اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فیزیک اکترونیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فیزیک اکترونیک

سلام
    اقا میخرام اگه موافق باشین تو این تاپیک در مورد فیزک الکترونیک بحث کنیم اما از نوع جدیدش
    موضوع اول رو من مدم
    چرا اکثر مدارات الکترونیک با 5 یا 12 ولت کار می کنند؟

پاسخ : فیزیک اکترونیک

فکر نکنم زیاد به فیزیک الکترونیک مربوط باشه ..... :rolleyes:

دیدگاه

احسنت ایده ی بسیار جالبیه :nice:
      شروع کنید مام هستیم تا آخرش :NO:
      دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

ایده جالبیه و من که تازه کارم برام خیلی مفید خواهد بود. و از مدیران سایت هم تقاضا دارم که این تاپیک رو جزء تاپیک های مهم قرار بدهند.

خوب در مورد سوالتون به نظر من :
        1- چون با بالا رفتن ولتاژ ، جریان هم بالا می ره و چون اکثر مدارات دارای آی سی هستند و آی سی ها نیز قطعات بسیار کوچکی هستند که در آن مدارات پیچیده ای وجود داره و در مقیاس کوچک هستند و چون آن ها( مثلا سیم های درون یک آی سی ) باریک هستند مقاومت زیادی از خود نشان می دهند و می سوزند.
        کنکوری 90 ديروز،آ‌دانشجو مهندسي نرم افزار پلي تكنيك امروز!

دیدگاه

سلام
          ببینید اگه ما بر گردیم به تاریخ1/1/1 که قطعات الکترونیکی رو شروع به ساختنش کردن اگه مبنا رو گذاشته بودن مثلا یه ولتاژ 220ولت استاندارد چی میشد؟اون وقت مجبور بودن قطعاتی رو بسازن که تاب کار در جریان و ولتاژهای بالا رو داشته باشه نه؟
          اما توی بحث انتقال و توزیع و مباحث دیگر برق این توجیه وجود دارد که اگر ما به فرض میخواهیم ولتاژ انتقال بدیم به دلیل کاهش تلفاتی از استاندارد 220 ولت استفاده نکنیم برای انتقال در مسیرهای طولانی از ترانسهای جریان استفاده میشه چون اگه ولتاز خیلی زیاد باشه افت هم زیاد میشه
          اما توی بحث مخابرات هم میشه پذیرفت که ولتاژ رو خیلی بالا نبرند مثلا 220 ولت.چون در این رشته معمولا بر روی فرکانس های گیگا کا میشه و در این فرکانسها اگه ولتاژ هم خیلی بالا بره چی میشه؟توان ما خیلی بالا میره و این توان میتونه فوق العاده مضر باشه در ضمن ساخت وسایل در فرکانس بالا و ولتاژ بالا گران تمام میشه
          در الکترونیک بعضی از خواص فیزیکی اجسام مثل سنسنور هایی که در برابر فشار تغییر مقاومت میدن(strain guage) تغییرات بسیار کوچکی دارند و عموما در رنج ولتاژی میلی آمپر تغییرات دارند و این جزیی از خواص ذاتی مواد هست و ما نمی تونیم کنترلی بر اونا داشته باشیم
          از اون طرف مثلا در ترانزیستورها ما نمی تونیم ولتاز pn رو زیاد بالا ببریم چون در این صورت کلا پیوند ما اسیب میبینه
          خوب موارد بالا نظرات من بود لطفا اگر نقدی بر این نظرات وارد هست بفرمایید

دیدگاه

عالی بود . ادامه می دیم. با یک بحث دیگه در مورد :

آیا انتقال دیتا از طریق مادون قرمز سریعتر است یا بلوتوث ( 2.4Ghz ) و چرا؟

دیدگاه

سلام اقا وحید
              به نظر من خوبه که در مورد یک موضوع کامل بحث کنیم وبعد بریم سراغ موضوعات بعدی
              خوبه که مطا لبی که من نوشتم رو دوستان کاملا نقد علمی کنند

دیدگاه

باشه. از دوستان دیگه هم دعوت می کنم تا بیان.

دیدگاه

سلام
                  با تشکر از پاسخ دوست عزیز ma_bazrafshan :applause:
                  می خوام یه چیزی بگم امیدوارم از بحث اصلی دور نشیم.
                  تو این قسمت حرفاتون که فرمودید:

نوشته اصلی توسط ma_bazrafshan
                  اما توی بحث انتقال و توزیع و مباحث دیگر برق این توجیه وجود دارد که اگر ما به فرض میخواهیم ولتاژ انتقال بدیم به دلیل کاهش تلفاتی از استاندارد 220 ولت استفاده نکنیم برای انتقال در مسیرهای طولانی از ترانسهای جریان استفاده میشه چون اگه ولتاز خیلی زیاد باشه افت هم زیاد میشه

خوب اگه جریان هم زیاد باشه تلفات اهمی خط خیلی بالا میرهp=i^2*R

و من شنیدم که ولتاژ رو می برن بالا نه جریان رو.
                  شاید بگید که خوب بازم افت ولتاژ چی؟
                  من همین سوال رو دو ترم پیش از استادمون پرسیدم.ایشون گفتن که تلفات ولتاژ کمتره به دلیل اینکه وقتی ولتاژ منبع رو زیاد می کنیم،این ولتاژ برابر ولتاژ خط + ولتاژ مصرف کننده هستkvl
                  یعنی عملا ولتاژی که تو خط تلف میشه نسبت به تلفات اهمی در اثر بالا بردن جریان کمتره.

منتظر نظر دوستان هستم.
                  موفق باشید

دیدگاه

آقا چی شد؟ ادامه نمی دید؟ :sad:

دیدگاه

maghale farsi dar morede MEMS kasi mitone komak kone????

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X