اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد تریستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد تریستور

سلام

میدونید که با ولتاژ دادن به گیت تریستور (توی DC) جریان بین کاتد و آند برقرار میشه حالا سوالم اینه که آیا تریستوری هست که با زمین کردن گیتش جریان بین آند و کاتدش برقرار بشه؟

منتظر پاسخ اساتید هستم. :nerd:

پاسخ : سوال در مورد تریستور

کسی نمیدونه ؟!

منظورم اینه که تریستور گیت به آند باشه نه به کاتد!

خواهشمندم اگه میدونید بگید ، آرزوم شده بدونم هست یا نه؟ :cry:

دیدگاه

مطالب کمی توی نت پیدا کردم :

اینم فایل PDF مربوطش:

http://www.microsemi.com/index.php?option=com_docman&task=doc_download& amp;gid=14674

تریستورهای معمولی رو که گیتشون با کاتد مرتبطه SCR یا Silicon-controlled rectifier و تریستورهایی که گیتشون به آند متصله رو AGT یا Anode Gate Thyristors میگن .

من که قطعه مورد نظرم که همون AGT بود رو پیدا نکردم :biggrin:

دیدگاه

بله،این چنین قطعه ای موجود هست،از اسمش مطمئن نیستم، اما به احتمال زیاد GTO باشه. بیشتر سرچ بزنین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
          بله،این چنین قطعه ای موجود هست،از اسمش مطمئن نیستم، اما به احتمال زیاد GTO باشه. بیشتر سرچ بزنین.
          ممنون از جوابتون ولی در رابطه با GTO سرچ کردم و متوجه شدم که اونی که میخوام نیست...

http://trade.indiamart.com/details.mp?offer=4759610273

توی یه پاراگراف خلاصه گفته :

The GTO can be turned-on by a gate signal, and can also be turned-off by a gate signal of negative polarity

دیدگاه

خب این قسمتش رو منم الان فهمیدم، فکر میکردم با زمین شدنش خاموش میشه، اما متوجه شدم که باید پالس منفی داد به نسبت پالس در حالت روشن کردن.

البته منفی کردن ولتاژ به مراتب ساده تر از کموتاسیون اجباری هست که باید با دقت محاسبه بشه تا احیانا بعد اعمال کموتاسیون، تریستور روشن نمونه.

حالا از هر چه بگذریم! میخوای چیکار کنی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
              خب این قسمتش رو منم الان فهمیدم، فکر میکردم با زمین شدنش خاموش میشه، اما متوجه شدم که باید پالس منفی داد به نسبت پالس در حالت روشن کردن.

البته منفی کردن ولتاژ به مراتب ساده تر از کموتاسیون اجباری هست که باید با دقت محاسبه بشه تا احیانا بعد اعمال کموتاسیون، تریستور روشن نمونه.

حالا از هر چه بگذریم! میخوای چیکار کنی؟
              میخواستم یه نوسانساز بسازم که به نظرم رسید با تریستور تلفات بسیار کمی خواهم داشت و بررسی که کردم دیدم نیاز به یه چنین تریستوری دارم که خلاصه بعدش این تاپیک رو زدم و سرچ هم کردم که نتایجش هم زیاد نبود. :redface:

دیدگاه

نوسانساز؟؟ چه نوسانسازی؟ امکانش باشه بیشتر توضیح بدین،شاید بشه راه بهتری پیدا کرد.

دیدگاه

باسلام وتشکرازدوست سوال کننده ودوستان پاسخ دهنده،،درتکمیل فرمایشات دوستان:
                  1-تایرستور(SCR)آنگاه که دربایس مستفیم قرارگیرد با اعمال سیگنال کنترلی برگیت روشن خواهدشد
                  2-سیکنال کنترلی میتوان ولتاژVdc یا یک پالس باشد.
                  3-اگرتایرستور درولتاژVdc مورد استفاده قرارگیردبا سیگنال کنترلی بر روی گیت روشن شده ودیگرخاموش نخواهدشددرچنین حالتی بصورت خودنگهدارعمل میکندهمانندیک حافظه
                  4-اگرتایرستور درولتاژVac مورد استفاده قرارگیردبا سیگنال کنترلی بر روی گیت روشن شده ودرپایان هرنیم سیکل که بایاس مستقیم است خاموش خواهدشد وبرای روشن شدن نیازبه پالس های بعدی دارددراین حالت ازتایرستوربا اعمال سیگنال کنترلی مناسب میتوان درمدکنترل استفاده کرد.
                  5-شرط روشن شدن تایرستور،،دربایاس مستقیم،،اعمال سیگنال کنترلی،،وجریان تثبیت(IL) کننده تامین شود
                  6-شرط روشن ماندن تایرستورجریان تایرستور تاوقتی بیشترازجریان نگهداری(Ih)باشدروشن خواهدماندچون درپایان هرنیم سیکل ازموج سیننوسی جریان صفرمیشود لذا تایرستورخاموش خواهدشد.
                  7-آیا احتمال روشن شدن تایرستوربدون اعمال سیگنال کنترلی وجوددارد؟ پاسخ مثبت است،،این حالت نبایداتفاق بیافتندایجاداشکال میکندواحتمال سوختن تایرستورخیلی زیاداست
                  8-چه موقع تایرستوربدون سیگنال روشن میشود؟ آن هنگام که پیک ولتاژشبکه(Vm)بیشترVbo باشد
                  9-Vbo بیشترین ولتاژی است که دربایاس مستقیم بردوسرآندو کاتدمیتواندباشدبرای مثال درتایرستورهای صنعتی این ولتاژ حداقل 1200V ودربعضی ازصنایع بیش از 2200V باشدبستگی به سطح ولتاژهای گذرا درهرصنعت دارد.درتایرستورهای جریان پایین مثلBT151 بین (500-700)ولت است.
                  10-درتایرستورهای قدرت سیگنال بین گیت وکاتداعمال میشودوبطورمعمول دارای گیت کاتدهستندودرنوعی تایرستورمثل Put گیت آندوجود دارد
                  11-با اتصال گیت به کاتدتایرستورروشن نخواهدشداما با اتصال کیت به آند تایرستور روشن میشود«توجه،،توجه»درولتاژهای بالاچنین کاری باعث سوختن سریع تایرستورخواهدشد درچنین حالتی باید ازیک مقاومت استفاده کرد بطوری این مقاومت دربیشترین مقدار ولتاژ (Vm)جریان گیت بیشترازجدمجازش نشود.
                  12-تایرستوری که با اعمال سیگنال کنترلی برروی گیت روشن میشود وبا اعمال سیگنال کنترلی برروی گیت میتواندخاموش شود GTO است GTO با ترزیق جریان به گیت روشن میشودوباکشیدن جریان ازگیت خاموش خواهدشد
                  13-درصورت نیازبه اطلاعات بیشتربا ایمیل زیزمکاتبه فرمایید
                  محمدرضامکوندی
                  WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                  MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X