اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

میکروکنترلر فوق کم مصرف

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

میکروکنترلر فوق کم مصرف

سلام به همه دوستان و دانشمندان جوان ایرونی خودم......
    علی الخصوص دوست عزیزم آقای سید حسن مرتضوی
    راستش من میکروکنترلر خاصی مد نظرم نیست ولی از بابت اینکه خیلی ها avr کار کردند فکر کردم تایپک تو این قسمت پربازدیدتره و زودتر به نتیجه می رسم البته شاید هم به avr مربوط بشه!
    .
    .
    البته این را هم اضافه کنم که من این اطلاعات را برای کس دیگری جمع آوری میکنم و خودم از میکروکنترلر سر در نمیارم و کار هم نکردم!!! ایرن راهم عنایت داشته باشید :biggrin:
    .
    .
    من می خوام با یک میکروکنترلی یک مداری ساخته بشه که توان مصرفی(نامی) خیلی خیلی کمی داشته باشه در حد میکروآمپر!!
    البته این را هم بگم که برای کاهش مصرف جریان نمی توانیم از حالتهایی مانند power down یا sleep یا standby و... استفاده کنیم !!!
    چون میکرو باید بطور دائم در ورودی دنبال پالس و تایمرش رو start و reset کنه به همبن خاطر فکر کنم نشه از مدهای بالا استفاده کرد!!!
    البته این راهم اضافه کنم که برنامه و کاری که میکروکنترلر باید پردازش کند سنگین نیست و سبک است که در ادامه می گویم که چه کار میکند!!
    .
    .
    فقط چون من محدودیت جا دارم باید اندازه میکروکنترلر خیلی کوچیک باشه (اگه بصورت smdموجود باشه که خیلی خوبه!) جریان مصرفی در حال کار معمولی خیلی کمی داشته باشه کمتر از میلی آمپر چون می خوام از باتریم برای مدت طولانی استفاده کنم!!
    .
    .
    .
    اما برنامه یا کاری که میکرو باید انجام دهد این است که بوسیله یک برنامه تایمر ،میکرو 1 ثانیه منتظر یک پالس از ورودی می ماند اگر در مدت زمان 1 ثانیه پالس را در یافت نکند فرمان روشن شدن یک LED را به عنوان خروجی میدهد و LED روشن میکند (بصورت چشمک-فلاش مانند)و هم زمان تایمر خود را ریست میکند و دوباره تایمر شروع میکند ........
    اگر پالس را در ورودی دریافت بکند LED را روشن نمیکند (خاموش می ماند) و باز تایمر را ریست میکند و دوباره تایمر آغاز میکند و این سیکل را ادامه می دهد!!!

فکر کنم برنامه سبکی باشه و توان زیادی از میکرو نکشه؟ درسته؟
    امیدوارم که بتونم منظورمو برسونم!

با تقدیم احترام
    "پنام"

پاسخ : میکروکنترلر فوق کم مصرف

سلام دوست عزیز چرا از میکروهای ARM استفاده نمی کنید فوق کم مصرف و SMD :agree:
    معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
    اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
    آموزش Modelsim

دیدگاه

سلام.

کد:
      PIC18F87K22 Family
      64/80-Pin, High-Performance,
      1-Mbit Enhanced Flash Microcontrollers
      with 12-Bit A/D and
      nanoWatt XLP Technology
      تولید کننده انواع تابلو فرمان آسانسور با تکنولوژی روز دنیا

دیدگاه

سلام ها و درودهای بی پایانم به شما دو دوست عزیزم

خدا از دهنتون بشنوه
        من که عرض کردم برام فرقی نمی کنه چه نوع میکرویی باشه فقط و فقط 3 ویژگی برام مهمه

1- کمتر از میلی آمپر مصرف (نامی) باشه!
        2- اندازه اش کوچیک باشه و بصورت smd در بازار تهران پیدا بشه

آیا واقعا میکرویی با این مشخصات مخصوصا جریان نامی مصرفی فوق العاده کم در حد میکرو آمپر هست؟ اگه هست لطفا شماره اش را برام بگید
        2 تا ورودی برای پالس و یک ورودی سنسور دما و می خواهد با ماژول رادیویی اتصال مستقیم کنترل شود!

ولتاژ مدار هم 3 ولته و اگه بتونه با 1/5 ولت هم کار کنه عالیه !!!

اما جریان نامی مصرفی اش در حد میکروآمپر خیلی مهمه!

برام هم فرق نمیکنه از چه نوع باشه فقط بشه از تهران پیداش کرد!

اگه می دونید و بتونید مشخصات دقیق فنی اش را هم بنویسید دیگه مدیون خودتون کردین!!!

منتظرم

با احترام پنام

دیدگاه

از میکروهای msp استفاده کن . توی کنتور های گاز خارجی از این میکروها استفاده میشه و با یک باطری نوشته بود 10 سال کار میکنه .

دیدگاه

سلام داداش jonbakhsh

راهنمایی خیلی خوبی بود اما این میکرو تو ایران پیدا میشه؟؟؟؟؟

دیدگاه

داداش خدا شما رو واسه پدرو مادرت نگه داره

انشالله دست به خاکستر بزنی طلا شه
              خیلی خیلی راهنماییم کردی فقط یه لطف دیگه بکنی من تا آخر عمر دعات میکنم فقط بی زحمت راهنماییم کنی که توی تهران کجا می فروشن یا سایت کارخانه سازنده اش را لینکش رو بزاری؟

منتظرم ها داداشی!!!!!!

با تقدیم احترام

دیدگاه

یک نمونه از این میکرو www.ti.com
                شرکت سازنده http://www.ti.com/ ایران تحریمه و با فیلتر شکن برو
                توی جمهوری باید بگردی ولی هست
                اسم کامپایلرش یادم نیست فردا مینویسم برات

دیدگاه

سلام داداش jonbakhsh خوبی؟
                  دستت درد نکنه از پیگیری که میکنی؟
                  ببخشید من دیر جواب میدم ! راستش فکر نمیکردم شما یا بقیه روستان تا ساعت 1 شب تو فروم باشید. بهمین خاطر عذر میخوام از تاخیرم!
                  .
                  .
                  پس تو جومهوری پیدا میشه .البته من خیلی به جمهوری میرم پاساژامجد و عباسی و نیوکیت و...

داداش میبخشی ممکنه دقیقا بتونب بگی از کجا می شه گیر آورد یا اصلا خودتون قبلا خریدین یکبار؟!

من چند تا ابهام دارم در موردش! اگه فرض که بتونم پیداش کنم آیا بروبچه های روبوتیک میتونن ازش سردر بیارن تو برنامه نویسیش؟ و اینکه آیا میشه بطور مستقیم به ماژول های rf برای مثال hmtr وصل کرد چون برام مهمه!
                  یعنی آیا شبیه میکروهای avr یا arm است که بشه باهاش کار کرد یا چیز ناشناخته ایه که کمتر کسی ازش سر در بیاره؟!!!؟

دیدگاه

درود
                    میکرویی که معرفی کردند چیز خوبیه ولی من با اون کار نکردم.
                    اما می خواستم بگم که با avr هم می تونی این کار رو انجام بدی. شما گفتی از مد کم مصرف نمی شه استفاده کرد ولی با توجه به کاری که گفتی به نظر میرسه می شه از این مد استفاده کرد. چون ورودی پالس داری، می تونی میکرو رو به مد power down ببری و با پالس ورودی با اینتراپت از این مد بیرون بیاریش.
                    من با این مد کار کردم و جریان مصرفی در حد 10 میکرو بوده.
                    مسئله دیگه اینکه شما حتی برای این کار می تونی از میکرو استفاده نکنی و با چند تا گیت و آی سی cmos این کار رو با جریان چند ده میکرو آمپر انجام بدی.
                    سوم اینکه خود led مصرف بالایی داره مگر اینکه دیوتی سایکل چشمک زن رو خیلی کم کنی.
                    مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
                    از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
                    جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
                    اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

سلام داداش marychi خیلی خیلی ممنونم که جواب دادی

من با اجازه ات توضیح کامل کاری که می خوام میکرو انجام بده را برات می نویسم بی زحمت بگو که آیا می شه از حالت power down با جریان 10 میکرو می شه برای این کار من استفاده کرد یا نه

بازم ممنون

و اما کار مورد نظر من

میکرو طوری برنامه ریزی شده که :
                      1- میکرو تعداد پالسهایی که یک سنسور تشخیص حرکتی(تکان خوردن) ارسال میکند را در دقیقه میشمارد ، اگر تعداد پالسهای ارسال شده توسط سنسور برای مثال 20 پالس در دقیقه بود یعنی اینکه جسم مورد نظر تکان کمی دارد و بهمین خاطر میکرو هیچ واکنشی نشان نداده و در حالت power down باقی می ماند و به کار خود ادامه می دهد (بعدامیگم چه کاری) و هیچ تغیری در کارش انجام نمی ده!
                      اما اگر تعدا پالسهای ارسالی توسط سنسور بیش از 20پالس در دقیقه بود ؛ میکرو تشخیص میده که جسم مورد نظر تکان های شدیدی می خوره و آن موقع از حالت power down در آمده و برنامه A (برنامه مد نظر من)را اجرا بکند.
                      .
                      [ این قسمت اول کار من بود اما هم زمان با این کار (1) کار پایینی هم یعنی(2) هم باید انجام بشه که قسمت اول کار (2) هم باید در حالت power down انجام بشه و قسمت دومش نیاز به حالت فعال داره!! ]

2- کار دیگه ای که میکرو هم زمان با کار (1) انجام میده اینه که ؛میکرو توسط تایمرش هر 0.7 ثانیه(هفت دهم) منتظر یک پالس از یک سنسور دیگری میمونه ؛ اگه در این مدت زمان 0.7ثانیه ؛پالس را دریافت کرد که هیچ ؛ اونوقت تایمرش رو ریست میکنه تا 0.7 ثانیه بعدی و در همان حالت power down می مونه ! اما اگر پالس دریافت نکرد ؛ آن موقع از حالت power down خارج شده و دستور ارسال یک پالس را اجرا میکنه و هم زمان با این کار تایمرش رو ریست میکنه و باز بطور اتوماتیک به حالت standby برمیگرده و تا 0.7 ثانیه بعد منتظر بمونه و همین سیکل همچنان ادامه پیدا میکنه.

داداش های دانشمندم لطفا لطف بزرگی به بنده حقیر بکنید و بفرمایید که آیا واقعا این کار می شود (حالت power down) یا نه؟

با احترام "پنام"

دیدگاه

اون میکرو قبلا از جوان گرفتم چند سال پیش . برنامه نویسی اون کاری نداره توی سایت سازنده نرم افزار برنامه نویسی به زبان c داره که زبان c استاندارد هستش . این میکرو با یک ال سی دی کیریستال مایع تا 10 سال نوشته بود کار میده
                        میکرو خوبیه .

دیدگاه

سلام داداش jonbakhsh مرسی از پی گیریت

اگه بتونم پیداش کنم که عالی میشه!!
                          فقط بی زحمت شماره فروشگاه جوان رو داری بهم بدی؟
                          بازم ممنون

اگه جواب پست قبلیم رو هم بدونی ممنون می شم نظرت رو بدونم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط panamm
                            سلام داداش marychi خیلی خیلی ممنونم که جواب دادی

من با اجازه ات توضیح کامل کاری که می خوام میکرو انجام بده را برات می نویسم بی زحمت بگو که آیا می شه از حالت power down با جریان 10 میکرو می شه برای این کار من استفاده کرد یا نه

بازم ممنون

و اما کار مورد نظر من

میکرو طوری برنامه ریزی شده که :
                            1- میکرو تعداد پالسهایی که یک سنسور تشخیص حرکتی(تکان خوردن) ارسال میکند را در دقیقه میشمارد ، اگر تعداد پالسهای ارسال شده توسط سنسور برای مثال 20 پالس در دقیقه بود یعنی اینکه جسم مورد نظر تکان کمی دارد و بهمین خاطر میکرو هیچ واکنشی نشان نداده و در حالت power down باقی می ماند و به کار خود ادامه می دهد (بعدامیگم چه کاری) و هیچ تغیری در کارش انجام نمی ده!
                            اما اگر تعدا پالسهای ارسالی توسط سنسور بیش از 20پالس در دقیقه بود ؛ میکرو تشخیص میده که جسم مورد نظر تکان های شدیدی می خوره و آن موقع از حالت power down در آمده و برنامه A (برنامه مد نظر من)را اجرا بکند.
                            .
                            [ این قسمت اول کار من بود اما هم زمان با این کار (1) کار پایینی هم یعنی(2) هم باید انجام بشه که قسمت اول کار (2) هم باید در حالت power down انجام بشه و قسمت دومش نیاز به حالت فعال داره!! ]

2- کار دیگه ای که میکرو هم زمان با کار (1) انجام میده اینه که ؛میکرو توسط تایمرش هر 0.7 ثانیه(هفت دهم) منتظر یک پالس از یک سنسور دیگری میمونه ؛ اگه در این مدت زمان 0.7ثانیه ؛پالس را دریافت کرد که هیچ ؛ اونوقت تایمرش رو ریست میکنه تا 0.7 ثانیه بعدی و در همان حالت power down می مونه ! اما اگر پالس دریافت نکرد ؛ آن موقع از حالت power down خارج شده و دستور ارسال یک پالس را اجرا میکنه و هم زمان با این کار تایمرش رو ریست میکنه و باز بطور اتوماتیک به حالت standby برمیگرده و تا 0.7 ثانیه بعد منتظر بمونه و همین سیکل همچنان ادامه پیدا میکنه.

داداش های دانشمندم لطفا لطف بزرگی به بنده حقیر بکنید و بفرمایید که آیا واقعا این کار می شود (حالت power down) یا نه؟

با احترام "پنام"
                            قسمت اول شدنیه اما ممکنه با power down نشه و از مد های دیگه ی کم مصرف اسنفاده کنی که ممکنه جریان مصرفیش بالاتر از 10 میکرو بشه. چون ممکنه نیاز باشه تایمر کار کنه.
                            قسمت دوم هم به همین صورت شدنیه. شما باید مدی رو انتخاب کنی که تایمر در اون فعال باشه و با اینتراپت تایمر میکرو بالا بیاد و کار مورد نظر رو سریع انجام بده و بعد به حالت کم مصرف بره.
                            کار دیگه ای که می تونی انجام بدی اینه که تایمر رو با ای سی cmos درست کنی و به اینتراپت میکرو بدی و میکرو رو به حالت power down (که حتی تایمرش هم فعال نیست) ببری.
                            مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
                            از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
                            جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
                            اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

سلام داداش marychi
                              داداش فکر کنم الان داری این تایپک رو مطالعه میکنی.
                              اگه زحمتی نیست میخوام نظرت رو درمورد تایپک powe down بدونم.چون خیلی وقته منتظر جوابتم.؟؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X