اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محافظت مدار با تغذیه 12 ولت در مقابل اتصال 220 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محافظت مدار با تغذیه 12 ولت در مقابل اتصال 220 ولت

سلام به اساتید محترم
    من مداری دارم که با 12 ولت کار می کنه.اگر بخوام زمانی که به اشتباه سیم ورودی مدار به 220 ولت زدن مدار هیچ آسیبی نبینه چکار باید بکنم؟

پاسخ : محافظت مدار با تغذیه 12 ولت در مقابل اتصال 220 ولت

سلام دوست گرامی شما میتونی یه مقاومت 1اهم یا یه فیوز آمپر پایین با مدار سری کنی وبعد از اون 2 دیود زنر 13 ولتی (مقدار ولتاژ زنر ها بستگی به پیک ولتاژی داره یا ماکزیممم ولتازی داره که مدارت میتونه تحمل کنه) با خط تغذیه ات موازی کنی با این کار اگه ولتاژ زیاد به مدار اعمال کنی دیود زنر ها میسوزند واتصال کوتاه میشند وباعث سوختن فیوز یا مقاومت سر راهی میشند این ساده ترین وکم هزینه ترین راهه که میتونی با قرار دادن موازی یه VDR تلفنی به صورت موازی از عملکرد اون مطمئن بشی
    یکی یدونه هستم------------ واسه نمونه هستم

دیدگاه

امکان استفاده کردن از فیوز و یا قطعه ای که بسوزد را ندارم.(مدارم پلمپ شدست)راحل دیگه می خوام
      اگر بخوام از تیغه بسته رله 220 برای تغذیه مداراستفاده کنم وقتی 220 ولت به مدار داد تیغه بسته مدار باز می شود ولی در یک لحضه ولتاژ 220 ولت به مدار اعمال می شود برای حذف این زمان کوتاه چکار باید بکنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali_elect62
        امکان استفاده کردن از فیوز و یا قطعه ای که بسوزد را ندارم.(مدارم پلمپ شدست)راحل دیگه می خوام
        اگر بخوام از تیغه بسته رله 220 برای تغذیه مداراستفاده کنم وقتی 220 ولت به مدار داد تیغه بسته مدار باز می شود ولی در یک لحضه ولتاژ 220 ولت به مدار اعمال می شود برای حذف این زمان کوتاه چکار باید بکنم؟
        این یه مدار بسیار کوچیک وکم هزینه در می یاد فکر نمی کنم کسی بهتر از این مورد که صد درصد مطمئنه روشی به این سادگی رو پیشنهاد کنه
        یکی یدونه هستم------------ واسه نمونه هستم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali_elect62
          خب جا فیوزی روی جعبه نصب کن یا از مدلی که روی سیم برق نصب میشه استفاده کن....مانند
          ♥♥....((الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ))....♥♥

دیدگاه

خب جا فیوزی روی جعبه نصب کن یا از مدلی که روی سیم برق نصب میشه استفاده کن....مانند
            گفتم نمی خوام از فیوز استفاده کنم هیچ نوع درسی به مکان نصب مدار ندارم

دیدگاه

با سلام
              مدارات دوستان جالب و کاربردی بود ولی با شرایطی که شما میگی استفاده از همون رله 220 ولتی ظاهرا بهترین گزینست.فقط میمونه زمان کمی که طول میکشه تا تیغه ها از هم جدا بشه.شما از دو تیغه NC یکی رو به ورودی زدی
              و اون یکی رو به مدار.یه سیم پیچ ظرفیت بالا با تیغه ای که به مدار میره سری کنید و بعد از اونم یه خازن ظرفیت بالای
              400 ولتی موازی با دو سیم مدار کنید.قبل از وصل مدار اصلی یه لامپ 12 ولتی به جای مدار اصلیتون قرار بدید و اگه سالم
              موند بعد استفاده کنید.(سلف تا حدی جلوی جریان AC رو میگیره و خازن هم مقداری از جریان رو که عبور میکنه زمین میکنه)
              موفق باشید
              من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SSTK
                سلام دوست گرامی شما میتونی یه مقاومت 1اهم یا یه فیوز آمپر پایین با مدار سری کنی وبعد از اون 2 دیود زنر 13 ولتی (مقدار ولتاژ زنر ها بستگی به پیک ولتاژی داره یا ماکزیممم ولتازی داره که مدارت میتونه تحمل کنه) با خط تغذیه ات موازی کنی با این کار اگه ولتاژ زیاد به مدار اعمال کنی دیود زنر ها میسوزند واتصال کوتاه میشند وباعث سوختن فیوز یا مقاومت سر راهی میشند این ساده ترین وکم هزینه ترین راهه که میتونی با قرار دادن موازی یه VDR تلفنی به صورت موازی از عملکرد اون مطمئن بشی
                با این روش در شرایط عادی تا چند امپر رو میتونه تحمل کنه مثلا من رو12 ولت تا20 امپر جریان دارم مشکلی واسه فیوز وزنرها پیش نمیاد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X