اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رفع نویز های adc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رفع نویز های adc

سلام بر بروبچ
    دوستان من بعد از عمری کار مدام بر روی اندازه گیری ولتاژ ac و مشکلات اون امروز تصمیم گرفتم ببینم اصلا میکرو چی نمونه برداری میکنه که اول 8 هزار سمپل رو گرفتم و ریختم داخل ارایه بعد ارابه رو ریختم روی مموری بعد دادم به متلب که شکل رو رسم کنه که این شد×

قبول دارین شکل باحالی شده یا نه!!؟
    حالا همون طور میبیند در هر سیکل چندین پرش داریم و اساس برنامه نویسی من اینجوریه که میام بیشترین مقدار رو برمیدارم و استفاده میکنم که گاهی وقتا میبینید اون پرش حتی از بالاترین نقطه قله هم بلند تره!
    یعنی بی فایده!

برق 220 شهر رو اندازه گیری میکنم!
    اول با پل دیود dc بعد با مقاومت تقسیم ولتاز میزنم که میشه تقریبا 3 ولت میشه!!
    فرکانس برق شهر هم 50 هرتز بید!!!

حالا بنظرتون چکارش کنم؟
    ورودی اصلاح باید بشه؟ یا شیوه برنامه نویسی باید عوض بشه؟

راستی پیک ها با اسیلوسکوپ هم یکی در میون کوتا بلند هستن! کسی نمیدونه چرا؟؟
    انجام پروژه هاي برنامه نويسي اندرويد
    [glow=red,2,300]نرم افزار نقشه هاي پاور کامپيوتر اندوريد[/glow]
    http://cafebazaar.ir/app/?id=com.atxdroid

پاسخ : رفع نویز های adc

خیلی زیباست!! خودم خیلی دوست دارم یه بار ازین کارا بکنم ،، شنیده بودم برق شهر سینوسی کامل نیست ولی ندیده یودم !
    جواب سوالتون رو نمیدونم خیلی بزرگتر از نویزه ولی میگن که میشه مستقیم به متلب داد اطلاعات رو با ارتباط سریال (محض اسپم نبودن پستم)

----
    راستی یه چیزی به ذهنم رسید ،، شبیه رفع نویز تایمر یک عمل کنید مثلا 3 تا 3 تا نمونه بگیرید و اگه اختلافشون زیاد بود حذفشون بکنید یا میانگین بگیرید

head<=
    ...تشکر خدا...
    [img width=97 height=100]http://mahdi3d.persiangig.com/image/5280543_t.jpg[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m4hd1r
      خیلی زیباست!! خودم خیلی دوست دارم یه بار ازین کارا بکنم ،، شنیده بودم برق شهر سینوسی کامل نیست ولی ندیده یودم !
      جواب سوالتون رو نمیدونم خیلی بزرگتر از نویزه ولی میگن که میشه مستقیم به متلب داد اطلاعات رو با ارتباط سریال (محض اسپم نبودن پستم)

----
      راستی یه چیزی به ذهنم رسید ،، شبیه رفع نویز تایمر یک عمل کنید مثلا 3 تا 3 تا نمونه بگیرید و اگه اختلافشون زیاد بود حذفشون بکنید یا میانگین بگیرید
      این بعد از dc شدن هست! یعنی پیک های منفی اومدن توی مثبت!!
      البته قظیه نویز ها رو من نمیدونم شاید در واقعیت نباشه و این فقط در اندازه گیری با میکرو باشه!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن فاریابی
        ستقیم به متلب داد اطلاعات رو با ارتباط سریال (محض اسپم نبودن پستم)

----

این بعد از dc شدن هست! یعنی پیک های منفی اومدن توی مثبت!!
        البته قظیه نویز ها رو من نمیدونم شاید در واقعیت نباشه و این فقط در اندازه گیری با میکرو باشه!!
        من را جه به یکسو شدن چیزی گفتم؟!

head<=
        ...تشکر خدا...
        [img width=97 height=100]http://mahdi3d.persiangig.com/image/5280543_t.jpg[/img]

دیدگاه

من این قضیه رو قبلا هم دیدم البته در اونجا من تو خروجی به درایور موتور که اونم L298 بود و با VS 40 ولت کارمیکرد توخروجی بدون بار دیدم ولی بمحض اینکه بار رو به مدار متصل کردم از بین رفت یا لااقل اونقدر کم شد که قابل تشخیص نبود.
          یه چیز جالب تو این قضیه عدم تکرار پذیری این نویزهاست بصورت مرتب که منو سمت عوامل خارجیی مثل یه موتور الکتریکی متصل به شبکه یا وسایلی از این دست میبره
          :agree:
          mer30

دیدگاه

من به برق خونه وصلش کردم که توی خونه روی فاز من دوتا کولر گازی و ی مشت خرت پرت مثل لپتاپ شارژر لامپ و ... هست!!
            به نظرتون تاثیر داره؟

دیدگاه

سلام بچها
              با برنامه نویسی اون نیز ها رو گرفتم!

حالا ی مشکل دیگه!!
              وسط شک موج که میبینید یک سیکل کلا خراب میشه!!
              جالب اینجاست در کل نمونه گیری ها از پوینت 4500 شروع میشه!!!
              به نظرتون اشکال برنامه نویسی هست یا حافظه یا ...

دیدگاه

من به برق خونه وصلش کردم که توی خونه روی فاز من دوتا کولر گازی و ی مشت خرت پرت مثل لپتاپ شارژر لامپ و ... هست!!
                به نظرتون تاثیر داره؟
                مسلما بی تاثیر نیست
                لزوما میتونه تاثیر مستقیم نداشته باشه یعنی میتونه در جریانی که ما سیستم برق شهری رو آماده میکنیم برای نمونه گیری تاثیرات مغناطیسی مزاحم بصورت ناخواسته رو مدار وارد بشه برای درک بهتر این مثالو میزنم :
                تاچ پد لپتاب از مواد بسیار حساسی نسبت به یک سری کمیتهای فیزیکی ساخته شده و مدار داریورشهم این حساسیتو بیشتر میکنه حالا اگه بخوایم تاثیرات نویز رو ببینم فقط کافیه یک دستمون رو روی تاچ پد بزاریم و دست دیگرمون رو روی شارژر لپتاب بگزاریم اونوقت مشاهده میکنین که دیگه موس حرکت درستی نداره . البته اینم بگم که برای رفع این مشکل میان داخل این شارژر هارو از یه موادی پر می کنن که تاثیر نویز رو کم کنن با اینکه از شیلدهای آلومینیومی دور برد استفاده میکنن . :rolleyes:
                mer30

دیدگاه

سلام
                  دستتون درد نکنه کار قشنگی برای رفع این مشکل دنبال کردید
                  در مورد تفاوت سطح ولتاژ سیکلها باید عرض کنم احتمالا مدار پل دیود شما یک ایرادی دارد
                  چون چیزی که محتمله اینه که در یکی از نیم سیکلها افت ولتاژ روی دیود بیشتر از اون یکه
                  یا دیودها متفاوتن یا یک نیم سیکل دو دیود سری داره و...
                  اگر مشکل برطرف نشد یه شماتیک یا توضیح بیشتر بفرمایید در این مورد.
                  در مورد نویزهایی هم که بصورت نرم افزاری اونها رو رفع کردید باید بگم که
                  از دو مورد میتونه ناشی بشه نویز تغذیه خود مدار دیجیتال، نویزهای موجود در شبکه توزیع برق که به علت مصرف کننده های
                  موتوری پر توان ایجاد میشه. که در مورد اول میتونید با اسکوپ تغذیه مبدل انالوگ به دیجیتال رو ببینید و در صورت داشتن مشکل یک فیلتر lc سر راه تغذیه بزارید.
                  در خصوص مورد دوم سر راه برق ورودی یک فیلتر مناسب که معمولا ورودی تغذیه های سوئیچینگ هم هست قرار دهید. که شامل چند سلف دوبل و خازنه.
                  با رعایت این موضوعات باز هم ممکن است مقداری نویز در ورودی مبدل داشته باشیم که با راه حل های دیگر باید رفع گردند.
                  یک مشکلی که مبدل انالوگ به دیجیتال میکرو داره اینه که قسمت S/H اون خیلی سریع عمل میکنه یعنی مدت زمانی که نمونه ولتاژ رو روی خازن ورودیش ذخیره میکنه خیلی کمی و در نتیجه اگر همون لحظه یک نویز داشته باشیم با مدت زمان خیلی کم چون خازن نمونه بردار خیلی کوچیکه و زمان نمونه برداری کم در نتیجه نویز سوار نمونه میشه. ولی اگر خازن نمونه بردار بزرگتر و زمان نمونه برداری بیشتر باشه نویزهای لحظه ای در میانگین ولتاژ نمونه برداری شده تاثیر کمتری خواهند داشت. چون تغییر این موضوع در داخل میکرو غیر ممکنه، راه حل اون هم استفاده از مدار S/H خارجیه و شما در لحظه مورد نیاز برای نمونه برداری به این مدار فرمان گرفتن نمونه رو میدید و بعد نمونه مورد نظر رو در زمانهای بعدی میتونید با مبدل آنالوگ به دیجیتال میکرو قرائت کنید.
                  مهم نیست چه مدرکى دارید
                  مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میثم عزیزی
                    سلام
                    دستتون درد نکنه کار قشنگی برای رفع این مشکل دنبال کردید
                    در مورد تفاوت سطح ولتاژ سیکلها باید عرض کنم احتمالا مدار پل دیود شما یک ایرادی دارد
                    چون چیزی که محتمله اینه که در یکی از نیم سیکلها افت ولتاژ روی دیود بیشتر از اون یکه
                    یا دیودها متفاوتن یا یک نیم سیکل دو دیود سری داره و...
                    اگر مشکل برطرف نشد یه شماتیک یا توضیح بیشتر بفرمایید در این مورد.
                    در مورد نویزهایی هم که بصورت نرم افزاری اونها رو رفع کردید باید بگم که
                    از دو مورد میتونه ناشی بشه نویز تغذیه خود مدار دیجیتال، نویزهای موجود در شبکه توزیع برق که به علت مصرف کننده های
                    موتوری پر توان ایجاد میشه. که در مورد اول میتونید با اسکوپ تغذیه مبدل انالوگ به دیجیتال رو ببینید و در صورت داشتن مشکل یک فیلتر lc سر راه تغذیه بزارید.
                    در خصوص مورد دوم سر راه برق ورودی یک فیلتر مناسب که معمولا ورودی تغذیه های سوئیچینگ هم هست قرار دهید. که شامل چند سلف دوبل و خازنه.
                    با رعایت این موضوعات باز هم ممکن است مقداری نویز در ورودی مبدل داشته باشیم که با راه حل های دیگر باید رفع گردند.
                    یک مشکلی که مبدل انالوگ به دیجیتال میکرو داره اینه که قسمت S/H اون خیلی سریع عمل میکنه یعنی مدت زمانی که نمونه ولتاژ رو روی خازن ورودیش ذخیره میکنه خیلی کمی و در نتیجه اگر همون لحظه یک نویز داشته باشیم با مدت زمان خیلی کم چون خازن نمونه بردار خیلی کوچیکه و زمان نمونه برداری کم در نتیجه نویز سوار نمونه میشه. ولی اگر خازن نمونه بردار بزرگتر و زمان نمونه برداری بیشتر باشه نویزهای لحظه ای در میانگین ولتاژ نمونه برداری شده تاثیر کمتری خواهند داشت. چون تغییر این موضوع در داخل میکرو غیر ممکنه، راه حل اون هم استفاده از مدار S/H خارجیه و شما در لحظه مورد نیاز برای نمونه برداری به این مدار فرمان گرفتن نمونه رو میدید و بعد نمونه مورد نظر رو در زمانهای بعدی میتونید با مبدل آنالوگ به دیجیتال میکرو قرائت کنید.
                    اگه امکانش هست در مورد s/h بیشتر توضیح بدین!
                    ممنون

دیدگاه

s/h مخفف sample and hold هستش و میتونید اطلاعات زیادی در این خصوص در اینترنت پیدا کنید
                      در حالت کلی مدار S/h تشکلیل شده از یک خازن یک بافر و یک کلید قابل کنترل
                      خازن بصورت موازی به ورودی بافر اعمال میشود. ورودی بافر باید خیلی جریان کمی بکشد تا خازن را تخلیه نکند. و یک کلید هم بین خازن و شکل موج مورد نظر که میخواهد نمونه برداری صورت بگیرد قرار میگیرد. هنگامی که کلید وصل میشود ولتاژ مورد نظر خازن را شارژ میکند و با فرمان باز شدن کلید خازن در همان ولتاژ میماند و خروجی بافر همان ولتاژ ورودی یعنی ولتاژ خازن خواهد شد. برای پیاده سازی عملی میتوان یک پ امپ با ورودی فت مانند tl071 در نظر گرفت و یک کلید دیجیتال قابل کنترل مانند 4066
                      البته آی سی های اماده هم برای اینکار وجود دارد.
                      مهم نیست چه مدرکى دارید
                      مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsenmax70
                        مسلما بی تاثیر نیست
                        لزوما میتونه تاثیر مستقیم نداشته باشه یعنی میتونه در جریانی که ما سیستم برق شهری رو آماده میکنیم برای نمونه گیری تاثیرات مغناطیسی مزاحم بصورت ناخواسته رو مدار وارد بشه برای درک بهتر این مثالو میزنم :
                        تاچ پد لپتاب از مواد بسیار حساسی نسبت به یک سری کمیتهای فیزیکی ساخته شده و مدار داریورشهم این حساسیتو بیشتر میکنه حالا اگه بخوایم تاثیرات نویز رو ببینم فقط کافیه یک دستمون رو روی تاچ پد بزاریم و دست دیگرمون رو روی شارژر لپتاب بگزاریم اونوقت مشاهده میکنین که دیگه موس حرکت درستی نداره . البته اینم بگم که برای رفع این مشکل میان داخل این شارژر هارو از یه موادی پر می کنن که تاثیر نویز رو کم کنن با اینکه از شیلدهای آلومینیومی دور برد استفاده میکنن . :rolleyes:
                        میشه بگید از چه موادی توی شارژ رو پر میکنن ؟
                        hi miami

دیدگاه

سلام بچها
                          با برنامه نویسی اون نیز ها رو گرفتم!

حالا ی مشکل دیگه!!
                          وسط شک موج که میبینید یک سیکل کلا خراب میشه!!
                          جالب اینجاست در کل نمونه گیری ها از پوینت 4500 شروع میشه!!!
                          به نظرتون اشکال برنامه نویسی هست یا حافظه یا ...
                          سلام اگه نتونسی با راهنمایی که شد حذفش کنی، میتونی توی متلب با الگوریتم شبکه عصبی حذفش کنی.
                          hi miami

دیدگاه

سلام
                            ایول کارتو دوس داشتم ( ایده خوبی به کار بردی )
                            ولی چرا اینقد خودتو اذیت میکنی؟!
                            من یه مدار ساده طراحی کردم برای اندازه گیری ولتاژ 220 ولت AC و با میکرو میخونمش
                            عدد خونده شده رو باید در 100 ضرب کنی و بر رادیکان 2 تقسیم کنی تا 220 در بیاد
                            100 مربوط به تقسیم مقاومتیه و رادیکال 2 هم مربوط یه RMS
                            شماتیک و فایل پروتئوس رو برات قرار میدم ببند تست کن
                            ولی دوس دارم شماتیکتم بذاری ببینم تو چیکار کردی ( جالبه برام )
                            AC Voltemeter
                            درایور شبکه و nRF24L01
                            کاتالوگ محصولات
                            کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
                            شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
                            فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بسطام بیرامی
                              سلام
                              ایول کارتو دوس داشتم ( ایده خوبی به کار بردی )
                              ولی چرا اینقد خودتو اذیت میکنی؟!
                              من یه مدار ساده طراحی کردم برای اندازه گیری ولتاژ 220 ولت AC و با میکرو میخونمش
                              عدد خونده شده رو باید در 100 ضرب کنی و بر رادیکان 2 تقسیم کنی تا 220 در بیاد
                              100 مربوط به تقسیم مقاومتیه و رادیکال 2 هم مربوط یه RMS
                              شماتیک و فایل پروتئوس رو برات قرار میدم ببند تست کن
                              ولی دوس دارم شماتیکتم بذاری ببینم تو چیکار کردی ( جالبه برام )
                              AC Voltemeter
                              شما هم شماتیک جالبی دارید فقط تنها مشکل اینجاست که زمین 220 رو با زمین مدار باید یکی کرد که کار خوشایندی نیسد!!
                              که من به کمک دوستان در انجمن LPC به این شماتیک رسیدیم که تاثیر زمین خیلی کمتر میشه!

مثاومت های 110 220 هستن و اشتباه لپی بید!
                              من بیشتر دنیال ترانس های کوچک میگردم که پیدا نمیکنم! شما یا کسی سراغ نداره کجا گیر میاد؟؟

راستی دوستان من برای ازمایش نوشتن دیتا رو از ارایه 4000 شروع کردم و مجددا اون یک سیکل رو به همین شکل از دست میدم!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X