اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال تشخیص ولتاژ خروجی از ترانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال تشخیص ولتاژ خروجی از ترانس

سلام.دوستان من میخوام از یجا ترانس بخرم که فقط دلالن و هیچ اطلاعی در مورد الکترونیک ندارن.اما من میخوام بدون اینکه ترانس رو به برق بزنم چطوری ولتاژ خروجی رو بفهمم؟مداری چیزی سراغ دارین؟ زود لطفا ضروریه :read:

پاسخ : سوال تشخیص ولتاژ خروجی از ترانس

ساده ترین راه اینه دوست من که از یه مقاومت بزرگ استفاده کنی مثلا حدود 100 دور سیم ( از جنس سیمی که توی بخاری برقیا هست ) بپیچ دور یه چوب بعد ترانسو از طریق اون وصل کن به منبع تغذیه بعد ولتاژِی که روی دوسر ترانس افتادرو بخون برای سر ثانویه ترانسم میتونی از یه بار مثل همون مقاومت که دور چوب پیچیدی استفاده کنی و با اینکار جریانو بخونی
    بياموز و بي آموز

دیدگاه

منظورت چه نو سیمی هست؟سیم المنت...و منبع تغذیه 9ولت خوبه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMIR.YIO
        ساده ترین راه اینه دوست من که از یه مقاومت بزرگ استفاده کنی مثلا حدود 100 دور سیم ( از جنس سیمی که توی بخاری برقیا هست ) بپیچ دور یه چوب بعد ترانسو از طریق اون وصل کن به منبع تغذیه بعد ولتاژِی که روی دوسر ترانس افتادرو بخون برای سر ثانویه ترانسم میتونی از یه بار مثل همون مقاومت که دور چوب پیچیدی استفاده کنی و با اینکار جریانو بخونی
        این دیگه چه روشیه دوست من ؟

میشه اساسش رو بگی ، من که نفهمیدم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tohid15
          منظورت چه نو سیمی هست؟سیم المنت...و منبع تغذیه 9ولت خوبه؟
          بله سیم المنت خوبه ..
          بياموز و بي آموز

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms1003
            این دیگه چه روشیه دوست من ؟

میشه اساسش رو بگی ، من که نفهمیدم.
            ببین در حالت عادی اگه شما یه ترانسو به یه منبع تغذیه وصل کنید منبع بلافاصله اتصال کوتاه میشه و ولتاژش صفر میشه . تو این مدار وقتی شما یه مقاومت بزرگو در مسیر ترانس به منبع قرار میدید ولتاژ روی ترانس میفته و دیگه اتصال کوتاه نمیکنه .. در اصل یه روش خیلی سادس . این دوستمون گفت میخوام بفهمم ولتاژ خروجی چند میندازه یا باید نسبت دور ترانسو بدونه یا یه ولتاژِ روش بندازه ببینه ترانس تو ثانویه چند میندازه .
            بياموز و بي آموز

دیدگاه

فکر کنم منظوره دوستمون اینه که بدونه اینکه ترانس رو به برق بزنه متوجه بشه.البته من ترانسهایه غیر سوئیچینگ کار نکردم ولی فکر کنم شما با یک ال سی متر بتونید تا حدودی متوجه بشید و مثلا اول بیاین یک ترانس رو که خروجیش 12 ولته رو وقتی خاموشه اندوکتانس ثانویه رو بگیرید و بقیه رو شاید تا حدودی از رویه اندوکانسه ثانویه شون نسبت به اون 12 ولتی بفهمید. هر چی اندوکتانسه ثانویه بیشتر ولتاژه بیشتر.
              ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

سلام.ممنون از دوستانی که جواب دادن.روش ایجاد مقاومت همانی که امیرجان گفتن.اونه انجام دادن اما سیم المنت پیدا نکردم و بجاش از سیم لاکی که تو سیم پیجی موتورacاستفاده میشه استفاده کردم،ایجاد مقاومت کرد اما یه لحظه تو آوومتر نشان داد و قطع شد،و بدون اون سیم پیج ولتاژ نشان داده شده تو مالتی متر زیاد بود.روش اندازه گیری ﺍﻧﺪﻭﮐﺘﺎﻧﺲ موند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tohid15
                  سلام.ممنون از دوستانی که جواب دادن.روش ایجاد مقاومت همانی که امیرجان گفتن.اونه انجام دادن اما سیم المنت پیدا نکردم و بجاش از سیم لاکی که تو سیم پیجی موتورacاستفاده میشه استفاده کردم،ایجاد مقاومت کرد اما یه لحظه تو آوومتر نشان داد و قطع شد،و بدون اون سیم پیج ولتاژ نشان داده شده تو مالتی متر زیاد بود.روش اندازه گیری اندوکتانس موند
                  خب برادر من به برق وصل کنی که سریعتر و بهتر میشه فهمید چی به چیه؟
                  تازه روش دوستمون رو هم قبول ندارم ، به نظرم بهترین راه وصل کردن به برق شهر و گرفتن ولتاژ AC ثانویه هست

حالا مگه بیکاریم کارمون رو سخت تر کنیم :biggrin:

اگر هم اولیه و ثانویه مشخص نیست میتونید با اهمتر تست کنید اونی که اهمش کمتره ثانویه هست

دیدگاه

من میخوام بدون اینکه ترانس رو به برق بزن ولتاژ رو بفهمم,اقا بهتر بگم میخوام از سمساری ترانس بخرم که نه تو مغازش برق داره نه میزاره بیارم خونه تست کنم.فقط ترانس رو میگیری دستت و میگی این چنده و میگه مثلا 3هزار و اطلاعی در مورد خروجی نداره،اندازه گیری اهم به چه دردم میخوره!میخوام ولتاژ رو بفهمم.با این حال راهی واسه پیدا کردن ولتاژ خروجی واسه من آماتور وجود نداره.

دیدگاه

سلامی دوباره . دوست عزیز روشی که من گفتم فقط میتونه لحظه ای یه ولتاژ میده مدار زیرو نگاه بنداز
                      http://uploadax.com/images/51183289086714447351.jpg
                      اما در هر صورت شما میگی هیچ مداری نمیتونی با خودت ببری . من یه راه حل تقریبی هم پیشنهاد دارم که اونم نیاز به یه اهم متر داره که با خودت ببر با یه خط کش . قطر سیمو اندازه بگیر بعد از روی اون سطح مقطع سیمو درار بعد از رابطه R = ro*L/A میتونی طول سیمو دراری که ro توی فرمول همون مقاومت ویژه مسه که مقدارشو حفظ نیستم. بعد طول سیمو که بدست آوردی و اینکه از قبل میدونی از چه هسته ای استفاده شده مثلا EE25 محیط قرقرشو از دیتاشیت بدست بیار مثلا برای بدست آوردن محیط قطرو از دیتاشیت میخونی نیم سانت بیشتر بگیر بعد محیطو محاسبه کن بعد محیطو تقسیم بر اون طول کن میشه تعداد دور اولیه واسه ثانویم همون کارو کن تعداد دور ثانویم بدست بیار . حالا نسبت ولتاژو در میاری مثلا میفهمی واسه 220 ولت چه ولتاژی تو ثانویه میده و غیره......
                      بياموز و بي آموز

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X