اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترکیدن خازن الکترولیتی !؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترکیدن خازن الکترولیتی !؟

دوستان همونطور که میدونید وقتی قطب های خازن الکترولیتی به صورت بر عکس تو مدار بسته شن بعث جریان کشی زیاد و در نتیجه ترکیدگی خازن میشه . کسی علتشو میدونه؟ و اینکه چه اتفاقی تو خازن میفته که اینجوری میشه ؟
    بياموز و بي آموز

پاسخ : ترکیدن خازن الکترولیتی !؟

سلام
    دوست من تااون جایی که من تجربه کردم خازن وقتی میترکه که ولتازدوسرش از ولتاز نامیه که روی خازن نوشته زیاد باشه
    به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط TABASOOMTZ
      سلام
      دوست من تااون جایی که من تجربه کردم خازن وقتی میترکه که ولتازدوسرش از ولتاز نامیه که روی خازن نوشته زیاد باشه
      با سپاس ولی من خودم امتحان کردم و پایه های خازنو برعکس تو مدار بستم و ناگهان خازن جریان زیادی کشیده و بووووممممم ترکیده
      بياموز و بي آموز

دیدگاه

نوشته اصلی توسط TABASOOMTZ
        سلام
        نوشته اصلی توسط AMIR.YIO
        با سپاس ولی من خودم امتحان کردم و پایه های خازنو برعکس تو مدار بستم و ناگهان خازن جریان زیادی کشیده و بووووممممم ترکیده
        در هر دو صورت این اتفاق میفته.
        توی خازنهای الکترولیت یا با پلاریته ، اتصال ولتاژ در جهت معکوس باعث میشه که در مقابل تغذیه مقاومت کمتری در خازن دیده بشه که عبور جریان از اون سبب گرم شدن و ترکیدن خازن خواهد شد.

در حالتی هم که به خازن بیش از ولتاژ نامیش داده بشه هم مقاومت داخلی اونه که گرم میشه و خازن رو مترکونه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms1003
          در هر دو صورت این اتفاق میفته.
          توی خازنهای الکترولیت یا با پلاریته ، اتصال ولتاژ در جهت معکوس باعث میشه که در مقابل تغذیه مقاومت کمتری در خازن دیده بشه که عبور جریان از اون سبب گرم شدن و ترکیدن خازن خواهد شد.

در حالتی هم که به خازن بیش از ولتاژ نامیش داده بشه هم مقاومت داخلی اونه که گرم میشه و خازن رو مترکونه.
          درسته ولی اگه شما عملی انجام داده باشی جریان تو ورودی به طور ناگهانی بالا میره و ناگهان خازن میترکه و این افزایش جریان بعید میدونم به مقاومت کم ربط داشته باشه
          بياموز و بي آموز

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMIR.YIO
            درسته ولی اگه شما عملی انجام داده باشی جریان تو ورودی به طور ناگهانی بالا میره و ناگهان خازن میترکه و این افزایش جریان بعید میدونم به مقاومت کم ربط داشته باشه
            سلام.بله منم که سوئیچینگ کار میکنم وقتی خازن الکترولیت اولیه رو پایه هاشو برعکس میزنم سریع به شدت داغ و بعد میترکه در اندک ثانیه ای اینطور میشه البته وقتی فیوز سریع میذارم اینطور نمیشه... و دلیلش؟؟؟
            ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

سلام

شاید مایع الکترولیت در کنار لایه عایق اکسید آلومینیم، با پلاریته معکوس، واکنش شیمیایی و گاز تولید کنند.
              گشتی در لاله زار
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
                سلام.بله منم که سوئیچینگ کار میکنم وقتی خازن الکترولیت اولیه رو پایه هاشو برعکس میزنم سریع به شدت داغ و بعد میترکه در اندک ثانیه ای اینطور میشه البته وقتی فیوز سریع میذارم اینطور نمیشه... و دلیلش؟؟؟
                چون فیوز از تغییر ناگهانی جریان جلوگیری میکنه
                بياموز و بي آموز

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Solsal
                  سلام

شاید مایع الکترولیت در کنار لایه عایق اکسید آلومینیم، با پلاریته معکوس، واکنش شیمیایی و گاز تولید کنند.
                  هرچی هست یه واکنشی داره صورت میگیره که جریان زیادی میکه یا اصطلاحا یه حفره جریانی ایجاد میشه
                  بياموز و بي آموز

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMIR.YIO
                    چون فیوز از تغییر ناگهانی جریان جلوگیری میکنه
                    سلام.بله اینو میدونم ولی اینکه چرا خازن میترکه رو گفتم
                    ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

جنس دو الکترود یا به اصطلاح جوشن داخل خازن با هم متفاوته. الیاژ هر جوشن طوری انتخاب میشه که با وجود مایع الکترولیت تجزیه نمیشن. ولی وقتی معکوس میزنیم دو الکترود به دلیل وجود بارهای نامناسب روی خود داخل مایع شروع به تجزیه و واکنش با مایع میشن. بعد از مدت زمان کوتاهی مایه خراب میه و رسانا میشه و جریان عبور میکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                        جنس دو الکترود یا به اصطلاح جوشن داخل خازن با هم متفاوته. الیاژ هر جوشن طوری انتخاب میشه که با وجود مایع الکترولیت تجزیه نمیشن. ولی وقتی معکوس میزنیم دو الکترود به دلیل وجود بارهای نامناسب روی خود داخل مایع شروع به تجزیه و واکنش با مایع میشن. بعد از مدت زمان کوتاهی مایه خراب میه و رسانا میشه و جریان عبور میکنه.
                        بله اما وقتی خازن برعکس تو مدار قرار میگیره ناگهان بعد از مدتی شروع میکنه به جریان کشی بالا مثلا از 2 آمپر به صورت صعودی و سریع تا 8 آمپر میره و ناگهان میترکه . در صورتی که اگه خازن یه هادی بشه نباید شرع کنه به افزایش جریان کشی بلکه باید داغ کنه و بترکه . اما اینکه صعودی و ناگهانی جریان افزایش پیدا میکنه به نظر میاد یه حفره جریانی پیش میاد تا یه عمل مقامتی رسانایی یا بهاصطلاح حفره ها برای عبور الکترونها افزایش پیدا می کنن
                        بياموز و بي آموز

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMIR.YIO
                          بله اما وقتی خازن برعکس تو مدار قرار میگیره ناگهان بعد از مدتی شروع میکنه به جریان کشی بالا مثلا از 2 آمپر به صورت صعودی و سریع تا 8 آمپر میره و ناگهان میترکه . در صورتی که اگه خازن یه هادی بشه نباید شرع کنه به افزایش جریان کشی بلکه باید داغ کنه و بترکه . اما اینکه صعودی و ناگهانی جریان افزایش پیدا میکنه به نظر میاد یه حفره جریانی پیش میاد تا یه عمل مقامتی رسانایی یا بهاصطلاح حفره ها برای عبور الکترونها افزایش پیدا می کنن
                          شما خودتون جواب خودتون رو میدین ) مقاومت یک قطعه هادیه. در صورتی که بهش ولتاژ بدین جریان میکشه و میسوزه. حالا خازن هم مث همون فقط اولش سالمه و جریان کمی میکشه. بعد که یه خورده خراب میشه یه مقدار جریان میکشه. این باعث میشه روش توان تلف بشه و گرم بشه. این گرم شدن باعث تشدید واکنش میشه. و سرعت واکنش رو زیاد میکنه. همچنین هر چی زمان بگذره خرابی هم بیشتر میشه و مقاومتش کمتر میشه و جریان بیشتری میکشه. با زیاد شدن جریان توان تلف شده در خازن افزایش پیدا میکنه. تا جایی که بخار ناشی از واکنش تو محفظه خازن جا نمیشه و بالا رفتن دما هم داعما بخار رو بیشتر میکنه میترکه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X