اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ماکزیمم جریان قابل عبور از کابل شیلد دار 21 رشته چینی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ماکزیمم جریان قابل عبور از کابل شیلد دار 21 رشته چینی

دوستان عزیزم سلام.
    یه کابل 21 رشته چینی دارم میخوام بدونم میشه جریان 10 آمپر 24 ولت ازش عبور بدم؟ اگه نمیشه تا چند آمپر جواب میده؟کابلش 16 تا رشته مثل سیم تلفن داره و 5 تا هم سیم کواکسیال داره که من از کواکسیال هاش برا عبور جریان استفاده می کنم. همه سیم هاشم رشته ایه و یک شیلد سراسری هم داره.
    دوستانی که بلدن! لطفا ما رو بی نصیب نذارن . :icon_razz:

پاسخ : ماکزیمم جریان قابل عبور از کلبل شیلد دار 21 رشته چینی

سیم در واقع یه مقاومته که اگر طولش بلند بشه میتونه حالت خازن و سلف هم به خودش بگیره ولی خیلی کم.

مس بهتر جریان رو عبور میده . قسمتی که شما میخای استفاده کنی احتمالا آلومنیوم باید باشه.

بهر حال 10A کمیت زیادیه و باید ببینیم چه طولی هست این سیم. یه مولتی متر با اهم متر داشتید یه کاری برام میکردید بهتون میگفتم چیکار میشه کرد با این سیم...

دیدگاه

پاسخ : ماکزیمم جریان قابل عبور از کلبل شیلد د

اگه سیم تلفن معمولی 0.3 باشه که نه نمیشه ولی خوب آخه داداش من اینجوری هم که نمیشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [-( :angry: بگو قطر سیمات چنده؟ مسی یا آلومینیوم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
        سیم در واقع یه مقاومته که اگر طولش بلند بشه میتونه حالت خازن و سلف هم به خودش بگیره ولی خیلی کم.

مس بهتر جریان رو عبور میده . قسمتی که شما میخای استفاده کنی احتمالا آلومنیوم باید باشه.

بهر حال 10A کمیت زیادیه و باید ببینیم چه طولی هست این سیم. یه مولتی متر با اهم متر داشتید یه کاری برام میکردید بهتون میگفتم چیکار میشه کرد با این سیم...
        طول سیم 60-70 متره . با اندازه گیری به روش روی خط کش گذاشتن سیم قطرش البته با روکش 0.15 ایچه. (قطرشو چطوری اندازه بگیرم؟) ضمنا مولتیمتر هم دارم بی زحمت اون راه حل رو بهم بگو؟.

دیدگاه

2 تا سیم رو انتخاب کن از یه طرف دو سرشو بهم وصل کن خیلی خوبا نزاریشتو رو هم! بعد اهم سیم رو اندازه بگیر. بهم بگو. دقت کن اهم متر ها بعضی هاشون دقیق نیستن و خودشون یکمی اهم نوشن میدن حدود 10 اهم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
            2 تا سیم رو انتخاب کن از یه طرف دو سرشو بهم وصل کن خیلی خوبا نزاریشتو رو هم! بعد اهم سیم رو اندازه بگیر. بهم بگو. دقت کن اهم متر ها بعضی هاشون دقیق نیستن و خودشون یکمی اهم نوشن میدن حدود 10 اهم .
            مقاومتش 4.6 اهم بود.
            (1-اهم مترم وقتی دو سرشو بهم وصل میکردم 0.0 نشون میداد خوبه دیگه؟
            2- من اینجوری عمل کردم که 2 تا سیم رو انتخاب کردم اونا رو از یک طرف بهم متصل کردم و از دو سر دیگه هردو تا سیم مقاوت مسیر ایجاد شده رو که 2 برابر مسیر هر کدوم از 2 سیم به تنهایی هست رو 4.6 بدست آوردم که مقاومت تک سیم هم 2.3 دقیق بود)
            حالا چی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza9898
              مقاومتش 4.6 اهم بود.
              (1-اهم مترم وقتی دو سرشو بهم وصل میکردم 0.0 نشون میداد خوبه دیگه؟
              2- من اینجوری عمل کردم که 2 تا سیم رو انتخاب کردم اونا رو از یک طرف بهم متصل کردم و از دو سر دیگه هردو تا سیم مقاوت مسیر ایجاد شده رو که 2 برابر مسیر هر کدوم از 2 سیم به تنهایی هست رو 4.6 بدست آوردم که مقاومت تک سیم هم 2.3 دقیق بود)
              حالا چی؟
              خوب محاسبات درسته ولی ببین چی میشه.

V=IR
              10*4.6=46V افت ولتاژش 2 برابر منبع تغذیته! یعنی هیچیش اونور نمیرسه!
              2 تا راه داری :
              1. مقاومت سیم رو کم کنی چیزی در حدود 0.05 اهم.
              2. ولتاژ رو بالا ببری

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                خوب محاسبات درسته ولی ببین چی میشه.

V=IR
                10*4.6=46V افت ولتاژش 2 برابر منبع تغذیته! یعنی هیچیش اونور نمیرسه!
                2 تا راه داری :
                1. مقاومت سیم رو کم کنی چیزی در حدود 0.05 اهم.
                2. ولتاژ رو بالا ببری
                مقاومت مسیر برگشت که همانا زمین باشد را نیز باید در نظر بگیرم درست است(واسه همین دو تا سیم رو بهم وصل کردیم دیگه oo: )؟
                خب اگه از یک سیم کت و کلفت تر استفاده کنم درست میشه دیگه نه؟

دیدگاه

http://circuitcalculator.com/wordpress/2007/09/20/wire-parameter-calculator/
                  تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                  داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza9898
                    مقاومت مسیر برگشت که همانا زمین باشد را نیز باید در نظر بگیرم درست است(واسه همین دو تا سیم رو بهم وصل کردیم دیگه oo: )؟
                    خب اگه از یک سیم کت و کلفت تر استفاده کنم درست میشه دیگه نه؟
                    از زمین نمیتونی استفاده کنی از نظر فنی مقاومتش بالاس باید چاه ارت بکنی و اونم کلی هزینشه نگه داری هم داره.

2 تا سیم رو گفتم بهم ببندی چون نمیشه اهم متر رو یه سرشو برد دم در یه سرشو ته حیاط :biggrin: من فرض کردم سیم الان نصبه.

آره دیگه سیمت باید کلفت باشه حدود 35 میلیمتر مربع که سیم کلفتی میشه و گرون. ولتاژ رو میتونی بالاتر ببری؟ مثلا 220V اونور یه ترانس 220 به 24 بزاری

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                      از زمین نمیتونی استفاده کنی از نظر فنی مقاومتش بالاس باید چاه ارت بکنی و اونم کلی هزینشه نگه داری هم داره.

2 تا سیم رو گفتم بهم ببندی چون نمیشه اهم متر رو یه سرشو برد دم در یه سرشو ته حیاط :biggrin: من فرض کردم سیم الان نصبه.

آره دیگه سیمت باید کلفت باشه حدود 35 میلیمتر مربع که سیم کلفتی میشه و گرون. ولتاژ رو میتونی بالاتر ببری؟ مثلا 220V اونور یه ترانس 220 به 24 بزاری
                      نه نمیشه آروین جان ولتاژ رو بالا ببرم چون احتمال برق گرفتگی پیش میاد. این تغذیه یک روباته کابلش هم یه حلقه کابل دور قرقره ست راحت میشد مقاومت تک رشته رو حساب کرد. البته الان کل جریانی که داره مصرف میکنه(در حالتی که افت ولتاژ حدودا 13 ولتی روش میوفته(از 24 ولت به 11 میرسه)) حدودا 2.5 تا 3 آمپره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza9898

نه نمیشه آروین جان ولتاژ رو بالا ببرم چون احتمال برق گرفتگی پیش میاد. این تغذیه یک روباته کابلش هم یه حلقه کابل دور قرقره ست راحت میشد مقاومت تک رشته رو حساب کرد. البته الان کل جریانی که داره مصرف میکنه(در حالتی که افت ولتاژ حدودا 13 ولتی روش میوفته(از 24 ولت به 11 میرسه)) حدودا 2.5 تا 3 آمپره
                        آهان ، عکسشو میزاری برامون؟

خوب ولتاژ رو زیاد بالا نبر تا 60 ولت مشکلی نیست کسی آسیبی نمیبینه. اینجوری تلفاتتم کم میشه. فقط یه یه مبدل باک اونورش بزار که ولتاژ رو روی 24 ولت فیکس نگه داره.

ولی هر چی ولتاژ بالاتر باشه تلفات کمتره. چرا این سیمو خریدی! چرا زودتر نیومدی مشورت کنی! :question:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                          آهان ، عکسشو میزاری برامون؟
                          خوب ولتاژ رو زیاد بالا نبر تا 60 ولت مشکلی نیست کسی آسیبی نمیبینه. اینجوری تلفاتتم کم میشه. فقط یه یه مبدل باک اونورش بزار که ولتاژ رو روی 24 ولت فیکس نگه داره.
                          ولی هر چی ولتاژ بالاتر باشه تلفات کمتره. چرا این سیمو خریدی! چرا زودتر نیومدی مشورت کنی! :question:
                          به فکر عوض کردن سیم هستم و دنبال یک سیم 10 رشته میگردم که 2 تا سیم قوی برا تغذیه داشته باشه و مابقی واسه دستورات و دریافت اطلاعات از روبات باشه. عکسشم ممکن نیست بذارم چون یه پروژه فوق سریه!! :mrgreen:
                          میشه در مورد این مبدل باک توضیح بدهی که چی هست و چطور کار میکنه اگه شکل هم بتونی بذاری که معرکست دیگه!!

دیدگاه

یه مبدل ولتاژ کاهنده از نوع سویچینگه که بازدش بالاس. با ای سی های Uc384x میتونی درستش کنی.

شماتیک کلیش اینه:

با دیوتی سایکل کار میکنه هر چی زمان خاموش به روشن کمتر باشه ولتاژ بیشتر میشه تا به ولتاژ تغذیه برسه.

توضیحات کامل
                            http://en.wikipedia.org/wiki/Buck_converter

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                              یه مبدل ولتاژ کاهنده از نوع سویچینگه که بازدش بالاس. با ای سی های Uc384x میتونی درستش کنی.

شماتیک کلیش اینه:

با دیوتی سایکل کار میکنه هر چی زمان خاموش به روشن کمتر باشه ولتاژ بیشتر میشه تا به ولتاژ تغذیه برسه.
                              میتونی مدارشو با اون آی سی که گفتی برام بذاری؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X