اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید پالس مربعی با دامنه های مختلف

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید پالس مربعی با دامنه های مختلف

سلام دوستان لطفا اگه میتونین کمک کنین به جواب این سوال برسم که خیلی فکرمو مشغول کرده!!!

و اما سوال:

آیا میشه با برنامه نویسی با میکروکنترلر ؛پالس مربعی با دامنه دلخواه تولید کرد ؟ یعنی برای مثال ولتاژ کاری یک میکرو که 5 ولت هست؛ آیا می توانیم با برنامه نویسی میکرو ؛ پالس مربعی 1.5+ (یک و نیم)ولت درست کرد؟ (منفی نداره بین 0و +1 ولت)

عرض پالس هم مهم نیست برای مثال 100میلی ثانیه!

منتظر هستم

با احترام : پنام :

پاسخ : تولید پالس مربعی با دامنه های مختلف

نوشته اصلی توسط panamm
    سلام دوستان لطفا اگه میتونین کمک کنین به جواب این سوال برسم که خیلی فکرمو مشغول کرده!!!

و اما سوال:

آیا میشه با برنامه نویسی با میکروکنترلر ؛پالس مربعی با دامنه دلخواه تولید کرد ؟ یعنی برای مثال ولتاژ کاری یک میکرو که 5 ولت هست؛ آیا می توانیم با برنامه نویسی میکرو ؛ پالس مربعی 1.5+ (یک و نیم)ولت درست کرد؟ (منفی نداره بین 0و +1 ولت)

عرض پالس هم مهم نیست برای مثال 100میلی ثانیه!

منتظر هستم

با احترام : پنام :
    خب این کار بستگی به سخت افزار شما داره
    شما نیاز به یک DAC داری یعنی مبدل دیجیتال به آنالوگ
    یا باید میکروت این مبدل رو داشته باشه مثل LPC1768 که یدونه رو خودش داره یا میکروت این مبدل رو نداره و باید یدونه به صورت خارجی روش کار بزاری
    IC های DAC هم قیمت پایینی دارن و معمولا 10 و 8 بیتی ها توی بازار زیادن برای مثال برو اینجا یک نمونه هست
    شما عدد مورد نظرت رو به صورت یک عدد دیجیتال (باینری) میریزی روی خروجی های میکرو و این مبدل برات ولتاژ رو میسازه
    زندگی یعنی امید و حرکت
    کارهایتان را آغاز کنید، توانایی انجام دادنش را بدست خواهید آورد
    سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند در پیام خصوصی جواب داده نمی شود.
    برای تشکر از دکمه تشکر کنار هر پست استفاده کنید، پست هایی که فقط حاوی تشکر هستند پاک می شوند.
    به دلیل کار بر روی پایاننامه و دفاع، مدتی نیستم!

دیدگاه

سلام
      به عوامل زیادی بستگی داره.
      در بعضی موارد شما مجبورید یه DAC داشته باشید(یا میکرو داشته باشه یا بخرید)(همون طور که علی گفت)، در بعضی موارد شما می تونید با اشغال کردن چند پایه میکرو و چند مقاومت یه DAC واسه خودتون بسازید(موقعی که پایه های زیادی آزاده). اگر هم که فقط همین یه پالس رو می خواید با یک یا دو مقاومت خیلی راحت می تونی اون پالس رو تولید کنی.

دیدگاه

سلام به دوستان

دستتون درد نکنه

پس میشه

همین و می خواستم بدونم

یکدنیا سپاس پس بهتره یک میکروی dac دار بگیرم!

میتونین در اینترنت نگاه کنین ببینین میکروی msp430 ؛ DAC دازه یا نه؟؟؟

اگه اینو هم جواب بدین دیگه عالی میشه و من زحمت و کم میکنم !!!!!!!!!!!

دیدگاه

نه!
          نداره.
          واقعا می خوایین با این کار کنید؟
          این بیشتر از اونایی که بهتون پیشنهاد دادم مصرف داره.
          منبع خاصی هم واسه پروگرم کردن ندیدم.
          در واقع کار کردن باهاش دردسر داره ها!
          خوددانی!

دیتاشیت رو هم اینجا نگاه کردم:

MSP430 Datasheet (PDF) - Texas Instruments - MIXED SIGNAL MICROCONTROLLERS

دیدگاه

سلام rozeh جان اگه ممکنه به کاری که من می خوام با میکرو انجام بدم و در پایین می نویسم یک نگاه بکن و جواب نهایی رو بهم بدی:
            .
            .
            من با اجازه ات توضیح کامل کاری که می خوام میکرو انجام بده را برات می نویسم بی زحمت بگو که آیا می شه از حالت power down با جریان 10 میکرو می شه برای این کار من استفاده کرد یا نه

بازم ممنون

و اما کار مورد نظر من

میکرو طوری برنامه ریزی شده که :
            1- میکرو تعداد پالسهایی که یک سنسور تشخیص حرکتی(تکان خوردن) ارسال میکند را در دقیقه میشمارد ، اگر تعداد پالسهای ارسال شده توسط سنسور برای مثال 20 پالس در دقیقه بود یعنی اینکه جسم مورد نظر تکان کمی دارد و بهمین خاطر میکرو هیچ واکنشی نشان نداده و در حالت power down باقی می ماند و به کار خود ادامه می دهد (بعدامیگم چه کاری) و هیچ تغیری در کارش انجام نمی ده!
            اما اگر تعدا پالسهای ارسالی توسط سنسور بیش از 20پالس در دقیقه بود ؛ میکرو تشخیص میده که جسم مورد نظر تکان های شدیدی می خوره و آن موقع از حالت power down در آمده و برنامه A (برنامه مد نظر من)را اجرا بکند.
            و وقتی میکرو بفهمه که باز تعدا تکانها کمتر شده باز اجرای برنامه A متوقف میکنه و به برنامه قبلی برمیگرده و به حالت power down بطور اتوماتیک میره!
            .
            [ این قسمت اول کار من بود اما هم زمان با این کار (1) کار پایینی هم یعنی(2) هم باید انجام بشه که قسمت اول کار (2) هم باید در حالت power down انجام بشه و قسمت دومش نیاز به حالت فعال داره!! ]

2- کار دیگه ای که میکرو هم زمان با کار (1) انجام میده اینه که ؛میکرو توسط تایمرش هر 0.7 ثانیه(هفت دهم) منتظر یک پالس از یک سنسور دیگری میمونه ؛ اگه در این مدت زمان 0.7ثانیه ؛پالس را دریافت کرد که هیچ ؛ اونوقت تایمرش رو ریست میکنه تا 0.7 ثانیه بعدی و در همان حالت power down می مونه ! اما اگر پالس دریافت نکرد ؛ آن موقع از حالت power down خارج شده و دستور ارسال یک پالس (مربعی)را اجرا میکنه و هم زمان با این کار تایمرش رو ریست میکنه و باز بطور اتوماتیک به حالت power down برمیگرده و تا 0.7 ثانیه بعد منتظر بمونه و همین سیکل همچنان ادامه پیدا میکنه.

دوستان گفتند که نمیشه از حالت power down استفاده کرد چون در این حالت تایمر کار نمی کنه و باید مد کم مصرفی را انتخاب کرد که تایمر کار بکنه! (روستان میفرمودند که در حالت power down مقدار جریان مصرفی 8 میکرو آمپره اما اگه از سایر مدها استفاده کنم جریان می ره بالا!)

پس به نظرت اگه از مدهای غیر از power down استفاده کنیم که تایمرش کار کنه بنظرت اون مدها چقدر جریان مصرف میکنند؟
            [ البته با این شرط که از کم مصرفترین نوع میکروکنترلر موجود در بازار تهران استفاده کنیم یا همان پیشنهاد خودتون !!!]

و دلیل اینکه سوال در مورد msp430 پرسیدم این بود که یکی از دوستان فرمودند که در کنتورهای گاز دیجیتالی از این میکرو استفاده کردن که فوق کم مصرف ترین نوع میکرو موجود در دنیا است مال کمپانی ti و با یک باتری و یک LCD کریستال مایع تا 10 سال کار مینه و بقدر کم مصرف میکنه که نیاز به استفاده از مد کم مصرف نیست !!! و همچنین گفته بودند : شما با هر میکروئی که کار کنی اگه فرکانس کاریشم پائین بیاری مصرف خیلی کم میشه.
            لینک تایپک هم اینه
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=82451.15

و توی ویکیپدیای انگلیسی هم گفته بود که با یک باتری سکه ای cr2032 (ساعت کامپیوتر) می تواند تا 32 سال کار کنه!!! و اگه خواستین شما هم یه نگاه بندازین شاید من اشتباهی متوجه شدم!!
            و آدرس صفحه ویکی پدیا هم اینه
            http://en.wikipedia.org/wiki/TI_MSP430

و حالا که شما زحمت کشیدین جواب دادین لطف کنین اسم میکروی پیشنهادی خودتون را تکرار کنین و یه مقایسه کوچیک بین میکروی پیشنهادی خودتون و msp430 از نظر جریان مصرفی شون انجام بدین که حداقل بار علمی این تایپک بره بالا!! (فکر کنم تو این صفحه ویکیپدیا گفته که DAC داره!!)

(میکروی مورد نظر من دارای ویژگیهای زیر است
            1- کوچک باشه و بصورت smd موجود باشه
            2- در تهران گیر بیاد
            3 -کم مصرف ترین میکروی موجود در تهران باشه
            دارای حالات کم مصرف باشه که تایمرش کار کنه و در این مد ها جریانی بین 8 تا 30 میکروآمپر بکشه.
            4- خودش DAC داشته باشه(چون می خوام پالسهای مربعب با دامنه های (ولتاژ) دلخواه تولید کنم!)
            5- بتوانم با ماژول hmtr بطور مستقیم وصل کنم.

شما چی پیشنهاد میدین!؟؟؟

داداش rozeh منتظرما ...!!!!
            با احترام پنام

دیدگاه

خب به نظر میرسه اون چیزی که من دیدم اون مورد مدنظر شما نبوده.
              در واقع شاید سایت alldatasheet اشتباهی بهم داده. در هر صورت اگه همین msp430 گیرت بیاد بهتره. خصوصا نمونه کم مصرفش. DAC هم داره.

دیدگاه

سلام بر داداش rozeh خودم خیلی لطف کردی که پیگیری کردی و بهم اطلاع دادی ازت بینهایت سپاسگذارم

حتما به توصیه تون عمل میکنم
                با تقدیم احترام به داداشم rozeh
                پنام

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X