اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تکنیک های جریان گیری بالاتر از رگولاتورهای ولتاژ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تکنیک های جریان گیری بالاتر از رگولاتورهای ولتاژ

سلام به دوستای گلم.
    هدف این تاپیک اینه که تکنیکها و روشهای جریان گیری بالاتر از رگولاتورهای ولتاژ معرفی بشن. خیلی وقتها پیش میاد که ما ولتاژ مثلا +5 ولت در مدار داریم ولی مصرف کننده های متعددی ازش تغذیه میشن و یک رقابت سر تصاحب جریان مورد نیاز بین قطعات ایجاد میشه که تو مدارات مخصوصا مدارات میکروکنترلی اصلا جالب نیست. لذا باید از روشهایی برای تامین جریان استفاده کرد که البته هم مقرون به صرفه باشن و هم فضای کمی رو اشغال کنن.
    من خودم چند تا روش میگم دوستان هم هر کی هرچی بلده بگه تا همه مستفیض بشن.
    1- استفاده از ترانزیستور برای تامین جریان
    2- موازی کردن چندتا رگولاتور کاملا مشابه البته با استفاده از دیود تا یکی مصرف کننده نشه
    3- استفاده از رگولاتورهای مجزا برای مصرف کننده های مختلف ( که مشکل کمبود فضا رو حل نمیکنه و چند برابر هم میکنه ولی مزایای خاص خودش رو هم داره دیگه)
    4- بقیه رو شما بگین ...
    ضمنا برای موارد فوق تصویر هم دارم اگه خواستین بگین بذارم. البته روش گذاشتن تصویر رو هم هر کی بلده بگه تا منم یاد بگیرم و در پستهای بعدی از تصاویر بهره بگیرم.

پاسخ : تکنیک های جریان گیری بالاتر از رگولاتورهای ولتاژ

باسلام
    این یه تکنیک
    http://tabasoomtz.persiangig.com/reglator.jpg
    هر چقدر ترانزیستورتون جریان خروجیش بیشتر باشه به همون قدر جریانتون بالا می ره
    به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza9898

2- موازی کردن چندتا رگولاتور کاملا مشابه البته با استفاده از دیود تا یکی مصرف کننده نشه
      3- استفاده از رگولاتورهای مجزا برای مصرف کننده های مختلف ( که مشکل کمبود فضا رو حل نمیکنه و چند برابر هم میکنه ولی مزایای خاص خودش رو هم داره دیگه)
      4- بقیه رو شما بگین ...
      ضمنا برای موارد فوق تصویر هم دارم اگه خواستین بگین بذارم. البته روش گذاشتن تصویر رو هم هر کی بلده بگه تا منم یاد بگیرم و در پستهای بعدی از تصاویر بهره بگیرم.
      برا قسمت های دیگه مدار یا توضیحی دارین بگین؟؟؟

TABRIZ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط TABASOOMTZ
        برا قسمت های دیگه مدار یا توضیحی دارین بگین؟؟؟
        بله مدار زیر روش موازی کردن رو نشون میده. تو این روش دیود ها برا این هستن که یکی مصرف کننده نشه و داغ بشه.
        http://rgh9898.persiangig.com/F988D5YB7XEP27U399.LARGE.jpg
        اینم مشابه مدار خودتونه و همون شرایط رو داره و تنها فرقش استفاده از ترانزیستورای PNP هست.
        http://rgh9898.persiangig.com/7805%202A.jpg

دیدگاه

سلام
          واسه قسمته سوم مداری ندارین؟؟؟؟
          واسه قسمتو دوم مدار بیشتری ندارین؟؟؟؟

TABRIZ

دیدگاه

سلام
            واسه قسمته سوم مداری ندارین؟؟؟؟
            واسه قسمتو دوم مدار بیشتری ندارین؟؟؟؟
            واسه قسمت دوم که فکر نمیکنم بسط دادن کار سختی باشه با توجه به نیازتون کافیه کم یا زیاد کنیدتعداد رگولاتورهاتونو. :mrgreen:
            واسه قسمت سوم ببینید مثلا شما یه میکرو دارین + LCD که با یه دونه 7805 تغذیش میکنن. حالا تو مدارتون یه سری مدار جانبی هم دارین که نیاز به جریان بیشتری ایجاد میکنه مثلا 2 تا موتور یا هر چیز دیگه ای شما میاید VCC اونارو از طریق یه منبع دیگه تامین میکنید مثلا همین آی سی L298 که درایور موتور DC هست مگه چیکار میکنه؟ چون موتور ها برا راه اندازی مثلا به 12 ولت نیاز دارن میاد خودش رو با 5 ولتی که بهش میدین تغذیه میکنه ولی واسه تغذیه ی موتورا از 12 ولتی که شما جداگانه تو مدار تعبیه کردین استفاده میکنه. یه مثال دیگه میتونه این باشه که شما مثلا 5 تا LCD دارین واسه هر کدومشون میاین یه 7805 مجزا میذارین. و همونطور که قبلا گفتم این روش زیاد جالب نیست و فقط جایی استفاده میشه که سایر روشها رو نتونیم بکار بگیریم.

دیدگاه

سلام وقت بخیر ،باتشکر از تاپیکی که گذاشتید جسارتاً عرض می کنم توی این روشهای و مداراتی که بیان کردین فقط روش اولتون اونم با ترانزیستور PNP و روش سوم درست به نظر میرسه چون در روش اول با ترانزیستور NPN تنها ، موقع کشیدن جریان ، خروجی رگولاتور به اندازه ی افت ولتاژ دو سر دیود کم میشه و این مساله در مدارات TTL که حداکثر می تونن 0.25 ولت نوسان رو تحمل کنن قابل قبول نیست و روش دوم که توسط چند تا دیود رگولاتورها موازی میشن افت ولتاژ دیودها درسته که با دیود پایینی جبران میشه اما موقع کشیدن جریان افت دیود ها زیاد میشه و ولتاژ خروجی چند دهم ولت کم میشه. ضمناً توی روش اول که خودتون با ترانزیستور PNP گذاشتید وجود یه مقاومت توی بیس ترانزیستور ضروریه چون برای کشیدن جریانهای بالا باید یه سری خازنهای الکترولیت حدود چند صد میکرو فاراد توی ورودی و خروجی رگولاتور اضافه کنید که همین خازنها موقع روشن شدن تغذیه یه جریان هجومی ازبیس ترانزیستور می کشن و باعث سوختن اون میشن ( صرفاً محض یادآوری بود ) . موفق باشید.
              علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی
              ( سعدی )

دیدگاه

سلام
                توی دیتاشیت خود آی سی های سری 78 مطرح شده

این هم یه 30 آمپر :

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abi92
                  سلام وقت بخیر ،باتشکر از تاپیکی که گذاشتید جسارتاً عرض می کنم توی این روشهای و مداراتی که بیان کردین فقط روش اولتون اونم با ترانزیستور PNP و روش سوم درست به نظر میرسه چون در روش اول با ترانزیستور NPN تنها ....
                  دوستم و استادم جناب ABI درست می فرمایند منم سعی میکنم چندتا مدار جدید و اصلاح شده رو بیارم و ضمنا از سایر دوستان تقاضا دارم اگه اطلاعات تو این زمینه دارن مطرح کنن تا هر کی نیاز داره بتونه اینجا نیازش رو مرتفع کنه.
                  از جمله خودم :mrgreen:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abi92
                    سلام وقت بخیر ،باتشکر از تاپیکی که گذاشتید جسارتاً عرض می کنم توی این روشهای و مداراتی که بیان کردین فقط روش اولتون اونم با ترانزیستور PNP و روش سوم درست به نظر میرسه چون در روش اول با ترانزیستور NPN تنها ، موقع کشیدن جریان ، خروجی رگولاتور به اندازه ی افت ولتاژ دو سر دیود کم میشه و این مساله در مدارات TTL که حداکثر می تونن 0.25 ولت نوسان رو تحمل کنن قابل قبول نیست و روش دوم که توسط چند تا دیود رگولاتورها موازی میشن افت ولتاژ دیودها درسته که با دیود پایینی جبران میشه اما موقع کشیدن جریان افت دیود ها زیاد میشه و ولتاژ خروجی چند دهم ولت کم میشه. ضمناً توی روش اول که خودتون با ترانزیستور PNP گذاشتید وجود یه مقاومت توی بیس ترانزیستور ضروریه چون برای کشیدن جریانهای بالا باید یه سری خازنهای الکترولیت حدود چند صد میکرو فاراد توی ورودی و خروجی رگولاتور اضافه کنید که همین خازنها موقع روشن شدن تغذیه یه جریان هجومی ازبیس ترانزیستور می کشن و باعث سوختن اون میشن ( صرفاً محض یادآوری بود ) . موفق باشید.
                    دوست عزیز می شه بیشتر توضیح بدین در باره ی این روش ها؟؟؟

TABRIZ

دیدگاه

سلام دوستان.
                      این فکر کنم در مورد NPN درست باشه.

دیدگاه

بازم سلا م ، اما دوست خوبم این مدار هنوزم همون مشکل قبلی رو داره ( ببخشید فضولی می کنم ) مدار زیر مشکل افت دیودی رو نداره و خیلی راحت میشه جریان دهیش رو بیشتر کرد ( البته من بصورت عملی نبستمش ولی بعید میدونم مشکل خاصی داشته باشه ). سر فراز و پیروز باشید.
                        ( سعدی )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abi92
                          بازم سلا م ، اما دوست خوبم این مدار هنوزم همون مشکل قبلی رو داره ( ببخشید فضولی می کنم ) مدار زیر مشکل افت دیودی رو نداره و خیلی راحت میشه جریان دهیش رو بیشتر کرد ( البته من بصورت عملی نبستمش ولی بعید میدونم مشکل خاصی داشته باشه ). سر فراز و پیروز باشید.
                          نه مدار بالا رو تو پروتئوس بستم افت ولتاژ نداشت. منظور شما اینه که زیر بار که بره افت ولتاژ پیدا میکنه؟

دیدگاه

دوست عزیز می شه بیشتر توضیح بدین در باره ی این روش ها؟؟؟
                            سلام ، ببین دوست عزیز در مداری که شما گذاشتید بین خروجی رگولاتور و خروجی مدار ، دیود بیس - امیتر ترانزیستورت قرار گرفته که موقع جریان کشی و روشن شدن ترانزیستور ، ولتازخروجی به اندازه ی ولتاژ دیود بیس - امیتر از خروجی رگولاتور کمتره ، گرچه شما با اون پتانسیومتری که دارید می تونید این افت ولتاژ رو جبران کنید اما می دونیم این افت ولتاژ ثابت نیست و با افزایش جریان خروجی و نتیجتاً جریان ترانزیستور ، افزایش پیدا می کنه که موجب کاهش ولتاژ خروجی میشه و با فلسفه ی ثابت بودن ولتاز رگولاتور جور در نمیاد. شما می تونید با یه ترانزیستور PNP مثل همون چیزی که دوستمون آقا رضا ( reza9898 ) گذاشتن البته با یه مقاومت اضافی در بیس ( در حد چند صد اهم ) یا مثل مداری که خودم گذاشتم که از ترکیب ترانزیستور های NPN و PNP استفاده می کنه ، مستقیماً خروجی رگولاتور رو به مدارتون بدبد.
                            ضمناً مدار شما به دوتا دیود برای حفاظت رگولاتور و یه خازن برای حذف بیشتر ریپل ولتاژ خروجی رگولاتور نیاز داره ( دیتا شیت LM317 رو ببینید ) .
                            ( سعدی )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza9898
                              نه مدار بالا رو تو پروتئوس بستم افت ولتاژ نداشت. منظور شما اینه که زیر بار که بره افت ولتاژ پیدا میکنه؟
                              ببین دوست من اون دیودی که پایین پایه مشترک رگولاتور گذاشته کارش جبران افت ولتاژ دیود بیس - امیتر ترانزیستورته چون خروجی رگولاتور با وجود این دیود به اندازه ی 0.7 بیشتر از 12 ولت میشه که همین 0.7 رو ترانزیستور موقع روشن شدن می گیره اما حرف من اینه که چون ولتاژ دیود بیس - امیتر با افزایش جریان افزایش پیدا می کنه و ثابت نیست( برای اطمینان به کاتالوگ 2N3055 یه نگاهی بنداز ) نتیجتاً خروجی هم ثابت نمی مونه . ممنونم از حسن نظرت.
                              ( سعدی )

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X