اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افت ولتاژ در رگولاتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

افت ولتاژ در رگولاتور

سلام خدمت اساتید و بزرگواران
    من قصد روشن کردن 2تا پاور ال ای دی 1 وات رو دارم و برای این کار یه باتری با ولتاژ 4.2 ولت و جریان 2600 میلی امپر دارم.
    ولتاژی که برای این کار نیاز دارم حدود 3.3 تا 3.4 هست و نیاز به رگولاتوری دارم که 4.2 ولت باتری رو به 3.3 رگوله کنه.البته اون 4.2 ولت باتری هم به مرور کمتر میشه تا به حدود 3.8 میرسه.
    خودم از lf33cv استفاده کردم که ثبات بسیار خوبی داشت و فقط یک دهم ولت افت داشت.ولی ولتاژ 3.17 رو در خروجی میده که واسه کار من کمه همچنین چون 2تا پاور ال ای دی دارم نیاز به جریان 800 میلی امپر در خروجی دارم که فکر نکنم lf33 بتونه اونو تامین کنه.
    پس رفتم سراغ lm317 و مدارشو بستم که نهایتا 3.64 ولت رو در خروجی دریافت کردم.ولی وقتی اونو به ال ای دی ها وصل کردم ولتاژ روی 2.64 ولت اومد و به هیچ وجه بیشتر از اون نشد.مقاومت متغییر مدار رو هم که چرخوندم تاثیری در افزایش ولتاژ خروجی نداشت.
    --------------------------------
    حالا به نظر شما چکاری باید انجام بدم تا بتونم ولتاژ با ثبات 3.3 تا 3.4 رو در خروجی داشته باشم؟

پاسخ : افت ولتاژ در رگولاتور

سلام

فکر کنم بشه از LM2576 استفاده کنین رگولاتور 3.3v هم داره اما چون ولتاژ ورودی شما پایینه ، توی دیتاشیتش دیدم یه نمودار بود که تو دمای 25 درجه کمترین ولتاژ ورودیش حدود 3.4V هست که با افزایش دما ، ولتاژ ورودیش میتونه کمتر هم باشه.بالای نموداره نوشته بود که مال رگولاتور 2576 از نوع ولتاژ خروجی قابل تنظیمه حالا شاید برای اون رگولاتور 3.3V هم کار کنه.ولی رگولاتور خوبیه و افت ولتاژ تو کارش نیست ، جریان خوبی هم میده تا 3 آمپر جواب میده اگه تا 1 آمپر میخواین 2575 خوبه.هرچند فکر کنم قیمتشون تفاوت آن چنانی نداره.

دیدگاه

ولتاژ دراپ اوت واسه تثبیت ولتاژ در رگلاتورlf33cv برابر با 1.25 ولت که اگه این ولتاژ رو در نظر نگیریم نمیشه انتظار داشت ولتاژ خروجی به اندازه 3.3 ولت باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط E.N
        سلام

فکر کنم بشه از LM2576 استفاده کنین رگولاتور 3.3v هم داره اما چون ولتاژ ورودی شما پایینه ، توی دیتاشیتش دیدم یه نمودار بود که تو دمای 25 درجه کمترین ولتاژ ورودیش حدود 3.4V هست که با افزایش دما ، ولتاژ ورودیش میتونه کمتر هم باشه.بالای نموداره نوشته بود که مال رگولاتور 2576 از نوع ولتاژ خروجی قابل تنظیمه حالا شاید برای اون رگولاتور 3.3V هم کار کنه.ولی رگولاتور خوبیه و افت ولتاژ تو کارش نیست ، جریان خوبی هم میده تا 3 آمپر جواب میده اگه تا 1 آمپر میخواین 2575 خوبه.هرچند فکر کنم قیمتشون تفاوت آن چنانی نداره.
        یعنی lm2576 با lm317 تفاوت داره؟اون 1 ولت افت ولتاژی که روی lm317 اتفاق میفتاد روی lm2576 اتفاق نمیفته؟و چرا lm317 با اون ورودی 1 ولت افت میکرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Reza 0020
          ولتاژ دراپ اوت واسه تثبیت ولتاژ در رگلاتورlf33cv برابر با 1.25 ولت که اگه این ولتاژ رو در نظر نگیریم نمیشه انتظار داشت ولتاژ خروجی به اندازه 3.3 ولت باشه
          اما این lf33cv هنگام بی باری 3.26 ولت خروجی داشت و هنگام اتصال 3.17 ولت.
          من دنبال رگولاتوری هستم که هنگامی که ولتاژ ورودی 4.2 ولت و هنگامی که 3.8 ولت باشه تو خروجی ولتاژ ثابت 3.35 رو بده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yoosefheidari
            اما این lf33cv هنگام بی باری 3.26 ولت خروجی داشت و هنگام اتصال 3.17 ولت.
            من دنبال رگولاتوری هستم که هنگامی که ولتاژ ورودی 4.2 ولت و هنگامی که 3.8 ولت باشه تو خروجی ولتاژ ثابت 3.35 رو بده.
            یه دیود یه دیود معمولی بذار روی پایه گراند ببین چی میشه. چون ین رگولاتورها ولتاژش رو بر حسب گراند تنظیم میکنه برای 7805 من میذاشتم ولتاژش میشد 5.5. البته ولتاژ ورودی شما کمه باید ببینید جواب میده یا نه
            AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
              یه دیود یه دیود معمولی بذار روی پایه گراند ببین چی میشه. چون ین رگولاتورها ولتاژش رو بر حسب گراند تنظیم میکنه برای 7805 من میذاشتم ولتاژش میشد 5.5. البته ولتاژ ورودی شما کمه باید ببینید جواب میده یا نه
              امتحان کردم نشد.
              یعنی رگولاتور متغییری تو بازار نیست که ولتاژ drop out حدود نیم ولت داشته باشه مثل lf33cv؟

دیدگاه

چرا همین 2576 ها فکر نکنم بیشتر از باشه. 2576 رو بستی؟
                AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
                  چرا همین 2576 ها فکر نکنم بیشتر از باشه. 2576 رو بستی؟
                  خیر 2576 رو نبستم.چون تو دیتا شیت نوشته بود که دراپ اوتش حدود 9 دهم تا 1.1 ولت هست.زیاده.

رگولاتور 3.5 ولت توبازار پیدا میشه؟مثل lf35cv

دیدگاه

خیر 2576 رو نبستم.چون تو دیتا شیت نوشته بود که دراپ اوتش حدود 9 دهم تا 1.1 ولت هست.زیاده.

رگولاتور 3.5 ولت توبازار پیدا میشه؟مثل lf35cv
                    ams1117 هم هست
                    AYRIC

دیدگاه

متاسفانه همه دوستان بدون درست یا غلط بودن اصل موضوع فقط مدل های مختلف رگلاتور را بررسی کردن.
                      کلا برای led از جریان رگوله استفاده میکنن نه ولتاژ رگوله و اگر با مقاومت برای کاهش جریان led مشکل دارین باید یا آی سی آماده درایور led با ورودی حدود 3V بگردین که احتمالا گیرتون نمیاد یا باید خودتون با ترانزیستور و ماسفت با بهره بالا یه رگلاتور جریان بسازین که بهترین روش هستش.
                      امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
                      از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط student2011
                        متاسفانه همه دوستان بدون درست یا غلط بودن اصل موضوع فقط مدل های مختلف رگلاتور را بررسی کردن.
                        کلا برای led از جریان رگوله استفاده میکنن نه ولتاژ رگوله و اگر با مقاومت برای کاهش جریان led مشکل دارین باید یا آی سی آماده درایور led با ورودی حدود 3V بگردین که احتمالا گیرتون نمیاد یا باید خودتون با ترانزیستور و ماسفت با بهره بالا یه رگلاتور جریان بسازین که بهترین روش هستش.
                        ولی فکر نکنم جریان رگوله نیاز باشه.
                        در اصل طبق تجربه ای که من داشتم led بر اساس ولتاژی که بهش میدیم جریان کشی میکنه.
                        مثلا وقتی ولتاژ اعمال شده 3.09 بود جریان 190 میلی امپر کشیده میشد و وقتی ولتاژ 3.17 بود جریان 280 میلی امپر کشیده میشد.باتری هم که 2600 میلی امپر هست.
                        در حقیقت فکر میکنم led به اندازه ای که جریان نیاز داشته باشه خودش جریان کشی میکنه.
                        مقاومت هم برای وقتی استفاده میشه که ولتاژ ما بالاتر از ولتاژ مورد نیاز led هست و با قرار دادن مقاومت ولتاژ 2 سر دیود رو کاهش میدیم تا به اندازه کافی بهش جریان برسه.مشکل من با مقاومت اینه که با کمتر شدن ولتاژ باتری لیتیومی ولتاژ و جریان دو سر ال ای دی هم کاهش پیدا میکنه و این یعنی کم نورتر شدن.
                        در مورد ساخت جریان رگوله فرضا اگه ما جریان 350 میلی امپر مورد نیاز ال ای دی رو ایجاد کنیم ولی نتونیم ولتاژ 3.4 ولت رو به اون برسونیم چه فایده داره؟با اون جریان اگه فرضا ولتاژ 4.2 ولت رو به ال ای دی بدیم نمیسوزه؟

ایا تئوری های من اشتباهه؟

دیدگاه

ولی فکر نکنم جریان رگوله نیاز باشه.
                          در اصل طبق تجربه ای که من داشتم led بر اساس ولتاژی که بهش میدیم جریان کشی میکنه.
                          مثلا وقتی ولتاژ اعمال شده 3.09 بود جریان 190 میلی امپر کشیده میشد و وقتی ولتاژ 3.17 بود جریان 280 میلی امپر کشیده میشد.باتری هم که 2600 میلی امپر هست.
                          در حقیقت فکر میکنم led به اندازه ای که جریان نیاز داشته باشه خودش جریان کشی میکنه.
                          مقاومت هم برای وقتی استفاده میشه که ولتاژ ما بالاتر از ولتاژ مورد نیاز led هست و با قرار دادن مقاومت ولتاژ 2 سر دیود رو کاهش میدیم تا به اندازه کافی بهش جریان برسه.مشکل من با مقاومت اینه که با کمتر شدن ولتاژ باتری لیتیومی ولتاژ و جریان دو سر ال ای دی هم کاهش پیدا میکنه و این یعنی کم نورتر شدن.
                          در مورد ساخت جریان رگوله فرضا اگه ما جریان 350 میلی امپر مورد نیاز ال ای دی رو ایجاد کنیم ولی نتونیم ولتاژ 3.4 ولت رو به اون برسونیم چه فایده داره؟با اون جریان اگه فرضا ولتاژ 4.2 ولت رو به ال ای دی بدیم نمیسوزه؟

ایا تئوری های من اشتباهه؟
                          نظر شما درسته ولی دوتا مشکل هست.اولا اینطوری یا شما جریان کمتری به led میرسونید که نور led کم میشه و دوما ممکنه کم کم جریان کمی از نیاز led بالاتر بره که باعث کاهش عمر led و سوختنش بشه.
                          شما اگر جریان ثابت led رو تامین کنید اگر ولتاژ اعمالی 24V هم باشه بازم ولتاژ دو سر دیود همون ضریب جریان در مقاومت داخلی دیود میشه یعنی حدود 3.4V.
                          امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط student2011
                            نظر شما درسته ولی دوتا مشکل هست.اولا اینطوری یا شما جریان کمتری به led میرسونید که نور led کم میشه و دوما ممکنه کم کم جریان کمی از نیاز led بالاتر بره که باعث کاهش عمر led و سوختنش بشه.
                            شما اگر جریان ثابت led رو تامین کنید اگر ولتاژ اعمالی 24V هم باشه بازم ولتاژ دو سر دیود همون ضریب جریان در مقاومت داخلی دیود میشه یعنی حدود 3.4V.
                            بسیار عالی و ممنون
                            در مورد اول چرا باید جریان led کم کم زیاد بشه؟دلیلش چیه؟
                            در مورد دوم اگر ما جریان مورد نیاز ال ای دی رو بهش بدیم و فرضا 24 ولت رو بهش بدیم بقیه اون ولتاژ که حدود 21.5 ولت میشه چی میشه؟ایا تلف میشه یا چیز دیگه ای؟
                            مدار ساده و نسبتا دقیق برای کنترل جریان چی هست؟

دیدگاه

در مورد اول چرا باید جریان led کم کم زیاد بشه؟دلیلش چیه؟
                              در مورد دوم اگر ما جریان مورد نیاز ال ای دی رو بهش بدیم و فرضا 24 ولت رو بهش بدیم بقیه اون ولتاژ که حدود 21.5 ولت میشه چی میشه؟ایا تلف میشه یا چیز دیگه ای؟
                              مدار ساده و نسبتا دقیق برای کنترل جریان چی هست؟
                              دلیلشو نمیدونم ولی در عمل اینطوریه.شاید به خاطر تلرانس قطعات باشه.
                              بقیه ولتاژ روی رگلاتور بصورت گرما تلف میشه پس هر قدر ولتاژ رو پایینتر بگیریم تلفات کمتر و بازدهی بیشتره.
                              من میخوام با ماسفت بسازم ولی هنوز وقت نکردم و قطعات مناسب هم در دسترسم نیست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X