ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    2012/06/26
    18
    0

اندازه گیری جریان ac با avr و سنسور جریان ACS754

میخوام جریان یک موتور رو اندازه بگیرم، موتورشم فرق نداره ولی از یه موتور سشوار میخوام استفاده کنم،

سنسور جریان رو تو مدار سری قرار دادم، فرمول تبدیل و اندازه هاش که خطی هست رو میدونم، دادمش به آنالوگ دیجیتال ، حالا سنسور جریان زیاد تغییر میکنه، چه باید کرد برای اندازه گری یه جریان ac ، چون در واقع اینجا سنسور جریان رو جلوی سیم جریان برق میذاریم .. و کاری نداریم که مثلا موتور سشوار ac هست..

حالا مثلا این جریان متناوب برق شهر رو باید به چه صورت اندازه گرفت ؟ این جریان تقریبا سینوسی هست دیگه ؟

پیشنهاد چیه ؟ چون همونطوری بدون در نظر گرفتن این تناوب بودن جریان، جریان هم خیلی مشکل داشت هم اینکه اکثرا در حد 0.3 و 0.4 آمپر رو نشون میداد وقتی هر وسیله ای به برق میزدیم .. و تغییرات در حد 0.3 و 0.2 هم بسیار داشت ..

من نمیدونم این چیزی که میگم درسته یا نه ..

نظرم اینه که فرکانس برق شهر 50 هرتز هست و ما یه سیکل کاملش رو که مثلا 20 میلی ثانیه هست در نظر بگیریم، چون جریان هی داره بالا پایئن میره، مثلا تو این 20 میلی ثانیه ، 4 بار مقدار بخونیم یعنی به فواصلی 5 میلی ثانیه، بعد از اینها میانگین گیری کنیم به عنوان خروجی .. این کار درسته ؟ جریان خروجی ac رو به ما میده ؟؟ یا باید کار دیگه ای کرد ؟؟

2011/08/11
    37
    0
    hjn

پاسخ : اندازه گيري جريان ac با avr و سنسور جريان ACS754

سلام
    چون روي مدارت نويز زياده بايد از فيلتر پايين گذر که توي ديتا شيت ميکرو ت هست استفاده کني
    ببين اين سنسوري که استفاده کردي جريان AC رو هم اندازه ميگيره يا نه ؟
    اگه جواب مثبت بود ديگه نياز به اين صغرا کبرا نيست مشکلت همون نويز بوده و بس.
    يا علي
    2012/06/26
    18
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط hjn
    سلام
    چون روي مدارت نويز زياده بايد از فيلتر پايين گذر که توي ديتا شيت ميکرو ت هست استفاده کني
    ببين اين سنسوري که استفاده کردي جريان AC رو هم اندازه ميگيره يا نه ؟
    اگه جواب مثبت بود ديگه نياز به اين صغرا کبرا نيست مشکلت همون نويز بوده و بس.
    يا علي
    اگه منظور از فیلتر پایین گذر همون خازن و مقاومت تو تغذیه و همچنین پایه ولتاژ خروجی سنسور هست، آره رعایت کردم .. عزیز ..

اره سنسور هم واسه جریان های ac هست و هم واسه جریانهای dc !

اخه میدونید، مشکل اصلا نویز نیست، استادم در پروژه میگه، جریان ac متناوب هست ، و چه جوری یه مقدار رو از کانال دیجیتال میخونی .. وقتی این مثلا تو این سیکل هی داره تغییر میکنه ..

یعنی فکر کنم میگه که نمونه گیری کن از سیگنال ac ، چون داره تغییر میکنه ..

2007/06/09
    اردبيل خيابان ملت طبقه فوقاني بازار وليعصر سبلان الکترونيک
    396
    34

با سلام

فرکانس برق شهر 50 هرتز است پس زمان براي هر سيکل کامل ميشود 20 ميلي ثانيه که 10 ميلي ثانيه سيکل منفي که امکان خواندن با ADC ميکرو را نداريم مي ماند 10ثانيه سيکل مثبت که شما با استفاده از دانستن زمان گذر از صفر و تاخير 4 تا 5 ميلي ثانيه ميتوانيد قله را اندازه گيري نماييد
    2012/06/26
    18
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Shapour-Ardebil
    با سلام

فرکانس برق شهر 50 هرتز است پس زمان براي هر سيکل کامل ميشود 20 ميلي ثانيه که 10 ميلي ثانيه سيکل منفي که امکان خواندن با ADC ميکرو را نداريم مي ماند 10ثانيه سيکل مثبت که شما با استفاده از دانستن زمان گذر از صفر و تاخير 4 تا 5 ميلي ثانيه ميتوانيد قله را اندازه گيري نماييد
    اون 10 میلی ثانیه اول که درسته مثبت هست و مشکلی نداره، ولی اون 10 میلی ثانیه دوم رو میشه ازش قدرمطلق گرفت.. و میانگین مثلا نمونه برداری تو 4 لحظه متفاوت رو گذاشت .. مثلا تو 20 میلی ثانیه ، هر 5 میلی ثانیه یه بار ، مقدار ADC رو بخونیم .. اینطوری هم میشه ؟
    2007/06/09
    396
    34

نقل قول نوشته اصلی توسط amirmufc
    اون 10 ميلي ثانيه اول که درسته مثبت هست و مشکلي نداره، ولي اون 10 ميلي ثانيه دوم رو ميشه ازش قدرمطلق گرفت.. و ميانگين مثلا نمونه برداري تو 4 لحظه متفاوت رو گذاشت .. مثلا تو 20 ميلي ثانيه ، هر 5 ميلي ثانيه يه بار ، مقدار ADC رو بخونيم .. اينطوري هم ميشه ؟
    با سلام

اگر اسرار به نمونه هاي بيشتر در مدت زمان کمتر داشته باشيم ميتوان با opamp اينکار را کرد ولي من ترجيح ميدهم نمونه برداري هاي من با تاخير زماني حداقل 20 سيکل انجام شود تا چنانچه بعلت کليد زني ويا ......... نمونه براشته شده قابليت اطمينان کمتري داشت در نمونه برداري هاي بعدي تقريبا اصلاح شود
    2012/06/26
    18
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Shapour-Ardebil
    با سلام

اگر اسرار به نمونه هاي بيشتر در مدت زمان کمتر داشته باشيم ميتوان با opamp اينکار را کرد ولي من ترجيح ميدهم نمونه برداري هاي من با تاخير زماني حداقل 20 سيکل انجام شود تا چنانچه بعلت کليد زني ويا ......... نمونه براشته شده قابليت اطمينان کمتري داشت در نمونه برداري هاي بعدي تقريبا اصلاح شود
    منظورتون جریان های با اطمینان کم هم هست ، خب من فکرم واسه این قضیه این بود که مثلا تو هر 5 میلی ثانیه که نمونه برداشته میشه، اگه از یه بازه و محدوده ای ، بیشتر یا کمتر بود ، انگار نویز هست و پرتی محسوب میشه و اونو حساب نمیکنیم ..

2007/06/09
    396
    34

نقل قول نوشته اصلی توسط amirmufc
    منظورتون جريان هاي با اطمينان کم هم هست ، خب من فکرم واسه اين قضيه اين بود که مثلا تو هر 5 ميلي ثانيه که نمونه برداشته ميشه، اگه از يه بازه و محدوده اي ، بيشتر يا کمتر بود ، انگار نويز هست و پرتي محسوب ميشه و اونو حساب نميکنيم ..
    فرض کنيم شما درحال اندازه گيري جريان مصرفي امپليفاير هستيد نمونه براشته شده توسط شما در زمان پخش صداي زير و بم و شدت صوت ( مثل زماني که خواننده نيز همراه آلات موسيقي در حال خواندن است يا نواختن طبل با نواختن ارگ ) اختلاف معني داري دارد اگه بنا بر حذف از يه بازه و محدوده اي را داشته باشيد اطلاعات شما صحيح نخواهد بود پس به نظر من بهترين راه استفاده از برداشت نمونه هاي بيشتر و تاخير بين نمونه ها مي باشد
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8