اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه 12 ولت دقیق(200 میلی آمپر)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه 12 ولت دقیق(200 میلی آمپر)

سلام دوستان
    من برای کاری به منبع تغذیه 12 ولت با جریان حداکثر 200 میلی آمپر احتیاج دارم. و می خوام حداکثر 0.1 ولت دراپ داشته باشم!!
    گفتم به جای منبع از رگولاتور ها استفاده کنم. 7812 که ماشالله(!)، جریانش به 200 میلی آمپر می رسه، ولتاژش 0.6 ولت می افته!
    در دیتاشیت 2940 نوشته که با کشیدن 100 میلی آمپر 0.11 ولت می افته(که بدک نیست.)
    2576 به نظر می رسه بهتر باشه ولی برای 12 ولت مقاومت 6.12 کیلو 1 درصد خطا می خواد!(مقاومت گیر میاد؟)
    حالا شما مدار یا رگولاتور ارزان قیمت (حدود 2 یا 3 تومن) دیگه ای سراغ ندارید که ولتاژش با جریان کشی 200 میلی آمپر، افت ناچیزی داشته باشه؟
    همین 2940 چطوره؟
    در مقایسه با 2576 چطور؟
    ممنون از توجه شما
    اين که تعداد تشکر هاي اهدايي يه کاربر زياده به اين معنا نيست. که چيزي بلد نيست؛ بلکه نشانه اينه که به تلاش بقيه بچه ها احترام مي گذاره

پاسخ : منبع تغذیه 12 ولت دقیق(200 میلی آمپر)

سلام

2576 چند نوع مختلف داره که یه نوعش که ولتاژ خروجیش با مقاومت قابل تنظیمه ، مقاومت با دقت بالا می خواد که البته اگه مقاومتتون 5 درصد هم باشه مشکلی نداره(مقاومت معمولی) چون که مقاومت ها ازشون جریانی رد نمیشه تا بخوان داغ کنن و همچنین شما ولتاژ 12 ولت رو بالاخره با امتحان کردن چند تا مقاومت ان شاءالله بدست میارین.(یعنی از بین چند تا مقاومت مثل هم بالاخره یکیشون دقیق در میاد)من خودم با رگولاتور متغیرش با مقاومت های معمولی بازار ، خروجی 5.05V گرفتم.تازه شما که به مقاومت نیازی ندارین چون رگولاتور 12 ولتش هست تو بازار.

اما 2576 چند نوع داره یه نوعش خروجی 5 میده یه نوعش 12 میده.من خودم از 5 ولتش استفاده کردم ولتاژ خروجیش 5.04 ولت بود و ازش حدود 0.5 آمپر هم می کشیدم تقریباً اصلاً افت نداره(کمتر از 5 ولت نمیشد).فقط یه نکته از مسیر های امپدانس پایین استفاده کنین تا ولتاژ کمتر افت کنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amirkhan_0o0

2576 به نظر می رسه بهتر باشه ولی برای 12 ولت مقاومت 6.12 کیلو 1 درصد خطا می خواد!(مقاومت گیر میاد؟)
      قضیه این مقاومته دیگه چیه FIXED OUTPUT هاش به مقاومت نیاز نداره. فکر کنم بهترین گزینه همین باشه قیمتشم خوبه
      AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
        قضیه این مقاومته دیگه چیه FIXED OUTPUT هاش به مقاومت نیاز نداره. فکر کنم بهترین گزینه همین باشه قیمتشم خوبه
        قضیه اش اینه که اگه منبع 6 ولت یا 7 تولید کنید باید مقاومت رو خودتون تغییر بدین!
        اين که تعداد تشکر هاي اهدايي يه کاربر زياده به اين معنا نيست. که چيزي بلد نيست؛ بلکه نشانه اينه که به تلاش بقيه بچه ها احترام مي گذاره

دیدگاه

قضیه اش اینه که اگه منبع 6 ولت یا 7 تولید کنید باید مقاومت رو خودتون تغییر بدین!
          وقتی رگولاتور فیکس باشه شما میتونی ورودی رو از 14 ولت تا 40 ولت تغییر بدی نیازی به تغییر هیچی هم نیست خروجی همون 12 میمونه
          اگر هم ولتاژ منبع کمتر از ولتاژی باشه که شما میخوای دیگه میشه STEP-UP نمیتونی که مدار رو هم STEP-UP ببندی هم STEP-DOWN
          AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
            وقتی رگولاتور فیکس باشه شما میتونی ورودی رو از 14 ولت تا 40 ولت تغییر بدی نیازی به تغییر هیچی هم نیست خروجی همون 12 میمونه
            اگر هم ولتاژ منبع کمتر از ولتاژی باشه که شما میخوای دیگه میشه STEP-UP نمیتونی که مدار رو هم STEP-UP ببندی هم STEP-DOWN
            منظورم از منبع رو درست عرض نکردم!
            منظورم اینه که خروجی رو می شه عوض کرد! مثلا ورودی رو 14 تا 40 می دی و با یه مقاومت متغیر دقیق، ولتاژ مناسب رو ایجاد می کنید! شبیه 317، با این تفاوت که به صورت سوئیچینگ کار می کنه

دیدگاه

یعنی شما میخوای با رگولاتور متغییر 12 ولت رو درست کنی؟ که دقیق باشه؟
              خب در اینصورت هم اون مقاومت ها هم هر چقدر توانشون پایین باشه فرقی نمیکنه چون فقط یه ولتاژ فیدبک درست میکنن
              AYRIC

دیدگاه

آقا یه سوال!
                مقاومت 5درصد در دسترس نبود به جاش 10 درصد بستم! حالا یه سوال! من بعد از کشیدن 100 میلی آمپر 0.15 ولت افت ولتاژ دارم. این افت به خاطر خود رگولانور هست یا به خاطر مقاومت هست یا به خاطر افت طبیعی رگولاتور؟ آخه برای 100 میلی آمپر این همه افت؟ ببین به خاطر 1 آمپر چقدر افت می کنه؟
                یه سوال فلسفی در مورد خطای مقاومت: این که می گن 10 درصد خطا برای مقاومت، منظور اینه که بین مقاومت های مختلف، که از کارخونه میاد می تونه 10درصد خطا باشه؟
                یا منظور اینه که تو جریان کشیدن این همه خطا ایجاد می شه؟

دیدگاه

آقا از بی باری تا 100 میلی آمپر افت 0.16 بود اما بین 100 تا 200 میلی آمپر افت خیلی کم می شه!
                  به نظر می رسه که یه مقاومت 100 اهم با بار موازی کنم که 100 میلی آمپر رو بکشه (هدر بده!) و بعد دیگه از اونجا به بعد افت دو سر خروجی نداشته باشه!

دیدگاه

دوستان دو سوال:
                    1-بعد از کشیدن 100 میلی آمپر، رگولاتور کمی (و فقط کمی) گرم می شه! طبیعیه؟؟
                    2- مقاومتی یک واتی که نیم وات توان روش هست رو باید هیت سینک زد؟ کدوم مدلش رو؟

دیدگاه

آقا یه سوال!
                      مقاومت 5درصد در دسترس نبود به جاش 10 درصد بستم! حالا یه سوال! من بعد از کشیدن 100 میلی آمپر 0.15 ولت افت ولتاژ دارم. این افت به خاطر خود رگولانور هست یا به خاطر مقاومت هست یا به خاطر افت طبیعی رگولاتور؟ آخه برای 100 میلی آمپر این همه افت؟ ببین به خاطر 1 آمپر چقدر افت می کنه؟

آقا از بی باری تا 100 میلی آمپر افت 0.16 بود اما بین 100 تا 200 میلی آمپر افت خیلی کم می شه!
                      اصلاً مشکلی نیست که شما مقاومت 10% بستین یا 1% .مهم اینه که شما با اون مقاومت به ولتاژ مورد نظرتون برسین.اون افت ولتاژ مطمئناً به خاطر مقاومت نیست.ببینین یه مقدار افت به خاطر رگولاتوره اما بعید میدونم که این رگولاتور این قدر افت ولتاژ داشته باشه .نکته ی دیگه این که هر چی جریان بیشتر بکشین افت ولتاژ بیش تر میشه.من فکر می کنم یه جای کار مشکل داره.اندازه گیریتون دقیق بوده؟

من حتی توی 2 آمپر هم افت ولتاژ 0.15 ندارم.سلفی که استفاده کردین چه نوعیه؟؟شاید مقاومتش زیاده و افت ولتاژ ایجاد می کنه.مسیر جریانتون باید امپدانس پایین باشه وگرنه افت ولتاژ زیاد میشه.من از سلف توروییدی استفاده کردم با سیم 0.6mm .

یه سوال فلسفی در مورد خطای مقاومت: این که می گن 10 درصد خطا برای مقاومت، منظور اینه که بین مقاومت های مختلف، که از کارخونه میاد می تونه 10درصد خطا باشه؟
                      یا منظور اینه که تو جریان کشیدن این همه خطا ایجاد می شه؟
                      این خطای 10% مربوط به تفاوت مقدار مقاومت هایی هست که شرکت تولید می کنه و میده بیرون .برای خطای مقاومت ها هنگام جریان کشی یه ضریب دیگه ای هست که واحدش ppm/'c هست فکر کنم ، که هر چی کمتر باشه بهتره.

دوستان دو سوال:
                      1-بعد از کشیدن 100 میلی آمپر، رگولاتور کمی (و فقط کمی) گرم می شه! طبیعیه؟؟
                      2- مقاومتی یک واتی که نیم وات توان روش هست رو باید هیت سینک زد؟ کدوم مدلش رو؟
                      1- اشکالی نداره بدون هیت سینک
                      2- اصلاً نیازی به تلف کردن توان نیست چون همون طور که عرض کردم خدمتتون هر چی جریان کمتر باشه افت ولتاژ هم باید کمتر باشه.اگه هم مقاومت 1 واتی گذاشتین که نیم وات روشه نیازی به هیت سینک نیست .اشکالی نداره داغ میشه

دیدگاه

من حتی توی 2 آمپر هم افت ولتاژ 0.15 ندارم.سلفی که استفاده کردین چه نوعیه؟؟شاید مقاومتش زیاده و افت ولتاژ ایجاد می کنه.مسیر جریانتون باید امپدانس پایین باشه وگرنه افت ولتاژ زیاد میشه.من از سلف توروییدی استفاده کردم با سیم 0.6mm .
                        من از این سلف های سبز رنگ شبیه مقاومت استفاده کردم. و البته با اهم متر مقاومتش 3.3 اهم هست!
                        دیود رو مجبور شدم 1n5822 بگذارم و mbr360 گیرم نیومد! دقیقا اینجوریه هست مدارم که از 1 تا 100 میلی آمپر، 0.1 ولت جریان دارم. و بعد از اون دیگه افت ندارم!(البته من ندارم مدار داره دی

دیدگاه

من از این سلف های سبز رنگ شبیه مقاومت استفاده کردم. و البته با اهم متر مقاومتش 3.3 اهم هست!
                          دیود رو مجبور شدم 1n5822 بگذارم و mbr360 گیرم نیومد! دقیقا اینجوریه هست مدارم که از 1 تا 100 میلی آمپر، 0.1 ولت جریان دارم. و بعد از اون دیگه افت ندارم!(البته من ندارم مدار داره دی
                          فکر کنم باید از سلف های بشکه ای استفاده کنین که هم جریان بهتری میدن(تا 3 آمپرشون هم هست) و هم فکر کنم مقاومتشون کمتر باشه ولی این سلفی که شما استفاده کردین مقاومتش نسبتاً زیاده و جریان زیادی هم نمیتونه بده.سلفی که من بستم برای مدارم مقاومتش حدود 0.1 اهمه.دیودتون هم مناسبه.من هم 1N5822 استفاده کردم.

اندازه گیری دقیق رو انجام دادم.ولتاژ بی باریم 5.02 ولته که وقتی 1.5 آمپر می کشم میشه 4.96 ولت یعنی فقط 0.06 ولت افت داره.توی جریان 200 میلی آمپر هم ولتاژ 4.98 هست.فیدبک رو سعی کنین از نزدیکای محل ولتاژ خروجی بگیرین وصل کنین به پایه فیدبک چون اگه مسیر خروجیتون امپدانسش بالا باشه باعث میشه ولتاژ خروجی کم بشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط E.N
                            فکر کنم باید از سلف های بشکه ای استفاده کنین که هم جریان بهتری میدن(تا 3 آمپرشون هم هست) و هم فکر کنم مقاومتشون کمتر باشه ولی این سلفی که شما استفاده کردین مقاومتش نسبتاً زیاده و جریان زیادی هم نمیتونه بده.سلفی که من بستم برای مدارم مقاومتش حدود 0.1 اهمه.دیودتون هم مناسبه.من هم 1N5822 استفاده کردم.

اندازه گیری دقیق رو انجام دادم.ولتاژ بی باریم 5.02 ولته که وقتی 1.5 آمپر می کشم میشه 4.96 ولت یعنی فقط 0.06 ولت افت داره.توی جریان 200 میلی آمپر هم ولتاژ 4.98 هست.فیدبک رو سعی کنین از نزدیکای محل ولتاژ خروجی بگیرین وصل کنین به پایه فیدبک چون اگه مسیر خروجیتون امپدانسش بالا باشه باعث میشه ولتاژ خروجی کم بشه.
                            پس با این وجود باید یا دنبال سلف بشکه ای یا دنبال بستن سلف توروییدی برم که باید براش مطالعه کنم! که چجوری می بندن. و چجوری مطمئن شم که 220 میکروهانری هست؟
                            راستی ورودی در حالت بار 15.5 تا 16 ولت است که از یه آداپتور گرفتم. کم که نیست؟

دیدگاه

پس با این وجود باید یا دنبال سلف بشکه ای یا دنبال بستن سلف توروییدی برم که باید براش مطالعه کنم! که چجوری می بندن. و چجوری مطمئن شم که 220 میکروهانری هست؟
                              راستی ورودی در حالت بار 15.5 تا 16 ولت است که از یه آداپتور گرفتم. کم که نیست؟
                              سلف توروئیدی با هسته پودر آهن باید بگیرین نه فریت.حتماً نیازی نیست که 220uH باشه.ولی خیلی هم کم نباشه.باید سلف متر یا RLC متر داشته باشین تا بتونین اندوکتانس سلف رو اندازه بگیرین.من خودم روی توروئیدی با قطر 2 سانتی متر بستم که به اندوکتانس 170uH رسیدم بعداً تعداد دورشو هم میگم هر چند اینا همش محاسبه داره و بدست میاد اما من همین طوری بستمش.

فکر کنم سیکل کاری بهتره که زیر 80% باشه پس ولتاژتون هم خوبه اما اگه به کمتر از 15 برسه دیگه فکر کنم کم باشه.چون هنگام وصل بار ، جریان زیاد میشه و رگولاتور می خواد افت ولتاژو جبران کنه پس سیکل کاری رو زیاد می کنه حالا اگه سلف شما مقاومتش زیاد باشه افت ولتاژ روش زیاد میشه و چون داریم از خروجی فیدبک می گیریم رگولاتور سیک کاری رو طوری تنظیم می کنه که خروجی بشه 12 ولت و مثلاً 0.5 ولت هم روی سلف افت داریم و در نتیجه ولتاژ خروجی رگولاتور باید روی 12.5 تنظیم بشه که در نتیجه سیکل کاری تحت بار زیاد میشه و تقریباً به 80% می رسه.پس استفاده از سلف مناسب اینجا خودشو نشون میده.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X