اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در مورد مدار FM transmitter

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در مورد مدار FM transmitter

با سلام بر دوستان عزیز:
    این یک مدار FM transmitter هست!! من با 3 قطعه اش مشکل دارم: لطفا راهنمایی کنید! در ضمن لطفا مدار راهم تحلیل کنید:مثلا کاربرد این مدار دقیقا چی هست؟

1.این قطعه اسمش چی هست؟ کاربردش در مدار چی هست؟چطور درست میشود؟

2.این قطعه هم اسمش چی هست؟؟؟ سلف هست؟؟واحدش:0.1uH

3.انتن مورد استفاده شده در مدار چه نوع انتی باید باشه؟؟انتن رادیو؟
    لینک سایت مرجع برای راهنمایی بهتر:
    http://www.buildcircuit.com/simple-steps-for-making-fm-transmitter

سپاس

پاسخ : راهنمایی در مورد مدار FM transmitter

تحلیلش رو بلد نیستم
    کاربردش هم بستگی به خلاقیت خودتون داره مثلا می تونه بعنوان میکروفن مخفی استفاده بشه
    اون قطعه سلف هستش
    کاربرد های ختلفی داره مثلا نوسانسازی بهمراه یک خازن یا جدا سازی dc از ac و...
    طرز ساختش هم باید تو توضیحات مدار باشه (بسته به ظرفیتش)
    اون قطعه ّایین هم سلفه اما از نوع آماده هست
    شما یه سیم بلند به جای آنتن بذار همون کار رو می کنه

دیدگاه

اون قطعه سلف هستش
      سلام:ممنون دوست عزیز:باز هم شما :applause:
      1. ان فلزی که پیچیده شده هست!!! القاگر هست یا سلف؟؟ فرقی ایا با هم دارند؟؟؟ جنس ان سیم و ضخامتش را باید چطوری انتخاب کرد؟؟؟ مثلا ایا از سیم مفتولی تلفن یا ایفن ایا میشه به عنوان سیم مورد نظر سلف یا القاگر استفاده کرد؟؟
      شما یه سیم بلند به جای آنتن بذار همون کار رو می کنه
      شما مطمئنی!! که میشه به جای انتن از سیم استفاده کرد؟؟چه نوع سیمی؟
      سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
        سلام:ممنون دوست عزیز:باز هم شما :applause:
        1. ان فلزی که پیچیده شده هست!!! القاگر هست یا سلف؟؟ فرقی ایا با هم دارند؟؟؟ جنس ان سیم و ضخامتش را باید چطوری انتخاب کرد؟؟؟ مثلا ایا از سیم مفتولی تلفن یا ایفن ایا میشه به عنوان سیم مورد نظر سلف یا القاگر استفاده کرد؟؟شما مطمئنی!! که میشه به جای انتن از سیم استفاده کرد؟؟چه نوع سیمی؟
        سپاس
        القاگر و سیم پبیچ و سلف وبوبین یکی هستند و فرقی باه ندارند(در واقع چهار تا اسم داره این قطعه :agree
        جنس که مس هست دیگه مثل همه سیم ها اما از نوع سیم لاکی هست
        ضخامتش رو باید تو توضیحات مدار گفته باشه اما اگه نگفته بود طرز ساختن سلف با یه ظرفیت مشخص تو کتاب مجموعه مدار جلد 3 بخت آور کامل توضیح داده شده
        برای آنتن هم مطمئن هستم
        از همین سیم های مفتولی سفت بذار

دیدگاه

ضخامتش رو باید تو توضیحات مدار گفته باشه اما اگه نگفته بود طرز ساختن سلف با یه ظرفیت مشخص تو کتاب مجموعه مدار جلد 3 بخت آور کامل توضیح داده شده
          ممنون: ضخامت اش را گفته swg 26 حالا نمیدونم یعنی چی؟
          برای آنتن هم مطمئن هستم
          یعنی به جای انتن 15 سانتی متری از سیم مفتولی 15 سانتی استفاده کنم! جواب میده؟
          از همین سیم های مفتولی سفت بذار
          کدام نوع؟؟ سایز چی هست؟ضخامتش؟

راستی خازنی که توی مدار استفاده شده:تریمر هست یا واریابل؟؟ فرقی با هم دارند؟چطوری اندازه گیری می شوند!؟با مولتی متر میشه یا با خازن سنج؟
          سپاس

دیدگاه

ممنون: ضخامت اش را گفته swg 26 حالا نمیدونم یعنی چی؟
            من هم نمی دونم یعنی چی :cry:
            یعنی به جای انتن 15 سانتی متری از سیم مفتولی 15 سانتی استفاده کنم! جواب میده؟کدام نوع؟؟ سایز چی هست؟ضخامتش؟
            آره خودشوم از همونا گذاشته ضخامتش رو نمی دونم اما از همین سیهایی که برای برد برد هست استفاده کرده
            راستی خازنی که توی مدار استفاده شده:تریمر هست یا واریابل؟؟ فرقی با هم دارند؟چطوری اندازه گیری می شوند!؟با مولتی متر میشه یا با خازن سنج؟
            فکر کنم تریمر و واربایل یکی هست (البته مطمئن نیستم :biggrinاما فکر نکنم با با مولتی متر بشه اندازه گیری کرد

دیدگاه

توی این انجمن ما شااله این همه مهندس الکترونیک هست: یک نفر نمی تونه درست و حسابی راهنمایی کنه!!! واقعا جای تاسف هست برای ......!!
              :angry:

دیدگاه

با سلام بر دوستان عزیز:
                این یک مدار FM transmitter هست!! من با 3 قطعه اش مشکل دارم: لطفا راهنمایی کنید! در ضمن لطفا مدار راهم تحلیل کنید:مثلا کاربرد این مدار دقیقا چی هست؟
                پاسخ=شرج مدار،،ترانزیستورQ1 با سلف L1 وخازنهای VC1و C2 یک اوسلاتور(نوسان ساز)را ایجادکرده این ترازیستوئربوسیله مقاومت های R1 و R2 بایاس شده است،،،صداازطریق میکروفون به بیس ترالنزیستوروارد میشود وضمن تقویت سواربرموج حامل(موجی با فرکانسی موردنیازحدو(80-100MHz ) میشود ومدوله شده درفضامنتشرمیشود
                فرکانس اوسیلاتورتوسط خازن VC1 قابل تنظیم است
                خازن C3 دراین مدارکارصافی راانجام میدهد,C1 خازن ورودی مدارست ومحدودیت فرکانس دروردوی راهم ایجادمیکند

1.این قطعه اسمش چی هست؟ کاربردش در مدار چی هست؟چطور درست میشود؟
                جواب=اگرمنظورتان تصویررانگی فنری شکل است این قطعه همان سلف یا سیم پیچ L1 است وآن قطعه که شبیه مقاومت رنگی است هم شکل مداری سلف است

2.این قطعه هم اسمش چی هست؟؟؟ سلف هست؟؟واحدش:0.1uH

3.انتن مورد استفاده شده در مدار چه نوع انتی باید باشه؟؟انتن رادیو؟
                جواب= حتی یک تکه سیم هم میتواند آنتن باشد
                لینک سایت مرجع برای راهنمایی بهتر:
                http://www.buildcircuit.com/simple-steps-for-making-fm-transmitter

سپاس
                باسلام،،پاسخ درزیرهرسئوال ارائه شده است
                محمدرضامکوندی
                WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

ممنون استاد عزیز از راهنمایی تان :smile:چند سئوال:
                  1. جنس ان قطعه سیم که باهاش سلف یا القاگر درست شده از چی باید باشه؟؟؟ مثلا ایا من میتونم از سیم لاکی ای که در داخل سیم تلفن یا سیم ایفن یا حتی سیم انتن هست استفاده کنم؟ یا باید از سیم های خاصی استفاده بشه؟؟قطر سیم ایا روی سلف تاثیر داره؟
                  2.فرکانسی که از طریق خازن متغیر ایجاد میشه را چطور باید تنظیم کرد؟؟ کلا خازنهای متغیر را چطور اندازه گیری می کنند؟ با مولتی متر میشه؟
                  سپاس

دیدگاه

1. جنس ان قطعه سیم که باهاش سلف یا القاگر درست شده از چی باید باشه؟؟؟ مثلا ایا من میتونم از سیم لاکی ای که در داخل سیم تلفن یا سیم ایفن یا حتی سیم انتن هست استفاده کنم؟ یا باید از سیم های خاصی استفاده بشه؟؟قطر سیم ایا روی سلف تاثیر داره؟
                    سیم مسی که بهش در واقع ما همون لاکی میگیم و انگلیسی زبانها مگنتیک وایر.
                    اگه مثل همین هستن شاید.
                    قطعا قطر سیم تاثیر داره.
                    بهترین راه واسه ساختن سلف به نظر من اینه که یا یه مولتی متر که سلف سنج داشته باشی و با اون بسازی.

2.فرکانسی که از طریق خازن متغیر ایجاد میشه را چطور باید تنظیم کرد؟؟ کلا خازنهای متغیر را چطور اندازه گیری می کنند؟ با مولتی متر میشه؟
                    مثل پتانسیومتر هستش(مقاومت متغییر). روش یه ماسماسک( :biggrin داره که با چرخوندنش ضرفیتش رو تغییر می دی.

دیدگاه

ممنون استاد عزیز از راهنمایی تان :smile:چند سئوال:
                      سپاس
                      باسلام
                      1-هرسیمی رابصور فنر دربیاری یک سلف میشودآمابخاطرجلوگیری از اتصال جلقه ها سیم باید روپوش داشته باشد،،پس بهتراست ازسیم های لاکی که برای سیم پیچی الکتروموتورهااستفاده میشودسلف راساخت
                      سلف درمقادیرمختلف وابعادمحتلف ونوع مختلف دربازار فراوان است وبا قیمتی بسیارارزان
                      2-فرکانس رامیتوان باتغییرظرفیت خازن واندوکتانس سلف تغییرداد،،دراین مدارچون خازن متغییراست وسلف ثابت شمافقط با تغییرخازن می توانیدفرکانس مدارراتغییردهید
                      3-پس از ساخت مداربا روشن کردن رادیو روی موج FM با تغییرموج رادیو وتغییرخازن مدارمی توانیدفرکانس فرستنده را تنظیم کنید بطوریکه بهترین کیفیت صدای فرستنده را در رادیوداشته باشید
                      4-برای آزمایش خازن راههای مختلفی وجود دارد ازجمله بوسیله هرنوع اهمترعقربه ای با رنج« اهم» یا مولتیمتردیجیتالی در رنج تست خازن،،ویا با ساخت یک مدارخازن ومقاومت بطورسری ویک ولتاژمتناوب مثلا 12 ولت وبا اندازه گیری ولتاژهرقطعه ومحاسبه جریان خازن وXC وازطریق محاسبه XC ظرفیت خازن را محاسبه کرد
                      محمدرضامکوندی
                      WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                      MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

ممنون دوستان
                        -هرسیمی رابصور فنر دربیاری یک سلف میشودآمابخاطرجلوگیری از اتصال جلقه ها سیم باید روپوش داشته باشد،،پس بهتراست ازسیم های لاکی که برای سیم پیچی الکتروموتورهااستفاده میشودسلف راساخت
                        سلف درمقادیرمختلف وابعادمحتلف ونوع مختلف دربازار فراوان است وبا قیمتی بسیارارزان
                        اینجا شفاف سازی نشده!! یعنی من نمیتونم به جای سیم لاکی مخصوصی که می گید از سیم کابل ایفن استفاده کنم؟چون شبیه به هم هستند!! ولی نمی دانم چطور باید قطر سیم را تشخیص باید داد!؟؟ یعنی از کجا بفهمم چند میلی متر هست؟
                        -برای آزمایش خازن راههای مختلفی وجود دارد ازجمله بوسیله هرنوع اهمترعقربه ای با رنج« اهم» یا مولتیمتردیجیتالی در رنج تست خازن،،ویا با ساخت یک مدارخازن ومقاومت بطورسری ویک ولتاژمتناوب مثلا 12 ولت وبا اندازه گیری ولتاژهرقطعه ومحاسبه جریان خازن وXC وازطریق محاسبه XC ظرفیت خازن را محاسبه کرد
                        حتما باید اهم متر عقربه ای باشه برای تست خازن و سلف ؟
                        ایا مدار خازن سنج یا سلف سنج به صورت انالوگ یا دیجیتال وجود داره برای درست کردن؟؟؟ به جای اینکه پول بدیم از اول سلف سنج و خازن سنج بگیریم؟چون مولتی متر دارم!

دیدگاه

نمی دانم چطور باید قطر سیم را تشخیص باید داد!؟؟
                          با استفاده از کولیس های دیجیتال

دیدگاه

جناب محمدرضا مکوندی خیلی عالی توضیح دادند.
                            اینجا شفاف سازی نشده!! یعنی من نمیتونم به جای سیم لاکی مخصوصی که می گید از سیم کابل ایفن استفاده کنم؟چون شبیه به هم هستند!! ولی نمی دانم چطور باید قطر سیم را تشخیص باید داد!؟؟ یعنی از کجا بفهمم چند میلی متر هست؟
                            سعی کنید برید بخرید. اینجوری بهتره. اگه مولتی متر سلف سنج دار داشته باشی دیگه اینچیزا لازم نیست. فقط کافیه با کم و زیاد کردن دورها و یه سری چیزای دیگه خیلی راحت سلفتون رو بسازید.
                            حتما باید اهم متر عقربه ای باشه برای تست خازن و سلف ؟
                            خب نه!
                            ایا مدار خازن سنج یا سلف سنج به صورت انالوگ یا دیجیتال وجود داره برای درست کردن؟؟؟ به جای اینکه پول بدیم از اول سلف سنج و خازن سنج بگیریم؟چون مولتی متر دارم!
                            بله! هست.
                            من خودم یه رفیق هلندی دارم که کارش طراحی مدارات فرستنده-گیرنده هستش. اون میگه از یه
                            LCR متر استفاده میکنه. ولی همینا رو با میکروکنترلر هم می تونی بسازی. خیلی راحت! تازه علاوه بر اینا می تونی خیلی تجهیزات دیگه ات رو بسازی. کافیه فقط یه جستجو ساده بکنی:

دیجیتال LC Meter + Frequence Counter

دیدگاه

آها، راستی یادم رفت بگم. واسه swg هم این صفحه رو ببینی متوجه میشی:

Standard wire gauge(SWG)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X