اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار تولید پالس برای قلب انسان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار تولید پالس برای قلب انسان

با سلام به همه دوستان و اساتید برق و الکترونیک و تشکر بسیار ویژه از ایجاد کننده گان این انجمن پر بار

خدا قوت

بنده یک مدار تولید پالس سوزنی را پیدا کردم و می خواستم که یک راهنماییم بکنید تا یکی از پارامترهای خروجی پالسها را به دلخواه عوض کنم.
    ابتدا توضیح کلی مدار

این مدار در قسمت OUT پالسهایی به شکل سوزنی که تعداد این پالسها در دقیقه توسط C1 و R1 تعیین می شود که من به دنبال 75 بار در دقیقه پالس هستم (که با این قسمت کار ندارم) و پهنا یا همان عرض پالس تولید شده حدود 4 میلی ثانیه است که من می خواهم همین پهنای پالس را عوض کنم (قابل تنظیم کنم).
    یعنی بنظر شما آیا می شود با تغییر مقدار قطعه (مقاومت یا خازن و...) یا اضافه کردن قطعه به همین مدار کاری کرد تا مقدار پهنای پالس خروجی ار سلف بوسیله یک مقاومت یا خازن متغییر بین محدوده 4 الی 100میلی ثانیه تغییر داد (بدلخواه تنظیم کرد)
    چون همانطور که می بینید مقدار دامنه پالس توسط پتانیومتر قابل تنظیم است اما پهنای پالس ثابت است که من بدنبال اینم که بتوانیم پهنای پالس را هم تنظیم کنیم.
    این هم نقشه مدار

فقط خواهشا زودتر جوابم رو بدین
    بازم ممنون

پاسخ : مدار تولید پالس سوزنی

دوستی نیست که جواب این حقیر رو بده!!!!..........................

دیدگاه

دوستان نمیدونم من تازه وارد غریبم و نمیدونم کجا سوال مطرح کنم یا شما دارین کم لطفی می کنین

دیگ کار رسیده به قسم خوردن.

لطفا جواب بدین دیگه !!!!!!!!!!!!!

دیدگاه

بهترین مدار همون اسیلاتور 555 هست تا پهنای پالس رو به راحتی باهاش تغییر بدی

دیدگاه

سلام بر شما دوست عزیزم
          از بابت اینکه زحمت کشیدین تا مدار واسه من پیدا کنین یک دنیا سپاس گذارم اما بنده که عرض کردم روی همین مدار پیشنهادی خودم راه حل ارائه فرمایید

واقعا برام حیاتیه !!

مدار پیشنهادی من پالس سوزنی تولید میکنه که دامنه (قدرت - جریان خروجی پالس) پالس توسط پتانسیومتر تغییر میکند اما پهنای پالس همیشه ثابت است و 4 میلی ثانیه است.

و من می خوام کمکم کنید و پیشنهادی برای این مدار خودم بدین تا بتونم پهنای پالس را از 4 میلی ثانیه ثابت به حالت متغییر دلخواه بین 4 تا 100 میلی ثانیه بتونم تغییر بدم مثل استفاده از پتانسیومتر دیگر یا خازن متغییر دیگر!!!!!!!!

دیدگاه

پاسخ : مدار تولید پالس برای قلب انسان

سلام

آغا کم لطفی تا این حد

یعنی هیچ کس نمی تونه جواب بنده را بده

بابا مردم از بس صفحه را رفرش کردم و جواب ندیدم!!!!!!!!!!!!!!!!!!
            .
            .
            .
            تورو خدا جوابمو بدین

دیدگاه

توی این مدار پس از گذشت زمان شارژ C1 ، توسط مقاومت R1 و رسیدن ترانزیستور به لحظه روشن شدن ، ترانزیستور از طریق R2 به سرعت ، خازن رو دشارژ میکنه . با افزایش مقدار R2 زمان دشارژ خازن طولانی تر خواهد شد البته محدودیتی که داریم هم بتای ترانزیستور Q1 هست که باید بالا باشه .

دیدگاه

سلام و درود به شما
                بازم هم شما به دادم رسیدین
                ازتون یک دنیا ممنونم
                ببخشد منظورتون این بود که با R1 و C1 تعداد پالس ها را (در دقیقه) میشه تنظیم کرد و با تغیر R2 (با مقاومت متغییر) میشه عرض پالس یا همان پهنای پالس را تغییر داد برای مثال در محدوده 5الی 50 میلی ثانیه! درسته منظورتون این بود از تغییر R2 ؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط panamm
                  سلام و درود به شما
                  بازم هم شما به دادم رسیدین
                  ازتون یک دنیا ممنونم
                  ببخشد منظورتون این بود که با R1 و C1 تعداد پالس ها را (در دقیقه) میشه تنظیم کرد و با تغیر R2 (با مقاومت متغییر) میشه عرض پالس یا همان پهنای پالس را تغییر داد برای مثال در محدوده 5الی 50 میلی ثانیه! درسته منظورتون این بود از تغییر R2 ؟؟؟؟؟؟؟
                  خواهش میکنم :smile:

بله دقیقاً.

فقط نکته مهم برای تغییر R2 اینه که اگه مقدار C1 کم باشه و R2 هم زیاد ، ممکنه ترانزیستور Q1 راه اندازی نشه پس اگه بخواهید R2 رو خیلی زیاد کنید باید Q1 تقویت و ضریب بتای کافی رو داشته باشه

در عمل تست کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X