اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دوبرابر کننده ولتاژ DC با پمپ خازن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دوبرابر کننده ولتاژ DC با پمپ خازن

با سلام خدمت دانشمندان عزیز ایرونی گل خودم

خوب هستین انشالله.

من در یک مقاله مدار شکل های زیر را به عنوان دوبرابر کننده های ولتاژ زمانی که در یک لحظه نیاز به ولتاژی بالاتر از ولتاژ باتری نیاز باشه دیدم اما سوال اصلیم اینه که نمی دونم این مدار بر چه اساسی و چه اصلی با استفاده از دو تا خازن باعث افزایش ولتاژ در حد دوبرابر ولتاژ باتری میکنه !!! و در کل نمیتونم اساس کار مدار رو تحلیل کنم و این سیستم رو به عنوان افزایش ولتاژ باتری با سیسنم پمپ خازن CP نام گذاری کرده بودند.

حالا از دوستان اگه میتونن نحوه کار این مدار را و چگونگی (دلیل)این افزایش ولتاژ را توضیح دهند بسیار ممنون و سپاسگذار خواهم بود

با احترام

پنام

پاسخ : دوبرابر کننده ولتاژ DC با پمپ خازن

سلام خیلی ساده است . همونطور که تو شکلم میبینی اول خازن C1 با 5 ولت شارژ میشه. بعد وقتی سوئیچ ها عوض میشن 5 ولت خازن با 5 ولت منبع سری میشه 10 ولت و خازن دوم رو میشارژه :read:
    hi miami

دیدگاه

داداش من خیلی وقته فارق التحصیل شدم مباحث و قوانین مربوط به خازنها یادم رفته این برای شما دانشمندای عزیز ساده است برای من خیلی سخته اگه لطف کنی مرحله به مرحله و ریزتر شرح بدی منو مدیونت کردی داداشم.

یکی دیگر از مشکلات مفهومی من اینه که می فکر میکردم که خازن باید یکی از قطبهاش مثبت باشه و دیگری منفی اما اینجا هر دو تا قطبش مثبته!!!! و اینکه از خازن جریان DC رد نمی شه که و فقط جریان AC میتونه رد شه و مدار ما هم DC و اینجا گیر میکنم!!!! :angry:

دیدگاه

شکل و ببین

1-ببین خازن دی سی رو هم عبور میده ولی فقط یکم. یعنی چی؟ یعنی که تا جای عبور میده که خودشو پرکنه بعدش دیگه جریان و عبور نمیکنه و قطع میکنه.یعنی خازن خیلی خودخواه! تا وقتی که خودشو پر کنه به جریان اجازه میده عبور کنه همین که ولتاژشو پر کرد دیگه اجازه نمیده !
        2- وقتی به خازن ای سی میدی باعث میشه هی پرو خالی بشه برا همین جریان رو به بهانه پرو خالی کردن خودش از خودش عبور میده
        3- ببین داداش در کل خازن منفی مثبت نداره. فقظ خازن های الکترولیت دار هستن که منفی مثبت شون مهمه. اینجا از نوع خازن عدسی استفاده شده.
        hi miami

دیدگاه

خیلی ممنونم تا اینجا خیلی خوب تنستم منظورت رو بفهمم

داداش ببین آیا درست متوجه شدم.
          یک طرف خازن تا +5 ولت شارژ میشه و بعد از سویچ شدن طرف دیگر خازن هم بازهم با +5 ولت شارژ میشه و اینجاست که خازن نقس یک باتری سری را انجام میده و ولتاژ هر دو باهم جمع می شه و ولتاژ خروجی دو برابر میشه!

و اینجاست که خازن خروجی با دوبرابر ولتاژ باتری شارژ میشه و ما در خروجی دو برابر پتانسیل باتری را خواهیم داشت!!

پس با این حساب اگه هر دو طرف خازن مثبت هم باشه بازهم میتونه جریان رو از خودش عبور می ده!! (درسته؟؟؟)

اگه اشتباه داشتم لطفا تصحیح بفرمایید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط panamm

یک طرف خازن تا +5 ولت شارژ میشه و بعد از سویچ شدن طرف دیگر خازن هم بازهم با +5 ولت شارژ میشه و اینجاست که خازن نقس یک باتری سری را انجام میده و ولتاژ هر دو باهم جمع می شه و ولتاژ خروجی دو برابر میشه!

و اینجاست که خازن خروجی با دوبرابر ولتاژ باتری شارژ میشه و ما در خروجی دو برابر پتانسیل باتری را خواهیم داشت!!

پس با این حساب اگه هر دو طرف خازن مثبت هم باشه بازهم میتونه جریان رو از خودش عبور می ده!! (درسته؟؟؟)

هر دو طرف مثبت هست ولی...
            تو حالت شارژ شدن یه طرف 0 ولته یک طرف 5 ولت ولی وقتی با باطری سری میشه یک طرفش 5 ولت میشه یک طرفش 10 ولت(باطری ولتاژش رو میبره بالا) و اختلاف ولتاژ بین زمین و اون سر خازن 10 ولت میشه و مثل حالت معمولی که داره شارژ خالی میکنه جریان میده

head<=
            ...تشکر خدا...
            [img width=97 height=100]http://mahdi3d.persiangig.com/image/5280543_t.jpg[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط panamm

آره داداش اشتبا چیه درسته. من بهت میگم دیگه. اینجا اصلا مثبت منفی مهم نیس. بیشتر ولتاژ مهمه. فک کن یه باتری شارژ شونده 5 ولت داری که خالی شده. میخوای شارژش کنی . برای این کار یه باتری 7 ولت دیگه گیر میاری مثبت اشونو میزنی بهم و منفی هاشونو هم به هم. بعد یه مدت شارژ میشه. اینم اون مدلی بید :nice:
              hi miami

دیدگاه

داداش خیلی لطف کردی دست گلت درد نکنه غولومتم داششش :mrgreen: :nice: :wow: :applause:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط panamm

خوب هستین انشالله.

من در یک مقاله مدار شکل های زیر را به عنوان دوبرابر کننده های ولتاژ زمانی که در یک لحظه نیاز به ولتاژی بالاتر از ولتاژ باتری نیاز باشه دیدم اما سوال اصلیم اینه که نمی دونم این مدار بر چه اساسی و چه اصلی با استفاده از دو تا خازن باعث افزایش ولتاژ در حد دوبرابر ولتاژ باتری میکنه !!! و در کل نمیتونم اساس کار مدار رو تحلیل کنم و این سیستم رو به عنوان افزایش ولتاژ باتری با سیسنم پمپ خازن CP نام گذاری کرده بودند.

حالا از دوستان اگه میتونن نحوه کار این مدار را و چگونگی (دلیل)این افزایش ولتاژ را توضیح دهند بسیار ممنون و سپاسگذار خواهم بود

با احترام

پنام
                  سلام ببخشید میشه عکس این مدار یه بار دیگه اپلود کنی فایلش مثل اینکه خراب شد لود نمیشه
                  به نظر من همه باید برنامه نویسی را یاد بگیرند زیرا برنامه نویسی طریقه ی فکر کردن را به شما یاد میدهد.
                  @@@@@@@@@@*بیل گیتس*@@@@@@@@@@

دیدگاه

نوشته اصلی توسط panamm

خوب هستین انشالله.

با احترام

پنام
                    سلام ببخشید میشه عکس این مدار یه بار دیگه اپلود کنی فایلش مثل اینکه خراب شد لود نمیشه
                    به نظر من همه باید برنامه نویسی را یاد بگیرند زیرا برنامه نویسی طریقه ی فکر کردن را به شما یاد میدهد.
                    @@@@@@@@@@*بیل گیتس*@@@@@@@@@@

دیدگاه

madare kojast????????????

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahtab8993 نمایش پست ها
                        madare kojast????????????
                        سلام،عکس آپلود شده حذف شده ...
                        ولی مدار مورد نظر تو اینترنت زیاده
                        مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                        https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

اینم عکسش:

اینم لینکش:

https://s16.picofile.com/file/8426520742/images.png

منبع: سایت emic
                          این مدار مدار خیلی ساده ای هست چند ماه پیش که امتحانش کردم
                          نتیجه خیلی خوبی ازش گرفتم ولی نباید ازش انتظار جریان
                          خروجی بالایی رو داشته باشین.
                          موفق باشید.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

اگه عکس ناواضحه:
                          مقدار ولتاژ ورودی 5 تا 15 ولت هست.(البته طبق تست های بنده با
                          3.8 ولت هم خوب کار میکنه و همینطور بهتر هست که بیشتر از
                          14 ولت بهش ندین.)
                          مقدار ولتاژ خروجی هم بین 8 تا 28 ولت هست.
                          خازن c1 هم یه خازن عدسی 8.2 نانو فاراد هست.
                          اگه R1 داغ کرد،میتونید مقدارش رو به 1 کیلو اهم افزایش بدین.
                          مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                          https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X