ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 3 از 3 نخست 123
نمایش نتایج: از 21 به 29 از 29
    2015/04/24
    100
    9

پاسخ : چرا در طراحيآ*ها، از سيم با سطح مقطع کمتر براي سيم نول و سيم منفي استفاده ميشود؟

سلام.من کاری را ک انجام دادم نوشتم وفکر نمیکنم این ترغیب کردن دیگران ب این کاره هرکسی خودش میدونه چیکار کنه یا نکنه .شاید یه روز یکی ادعا کنه از ارتفاع 10متری میپره ومشکلی پیش نمیاد ایا من هم باید بپرم؟دوست عزیز ک شبها خوابتون نمیبره بهتره نمره سیمتو باز هم بالا ببری شاید مشکلت حل شود.کابلی ک اداره برق تا تابلو محل اورده 2/5 وفیوزی ک گذاشه درداخل تابلو 25امپر وبعلاوه روی کنتور هم فیوز 25 امپر داره حال خود دانید شما سیم 10 استفاده کنید.
    2012/02/22
    مشهد مقدس
    29
    3

پاسخ : چرا در طراحيآ*ها، از سيم با سطح مقطع کمتر براي سيم نول و سيم منفي استفاده ميشود؟

دوست خوبم apex111

صراحت کلامم رو ببخش. اما:

نمیشه تو جمع هر حرفی رو زد و گفت بمن چه!!!

ممکنه خیلی از عزیزانی که جویای علم هستند و در حال سرچ به این پست برخورد می کنن، به اشتباه و شبهه بیفتند!

ما باید مسئولیت صحبت هامون رو بپذیریم.

هیچ کس بری از نقص و اشتباه نیست، صحبت این دوست حقیرتون اینه که باید از قوانین تبعیت و پیروی کرد، خصوصا که بحث بر سر مسائل
    پر خطری مثل برق ساختمان و ایمنی افراد هست. بهتر اینه که این قوانین رو نه دست پایین بگیریم و نه خیلی کاسه داغ تر از آش بشیم.

طبق قانون مبحث 13 مقررات ملی ساختمان (تاسیسات الکتریکی) که بر گرفته از مقررات جهانی IEC هست، نمره سیم برای مدار روشنایی 1/5 و برای مدار پریز 2/5 است. تمام
    حالا این قانون یک سری جزئیاتی هم داره که نیاز به مطرح کردنش نیست. اصل ماجرای مورد بحث همین بود و بس.

حالا اینکه چرا این نمره سیم ها رو انتخاب کردن، قطعا دلایل و توجیهاتی داره که بعضی از اونها به لحاظ علمی و تجربی مشخص و معلومه.

اونچه که بر من و شما واجبه اجرای دقیق این استاندار هاست که به ایمنی و سلامت افراد و تجهیزات کمک میکنه.
    باور بفرمایید موارد بسیاری رو از اساتیدمون که عضو وکلای دادگستری (بخش برق) هستند شنیدیم که به دلیل عدم رعایت مسایل بسیار پیش پا افتاده جون افراد از دست رفته...

ی نکته این که تا جایی که بنده می دونم تاریخ انقضای امضای یک مهندس برق پای یک ساختمون، صد ساله و تا پایان این مدت اگه اتفاقی بیفته و مشکل از عدم طراحی صحیح یا عدم اجرای صحیح تاسیسات برقی باشه، اون شخص باید جوابگو باشه...

با نیکی، آزادها بنده می شوند.(امام علی (ع))
    2015/04/24
    100
    9

سلام.من چند ساله عضو انجمن هستم هزاران نفر دیگرعضو این انجمن علمی هستند وهزاران اظهار نظر در مورد مباحث علمی وغیر علمی مطرح میشه ایا شما همه را قبول میکنید؟هرکس با سطح علمی متفاوت وتجربیات گوناگون در این مباحث شرکت میکنه ونظرات بسیاری مطرح میشه وقرارنیست ک هرکی هرچی نوشت ما زود بریم وانرا اجرا کنیم .
    2012/01/02
    854
    128

نقل قول نوشته اصلی توسط apex111
    سلام.من کاری را ک انجام دادم نوشتم وفکر نمیکنم این ترغیب کردن دیگران ب این کاره هرکسی خودش میدونه چیکار کنه یا نکنه .شاید یه روز یکی ادعا کنه از ارتفاع 10متری میپره ومشکلی پیش نمیاد ایا من هم باید بپرم؟دوست عزیز ک شبها خوابتون نمیبره بهتره نمره سیمتو باز هم بالا ببری شاید مشکلت حل شود.کابلی ک اداره برق تا تابلو محل اورده 2/5 وفیوزی ک گذاشه درداخل تابلو 25امپر وبعلاوه روی کنتور هم فیوز 25 امپر داره حال خود دانید شما سیم 10 استفاده کنید.
    درود.
    دوست عزیز بنده قصد جسارت نداشتم.من چون صنعتی کار میکنم همه چیزو به دید قدرت میبینم.
    خیلی از این بساز بفروشا رو دیدم که به برقکار اجرت کم میدن.برقکاره بیشرف هم واسه اینکه واسش بصرفه از سرو ته کار میزنه و با جان انسان ها بازی میکنه.
    کابلی که اداره برق میاره تو اپارتمان معمولا 3 در 16 هست.
    ورودی برق کنتور هم یک فیوز فشنگی 63 میزاره.تو خروجی کنتور هم فیوز مینیاتوری 25 امپر میذاره.
    اکثر خونه ها به دلیل مصرف بالا فیوز 25 میپره.که معمولا یا 32 میزارن یا 63 امپر و روی نوشته ی فیوز را پاک میکنن تا مشمول جریمه نشن.
    سیم هایی هم که تو بازار هست اکثرا رشتهاش کم شده و ضعیف هستن.
    مثلا سیم 4 الان رشته هاش برابر سیم 2.5 سه سال پیشه.

موفق باشید.
    ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...
    2015/04/24
    100
    9

سلام .شاید منطقه ومحل زندگی شما شرکت برق طبق گفته جنابعالی عمل کنه اما چیزی ک من نوشتم ودوباره هم عرض میکنم و بارها بچشم دیدم وکنترل نمودم همان است ک نوشتم .برای منزل بنده وهمسایه روبرویی یه کابل 2*4اورده ودوتا خونه را با ان برق میده ک ازان مقدارک نوشته بودم هم کمتره .بله شاید هم برای یه اپاتمان طبق فرمایش شما کابل 3در16 بیارند وبنده عرض میکنم شاید خیلی کلفتر هم ببرند اما مسئله اینه ک چند واحد را تغذیه میکنه .بفرمایید چطور فیوز مینیاتوری داخل کنتور ک 25 امپره و شرکت برق گذاشته وپلمپ شده را عوض میکنند و63 امپر میگذارند.با مصرف برقی ک شما برا هرواحد مسکونی در نظر گرفتید باید شرکت برق برا هر واحد مسکونی یه پست ترانس در نظر بگیره .
    2012/01/02
    854
    128

درود.
    احتمالا منطقه با منطقه فرق میکنه.
    من تا الان هر خونه ای رفتم کابل ورودیش یا 2در 4 بوده یا 2 در 6.
    99 درصد کنتور های منطقه ما فیوز بیرون کنتور وصل میشه و خود کنتور جا فیوزی نداره.
    اون مدل کنتوری که شما میگی فیوز داخلشه و پلمپ میکنن اینجا خیلی کمه.
    اتفقاقا اینجا قانون اداره برق اینه که هر اپارتمانی که ساخته میشه خودش باید یک ترانس جدا داشته باشه.خود صاحب اپارتمان هم باید پول این ترانسو بده.وگرنه برق بی برق.

ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...
    2015/10/21
    17
    4

جریان سیم نول در شرایط معمول ، 1/2 برابر جریان فازه. میتونی با آمپر متر اندازه گیری کنی.
    2013/04/12
    کاشمر
    161
    3

نقل قول نوشته اصلی توسط elec panel
    جریان سیم نول در شرایط معمول ، 1/2 برابر جریان فازه. میتونی با آمپر متر اندازه گیری کنی.
    با سلام شما اندازه گرفتی؟ اگه اندازه گرفتی و اینجوریه مطمئن باش آمپرمترت خرابه یا درست تو مدار قرار نگرفته ! یعنی به همین راحتی KCL رو نقض می کنی ؟!!
    علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی
    ( سعدی )
    2018/10/22
    1
    0

با سلام خدمت دوستان
    ببخشید که یه تاپیک قدیمیو میارم بالا ولی شاید باورتون نشه در مورد سوال این تاپیک هیچ جای دیگه تو اینترنت بحث نشده یا مقاله ای نوشته نشده
    تمام مطالب رو خوندم ولی یه جای سوال باقیه اگر طبق گفته دوستان جریان در حال گذر از نول برابر فاز هست پس چندتا مساله وجود داره که میشه اشتباه فاحش اداره برق یا طراح های برق ساختمان !!
    مساله اول اینکه فرض یک اپارتمان 3 طبقه با سه تا کنتور داریم سیمی که اداره برق میکشه تا تابلوی کنتور چیه ؟ کابل 4 *10 !
    که سا تا فاز برای سه تا کنتور و یک نول برای همه کنتور ها استفاده میشه من اینو تو خیلی اپارتمان ها دیدم حالا واحد های بیشتر نمره کابل بالاتر ولی بازم سیم نول برابر فاز نیست یعنی اساسا اداره برق هیچ وقت به اندازه مقطعی که فاز میاره تو ساختمون شما نول نمیاره که شما بخوای مقطع برابر بگیری !
    مساله دوم برای خونه های بزرگ با متراژ بالا و مصرف کننده زیاد میایم کنتور سه فاز میگیریم ولی کسی که تو خونش وسیله سه فاز نداره ما واسه تقسیم مصرف کننده ها رو فاز های مجزا اینکارو میکنیم کسی نمیاد واسه یه خونه چون مصرفش بالاس کولر زیاد داره روشنایی لوستر و ..... کنتور دی باندی بگیره یه 3 فاز 32 امپر میگیره و همه مصرف کننده ها هم توی خونه تک فاز هستن و عملا ما مصرف کننده سه فاز نداریم ! کابلی که واسه کنتور میاد چیه ؟
    4*6 یا نهایت 4*10 ؟! خوب چی میشه ما از سه تا سیم نمره 6 فاز داریم استفاده میکنیم در صورتی که یه سیم برگشت نمره 6 نول داریم !

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم
صفحه 3 از 3 نخست 123
نمایش نتایج: از 21 به 29 از 29