اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه سوئیچینگ ساده ولی قدرتمند برای آمپلی فایر ها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه سوئیچینگ ساده ولی قدرتمند برای آمپلی فایر ها

سلام به همه اساتید :biggrin:
    من توی بخش آمپلی فایر ها که میگشتم دیدم یه مشکل اساسی برای آمپلی سازها منبع تغدیه است. از طرفی منابع خوب جریان بالا ولی ولتاژ پایین (مث پاور پی سی ها و ...) زیاده ، مشکل اینجاست که ما توی آمپلی ها منبع ، ولتاز بالا و دوبل میخواهیم. خوب منم نشستم و یه مبدل که از جمع ه یه بوست و یه باک بوسته طراحی کردم.

این منبع از ولتاژ تکی 12 ولت دوبل +-70 میسازه. البته فعلا در حد طراحیه. اگه اساتید سوئیچینگ، کمک کنن ایشالا بتونیم یه مدار ساده ولی کارآمد برای آمپلی ها بسازیم...
    در مورد طراحی اضافه کنم که با 555 یه موج مربعی 100 کیلو هرتز با دیوتی سایکل 70 ساختم . مخصوصا فرکانس را بالا گرفتم تا اگه نویزی هم تولید کرد توی آمپلی قابل شنیده نباشه.
    Weakness of attitude becomes weakness of character
    Albert Einstein

پاسخ : منبع تغذیه ساده ولی قدرتمند برای آمپلی فایر ها

ایده خوبیه. ولی به این سادگی عملی نیست. جای بحث داره.
    منابع فلایبک بدون فیدبک نمیتونن کار بکنن. برای این سیستم حتما باید یک کنترولر در نظر گرفته بشه.
    شارژ بویت و باک بوست به صورت مستقیم صورت میگیره ولی دشارژ بوست با رابطه vl+vcc هستش. دشارژ باک بوست فقط vl هستش. تنظیم ولتاژ صرفا با استفاده از تغییر میزان سلف ها کار درستی نیست و در عمل خوب کار نمیکنه.
    همچنین راه اندازی سوییچ موجود در بخش باک بوست رو بای با استفاده از درایور هایساید انجام بدید. پیشنهاد من برای این سیستم استفاده از ترانس پالسه. (به دلیل مشکلاتی که در راه اندازی ترانزیستور باک بوست هستش) همچنین میشه با ایتفاده از یک ترانس پالس هر دو سوییچ رو راه اندازی کرد.

در این رابطه پیشنهاد میدم مقداری دنبال محاسبات توپولوژی cuk باشید. این توپولوژی ها به صورت غیر ایزوله میتونن ولتاژ خروجی با اختلاف نسبت به زمین ایجاد بکنن.
    بعد مدتها یه بحث جالب استارت خورد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
      ایده خوبیه. ولی به این سادگی عملی نیست. جای بحث داره.
      منابع فلایبک بدون فیدبک نمیتونن کار بکنن. برای این سیستم حتما باید یک کنترولر در نظر گرفته بشه.
      شارژ بویت و باک بوست به صورت مستقیم صورت میگیره ولی دشارژ بوست با رابطه vl+vcc هستش. دشارژ باک بوست فقط vl هستش. تنظیم ولتاژ صرفا با استفاده از تغییر میزان سلف ها کار درستی نیست و در عمل خوب کار نمیکنه.
      همچنین راه اندازی سوییچ موجود در بخش باک بوست رو بای با استفاده از درایور هایساید انجام بدید. پیشنهاد من برای این سیستم استفاده از ترانس پالسه. (به دلیل مشکلاتی که در راه اندازی ترانزیستور باک بوست هستش) همچنین میشه با ایتفاده از یک ترانس پالس هر دو سوییچ رو راه اندازی کرد.

در این رابطه پیشنهاد میدم مقداری دنبال محاسبات توپولوژی cuk باشید. این توپولوژی ها به صورت غیر ایزوله میتونن ولتاژ خروجی با اختلاف نسبت به زمین ایجاد بکنن.
      بعد مدتها یه بحث جالب استارت خورد.
      مرسی آقای وزیری از پاسخ سریعتون :دی
      من در مورد ترانس پالس یه چیزایی شنیدم . ولی پیچیدنش و کار کردن باهاش برای کسایی که سوئیچیگ کا نکردن یه مقداری مشکله :( فکر میکنم موجب نویز توبخش آمپلی ها هم بشه. ولی بهر حال ایده خوبیه .تشکر
      در مورد توپولوژی CUK هم قابل بحثه و باید بیشتر روش کار کرد
      Albert Einstein

دیدگاه

خیر. ترانس پالس موجب نویزنمیشه.ترانسهای پالس غالبا روی هسته های تروئید پیچیده میشن پس میدان کاملا هدایت شده س.

فقط این مورد رو قبل از همه چیز گوشزد بکنم که این طرح قابل اجراس. فقط صرفه اقتصادی نداره اجراش. 70 تا مثبت 70 تا منفی ده امپر جریان بده میشه 1400 وات. توان ارائه شده توسط هر سلف میشه 700 وات. این توان روی یک سلف با توپولوژی فلایبک توان بالاییه. اگر همین سیستم رو با یکی از توپولوژی های بیس فوروارد پیاده سازی بکنید فقط به یک ترانس نیاز دارید که سایزش از یکی از سلفای مورد نیاز اینجا کمتر میشه.
        اینو گفتم که اگر قصد ساختن رو دارید یا قصد یادگیری و تقویت تحلیل دارید کاملا توجیه باشید که اخرش به چه پاسخی میرسید.

دیدگاه

باز هم ممنونم آقای وزیری.
          راسش هدف من یادگیری و در کنار اون ساخت بود :biggrin: من روی 1400 وات فکر نمیکردم!! :surprised: حد اکثر توان مورد نظر بنده 300 وات بود. شاید تو این توان صرفا اقتصادیش هم بدکی نباشه!! ونیازی به سلف های اون چنانی نباشه :rolleyes:
          توی راهنمایی قبلی تون در مورد توپولوژی چوک (CUK) گفتین. میشه در مورد مزیت این روش نسبت به باک-بوست بیشتر توضیح بدین.
          Albert Einstein

دیدگاه

برای یادگیری خیلی بهتر از توپولوژی های نوع فوروارده. پیچیدگیهای بیشتری داره. 300 وات به درد امپلی ماشین نمیخوره. ولی خب باشه. 300 وات

مزیتی نداره. تو تپولوژی cuk ما میتونیم بدون اینکه خروجی و ورودی رو ایزوله بکنیم خروجی رو از زمین در نظر نگیریم. واقعا نمیدونم چطوری بگم ) با مثال میگم:
            فرض کن ورودی زمین و +12 ولت هستش. با cuk میتونیم تو خروجی مثلا 24 ولت بگیریم. با این تفاوت که هیچکدوم از دو سر خروجی با هیچکدوم از دو سر ورودی هم پتانسیل نیستن. یعنی مثلا سر منفی با زمین ورودی 5 ولت اختلاف داره که با وجود 24 ولت خروجی مثبت خروجی با زمین 19 ولت اختلاف ایجاد میکنه. حالا اگه ما خروجی رو 140 ولت در نظر یگیریم و طراحی طوری باشه که منفی خروجی با زیمن ورودی 70 تا اختلاف داشته باشه دقیقا به خواسته مون زسیدیم.

مشکل استفاده همزمان از سوبت و باک بوست رو بالا گفتم. معمولا تو توان ثابت ولتاژ خروجی بوست بیشتر از باک بوست میشه. مگر اینکه با تغییر جحم سلف ها بتونیم این اختلاف رو تصحیح بکنیم که کار منطقی نیست. اگه بخوایم از اون مدار شما استاده بکنیم باید دو تا کنترولر جدا بسازیم.

من نکته ها رو یکی یکی یادم میاد. معمولا تغذیه های امپلی ماشین به دلیل نوسان زیاد در بار فیدبک ندارن. یا اگر هم داشته باشن فیدبکشون گین پایینی داره. اینم یک ایراد دیگه که از سیتم های فلایبک میشه گرفت که اصلا بدون فیدبک نمیشه خروجیشونو به راحتی حدس زد.

دیدگاه

خوب اگه cuk این طوری باشه فکر کنم با یه طرح خیلی ساده تر بشه مسئله را حل کرد
              و نیازی به یه بوست و یه باک بوست جدا نباشه!
              ولی مشکلی که به ذهنم میرسه اینه که چون ما زمین را تو آمپلی استفاده میکنیم ، اگر ولتاز های خروجی پایدار نباشن و نقطه وسطشون هی جابجا بشه (زیر بار و یا نوسان تو ولتاژ ورودی و یا موارد دیگه) عمکرد آمپلی خیلی تحت تاثیر قرار میگیره و مشکل زا است.
              من با این توپولوژی زیاد آشنا نیستم، نظر شما چیه؟ مشه روش حساب کرد؟
              Albert Einstein

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Eternal Void
                خوب اگه cuk این طوری باشه فکر کنم با یه طرح خیلی ساده تر بشه مسئله را حل کرد
                و نیازی به یه بوست و یه باک بوست جدا نباشه!
                ولی مشکلی که به ذهنم میرسه اینه که چون ما زمین را تو آمپلی استفاده میکنیم ، اگر ولتاز های خروجی پایدار نباشن و نقطه وسطشون هی جابجا بشه (زیر بار و یا نوسان تو ولتاژ ورودی و یا موارد دیگه) عمکرد آمپلی خیلی تحت تاثیر قرار میگیره و مشکل زا است.
                من با این توپولوژی زیاد آشنا نیستم، نظر شما چیه؟ مشه روش حساب کرد؟
                نه اینطور نیست. امپلی ها همه به صورت اکتیو (فیدبک دار) طراحی میشن. پس تغییرات ولتاژ تاثیر کمی توی کیفیت صدا میزارن. محسوس نیست. غالبا منبع های تغذیه امپلی ماشین فیدبک ندارن. ولتاژشون زیر بار تغییرات داره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                  مزیتی نداره. تو تپولوژی cuk ما میتونیم بدون اینکه خروجی و ورودی رو ایزوله بکنیم خروجی رو از زمین در نظر نگیریم. واقعا نمیدونم چطوری بگم ) با مثال میگم:
                  فرض کن ورودی زمین و +12 ولت هستش. با cuk میتونیم تو خروجی مثلا 24 ولت بگیریم. با این تفاوت که هیچکدوم از دو سر خروجی با هیچکدوم از دو سر ورودی هم پتانسیل نیستن. یعنی مثلا سر منفی با زمین ورودی 5 ولت اختلاف داره که با وجود 24 ولت خروجی مثبت خروجی با زمین 19 ولت اختلاف ایجاد میکنه. حالا اگه ما خروجی رو 140 ولت در نظر یگیریم و طراحی طوری باشه که منفی خروجی با زیمن ورودی 70 تا اختلاف داشته باشه دقیقا به خواسته مون زسیدیم.
                  آقای وزیری من در مورد این توپولوژی جستوجو کردم ولی توی همه ی طراحی هایی که دیدم یه پایه ه خروجی زمین بود. چه طور میشه با این مدار ولتاژ دوبل درست کرد؟

کجا را باید دستکاری کرد؟
                  Albert Einstein

دیدگاه

پاسخ : منبع تغذیه سوئیچینگ ساده ولی قدرتمند برای آمپلی فایر ها

آقای وزیری؟ من منتظرم ها!!
                    Albert Einstein

دیدگاه

پاسخ : منبع تغذیه سوئیچینگ ساده ولی قدرتمند برای آمپلی فایر ها

اخ اخ. اقا به کل یادم رفته بود. پیج هایی که میخوام ببینم رو پین میکنم نمیدونم چطور شده بود این نبود. معذرت میخوام.
                      اقا راجع به اون توپولوژی اشتباه از من بود. زمانی که راجع به cukمطالعه میکردم یه شکل دیدم که این کاری که گفتم رو میکرد. قاطیشون کرده بودم تو هم. اگه چیزی پیدا کردم حتما اسمشو میگم. باید کل مقاله هامو نگاه کنم.

شما این سیستم رو به هر توپولوژی فورواردی ببندی ساده تر و کم هزینه تره. فلایبک ها ذاتا پیچیده ترن. بهترین راح حل به نظرم اینه که دو تا منبع جدا یکی بوست و یکی باک بوست ببندی با دو تا کنترولر. البته تا ببینم تو مقاله هاام پیداش میکنم یا نه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X