اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فاصله یاب لیزری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فاصله یاب لیزری

با سلام
    می خوام یه گیج الکترونیکی درست کنم که تو خط تولید برای تست قطعات تراشکاری شده قرار بدم و اپراتور عوض اندازه گیری با کولیس ،قطعه رو بزاره رو گیج و از نظر اندازه قطعه رو تست کنه
    با التراسونیک نتونستم دقت بالا رو جواب بگیرم.نیاز به دقت حدود یک صدم میلی متر دارم.طول اندازگیری هم حداکثر 20 میلی متر هستش وجنس قطعات هم آلومینیم!!!
    سراغ لیزر رفتم و چیزی که تو بازار پیدا کردم Sld65018371 که درواقع یک Combination red laser diode 7mw TX/RX 650nm هستش
    دیتا شیتش هم اینجاست
    http://www.datasheetarchive.com/pdf/3101682.pdf
    http://www.lazerlink.ru/1/father/spravki/4.pdf
    ولی متاسفانه نتونستم باهاش کار کنم وجواب بگیرم
    اگه امکان داره راهنمایی کنید،به لحاظ تئوری یه چیزایی تو نت پیدا کردم ولی نمی دونم چه جوری باید پرکتیکال کنم؟
    اگه نمونه مداری یا سورس کد میکرویی دارید ممنون میشم ........

پاسخ : فاصله یاب لیزری

سلام
    برای این کاری که شما میگین یک چیزهای هست به اسم Laser Displacement Sensor یک مدت من دنبالش بودم مال شرکت Keyence البته اگه درست یادم باشه، منتها قیمتاش خدا تومنه! ولی دقتش در حد میکرون و ساب میکرونه خیلی چیزای خفنیه!
    اللهمَ اغفرلیَ الذنوبَ التی تحبسُ الدعاء

دیدگاه

میتونی از لیزر و اندازه گیری زمان بازگشت اندازه رو بدست بیاری
      برای اندازه گیری قطر سیم نمون ایتالیایی اون من از نزدیک دیدم اگه خواستی بگو عملکرد اونو برات توضیح بدم

دیدگاه

mamnun misham age begid

دیدگاه

سلام
          این لینک زیر رو یک نگاه بندازین، اصلا یکی از موارد کاربردش همونیه که شما میخواین ولی خوب مشکلش همون گرونیشه، این تو تهران هم نمایندگی رسمی داره.
          http://www.keyence.com/products/vision/laser/laser.php
          اگه بشه اساسی ساخت یک همچین چیزی که واقعا عالیه.
          اللهمَ اغفرلیَ الذنوبَ التی تحبسُ الدعاء

دیدگاه

ba tashakor
            vali inaa ke be surat dastgah sakhte shode hastesh
            man vase ye karbord khas mikham
            yani ye ghetee hastesh ke 5-6 ta andazegiri dare
            manam majburam 5-6 ta diode leyzari bezaram ke hamzaman fasele ro hesab kone!!
            baz age kasi etelaat dare lotf one v rahnamaie kone

دیدگاه

کسی دیگه اطلاعات نداره؟

دیدگاه

ممکنه یکم توضیح بدین چطور با اولترا سوند یا لیزر قطر اندازه گیری میشه تا بیشتر در موردش کار کنیم
                بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

خوب ما یک فیکسر درست می کنیم
                  و برای جاهای مهم قطعه که می خواهیم اندازه گیری کنیم یک فرستنده و
                  گیرنده قرار می هیم
                  مثلا گاهی نیازه عمق یک قیمت از یک قطعه اندازه گیری بشه ؛ یا گاهی قطر
                  فرستنده وگیرنده ها رو هم رو فیکسر قرار می دهیم

دیدگاه

سلام
                    من تعجب میکنم شما برا اندازه گیری فاصله کم میخواین از لیزر یا همون نور استفاده کنید
                    میدونید سرعت لیزر 300000000 و سرعت صوت 300 هستش پس بهتره از صوت استفاده کنید چون با لیزر محال به نظر میرسه مگه تایمری با دقت میکرو میکرو... ثانیه پیدا کنی در مورد صوت فقط باید انتشاراتشو و انعکاساتشو پردازش کنی مشکلت حل میشه
                    موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid3953
                      سلام
                      من تعجب میکنم شما برا اندازه گیری فاصله کم میخواین از لیزر یا همون نور استفاده کنید
                      میدونید سرعت لیزر 300000000 و سرعت صوت 300 هستش پس بهتره از صوت استفاده کنید چون با لیزر محال به نظر میرسه مگه تایمری با دقت میکرو میکرو... ثانیه پیدا کنی در مورد صوت فقط باید انتشاراتشو و انعکاساتشو پردازش کنی مشکلت حل میشه
                      موفق باشی
                      کاملا درسته
                      چون سرعت صوت بالا است محاسبه زمان رفت و برگشت تقریبا غیر ممکنه
                      معمولا بازتاب لیزر را برای فاصله یابی تا جسم استفاده می کنند :rolleyes:
                      من نبودم آنکه از من در خیالت ساختی ...
                      پس تو هم چون دیگران چندان مرا نشناختی

دیدگاه

سلام :smile:
                        دوست عزیز , آقای "hamid3953 " درست میگن !!......سرعت نور (لیزر) بسیار بیشتر از سرعت صوت هستش و شما نیاز به یک تایمر دارید که سرعت کلاکش خیلی زیاد باشه تا بتونه رفت وبرگشت نور رو اندازه بگیره.....که تایمری با همچین سرعتی نیست... :sad:..به نظر منم با همون صوت کار کنی نتیجه ی بهتری میگیری ......
                        راستی میتونی بصورت مکانیکی اندازه رو با میکرو بخونی....مثلا یه میله ای که به یک مقاومت متغییر با دقت بالا وصله و بشه با توجه به مقداری که میله حرکت کرده مقدار مقاومت و متناسب با اون مقدار فاصله رو اندازه گرفت......!!!!!!!!!!!!! :eek:
                        موفق باشی

دیدگاه

سلام
                          تو صنعت از لیزر هم برای اندازه گیری خیلی دقیق استفاده میشه ولی نه اینجوری. با استفاده از روش های اینترفرومتری(تداخل سنجی) میشه کم تر از یک میکرومتر رو هم اندازه گرفت laser interferometry رو سرچ کنید نتایج جالبی می یاد. البته راه های دیگه ای هم هست که از لیزر میشه استفاده کرد مثل اندازه گیری تغییرات فرکانس لیزر. ولی اینا کلا واسه پروژه ی شما نمی صرفه تو فیکسچرت یه سوزن و فنر می زاری که بیوفته روی مقدار اندازه بعد تغییرات این سوزن رو با اندیکاتور میخونی. تموم شد رفت.. تو صنعت از این چیزای دست ساز استفاده نمی کنند.....

دیدگاه

سلام
                            من یه دستگاهی ساختم که با دو روش نور مرئی و لیزر قطر اجسام را از 10mm تا 80mm با دقت صدم اندازه گیری میکنه و ظرف 5میلی ثانیه مقدار اندازه گیری شده را نمایش میده.کاربرد اصلی این دستگاه در ماشینهای تولید مداوم هست.
                            خوشحال میشم بتونم کمکت کنم.
                            mob_zamani@yahoo.com

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X