اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در مورد مدار رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در مورد مدار رله

با سلام
    من میخواهم این مدار را ببندم ولی اتصال پایه های رله من را گیج کرده!!!لطفا راهنمایی کنید!
    مثلا در این عکس تمام پایه های رله اعم از AوBوPOLE وNC به مدار متصل هستند ولی پایه NO به جایی وصل نیست!!!میخواستم بدونم ایا NO باید به جایی وصل بشه یا بلا تکلیف می ماند!؟؟؟

سپاس

پاسخ : راهنمایی در مورد مدار رله

من در این تاپیک به طور کامل توضیح دادم مشکل داشتین در خدمتم

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=79336.0

دیدگاه

سلام.دوست عزیز این مداری که شما دارید فقط از یک حالت رله استفاده میکنه یعنی وقتی که رله تحریک میشه کلید شما تغیر وضعیت میده . اما در مورد کنتاکتهای رله باید بگم که داری دو پایه می باشد که no مخففnormally open و ncمخففnormally close هستش ومادامی که رله تحریک بشه یعنی ولتاژ به دو سرش برسه کنتاکتها تغییر وضعیت میدن .باز ما در خدمتیم اگه سوالی داشتی

دیدگاه

ممنون دوستان: چند سئوال داشتم
        1.NC به معنی no connect هست یا normally Close ؟؟؟؟یک سئوال اینجا هست :در مدار بالا NC به مقاومت وصل شده و NO بدون اتصال هست!! این بدون اتصال بودن یعنی چی؟؟؟یعنی به جایی از مدار نباید اتصال بدهیم؟؟
        2.لطفا شماتیک رله را توی مدار بالا ببینید:سئوال من در مورد مدار بالا هست!؟؟ من این مدار روی بردبرد بستم !! led روشن می ماند و رله کار نمیکنه و فتوسل هم :همین طور!!!دوستان لطفا تست کنند این مدار ایا درست هست؟؟؟یا من اشتباه بستم!؟
        سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
          با سلام
          من میخواهم این مدار را ببندم ولی اتصال پایه های رله من را گیج کرده!!!لطفا راهنمایی کنید!
          مثلا در این عکس تمام پایه های رله اعم از AوBوPOLE وNC به مدار متصل هستند ولی پایه NO به جایی وصل نیست!!!میخواستم بدونم ایا NO باید به جایی وصل بشه یا بلا تکلیف می ماند!؟؟؟

سپاس
          باسلام ،،این ریله یک کلیدداردکه یک ورودی دارد(COM) ویک خروجی دارددرحالتی که هنوز ریله عمل نکرده است ورودی را به خروجی وصل میکند(NC)مانند همین مدارخودتان،،ویک خروجی (NO)دارد که وقتی ریله عمل کند کلید(NC) بازو (NO)وصل میشوداگردهمین مدار به ترمینال (NO)یک LED دیگری وصل کنید این دو LED عکس هم عمل میکنند
          عملکراین مدار(چشم الکترونیک):
          1-وقتی نورکافی به مقاومت نوری(LDR) نرسدمقدارآن بسیارزیادخواهدبودآنگونه ک افت ولتاژ دوسرمقاومت R3 آنقدرکوچک میشودکه قادربه روشن کردن ترانزیستور(Q1)نخواهدبود(0.6>>VbeFبرای سلیکونی)
          2-وقتی که Q1=OFF باشددرآنصورت Q2ازطریق مقاوت R1 بایاس شده وروشن میشودQ2=ON
          3-باروشن شدن Q2 ریله درمداقرارخواهدگرفت وD2=LED=ON میشود.
          4-وقتی نورکافی به LDR بتابدمقاومتش آنقدرکم میشودکه افت ولتاژدوسرR3 قادربه بایاس کردن بیس Q1 خواهدبودباروشن شدن Q1 افت ولتاژVce درQ1=0.2 خواهدشد واین ولتاژقادربه روشن کردن Q2 نخواهدبود لذاQ2=OFF میشود
          5-اگرشما ازدوLED استفاده میکردی به ترتیبی که گفته شد درآنصورت با دیدن نور LED1 روشن میشدوباکاهش یاقطع نورLED2 روشن میشد.
          6-دراین مدارمیشدترانزیستورQ2 راحذف کرد وریله را بجای مقاومتR1 گذاشت با نتجه ای عکس در روشن شدن LED ها
          محمدرضامکوندی
          WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
          MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

باسلام ،،این ریله یک کلیدداردکه یک ورودی دارد(COM) ویک خروجی دارددرحالتی که هنوز ریله عمل نکرده است ورودی را به خروجی وصل میکند(NC)مانند همین مدارخودتان،،ویک خروجی (NO)دارد که وقتی ریله عمل کند کلید(NC) بازو (NO)وصل میشوداگردهمین مدار به ترمینال (NO)یک LED دیگری وصل کنید این دو LED عکس هم عمل میکنند
            ممنون: منظور شما این هست که com را از طریق یک سیم به NC وصل کنم(داخل مدار)!!! یا در حال عادی خودش وصل هست!!؟ البته اینکار راکردم و led سوخت!!!!!!!!! oo:

دیدگاه

سلام
              کسی تست پایه های رله را بلده؟؟؟ لطفا از صفر توضیح بدهید!!؟؟ مثلا NO و NC را چطور باید فهمید و Aو B ؟؟
              سپاس

دیدگاه

ممنون: منظور شما این هست که com را از طریق یک سیم به NC وصل کنم(داخل مدار)!!! یا در حال عادی خودش وصل هست!!؟ البته اینکار راکردم و led سوخت!!!!!!!!! oo:
                باسلام مدارریله جهت اطلاع جنابعالی:

محمدرضامکوندی
                WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

ممنون: یک سئوال دیگه:
                  به این عکس نگاه کنید:رله از دو طرف جریان یا ولتاژ گرفته!!!از پایه های AوB ولتاژ 6 ولت!! و از پایه های pole و NC و NO هم 9 ولت گرفته!!! حال میخواستم بدونم
                  این ولتاژ ها برای چی هست؟؟؟ ایا رله میتونه از دو جهت ولتاژ بگیره؟؟؟

دیدگاه

ممنون: یک سئوال دیگه:
                    به این عکس نگاه کنید:رله از دو طرف جریان یا ولتاژ گرفته!!!از پایه های AوB ولتاژ 6 ولت!! و از پایه های pole و NC و NO هم 9 ولت گرفته!!! حال میخواستم بدونم
                    این ولتاژ ها برای چی هست؟؟؟ ایا رله میتونه از دو جهت ولتاژ بگیره؟؟؟
                    باسلام،،
                    1-دراین مدارمنبع 6V برای روشن کردن ریله است که معنی آن اینست این ریله شش ولتی است واگر بیشترازشش ولت به آن اعمال گرددباعث سوختن آن میشودواگرکمترازشش ولت به بوبین ریله بدهم ممکن است اصلا روشن نشود
                    2-خروجی ریله میتواندولتاژهای مختلفی باشدحتی بجای 9V میتوانست 220V هم باشد(مواظب برقگرفتگی درولتاژ220V بایدباشیم)
                    3-ازیله هم برای ایزوله کردن خروجی ازمدارکنترل وهم برای افرایش یا تغییرنوع ولتاژ(DC ویاAC) وهم برای افرایش جریان خروجی استفاده میشود
                    مثال: جریان ورودی بوبین ریله ممکن است چندمیلی آمپریاجداکثرچندصدمیلی آمپر(کمترازیک آمپرباشد)اما خروجی ریله میتواندچندهزارآمپرباشد
                    ------به ریله های که چندصدآمپری میگویند«کنتاکتور»
                    ------به ریله های چندهزارآمپری میگوند« دژنگتور»
                    ------ولتاژ بوبین ریله ممکن است 3V,,6,,9V,,12,,12V,,15,,18V,,24,,36V,,48,,60V,,110 V,,220V,,380V هم باشد
                    -------ولتاژخروجی ریله بستگی به جریان خروجی از تیغه هااز3V تا 400000V هم باشد
                    اخطار،،باافرایش ولتاژدر ریله هابایدمواظب برقگرفتگی باشیم،،هرچه ولتاژخروجی افرایش یابدسطح عایق ریله ها افزایش خواهدیافت ونزدیک شدن به دژنگتورهای با ولتاژهای بالادرحالیکه درمداراست بطورکل ممنوع وبسیارخطرناک وزیانباراست.
                    محمدرضامکوندی
                    WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                    MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: از راهنمایی تان:خیلی جامع بود :applause:
                      من میخوام یک مدار ببندم با رله هست و ولتاژ خروجی اش هم 220 ولت هست!!! چون تا حالا با برق 220 ولت کار نکردم یکم می ترسم: لطفا این مدار را یکم تحلیل کنید!! و نکات ایمنی اش را هم لطف کنید بگید(در مورد برق گرفتگی): مثلا ایا زمانی که 2 سیم برق شهری به پایه های خروجی رله وصل می کنیم ایا بدنه رله برق دارد؟؟؟کجای مدار برق دارد:و احتمال برق گرفتگی وجود دارد؟؟؟
                      سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: از راهنمایی تان:خیلی جامع بود :applause:
                        من میخوام یک مدار ببندم با رله هست و ولتاژ خروجی اش هم 220 ولت هست!!! چون تا حالا با برق 220 ولت کار نکردم یکم می ترسم: لطفا این مدار را یکم تحلیل کنید!! و نکات ایمنی اش را هم لطف کنید بگید(در مورد برق گرفتگی): مثلا ایا زمانی که 2 سیم برق شهری به پایه های خروجی رله وصل می کنیم ایا بدنه رله برق دارد؟؟؟کجای مدار برق دارد:و احتمال برق گرفتگی وجود دارد؟؟؟
                        سپاس
                        باسلام
                        1-این مداررامن تحلیل کردم درهمین صفحه ملاحظه فرمایید
                        2-ولتاژخروجی روی پایه هایPOLE و NCو ,NO است این قسمت خطرناک است ونبایدوقتیکه برق 230 ولت بمداروصل دست زده شود
                        3-ریله بطورمعمول دریک قاب شیشه ای قراردارد ودست زدن به این قاب مشکلی ایجادنمیکند فقط به ترمینالها نباید دست زده شود
                        4-هرگاه ولتاژ خروجی ریله ولتاژبالایی باشددرمدارچاپی ریله با فاصله از سایرقطعات نصب میشودوگاهی هم فقط سیم های ترمینالA و Bبه بیرون ازمدارچاپی انتقال داده میشودوریله دربیرون مدارچاپی برروی یک پایه خاصی که برای انواع ریله ساخته شده نصب میگردد.
                        5-درهرحال کارکردن با مدارات برق شرط آنست که رعایت ایمنی را داشته باشیم وبا تماس به سیمی که به ولتاژ وصل است دقت کنم

موفقیت شما آرزوی من- مکوندی
                        محمدرضامکوندی
                        WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                        MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

سلام:چند سئوال دیگه داشتم لطفا راهنمایی کنید!؟

1.فرق بین رله تک کنتاکت با رله تک کنتاکت باز و بسته و یا رله تک کنتاکت باز!! چی هست؟؟؟3 نوع!!
                          http://iran-micro.com/index.php/cPath/285_52/sort/1a/page/2

2.
                          مدار :1
                          چرا در مدار اول پایه ی مثبت led بعد از اتصال به مقاومت به ترمینالNC وصل شده هست؟

مدار:2
                          در این مدار چرا سیم سری شده به لامپ به ترمینال NO وصل شده هست؟ برخلاف مدار بالا که به NO وصل شده!!؟؟ علت چیست؟

سپاس

دیدگاه

سلام:چند سئوال دیگه داشتم لطفا راهنمایی کنید!؟

1.فرق بین رله تک کنتاکت با رله تک کنتاکت باز و بسته و یا رله تک کنتاکت باز!! چی هست؟؟؟3 نوع!!
                            http://iran-micro.com/index.php/cPath/285_52/sort/1a/page/2
                            جواب=من متوجه نشدم چه فرموردی؟ ریله هاممکن است تک کنتاکت NO ویاNC داشته باشند،،ویا همزمان یک کنتاکت تک NO ویک کنتاکت تک NC بطورمستقل داشته باشدکه باهم عمل میکنندوقتی ریله بسته شودNO بسته میشود وNC باز ووقتی زریله بازشود برکس میشوند
                            2.
                            مدار :1
                            چرا در مدار اول پایه ی مثبت led بعد از اتصال به مقاومت به ترمینالNC وصل شده هست؟

جواب=دراین مداروقتی ریله خاموش است LED روشن است ووقتی ریله روشن شودLED خاموش میشود
                            در این مدار چرا سیم سری شده به لامپ به ترمینال NO وصل شده هست؟ برخلاف مدار بالا که به NO وصل شده!!؟؟ علت چیست؟
                            جواب=دراین مداروقتی ریله روش است LED روشن است ووقتی ریله خاموش شودLED خاموش میشود

سپاس
                            باسلام
                            پاسخ ها زیرهرسئوال نوشته شده است
                            محمدرضامکوندی
                            WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                            MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

جواب=من متوجه نشدم چه فرموردی؟ ریله هاممکن است تک کنتاکت NO ویاNC داشته باشند،،ویا همزمان یک کنتاکت تک NO ویک کنتاکت تک NC بطورمستقل داشته باشدکه باهم عمل میکنندوقتی ریله بسته شودNO بسته میشود وNC باز ووقتی زریله بازشود برکس میشوند
                              1.به این سایت برید می فهمید منظورم چی هست!!
                              مثلا این رله: رله پایه میلون / 1 کنتاکت باز / 12 ولت / 10 آمپر:هست!!! منظورش از 1 کنتاکت باز چی هست؟
                              http://iran-micro.com/product_info.php/cPath/285_52/products_id/6109

2.این یک نوع رله دیگه هست: گفته:رله پایه میلون / 1 کنتاکت باز و بسته / 5 ولت / 10 آمپر: منظورش از باز و بسته چی هست؟؟
                              http://iran-micro.com/product_info.php/cPath/285_52/products_id/236

3..این هم یک نوع رله دیگه هست:گفته:رله پایه میلون / 1 کنتاکت / 5 ولت / 12 آمپر: اینجا دیگه نگفته 1 کنتاکت باز وبسته یا 1 کنتاکت باز ؟ انگار یک چیز معمولی هست!! بهتر از این دیگه نتونستم منطورم را بگم!!لطفا راهنماییی کنید؟
                              http://iran-micro.com/product_info.php/cPath/285_52/products_id/6059

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X