اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد استفاده از خازن بین آمپلی و منب&

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد استفاده از خازن بین آمپلی و منب&

سلام
    دوستان من یک آمپلی ساختم و دارم استفاده میکنم!(بعنوان آمپلی هدفون استفاده میکنم)

ولی یک مشکلی دارم:
    منبع تغزیه من ضعیف هست، یعنی تو راهنمای آمپلی نوشته شده بود که 12 ولت 1 تا 2 آمپر! ولی من اداپترم 12 ولت 500میلی پر هست!

در ولوم های پایین مشکلی نیست، ولی وقتی ولوم رو بالا میبرم صدا بهم میریزه و بیس ها رو درست پخش نمیکنه.

و حالا سوال:
    اگه من از خازم استفاده کنم، کمی این مشکل رو حل میکنه؟(مثل سیستم صوتی های ماشین)
    مثلا یک خازن 16v 2200uF استفاده کنم!(2200uF کافی هست؟؟؟)
    و این که نمیدونم چطوری باید از خازن استفاده کنم؟

خودم فکر میکنم باید اینطوری باشه:

پاسخ : سوال در مورد استفاده از خازن بین آمپلی و منب&

سلام.
    چنین چیزی امکان پذیر نیست.
    علت استفاده خازن در سیستم صوتی ماشین قضیش فرق داره(اگه مایلی بگو تا توضیح بدم)
    بهترین کار استفاده از منبع تغذیه مناسبه.

دیدگاه

اگه توضیح بدی که ممنون میشم.

یک سوال دیگه:
      تازه متوجه شدم که وقتی ولوم رو از داخل ویندوز بالای 60% میبرم، صدا بهم میریزه! حتی در زمانی که ولوم خود هدفون رو خیلی کم کرده باشم!
      یعنی آمپلی نمیتونه ورودی قویتر رو تحمل کنه! راهی هست که بشه این مشکل رو برطرف کرد؟ مثلا با دیودی قویتر(کلا از دیود چیزی بلد نیستم)! یا چه بدونم تعویض خازن ها! یا کار های دیگه؟

IC که باهاش آمپ رو ساختم TDA7377 هست!

دیدگاه

ابتدا بحث خازن:
        یه کم محاسبات داره ولی تا میتونم ساده میگمش
        ببین دوست من هر فلز در واحد سطح و طول مشخص مثل یه مقاومت عمل میکنه.که به طول ، قطر و جنس سیم بستگی داره.

اگه ما مپلی فایر تو صندوق عقب داشته باشیم که توان زیادی بخواد و سیم هم به طول 5 متر و قطر 2 میلیمتر از باطری به صندوق رسونده باشیم.
        حالا ببین چه اتفاقی میوفته!!
        سیم مثل یه مقاومت عمل میکنه در حد 0.066 اهم که مقداره کمی هست ولی وقتی کل سیستم با یه Bass لحضه ای 30 آمپر بخواد و باید از سیم عبور کنه حدود 2 ولت افت ولتاژ رو سیم داریم و این مقدار افت ولتاژ تو 12 ولت فاجعه میشه!!
        ولی خازن که باید کوتاهترین مسیر ممکن تا آمپلی رو داشته باشه و ظرفیت حدود فاراد میخواد نه میکرو فاراد! توی اون لحظه کار منبع تغذیه رو به عهده میگیره.

پس متوجه میشیم که خازن چیزی بیشتر ار منبع نمیده!و البته طبق تعریف بالا اگه قطر سیم به اندازه کافی زیاد باشه دیگه عملا به خازن نیازی نیست.

راجع به TDA7377 هم باید بگم نیاز به ورودی قوی نداره علت به هم ریختن صدا هم میتونه به این علت باشه و هم ضعف منبع تغذیه.
        با محدود کردن ورودی آمپلی با یه پتانسیومتر میتونید از کل رنج ولوم ویندوز استفاده کنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X