اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقایسه اسیلوسکوپ های دیجیتال با آنالوگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مقایسه اسیلوسکوپ های دیجیتال با آنالوگ

سلام دوستان

معایب و تفاوتهایه بین اسیلوسکوپهایه دیجیتال و آنالوگ چیه؟
    آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

پاسخ : مقایسه اسیلوسکوپ های دیجیتال با آنالوگ

من انابوگ کم کار کردم ولی چون اسکوپ خودم دیجیتال هست
    اخلاق دیجیتال رو خوب میدونم
    در کل چون انالوگ ریل تایم هست و شما موج واقعی رو میبینی در دیدن موج های عادی و ازمایشگاهی خوب است
    اما اگر تو حوزه مخابرات و fsk و یا مدوله شدن موج ها و با سیگنال ها میخوای کار کنی
    دیجیتال بهتره،اما اخلاق خودشو داره،اصلا بدون دیتیکت تقریبا نمیتونی سیگنال رو یافت کنی
    قابلیت ذخیره سیگنال هم در انالوگ وجود نداره
    یسری اسکوپ های انالوگ دیجتال هست که فکر کنم بهترین باشه
    البته کار نکردم حدث میزنم
    هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
    بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
    میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

اسکوپ های دیجیتال معمولا پارامتر های بیشتری از سیگنال رو استخراج و نشون میدن(duty cycle,peak,frequency,RMS و ...)
      به دلیل داشتن LCD هم رابط کاربری بهتری هم دارن.میتونن شکل موج رو ذخیره بکنن و بعضا امکان اتصال به کامپیوتر رو هم دارن.
      افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

من که فقط با دیجیتال میتونم کار کنم
        یه تکترونیکس دارم - خیلی دوسش می دارم
        هر جا بخوام قفل میکنم و حتی قبل از رخداد تریگ میتونم سیگنال رو ببینم
        حتی میشه باهاش به فرض خط 413 سیگنال تصویر آنالوگ را دید
        و . . . . .

دیدگاه

این جور که من متوجه شدم , اسکوپ دیجیتال به دلیل این که یک مانیتور رنگی وکامل در اختیار اپراتور قرار میده -
          و تمام امواج دیجیتالی و رنگی پخش میشه - قابلیت ذخیره امواج و چاپش وجود داره - اطلاعاتی مثل THD به صورت اتوماتیک محاصبه میشه ....
          اما فقط مشکلی که داره لایو نیست وکمی تاخیر داره
          اما مدل انالوگ تنها برتریش لایو بودن و بدون تاخیر بودن سیگنال است , ولی به دلیل این که یک پرتو ساده است و مانیتوی در کار نیست , نمیتوان از مزایایه مدل دیجیتال در آن بهره برد...

پس اسکوپ دیجیتال بسیار بر نوع آنالوگ آن برتری دارد

آیا درست متوجه فرمایشات شما دوستان شدم ؟

اما سوال : اون تاخیر مدل دیجیتال مشکل ساز نیست , مثلا برایه اندازه گیری THD ویا رسم موج سینوسی در یک لحظه....

دومین سوال: یک نمونه ارزان قیمت اسکوپ را به من معرفی میکنید (ارزان باشه ولی تا فرکانس 200 کیلو هرتز را دقیق اندازهگیری کنه و THD را دقیق نمایش بده....)

مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
          _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

در آدرس پایین توضیحات و مقایسه کامل تری وجود داره:
            http://en.wikipedia.org/wiki/Oscilloscope_types

از همین منبع:

Advantages over the analog oscilloscope are:

Brighter and bigger display with color to distinguish multiple traces
            Equivalent time sampling and averaging across consecutive samples or scans lead to higher resolution down to µV
            Peak detection
            Easy pan and zoom across multiple stored traces allows beginners to work without a trigger
            This needs a fast reaction of the display (some oscilloscopes have 1 ms delay)
            The knobs have to be large and turn smoothly
            Also slow traces like the temperature variation across a day can be recorded
            Allows for automation.

A disadvantage of digital oscilloscopes is the limited refresh rate of the screen. On an analog oscilloscope, the user can get an intuitive sense of the
            trigger rate simply by looking at the steadiness of the CRT trace. For a digital oscilloscope, the screen looks exactly the same for any signal rate which
            exceeds the screen's refresh rate. Additionally, it is sometimes hard to spot "glitches" or other rare phenomena on the black-and-white screens of
            standard digital oscilloscopes; the slight persistence of CRT phosphors on analog oscilloscopes makes glitches visible even if many subsequent triggers
            overwrite them. Both of these difficulties have been overcome recently by "digital phosphor oscilloscopes," which store data at a very high refresh
            rate and display it with variable intensity, to simulate the trace persistence of a CRT oscilloscope.

دیدگاه

ببخشید نخواستم تاپیک جدید ایجاد کنم
              فرق اسیلوسکوپ با کارت اسکوپ چیه می شه ؟؟؟؟ بگین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
              به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط TABASOOMTZ
                ببخشید نخواستم تاپیک جدید ایجاد کنم
                فرق اسیلوسکوپ با کارت اسکوپ چیه می شه ؟؟؟؟ بگین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                کارت اسکوپ نوعی از خانواده اسکوپهایه دیجیتاله و با USB به کامپیوتر متصل شده و با نرم افزاری مخصوص همانند اسکوپهایه دیجیتال عمل میکنه
                مشکلی که هست , مدلهایه ارزان قیمتش زیاد بدرد بخور نیستند و فقط مدلهایه چند میلیونی آن خوب عمل میکنند که تقریبا هم قیمت اسکوپهایه دیجیتال معمولی هستند
                اما حجم کم و قابل حمل بودن (با لپتاپ) آن , یک فاکتر مثبت آن است...

دیدگاه

سلام ، دوستان خواهش می کنم اگه امکان داره قیمت اسکوپ های انالوگ ، دیجیتال و کارتاش بگین جایی هست دست دومشم بفروشن ، می دونم اینجا جاش نیست ولی اگه امکان داره قیمت منبع تعذیه و سیکنال ژنراتورم که واسه یه آزمایشگاه خونگی جواب بده رو هم بگید . ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ho3in17
                    سلام ، دوستان خواهش می کنم اگه امکان داره قیمت اسکوپ های انالوگ ، دیجیتال و کارتاش بگین جایی هست دست دومشم بفروشن ، می دونم اینجا جاش نیست ولی اگه امکان داره قیمت منبع تعذیه و سیکنال ژنراتورم که واسه یه آزمایشگاه خونگی جواب بده رو هم بگید . ممنون
                    بهتره قیمتو از بازار و فروشنده ها بپرسین،من منبع تغذیه 30 ولت و 3 آمپر و فانکشن 5 مگ که تنها اسم روش MICRO بود گرفتم.هرچند احساس میکنم فانکشن وسیله زیاد ضروری نیست.ولی کارت اسکوپ خیلی بدرد بخوره ولی متاسفانه گرون شده.

دیدگاه

سلام به همه
                      دوستان یه افتخاری بدن به اینم سر بزنن
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81495.0
                      برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
                      راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

در ادامه ی پاسخ های بسیار خوب دوستان
                        بیایم از یه دید دیگه هم به قضیه نگاه کنیم
                        تا حالا شده به این سوال پاسخ بدیم:
                        - فرق بین تلویزیون دیجیتال و آنالوگ چیه؟
                        (علت اینکه مثال تلویزیون رو زدم اینه که
                        تا حدی مشابه با اسکوپه)

با پاسخ دادن به این سوال میشه به یک سری از
                        تفاوت های ماهوی (ماهیتی) پی برد :nice:

در کل اگه بخوایم خیلی کلی تر نگاه کنیم
                        اگه دقیقا بدونیم چه تفاوتی بین "دیجیتال" و "آنالوگ" هست
                        دید خیلی بهتری به این قضیه پیدا میکنیم.
                        1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
                        2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
                        3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

توی آنالوگ بعضی وقت ها لایو بودن خیلی مهم نیست
                          چرا ؟
                          چون اگه تریگ نشه به چه درد میخوره
                          یه چیزی مثل برق میاد و رد میشه -
                          خب توی دیجیتال هم منوی تریگ رو بزار روی یه کانال دیگه یا به هم یزنش اون وقت اون هم لایو میشه
                          اگر هم که بخوای تریگ کنی اونوقت دیگه فرقی نداره و حتی دیجیتال خیلی قویتره.
                          ضمنا خیلی مواقع من از تریگ تکی استفاده میکنم و منتظر یه پالس مخصوص میمونم
                          و حتی میشه گفت اگر پالسی با عرض 63 میکرو ثانیه اومد نشون بده
                          دیگه از FFT و سایر امکانات دیجیتال میگذریم
                          در کل من با هر دو کار کردم - تنها مزیت آنالوگ ارزون بودنشه
                          البته من با یه مارک خوب دیجیتال کار کردم - از کیفیت بقیه بی خبرم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fakheri
                            توی آنالوگ بعضی وقت ها لایو بودن خیلی مهم نیست
                            چرا ؟
                            چون اگه تریگ نشه به چه درد میخوره
                            یه چیزی مثل برق میاد و رد میشه -
                            خب توی دیجیتال هم منوی تریگ رو بزار روی یه کانال دیگه یا به هم یزنش اون وقت اون هم لایو میشه
                            اگر هم که بخوای تریگ کنی اونوقت دیگه فرقی نداره و حتی دیجیتال خیلی قویتره.
                            ضمنا خیلی مواقع من از تریگ تکی استفاده میکنم و منتظر یه پالس مخصوص میمونم
                            و حتی میشه گفت اگر پالسی با عرض 63 میکرو ثانیه اومد نشون بده
                            دیگه از FFT و سایر امکانات دیجیتال میگذریم
                            در کل من با هر دو کار کردم - تنها مزیت آنالوگ ارزون بودنشه
                            البته من با یه مارک خوب دیجیتال کار کردم - از کیفیت بقیه بی خبرم
                            سلام واقعا ممنون میشم چندتا اصطلاح رو برام تعریف کنی
                            1-تریگ(همون تریگر منظورتونه)
                            2-لایو چیه؟
                            3-FFT چیه
                            4-کلا یه اسکپ دیجیت خوب چه پرامتری واسش مهمتره(یا پارامترهایی)
                            5-THD همشون دارن
                            6-لاجیک انالایزر چیه،لازمه؟
                            خواهشا ج بدید من می خوام یکی بخرم
                            برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
                            راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abolfazl_moradpour
                              بهتره قیمتو از بازار و فروشنده ها بپرسین،من منبع تغذیه 30 ولت و 3 آمپر و فانکشن 5 مگ که تنها اسم روش MICRO بود گرفتم.هرچند احساس میکنم فانکشن وسیله زیاد ضروری نیست.ولی کارت اسکوپ خیلی بدرد بخوره ولی متاسفانه گرون شده.
                              چند خریدی ، متاسفانه من دسترسی ندارم از بازار قیمت کنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X