اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل چشمک زدن لامپ کم مصرف در هنگام خاموشی با تریاک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل چشمک زدن لامپ کم مصرف در هنگام خاموشی با تریاک

سلام
    یه مدار ساده برای روشن کردن لامپ با میکرو با استفاده از تریاک بستم که باعث میشه لامپ های کم مصرفی که بهشون می بندم چشمک بزنن و مهتابی هایی هم که بهش میبندم چنین حالتی داشته باشن.
    مدارم اینه البته با تغییراتی که زیر عکس شرح میدم:

اپتوکوپلرم MOC3063 هست
    تریاکم BTA12
    R3 رو اصلا نبستم
    R2 هم اصلا نبستم
    C1 رو 10نانو فاراد 600ولت بستم
    پایه 4 اپتوکوپلر رو با گیت تریاک یه مقاومت 470 اهم بینشون سری کردم (طبق پیشنهاد فروشنده تریاک)
    R4 هم فروشنده تریاک گفت 10کیلو ببند ولی تو سرچا گفتن 39 اهم ولی من کمترین مقاومتم 220 اهم بود که به جای اون بستم.
    همین
    چه کار باید کنم برای حذف این چشمک؟
    باید اسنابر رو از مدارم حذف کنم؟ یا تغییرش بدم؟
    ممنون

;()((void (*)(void))0x0000))

پاسخ : مشکل چشمک زدن لامپ کم مصرف وقتی که به تریاک و

تریاکت کامل آتش نمیشه اگه مولتی متر هم بزاری دو سر مصرف کنندت ولتاژ زیر 220 داری برای همین ولتاژ پایین لامپها چشمک میزنند مراقب لامپ کم مصرف باش چون تو این ولتاژ میسوزه اگه یه لامپ رشته ای 100 وات بزاری پیداست که نورش کامله یا نه اگه کامل نباشه لامپ تو روشن شدنش ویز ویز میکنه مشکلت ربطی به اسنابر نداره مقاومت R3 رو زیاد یا حذف کن کلا جریان گیت تریاکت باید زیاد شه تا هادی تر بشه موفق باشی
    یکی یدونه هستم------------ واسه نمونه هستم

دیدگاه

پاسخ : مشکل چشمک زدن لامپ کم مصرف وقتی که به تریاک و

اسنابر شما بدلیل وجود خازن مقدار کمی جریان از خودش عبور میده که باعث چشمک زدن لامپ کم مصرف میشه و یل فلورسنت میشه برای لامپ کم مصرف میتونین اسنابر رو حذف کنین ولی اگه بار القایی ( فلورسنتی که با بالاست سلفی معمولی راه اندازی میشه ) داشته باشین اسنابر لازمه البته برای جلوگیری از چشمک زدن از یک vdr بعنوان اسنابر استفاده کرد

دیدگاه

پاسخ : مشکل چشمک زدن لامپ کم مصرف در هنگام خاموشی با تریاک

نوشته اصلی توسط mohsen++
        اسنابر شما بدلیل وجود خازن مقدار کمی جریان از خودش عبور میده که باعث چشمک زدن لامپ کم مصرف میشه و یل فلورسنت میشه برای لامپ کم مصرف میتونین اسنابر رو حذف کنین ولی اگه بار القایی ( فلورسنتی که با بالاست سلفی معمولی راه اندازی میشه ) داشته باشین اسنابر لازمه البته برای جلوگیری از چشمک زدن از یک vdr بعنوان اسنابر استفاده کرد
        ممنون @};- و اینکه:
        VDR رو باید مثل NTC با یکی از پایه های A1 یا A2 تریاک سری کرد و اسنابر رو کلا برداشت؟ یا به جای اسنابر با A1 و A2 موازی کنم؟
        از چه VDR ای باید استفاده کنم؟ (اگه مدل داره چه مدلی؟ وچه مقداری؟)
        استفاده از NTC چطوره؟ اگه خوبه چند اهم؟

دیدگاه

من فکر کردم تریاک مواد محدر هست تعجب کردما!!!!!!!!!!!!!!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SAJAD-G
            ممنون @};- و اینکه:
            VDR رو باید مثل NTC با یکی از پایه های A1 یا A2 تریاک سری کرد و اسنابر رو کلا برداشت؟ یا به جای اسنابر با A1 و A2 موازی کنم؟
            از چه VDR ای باید استفاده کنم؟ (اگه مدل داره چه مدلی؟ وچه مقداری؟)
            استفاده از NTC چطوره؟ اگه خوبه چند اهم؟
            VDR رو به موازات a1 و a2 ترایاک قرار بدین برای کار شما مدل 275 ولتی اون کافیه اگه بار سلفی تون کمه هر سایزی باشه مهم نیست
            استفاده از ntc وقتی توصیه میشه که جریان هجومی لحظه اولتون زیاد باشه مثلا وقتی بارتون چند لامپ کم مصرف باشه البته برای باری مثل یک لامپ کم مصرف 40 واتی با ترایاک BT136 بدون ntc مشکلی نداشتم

دیدگاه

خب من اتفاقا نیاز دارم 3 یا 4تا یا بیشتر (برا لوستر میخوام) لامپ کم مصرف رو باهاش روشن کنم، پس NTC رو حتما باید ببندم.
              ولی یه جا خونده بودم که اسنابر برای کنترل جریان هجومی استفاده میشه تا به تریاک یا رله آسیبی نرسه، خوب اینجا کارش چیه که اگه به جاش VDR بزارم تازه اگر بازم جریان هجومی داشته باشم NTC هم باید بزارم؟ فقط NTC بزارم و VDR نزارم مشکلی پیش میاد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SAJAD-G
                خب من اتفاقا نیاز دارم 3 یا 4تا یا بیشتر (برا لوستر میخوام) لامپ کم مصرف رو باهاش روشن کنم، پس NTC رو حتما باید ببندم.
                ولی یه جا خونده بودم که اسنابر برای کنترل جریان هجومی استفاده میشه تا به تریاک یا رله آسیبی نرسه، خوب اینجا کارش چیه که اگه به جاش VDR بزارم تازه اگر بازم جریان هجومی داشته باشم NTC هم باید بزارم؟ فقط NTC بزارم و VDR نزارم مشکلی پیش میاد؟
                برای لامپ کم مصرف نیازی به vdr نیست ( یا بهتره بگم نیاز هست ولی اگه نذارین در حالت معمول اتفاقی نمی افته ) چون بار سلفی نداریم که با قطع جریانش بصورت ناگهانی ولتاژ بالا بر و ترایاک رو بسوزونه ولی وقتی تعداد و یا توان لامپهای کم مصرفی که بارتون هستند بالا میره برای محدود کردن جریان هجومی لحظه اول نیاز به ntc دارین برای ntc میتونین از همون مدلی که توی پاور کامپیوتر هست استفاده کنین .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mortezafox
                  من فکر کردم تریاک مواد محدر هست تعجب کردما!!!!!!!!!!!!!!!!
                  شما که این فکر و کردی
                  به اون 10K رسیدی سکته نزدی ؟
                  :wow:

دیدگاه

سلام
                    تاریخ پست مال یک سال پیشه ولی من یک راهکار داشتم گفتم بگم بقیه هم استفاده کنن

خروجی ترایاک رو با یک مقاومت 100 کیلو به نول وصل کنید مشکل حل میشه
                    ولی مقاومت بعد یک مدتی سیاه میشه و باید یک مقاومت وات بالا گذاشت

این راه فقط چشمک رو رفع میکنه و فکر نم کنم راه اصولی باشه

موفق باشید
                    آنان که خاک را به نـــــظر کیمیا کنند
                    آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند

دیدگاه

دوستان راهی نیس که بشه بدون استفاده از اپتو مشکل رو حل کرد،داخل فلاشر ها که ازش استفاده نکردن پس چرا این مشکل رو نداره.آخه تو این شهرستان خراب شده اپتوکوپلر از کجا گیر بیارم.

دیدگاه

فکر نکنم لامپ کم مصرف رو بشه کم نور یا پر نور کرد ، یعنی میشه ولی باید توی مدار بالاستش نور رو کم و زیاد کنی چون 2 تا ترانزیستور مسئول نوسان یاز هستند و با یه خازن روشن و خاموش میشن. اگه ولتاژ کم بشه این فرکانس نوسان پایین میاد و به جایی میرسه که دیگه نمیتونه لامپ رو روشن نگه داره. چند راه برای کم نور کردنش داری.
                        مقاومت بین لامپ و مدار : خوب لامپیه 4 تا ورودی داره. که 2 تاش برای استارت هست و اون 2 تا برای ورودی برق: شما یکشو که برای ورودی برق هستند (باید روی پیسی بی پیدا کنی) رو به یه مقاومت متغیر با ولتاژ وصل می کنی.
                        http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

سلام
                          مهندس مشکلتون با ترایاک و لامپ کم مصرف حل شد؟ آخرش از چه مداری استفاده کردید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sobhan537
                            سلام
                            مهندس مشکلتون با ترایاک و لامپ کم مصرف حل شد؟ آخرش از چه مداری استفاده کردید؟
                            سلام
                            همون مدار پست اول رو اسنابرش رو حذف کردم و یه NTC با خروجی سری کردم و حل شد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SAJAD-G
                              سلام
                              همون مدار پست اول رو اسنابرش رو حذف کردم و یه NTC با خروجی سری کردم و حل شد
                              سلام
                              میشه بفرمایید از چه ntc و با چه مقداری استفاده نموده اید؟ و اینکه تا چه تعداد لامپ کم مصرف (با چه مصرف توانی) را درایو کردید؟
                              راه اندازي ماژول nrf24l01p براي codevision (ارتباط بيسيم بين دو ميکرو) : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=78587.0
                              کوچ کردن از کدويژن به http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81025.0 : AtmelStudio
                              نحوه نوشتن اصولي يک لايبرري و درايور نرم افزاري( بصورت ساده) : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81071
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=82130.0 سفارش راه انداز ماژول هاي مختلف توسط اعضاي انجمن
                              انشالله به زودي تاپيک ها به روز رساني خواهد شد،

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X