اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تغییر فیوز بیت و پروگرم نشدن میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تغییر فیوز بیت و پروگرم نشدن میکرو

سلام من فیوز بیتا رو اینجوری کردم دیگه پروگرم نشد علت چیه؟
    برنامه ای که ریختم کار میکنه و هیچ مشکلی نیست ولی دیگه پروگ نمیشه پروگرمرم hattel هست
    لطفا راهنمایی بفرمایین

اینم برنامه
    کد:
    $regfile = "xm16a4def.dat"
    $crystal = 32000000
    $hwstack = 64
    $swstack = 40
    $framesize = 40

$lib "xmega.lib"
    Config Osc = Enabled , 32mhzosc = Enabled          'estefade az osilator dakhelie 32MHZ
    Config Sysclock = 32mhz , Prescalea = 1 , Prescalebc = 1_1 'meghdare 3 divider ra mosavi ba 1 gharar midahim

Config Lcdpin = Pin , Db4 = Porta.1 , Db5 = Porta.2 , Db6 = Porta.3 , Db7 = Porta.4 , E = Porta.6 , Rs = Porta.5
    Config Lcd = 16 * 2
    Cursor Off

Config Portc.0 = Output
    Cls
    Waitms 100
    Locate 1 , 1 : Lcd "reza"

Do
    Set Portc.0
    Wait 1

Reset Portc.0
    Wait 1
    Loop
    حالا این ارور رو میده

یعنی ارتباط برقرار نیست ولی به چطور دفعه اول پروگرم شد؟

ابنم مداری که بستم

پاسخ : تغییر فیوز بیت و پروگرم نشدن میکرو

اصلا نیازی به دستکاری فیوز بیت های xmega نیست
    و اگه هم دست کاری انجام میدید حتما بدونید چکار میکنید
    احتمالا میکرتون به اون دنیا شتافته
    بازگشت همه به سوی اوست
    غمه اخرتون باشه
    اصلا چرا فیوز بیت هارو تنظیم کنید؟
    هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
    بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
    میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

پروگرامر هاتل خیلی کارایی ندارن
      اگر امکانش هست با یک یونیور سال بیارش بالا آخه تنظیمات فیوز بیت شاید باعث شده شناسایی نشه که این اتفاق واسم زیاد افتاده با دستکاری فیوز بیت ها
      البته با avr به این مشکل خورده بودم
      شما هم خیلی به این پروگرامر اعتماد نکن در حالت عادی کارش رو بدون هیچ مشکلی انام میده ولی امان از روزی که یه جای کار مشکل داشته باشه

دیدگاه

به نظرتون این فیوز بیتایی که تعریف کردم اشتباه ست؟ :cry:

دیدگاه

بنده که مشکلی از پروگرامر هاتل توی این 4 سال ندیدم
          و بسیار عالی کارکرده
          نگاه کنید در دیتا شیت اگر فیوز بیتی که تنظیم کردید مربوط به فرکانس و یا استارت میکرو می باشد و حالت reserved ذکر شده در دیتا شیت
          دیگه با هیچ پروگرامری بالا نمیاد،البته jtag شاید بتونه کاری انجام بده

دقیقا چه فیوز بیتی رو دستکاری کردید؟
          هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
          بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
          میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

نگا کردم رفته تو حالت reserved یعنی گودبای میکرو؟

دیدگاه

خدا صبرت بده . . . . . . . .
              در ضمن من قصدم در مورد هاتل این نبود که بگم واسه این که ایرانی خوب نیست واسه این بود که من از هر دو نمونه پورت سریال و یو اس بی اون استفاده کردم ولی داخل ویندوز سون که مدل سریالش جواب دادنش خیلی جالبه بعضی وقتها هم موقع شناسایی قطعه میشه فلاشر ویندوز ایکس پی این مشکل رو نداره فیوز بیت ها هم اگر ریست رو یا کلاک رو به حالت rc ببری دیگه باید دست به آسمون بسی تا بشناسه البته پایه ریست دیگه از دست به اسمون گذشته
              مدل usb هم کم دست کمی از قبلی نداره البته بهش پروگرام کردن xmega اضافه شده
              با اینکه قبولش ندارم ولی از دیگر پروگرامر های ایرانی هنوز بهتره
              این از دیدگاه من بود شاید پروگرامری که من دارم مشکل داره آخه من خودم واسه کاری که نجام میدم واسه دیگران سعی میکنم که واسه چند سال طرف باهاش به مشکلی نخوره نه اینکه بیام از وسایلی استفاده کنم که شب و روز به روح من .. . . .. .....

دیدگاه

با سلام خدمت آقای طراح میشه بی زحمت اینجا به این تایپیک نگاه کنید؟ :cry:

دیدگاه

سه برد کاملا یکسان با هم مونتاژ و پروگرام شدند اما میکروی یک برد( ATmega64A3 ) دو مشکل زیر را داشت:
                  1- مانند آقای جواهری پس از یکبار پروگرام کردن( با پروگرامر MKII اورجینال ) دیگر پروگرامر میکرو را شناسایی نمی کرد .پس از ساعت‌ها امتحان راههای گوناگون در نهایت توانستم دوباره میکرو را پروگرام کنم . اشکال از تغییر فیوز بیت BODLEVEL از 1.6 به 2.9 بود .
                  راه حل :
                  1) تغییر فیوز بیت به 1.6 ولت
                  2) میکرو را پروگرام میکنیم. خطا شناسایی می‌دهد در این حال تغذیه برد را قطع کرده و حدود یک دقیقه منتظر مانده تا خازن‌ها کاملا خالی شوند.
                  3) دوباره پروگرام می کنیم . حالا بدون هیچ مشکلی پروگرام میشود .
                  در صورتیکه موفقیت آمیز نباشد در مرحله 2 پس از قطع تغذیه برد یک بار کابل USB پروگرامر را قطع وصل می‌کنیم و مراحل را ادامه می‌دهیم.
                  این روش را بارها امتحان کردم و جواب گرفتم (عمدا دوباره مشکل را ایجاد می کردم) اگر دوباره 1.6 را به هر مقدار دیگری تغییر می دادم دیگر میکرو را شناسایی نمیکرد اما برنامه درست اجرا می‌شد.

مشکل عجیب 2- مد PWM بر روی سه خروجی با تنظیمات مستقل پیش بینی شده یک خروجی که A نامیده میشود پس از فعال شدن شکل موج روی آن بلافاصه باعث ریست میکرو می‌شد . ارتباط خروجی PWM A را با سخت افزار روی برد قطع نمودم اما باز مشکل برقرار بود پس از تقسیم ترک به چند قسمت مستقل متوجه شدم اگر قسمت ‍c ترک (در شکل زیر ) را مستقیما به خروجی میکرو وصل نمایم باز هم ریست می شود اما اتصال به ترک های A و B,و حتی قسمت بعد از نقطه C مشکلی پیش نمی‌آید. کل مسیر ترک با ذره‌بین و اهمتر نسبت با ترک‌های همجوار بارها بررسی نمودم هیچگونه موردی مشاهده ننمودم.
                  ضمنا قسمت C ترک از کنار کریستال عبور میکند( دوبرد مشابه که با همین برد مونتاژ شده اند هیچکدام از دو مشکل فوق را ندارند همانطور که برد های قبلی نداشتند)!!

دیدگاه

سلام
                    دوستان من یه مشکلی در ولتاژ خروجی پایه میکرو داشتم . میکرو من ATXMega32A4 هست من با یه پین میکرو می خواستم یه LED رو خاموش روشن کنم (اولین بارم بود که می خواستم Xmega رو پروگرام کنم ) پروگرام شد و برنامه هم مثل اینکه درست کار می کرد LED چشمک نزد من با اهم متر ولتاژ پایه رو چک کردم دیدم بین 1 ولت و صفر ولت داره خاموش روشن میشه . گفتم به خودم چقدر ولتاژ خروجی کم هست رفتم سراغ فیوز بیت ها و متاسفانه اون اتفاقی که نباید می افتاد، افتاد . :sad:
                    فیوز بیت BODLVL رو از 1V6 گذاشتم روی 3V4 و پروگرام کردم و متاسفانه دیگه وارد مد پروگرام نمیشه .
                    راه حلی که در این تاپیک ارائه شده جواب نداد و نتونستم میکرو رو برگردونم . اگه کسی می دونه باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنه .
                    - به دنبال فرصت عمري تباه کردم ! فرصت جواني ام بود من اشتباه کردم .

دیدگاه

دوستان راه حل رو پیدا کردم . اینجا می نویسم تا اگر کسی مشکل مشابهه داشت بتونه مشکل رو راحت حل کنه . :wow:

فیوز بیت BODLVL درواقع مربوطه به یک سیستم بنام Brown-out Detection در میکرو کنترل هست که کارش کنترل ولتاژ ورودی میکرو کنترلر می باشد
                      در ابتدا کار مقدار پیش فرض این فیوز بیت روی 1.6 ولت تنظیم شده است و این به این معنی است که اگر ولتاژ تغذیه میکرو از 1.6 ولت کمتر شد میکرو رو ریست کنه .

خوب حالا دیگه همه متوجه شدید دیگه وقتی من یا دوستانی که این مشکل رو داریم می یایم از روی کنجوکاوی مقدار ولتاژ رو از روی 1.6 ولت به روی هر عدد دیگه ای مثلا من بردم روی 3.4 ولت تغییر می دیم . و با توجه به اینکه اکثر ما داریم از LF33 برای تغذیه بردم استفاده می کنیم یعنی تغذیه میکرو ما 3.3 ولت هست . پس بنابر این سیستم Brown-out Detection عملا در بازه کمتر از 3.4 ولت قرار میگیره و مدام در حال ریست کردن میکرو .

پس نمیشه میکروکنترولر رو پروگرام کرد . بنابر این برای حل این مشکل کافیه شما با یه منبع تغذیه متغییر ولتاژ تغذیه رو بین 3.4 ولت تا 3.6 ولت (ماکسیمم تغذیه Xmega) تنظیم کنید سپس میکرو شما عین پنیر دوباره پروگرام میشه . :mrgreen:

من انجام دادم و موفقیت آمیز بود . :applause:

مواظب باشید میرکو رو نسوزونید ولتاژ بیشتر از 3.6 ولت نشه . !

دیدگاه

1- مانند آقای جواهری پس از یکبار پروگرام کردن( با پروگرامر MKII اورجینال ) دیگر پروگرامر میکرو را شناسایی نمی کرد .پس از ساعتآ‌ها امتحان راههای گوناگون در نهایت توانستم دوباره میکرو را پروگرام کنم . اشکال از تغییر فیوز بیت BODLEVEL از 1.6 به 2.9 بود .
                        راه حل :
                        1) تغییر فیوز بیت به 1.6 ولت
                        2) میکرو را پروگرام میکنیم. خطا شناسایی میآ‌دهد در این حال تغذیه برد را قطع کرده و حدود یک دقیقه منتظر مانده تا خازنآ‌ها کاملا خالی شوند.
                        3) دوباره پروگرام می کنیم . حالا بدون هیچ مشکلی پروگرام میشود .
                        فکر می کنم در راه حل بالا در واقع زمانی که شما برد را تازه روشن می کردید ولتاژ تغذیه شما برای لحظاتی بالاتر از 2.9 ولت قرار داشته و بعد افت پیدا می کرده . !

دیدگاه

با سلام و خسته مباشید خدمت دوستان
                          از atxmega 64a3u استفاده میکنم
                          mkii
                          از همه ی پورت ها استفاده کردم و از همه خروجی گرفتم
                          همه درست کار میکنند اما فقط پورت b که رابطjtag داره مشکل ساز شده
                          اگه بخوام دقیقتر بگم
                          پایه b.2 و b.5 با هر عملی در میکرو یک میشن و به هیچ عنوان صفر نمیشن
                          تیک مربوط به jtag رو برداشتم و یوزر آی دی اون رو هم 0x00 کردم
                          اما هنوز نمیتونم از این پورت ها استفاده کنم
                          ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

دیدگاه

واااااااااااااااااااااااااای
                            از این بسکام
                            جالبه بدونید
                            با ابزار پروگرام بسکام وقتی میخواستم 64a3u رو پروگرام کنم اون رو 64a3 میشناسه
                            و با پروگرام اون فاتحه ی همه ی فیوز بیتا رو میخونه
                            کد:
                            http://upload7.ir/imgs/2014-11/67923391418084387298.jpg
                            مثلا نسخه ی اورجینال هم هست
                            :NO: :NO: :NO: :cry2:
                            ولی با سی این موارد مطروحه حل شد
                            خوب این هم از عمر شبی بود که حالی کردیم :nice:

دیدگاه

وقت بخیر

پروگرامرم + TNM 2000 هست و کنتروللرم atxmega64a3u هست ! بعد از پروگرام کردن فیوز بیت startup time ; که روی 11=0 یعنی زمان تاخیر صفر بود به 00 = 64 میلی ثانیه پروگرامر با میکرو قطع شد و دیگه اجازه نمیده فیوز بیت یا برنامه رو پاک کنم !! البنه خود کنتروللر درست کار میکنه و برنامه قبلی خودشو اجرا میکنه ! فقط پروگرامر TNM پیغام میده the device is damage or its ID is turned off !! ممنون میشم اگر کسی تجربه ای در این زمینه داره مطرح کنه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X