اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بیت پر ارزش کدوم هست؟و چگونگی تبادل اطلاعات دیجیتالی!!و i2c??

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بیت پر ارزش کدوم هست؟و چگونگی تبادل اطلاعات دیجیتالی!!و i2c??

سلام.
    تو avr ما برای ارسال اطلاعات بیت پر ارزش و بیت کم ارزش داریم.
    حالا فرض میگیریم که من از طریق spi میخام اینو بفرستم: hosseinam1370
    حالا بیت پر ارزش و بیت کم ارزش تو این کدوم هست؟
    اگه تنظیم کنم که آره تو بیا اول بیت پر ارزش رو بفرست،الان کدوم حروف رو اول میفرسته؟
    به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
    (پيش به سوي هدف)

پاسخ : بیت پر ارزش کدوم هست؟

سلام
    با اجازه ی دوستان.
    یه بار دیگه با دقت نگاه کن: [glow=red,2,300]بیت[/glow] پر ارزش
    حالا منظورم رو گرفتی ایول
    یعنی چی؟
    برای ارسال داده ها مثلا در spi یا در usart داده هایی که میفرستیم چی هستن؟
    سوالم رو دقیق تر بگم:
    - در هر بار ارسال داده مثلا در spi ، چه مقدار داده رد و بدل میشه؟
    جواب: یک بایت!
    به عبارت دیگه 8 بیت!
    حالا این 1 بایت، که 8 بیته
    براش بیت پرارزش و کم ارزش تعریف میکنیم
    اولین داده سمت چپ بیت پر ارزشه و اولین داده سمت راست بیت کم ارزش :read:
    علتشم اینه که در سیستم دودویی (مبنای دو) (یا هر مبنای دیگه ای)
    در زمان عدد نویسی، سمت راست کم ارزش ترین و سمت چپ پر ارزش ترین داده قرار داره!

این از قضیه ی "بیت پر ارزش و کم ارزش"

اما شاید سوال پیش بیا!
    - شما مگه نگفتید در هر بار ارسال 1 بایت رو میفرسته اما من عبارت "hosseinam1370" رو فقط با یک دستور میفرستم! همه باهم :bye یوهوووو...
    جواب:
    درسته که ما با یک دستور ارسال میکنیمش اما از نظر سخت افزاری ارسال بایت به بایت انجام میشه
    مثلا:
    اول h فرستاده میشه
    بعد o فرستاده میشه
    ...
    آخرش هم 0 فرستاده میشه ...

حالا فرض کن همین h که فرستاده میشه،
    کد اسکی اون برابره با: 0x68 (این لینک: http://en.wikipedia.org/wiki/ASCII )
    یعنی باینریش میشه: 0b01101000
    یعنی بیت پرارزشش 0 بعدش 1 بعدش 1 بعدش 0 تا ... کم ارزشش که میشه 0

امیدوارم پاسختون رو داده باشم...
    1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
    2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
    3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

واااااییییی چقدر دقیق و خوب ریز بینانه گفتین.این توضیحات نشون دهنده ی اینه که رو موضوع سوار هستین.واقعا حال کردم :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause:.همشو گرفتم :nerd: :nerd: :nerd: :nerd:.
      خوب حالا فهمیدم که بیت پر ارزش یا کم ارزش اصلا به مقدار 1 یا صفر بیت نیست.
      خوب یه سواله دیگه!!!
      حالا چه نیازیه که ما از طرف کم ارزش ارسال کنیم یا از طرف پر ارزش؟
      منظورم اینه که چه فرقی داره ما اول lsb ها یا اول msb ها رو بفرستیم؟
      کاربردش کجاست آخه؟
      (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

ببخشیدآ شما ذهنمو باز کردین به یه جاهایی ،حالا تا نفهمم میمیرم من :redface: :rolleyes:
        میگم حال مثلا میکرو میخاد این hosseinam1370 رو بفرسته،خوب!!،حال روش کارش به این شکل آیا؟؟؟
        میآد اول hosseinam1370 رو به باینری تبدیل میکنه مثل این:
        00011100110110101010101110011100011100011100011101 10010101010101110110101010110111
        و بعد از این تبدیل ،حالا میاد از طرف msb ya lsb اطلاعات رو میفرسته آیا؟؟ :nerd:
        یا دونه دونه حروف رو تبدیل میکنه بعد میفرسته؟
        (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosseinam1370
          خوب یه سواله دیگه!!!
          حالا چه نیازیه که ما از طرف کم ارزش ارسال کنیم یا از طرف پر ارزش؟
          منظورم اینه که چه فرقی داره ما اول lsb ها یا اول msb ها رو بفرستیم؟
          کاربردش کجاست آخه؟
          خدا رو شکر که راحت و زود متوجه شدید

در واقع اینکه از بیت پرارزش یا کم ارزش ارسال کنیم
          در وهله اول فقط یک قرارداد بین فرستنده و گیرنده ست!
          یعنی فرستنده و گیرنده بدونن که دارن چه چیزی بده بستون میکنن
          مثلا فرض کن فرستنده lsb بفرسته
          گیرنده هم فکر کنه msb بوده
          خب به جای اینکه مثلا دریافت کنه: 0b00110101
          اینو دریافت میکنه: 0b10101100
          بنابراین موقع برقراری ارتباط باید بدونیم کدومش فرستاده میشه

به جز این مورد کاربردهایی در سیستم های کدینگ داره
          در سیستم های رمز نگاری هم کاربرد داره

دیدگاه

میگم حال مثلا میکرو میخاد این hosseinam1370 رو بفرسته،خوب!!،حال روش کارش به این شکل آیا؟؟؟
            میآد اول hosseinam1370 رو به باینری تبدیل میکنه مثل این:
            00011100110110101010101110011100011100011100011101 10010101010101110110101010110111
            و بعد از این تبدیل ،حالا میاد از طرف msb ya lsb اطلاعات رو میفرسته آیا؟؟ :nerd:
            یا دونه دونه حروف رو تبدیل میکنه بعد میفرسته؟
            با میکروهای avr که کار میکردم
            زمانی که با اسیلوسکوپ داده های ارسالی توسط spi رو بررسی میکردم
            (البته توی پروتئوس هم میشه بررسی کرد)
            متوجه شدم که اطلاعات بایت به بایت اسال میشه
            یعنی مثلا:
            اول h
            بعد o
            بعد ...
            حالا خود h هشت بیت داره
            که برای این 8 بیت، lsb و msb تعریف میشه

نکته1:
            سخت افزار میکروهایی مانند avr اونم از نوع اتمگا 8 بیتی
            طوری طراحی شدن که داده ها را بایت به بایت ارسال میکنن
            چون رجیسترهاشونم اگه دقت کرده باشی 8 بیتیه!
            یک بایت داده رو میفرسته
            بعد داده ی بعدی بعد داده ی بعدی ...

نکته2:
            برخی از سخت افزارها بیش از 8 بیت ارسال و دریافت دارن
            مثلا همین ماهواره ها
            پکیج های مختلفی میفرستن. مثلا 1024 بیتی!
            یعنی بسته ی ارسالیشون 1024 تا بیت داره!
            واسه اینا نیز lsb و msb هست!
            فرقش اینه که msb این داده ها، بیت 1024 امشون میشه :rolleyes:
            (در حالت 8 بیتی، بیت 8ام میشه msb )

:read:

دیدگاه

یه نکته دیگه هم بگم:

فرض کن شما واسه ی ارسال به میکرو دستور:
              ارسال "hosseinam1370" رو میدی
              درسته که شما اومدی یک پکیج رو ارسال کردی
              اما اگه بری زیرلایه ی برنامه رو ببینی
              یعنی اگر از توابع کتابخونه ای استفاده میکنی
              بری و اون توابع رو بخونی میبینی
              برای ارسال چنین چیزی
              درون خود تابع که در کتابخونه موجوده
              میاد این رشته رو باز میکنه
              به بایت تبدیل میکنه
              بایت ها رو میفرسته
              در گیرنده هم همینطور
              بایت ها رو دریافت میکنه
              تبدیل به رشته میکنه
              رشته رو در خروجی تابع قرار میده

دیدگاه

پاسخ : بیت پر ارزش کدوم هست؟و چگونگی تبادل اطلاعات دیجیتالی!!

:eek: :eek: :eek: :eek:واقعا آفرین داری.خوب این بحث رو فهمیده بودین و دارین انتقال میدین،خیلی خوشم اومد :nerd: :applause: :applause: :applause:
                ببخشید اینقدر سوال میپرسم :redface:.ذهنم کنجکاوه دیگه،برا همین یکم به شما زحمت میدم.
                اما سوال!!
                خوب من الان به چگونگی ارسال اطلاعات پی بردم،(این اطلاعات هم عجب دنیایی داره ها L-))
                خوب همونطور که میدونید ما بحث انتقال ارتباط آسنکرون و سنکرون داریم!!منظور از اینآ چیه؟؟
                2.راهی وجود نداره که مثلا ما یک بایت رو به طور همزمان ارسال کنیم؟؟یعنی مثلا 8 تا سیم به هر دو میکرو وصل شه <و درجا هر 8 بیت برن داخل اون میکرو :nerd:
                تازه سرعت هم بالا میره،نه؟
                (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

:eek: :eek: :eek: :eek:واقعا آفرین داری.خوب این بحث رو فهمیده بودین و دارین انتقال میدین،خیلی خوشم اومد :nerd: :applause: :applause: :applause:
                  ببخشید اینقدر سوال میپرسم :redface:.ذهنم کنجکاوه دیگه،برا همین یکم به شما زحمت میدم.
                  اما سوال!!
                  خوب من الان به چگونگی ارسال اطلاعات پی بردم،(این اطلاعات هم عجب دنیایی داره ها L-))
                  خوب همونطور که میدونید ما بحث انتقال ارتباط آسنکرون و سنکرون داریم!!منظور از اینآ چیه؟؟
                  2.راهی وجود نداره که مثلا ما یک بایت رو به طور همزمان ارسال کنیم؟؟یعنی مثلا 8 تا سیم به هر دو میکرو وصل شه <و درجا هر 8 بیت برن داخل اون میکرو :nerd:
                  تازه سرعت هم بالا میره،نه؟
                  با اجازه جناب رستمی که همیشه پست هاشون مفید بوده برای همه.

حالا شما الان میدونید بیت و بایت و... چیه ، حالا باید این بیتهارا به ترتیبی بفرستیم:
                  در ارتباط ما دو طرف داریم یکی گیرنده و دیگری فرستنده . برای اینکه شما به عنوان مثال بایت 0b01101000 را از فرستنده به گیرنده انتقال دهید ( به منظور فرستادن کاراکتر h )
                  برای انقال این بایت ما می توانیم به دو روش عمل کنیم:

1- موازی : همون که تو سوال دومتون گفتید ، هشت تا سیم بین گیرنده و فرستنده داریم که هر بیت را روی یکی از سیم ها قرار میدیم و از قبل بین فرستنده و گیرنده توافق میکنیم کدوم سیم چه ارزشی دارد(سیم ها را ارزش بندی میکنیم ( msb و lsb )
                  مزایا: سرعت بالا
                  معایب: خرجمون بالا میره 8 تا سیم داریم . ( خرج = 8 * فاصله دو طرف * قیمت واحد سیم استفاده شده) - عیب دیگرش نویز سیم های موازی رو هم است که تو سرعت بالا زیاده.

2- سریال: بوسیله یک تیکه سیم که یک سرش به فرستنده وصل است و سر دیگر به گیرنده متصل است ، انتقال صورت می گیرد. ولی یهوو که نمیشه همه ی بیت ها را روی یک سیم قرار داد. باید بیت ها دونه به دونه روی سیم قرار گیرند یعنی در برهه ی زمانه اول بیت اول ، در برهه زمانی دوم بیت دوم الی آخر.
                  باید طول این برهه زمانی برای دو طرف مشخص باشد. برای مشخص کردن آن دو روش داریم:

الف) ارتباط سنکرون:
                  در این ارتباط ، ارتباط بوسیله ی سیم دیگری که بهش SCK یا CLK یا... میگویند ، سنکرون میشود. این سیم هم به دو طرف وصله و همیشه در هنگام ارتباط یک کلاک روش قرار میگیره و هر پریود این کلاک به معنی یک برهه زمانی است .

ب) ارتباط آسنکرون:
                  تو ارتباط آسنکرون فقط همون یک سیم را داریم و دیگه از sck خبری نیست(البته در هر ارتباطی باید گراند دو طرف یکی باشد) . به خاطر همین بهش میگن آسنکرون.
                  ولی بالاخره باید به نحوی این برهه زمانی برای دو طرف مشخص باشد و گرنه نمیشه که .
                  به نظرتون باید چی کار کنیم؟؟
                  اومدن برای اینکه خط sck را کم کنن تا خرجشون بیاد پایین ، به مغزشون فشار آوردن و نظر زیر را دادن:
                  آقا چرا اینهمه دردسر بکشیم ، میایم قبل ارتباط به هر دو طرف میگیم که برهه زمانه این مقداره مثلا برهه زمانی 1 میکرو ثانیه است . و اینجوری دو طرف را سنکرون میکنیم.
                  این شد که مفهوم baud rate بوجود اومد و گفتن حالا که برهه زمانی یک میکرو ثانیه است پس یک بیت در 1 میکرو ثانیه فرستاده میشه ، پس تو 1 ثانیه یک میلیون بیت فرستاده میشه پس baud rate تقریبا 1Mbps است.

راه اندازي ماژول nrf24l01p براي codevision (ارتباط بيسيم بين دو ميکرو) : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=78587.0
                  کوچ کردن از کدويژن به http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81025.0 : AtmelStudio
                  نحوه نوشتن اصولي يک لايبرري و درايور نرم افزاري( بصورت ساده) : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81071
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=82130.0 سفارش راه انداز ماژول هاي مختلف توسط اعضاي انجمن
                  انشالله به زودي تاپيک ها به روز رساني خواهد شد،

دیدگاه

جناب hosseinam1370 و دیگر دوستانی که اینجا هستن دقت کنید؛
                    استاد رستمی استاد من بودن. مهارت ایشون توی فهموندن مسائل شگفت انگیزه!
                    تا به امروز کسی رو مثل ایشون ندیدم که این سبک آموزش رو داشته باشه.
                    سعی کنید از گفته های جناب رستمی و همین طور از وجود ایشون استفاده کامل رو ببرید!
                    خرابتم استاد! :mrgreen:

دیدگاه

RubeuS عالی بود :applause: :applause: :applause: :applause: ،همیشه فک میکردم که به اون 8 تا سیم میگن سنکرون.
                      پس با این گفته ها spi سنکرون و rs232 آسنکرون هست.واقعا چقدر حال میده بدونید چخبره تو میکرو.بعد از این همه تو ای سی آ بودن،هیچوقت به اندازه این پست حال نکردم،واقعا عالی بود از لحاظ انتقال اطلاعات به مغز من. :nerd: :nerd:.
                      rozeh l ما به همه دوستان احترام میزاریم همشون استاد ما هستن.کاش مثل شماها تو هر دانشگاهی 5 یا 6 تا بود،اون دانشگاه دیگه چیزی کم نداشت. .
                      و اما سوال :redface: :
                      ببینید من الان دارم رو spi کار میکنم،و خوب رو دوتا میکرو هست دیگه،
                      من یه متغییر رو از میکرو اولی در ثانیه یک میفرستم ،خوب، و تو میکرو دومی 5 ثانیه صبر میکنم و با دستور spiin دریافت اطلاعات رو صادر میکنم،
                      جالب اینجاست که تو حلقه do loop نیست ،یعنی در ثانیه اول میکروی اول اطلاعات رو فرستاد دیگه کارش تموم میشه و به خط پایان میرسه،
                      ولی تو میکرو دومی 5 ثانیه بعد وقتی که دستور دریافت اطلاعات صادر شد،همون اطلاعات رو که میکرو اولی ارسال کرده بودو به من نشون میده.
                      حالا من موندم که میکرو اولی وقتی که اطلاعات رو فرستاد،این اطلاعات در کجا ذخیره میشه تا وقتی که میکرو دومی بعد از 5 ثانیه به همون اطلاعات دست پیدا میکنه.
                      این وسط این اطلاعات کجا بود ؟چرا پاک نشد؟چرا نپرید؟
                      آیا رفت داخل رم میکرو دومی ذخیره شد تا هر وقت بهش نیاز پیدا کرد از اون استفاده کنه؟؟
                      ممنونتونم
                      (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

RubeuS عالی بود :applause: :applause: :applause: :applause: ،همیشه فک میکردم که به اون 8 تا سیم میگن سنکرون.
                        پس با این گفته ها spi سنکرون و rs232 آسنکرون هست.واقعا چقدر حال میده بدونید چخبره تو میکرو.بعد از این همه تو ای سی آ بودن،هیچوقت به اندازه این پست حال نکردم،واقعا عالی بود از لحاظ انتقال اطلاعات به مغز من. :nerd: :nerd:.
                        rozeh l ما به همه دوستان احترام میزاریم همشون استاد ما هستن.کاش مثل شماها تو هر دانشگاهی 5 یا 6 تا بود،اون دانشگاه دیگه چیزی کم نداشت. .
                        و اما سوال :redface: :
                        ببینید من الان دارم رو spi کار میکنم،و خوب رو دوتا میکرو هست دیگه،
                        من یه متغییر رو از میکرو اولی در ثانیه یک میفرستم ،خوب، و تو میکرو دومی 5 ثانیه صبر میکنم و با دستور spiin دریافت اطلاعات رو صادر میکنم،
                        جالب اینجاست که تو حلقه do loop نیست ،یعنی در ثانیه اول میکروی اول اطلاعات رو فرستاد دیگه کارش تموم میشه و به خط پایان میرسه،
                        ولی تو میکرو دومی 5 ثانیه بعد وقتی که دستور دریافت اطلاعات صادر شد،همون اطلاعات رو که میکرو اولی ارسال کرده بودو به من نشون میده.
                        حالا من موندم که میکرو اولی وقتی که اطلاعات رو فرستاد،این اطلاعات در کجا ذخیره میشه تا وقتی که میکرو دومی بعد از 5 ثانیه به همون اطلاعات دست پیدا میکنه.
                        این وسط این اطلاعات کجا بود ؟چرا پاک نشد؟چرا نپرید؟
                        آیا رفت داخل رم میکرو دومی ذخیره شد تا هر وقت بهش نیاز پیدا کرد از اون استفاده کنه؟؟
                        ممنونتونم
                        بله دقیقا spi یک پروتکل برای ارتباط سریال به صورت سنکرون است.
                        در رابطه با rs232 بهتره جمله زیر گفته بشه :
                        UART یک پروتکل برای ارتباط سریال به صورت آسنکرون است. که یکی از استاندارد های آن rs232 میباشد (مثال: پورت سریال خروجی PC ) از دیگر استانداردهای آن TTL میباشد(مثال: ماژول ارتباط سریال در اکثر میکروکنترلرها) از دیگر استانداردهای آن rs485 میباشد(مثال: در شبکه های گسترده و طولانی سیمی)
                        -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ببینید میکرو دارای تعداد زیادی رجیستر است .(رجیستر ها هشت بیتی هستند وجایی برای ذخیره ی اطلاعاتند) اونایی که شما میتونید بهش دسترسی داشته باشید دو گروه است:
                        گروه اول : رجیستر های همه منظوره.
                        گروه دوم : رجیستر های i/o .

ما اینجا با گروه دوم یعنی رجیستر های i/o سرو کار داریم. هر ماژول متصل به پردازنده ی میکروتون ، دارای چندتا از این رجیسترهاست.( مثل تایمرها و usart و spi و...) ، (میکرو کلا تشکیل شده از یک پردازنده + حافظه هایی + این ماژول ها )

خوب پس این شد که ما با رجیسترهای i/o مربوط به ماژول spi داخلی میکرو سروکار داریم. این ماژول یک رجیستر برای این داره که اطلاعات دریافتی توسط spi تو این رجیستر به صورت موقت قرار گیرد تا بعد از اون پردازنده اون رو بخونه( همون طور که خودتون گفتید)
                        راه اندازي ماژول nrf24l01p براي codevision (ارتباط بيسيم بين دو ميکرو) : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=78587.0
                        کوچ کردن از کدويژن به http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81025.0 : AtmelStudio
                        نحوه نوشتن اصولي يک لايبرري و درايور نرم افزاري( بصورت ساده) : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81071
                        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=82130.0 سفارش راه انداز ماژول هاي مختلف توسط اعضاي انجمن
                        انشالله به زودي تاپيک ها به روز رساني خواهد شد،

دیدگاه

ممنون.حالا فهمیدم چخبره دوروبرم.
                          حالا از یه تاپیک دیگه ای که قبلا گفتین سر در آوردم.
                          منی که دارم با بسکام کار میکنم با نوشتن یه دستور خود بسکام میآد تنظیمات مربوطه رو انجام میده ،یعنی کد مربوط به این رجیستر ها رو دستکاری میکنه در پشت پرده و ما نمیفهمیم.
                          ولی تر سی بیشتر چیزها رو خود ما باید بنویسیم یا کار کنیم،یعنی دست ما خیلی باز تر خواهد بود.
                          به چه عجایبی دارم ور میخورم oo:.
                          حالا با فهم کامل به همه دوستان این تاپیک رو پیشنهاد میکنم.
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81988.0
                          (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rozeh
                            جناب hosseinam1370 و دیگر دوستانی که اینجا هستن دقت کنید؛
                            استاد رستمی استاد من بودن. مهارت ایشون توی فهموندن مسائل شگفت انگیزه!
                            تا به امروز کسی رو مثل ایشون ندیدم که این سبک آموزش رو داشته باشه.
                            سعی کنید از گفته های جناب رستمی و همین طور از وجود ایشون استفاده کامل رو ببرید!
                            خرابتم استاد! :mrgreen:

من چیکار کنم از دست تو؟
                            همش شرمنده م میکنیا! :redface:
                            باز از اون هندوونه های بزرگ، که جا نمیشه.
                            نه بابا این حرفا چیه لطف شماهاست.
                            سوالای شما چون پایه ای و اساسیه
                            چنین جواب هایی رو هم نیاز داره
                            و خیلی خوشحالم که سوال های پایه ای پرسیده میشه
                            در مورد سبک آموزش هم اینو بگم که این سبک رو
                            از دو تا از استادای دانشگاه
                            و یک دبیر دبیرستان یاد گرفتم
                            در این انجمن دوستایی هستن که از همین سبک استفاده میکنن
                            مثلا: مرتضوی، چمنی، رهنما و ... (اینا الان در ذهنم یهو اومد، بقیه اساتید ناراحت نشنا)
                            این سبک چند خصوصیت داره
                            که برای اینکه دیگران هم اگه مایل بودن، استفاده کنن، میگم:
                            - استفاده از مثال های فراوان
                            - استفاده از تصویر و شکل
                            - ذکر کاربرد در عمل
                            - شروع بحث از پایه ای ترین مسایل
                            - توجه دقیق به سوال مخاطب
                            - وقت گذاشتن در پاسخ دادن
                            :read:

دیدگاه

ممنون از RubeuS به خاطر پاسخ های دقیقش.

فقط در ادامه چند تا نکته ذکر کنم:

1: هرچقدر با زبان های سطح پایین تر برنامه نویسی کنیم:
                              نوشتن برنامه دشوار تر، دسترسی به سخت افزار بیشتر
                              مثلا اونایی که به زبان اسمبلی برای میکروها برنامه مینویسن
                              به تک تک رجیسترهای میکرو در هر لحظه که بخوان، دسترسی دارن
                              به عنوان نمونه زبان های سطح پایین به بالا رو میشه اینطوری گفت:
                              اسمبلی--> c --> بیسیک

2: نوشتن برنامه به زبانهای سطح پایین تر
                              اگه حرفه ای انجام بشه
                              کدهای بهینه تری تولید میکنه

3: پایین ترین سطح نوشتن برنامه، زبان ماشین هستش
                              که فقط با 0 و 1 کار داریم!
                              اونجا دیگه از دستوراتی مثه ADD یا MUL یا ... (اینا دستورات اسمبلی هستن) خبری نیست!
                              فقط کد دستورات+ملحقات دیگه نوشته میشه
                              مثلا میگی: 0x6a 0x21 0x12 ... oo:

4: برای دونستن اینکه در یک میکرو یا حتی کامپیوتر چی میگذره
                              -از زمانی که به منبع تغذیه وصل میشه-
                              خوندن "معماری کامپیتر" رو توصیه میکنم
                              هم جزوات خوبی هست هم کتاب های خوب.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X