک بار میشود اما در بازه ی 8 بار ، هر دو میلی آمپر ، معادل یک بار فشار میشود که رزولوشن بالاتری است .
              در بعضی از ترانسمیتر ها این قابلیت وجود دارد که 0 تا 100 درصد رو روی یک بازه تعریف کنید. اما برای کاربرد مورد نظر رنج اندازه گیری تغییر میکند پس باید کل رنج را در نظر گرفت
              نوشته اصلی توسط aliborhani
              تجربه شخصی من در استفاده از سنسورهای فشار 10 بار (1000 کیلوپاسکال) نشون داده که اگه پهنای باند (فرکانس کاری) زیادی مد نظرتون نباشه مثلاً در حد یک دهم هرتز، از یک سنسور فشار 10 بار به راحتی می تونید رزولوشنی در حد دهم کیلوپاسکال ار دیافت کنید. البته واحد قرائت باید کاملاً بدون نویز باشه.
              حالا سوالی که هست اینه که شما چرا به یک چنین دقت بسیار زیادی نیاز دارید؟ مثلاً تشخیص تغییرات یک سانتیمتر آب توی 160 متر آب

با تشکر
              برای یک سیستم که بتونه نشتی های خیلی کم یا به عبارتی کاهش فشار با دقت زیاد رو تشخیص بده نیاز دارم. سنسوری هم که شما استفاده کردید احتمالا خروجی فرکانسی داشته .
              سنسورهایی هم که مد نظر منه مثلا برند indumart سری ptf106 و یا برند WIKA سری S11 هستش که از نوع 4-20 با رنجهای فشاری مختلف میباشند.
              مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

من هم از سنسورهای با خروجی میلی آمپر استفاده کردم.
                به نظر من اگه توی سیستم یک نشتی وجود داشته باشه، هر قدر هم کم، باز افت ناشی از نشتیی قابل توجهه.
                از طرف دیگه خیلی وقتها شما اصلاً نشتی ندارید ولی به دلیل تغییرات دمایی و یا وقوع پدیده Relaxation فشارتون به مقدار جزئی افت میکنه ولی اگه نشتی داشته باشید این افت خیلی خیلی بشتره.
                یک راه حل وجود داره ولی کار بسیار مشکلی هست. اونم استفاده ا سنسورهای فشار اختلافیه (Differential Pressure Transmitter). یعنی شما یه سنسور فشار تهیه میکنید که اختلاف فشار را نشون بده و مثلاً رنجش باشه 1 بار، بعد یه طرف اونو به مخزن بدون هیچ نشتی وصل می کنید و یه طرف دیگه را به مخزن تست. فشار هر دو مخزنو به صورت مساوی بالا می برید. و بعد اختلاف فشار دو مخزنو قرائت می کنید.

دیدگاه

ایده جالبی فرمودید اما برای من متاسفانه امکان پذیر نیست زیرا سیستم موجود به این فرم نخواهد بود یک لاین پر از آب را در نظر بگیرید با قطر 10 اینچ و طول یک کیلو متر که افت فشار در حد 0.1psi باید تشخیص داده بشه در ضمن نشتی های ریز در فشار های بالا اثرات بسیار کمتری هم از این میتوانند داشته باشند یعنی افت کمتر از 0.1 psi در یک روز با فشار خط 100 بار یا به عبارتی 1470psi البته به شرط انکه مایع تراکم پذیری مانند اب داخل خط باشد.
                  در مورد دما هم به نکته خوبی اشاره کردید این موضوع دیده شده و با نصب سنسور دما و یکسری محاسبات اثر تغییرات دمایی بر فشار هم حذف میشه.
                  مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

یک سوال،
                    شما تا حالا این سیستم را امتحان کردین، منظورم اینه که تست کردین ببنید افتتون در چه حد هست؟ یا اینکه فقط بر اساس محاسبات روی کاغذ این اعداد را بدست آورده اید. شاید مقدار افت به مراتب بیشتر از این اعداد و ارقام باشه. یه راه حل دیگه هم اینه که زمان را زیاد کنید. مثلا به جای اینکه افت در یک ساعت را اندازه گیری کنید افت در یک روز یا یک هفته را کنترل کنید.
                    با تشکر
                    علی برهانی

دیدگاه

بله با سیستمهای دیگه اندازه گیری شده
                      یک وسیله ای هست به نام Deadweight tester که بصورت کاملا مکانیکی فشار رو با دقت بالا اندازه گیری میکنه
                      و با اون تست کردیم و خیلی از نشتی های کوچک این چنین افت فشار های ناچیزی را حتی در طول 24 ساعت خواهند داشت.
                      مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X