اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت و محاسبه ی موج ماکروویو

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سلام
    توی یه مورد علمی نیاز به محاسبه و ساخت موج ماکروویو دارم.به خاطر همین این موضوع رو ایجاد کردم.
    از الکترونیک زیاد سر در نمیارم لطفا اصطلاحات تخصصی لازم رو توضیح بدید.
    میخواستم بدونم برای تولید یک موچ ماکروویو چه ادواتی لازمه و از کجا میتونم تهیه کنم و چطوری باید سر هم بشن؟
    آیا فورمولی برای محاسبه ی انرژیشون هس؟آب چنددرصد از این انرژی رو جذب میکنه؟آیا مایعات دیگه هم انرژی ماکروویو رو جذب میکنن؟
    ممنون

سلام
    توی یه مورد علمی نیاز به محاسبه و ساخت موج ماکروویو دارم.به خاطر همین این موضوع رو ایجاد کردم.
    از الکترونیک زیاد سر در نمیارم لطفا اصطلاحات تخصصی لازم رو توضیح بدید.
    میخواستم بدونم برای تولید یک موچ ماکروویو چه ادواتی لازمه و از کجا میتونم تهیه کنم و چطوری باید سر هم بشن؟
    آیا فورمولی برای محاسبه ی انرژیشون هس؟آب چنددرصد از این انرژی رو جذب میکنه؟آیا مایعات دیگه هم انرژی ماکروویو رو جذب میکنن؟
    سلام قبل از اینکه بخوام در مورد این امواج صحبت کنم به شما توصیه میکنم که برید یکی دو تا از بازار انقلاب به عنوان امواج مایکروویو و یا مهندسی مایکروویو تهیه کنید (کتاب های آقای Pozar و Collin)

به طوری کلی این امواج بازی فرکانسی 300 مگا هرتز الی 300 گیگا هرتز رو به خودش اختصاص میده ، که این بازه ی فرکانسی به چند زیر باند تقسیم میشه ، به عبارت دیگه تمام امواج الکترومغناطیسی که فرکانس آن ها در این باند فرکانسی قرار داشته باشند و در فضای آزاد و یا فضای تلفاتی و غیر تلفاتی منتشر بشند به عنوان[glow=red,2,300] امواج مایکروویو[/glow] شناخته میشن

باند فرکانسی امواج مایکروویو رو در شکل برای شما میزارم که اون قسمتی که قرمز شده جز باند مایکروویو به حساب میاد در بالای شکل فرکانس و در پائین طول موج نوشته شده

توی این باند یه سری دسته بندی ها صورت گرفته که در پایین شکل ارائه شده ، در پائین شکل بالا میبینید

حالا مساله ای که باید در مورد امواج مایکروویو بدونی و این مورد باعث تمایز با اصول مدارهای و موج های فرکانس پائین میشه، اینه که این امواج مثل مدارهای الکترونیکی فرکانس پائین به صورت فشرده به حساب نمیان و تئوری اساسی مدارها در این باند لزوما صدق نمیکنه

[glow=red,2,300]
    نکته ی مهم در مورد امواج مایکروویو : [/glow]

در مدارهای مایکروویو (منجله مدارهای تولید کننده ی امواج مایکروویو) فقط مقدار ولتاژ جریان و ولتاژ در طول فیزیکی قطعات تغییر نمیکنه بلکه در این باند [glow=red,2,300]فاز ولتاژ و جریان در طول فیزیکی جسم و یا قطعه ی مورد نظر تغییر خواهد کرد[/glow] و همچنین در این باند به جای جریان و ولتاژ از پارامترهای پراکندگی و یا S استفاده میشه

[glow=red,2,300]در این باند مدارات دیگه به صورت فشرده نیستن و مدار و قطعات به صورت گسترده میشن [/glow] حالا چرا میگیم حالت گسترده پیدا میکنه

دلیلش اینه که در این باند طول فیزیکی قطعات مدار با طول موج امواج مایکروویو قابل مقایسه است ولی در امواج فرکانس پائین طول موج اونقد زیاده که با با ابعاد فیزیکی قطعات قابل مقایسه نیست.

در مهندسی مایکروویو ما مدارها رو بر اساس معادلات ماکسول و روش حل اون استفاده میکینم ، حالا ادواتی که در این باند مطرح میشه یه سریاشون ادوات پسیو و غیر فعال است (مثل فیلتر ها ، موجبرها و کوپلرهای جهت دار) و یه سری هم اداوات مایکروویو فعال (مثل مگنیترون و کلایسترون ، Traveling Wave Tube ، لامپ های ژیراترون ، اوجاق های مایکروویو و اداوات نیمه های براساس PLL و MMIC ) است که من زیاد توضیح نمیدم ، بریم سراغ بحث اصلی

تذکر : برای تولید یه موج مایکروویو بهتون توصیه میکنم که یه جزوه ی آزمایشگاه مایکروویو رو تهیه بکنید

ولی برای تولید امواج مایکروویو شما میتونید از اسیلاتورهای با مقاومت منفی و به عبارت دیگه از اسیلاتورهای گان دیود استفاده کنید که قبلنا تو همین بخش یه توضیحاتی رو در موردش دادم

منابع تولید امواج مایکروویو به صورت منابع نیمه هادی و لامپ های مایکروویو هست که منابع حالت جامد (نیمه هادی) برای تولید امواج مایکروویو با توان کم و لامپ ها و اوجاق های مایکررو برای تولید امواج مایکروویو با توان بالا کاربرد داره

منابع حالت جامد که در بالا گفتم خودش به دو دسته تقسیم میشه دسته ی اول با استفاده از دیود ها است مثل Gunn Diode ها و دیود های IMPATT و دسته دوم با استفاده از ترانزیستور هاست یعنی همون اسیلاتورها ، VCO ها ، PLL ها ، سینتی سایزرها ...

دیودهای گان و IMPATT که با اعمال یه ولتاژ DC ، امواج مایکروویو از 2 الی 100 گیگا هزتز رو تولید میکنند (البته این موج باید داخل موجبرها به صورت Standing Waves هدایت بشه یعنی نیاز به سیستم موجبری داریم مثل شکل زیر رو ببینید)

دیود های گان با اعمال یه ولتاژ DC نقش یه انتقال دهنده ی الکترون هست که از نیمه هادی از جنس GaAs استفاده میکنه که در مقابل یه پیوند p-n قرار گرفته و این باعث میشه خوصویت مقاومت منفی رو ایجاد کنه و میتونه در کنار یه اسیلاتوی محلی دیگه ، یه نوسان سازی پایدار رو ایجاد کنه (راندمان گان دیود ها برای تولید ولتاژ Dc به موج RF و مایکروویو حدود 10 درصد هست)

اینم شکل دیود گان (البته در شکل بالا هم هست)

و همچنین لینک زیر رو هم چک کن

در مورد اداواتی که بر اساس نوسان ساز هست و با استفاده از ترازیستورها ساخته میشه میتونم به سینتی سایزر های PLL اشاره کنم که قابلیت انتخاب فرکانسی و پایداری فرکانسی بسیار بالایی رو دارن و در حال حاضر این اداوات رو شرکت های همچون Analog Device، Vishay و Mini-circuits براساس تکنولوژی MMIC میسازن و اگه در بازار بگردی پیدا میشه (البته به سختی) در ضمن در مورد PLL چند نفر از دوستان منجمله آقای عزیزی بجث های مفصلی رو در همین انجمن انجام داده اند میتونید از اون ها استفاده کنید

در مورد اون گان دیدیو باید بگم که شما علاوه بر گان نیاز به یه سری ادوات دیگه از جمله گان اسیلاتور ، موجبرهای مستطیلی با استاندارد WR90 و چند تا از اداوات دیگه لازم دارید و اگه لازم باشه به شما توضیح میدم (شکل زیر یه دید کلی میده)

امواج مایکروویو به دلیل نوع ساختارشون قابلیت این رو ندارن که از مولوکول های آب رد بشن ولی به جای امواج مایکروویو جایگزینی انتخاب شده و اون هم امواج سونار هستن که قابلین انتشار و عبور از آب رو دارن ، یعنی با انتشار امواج مایکروویو در آب ، این امواج جذب آب میشن و عبور نمیکنند ، در ضمن در این زمینه ها به زبون فارسی تا دلت بخواد داخل سایت های محتلف و در بازار هست

موفق باشی
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=41852.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=52915.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=43336.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=37862.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=43699.0

دیدگاه

پاسخ : ساخت و محاسبه ی موج ماکروویو

این گان دیود رو از کجا میشه تهیه کرد و قیمتش چقدر هست؟
      گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
      همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X