اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سئوال در مورد ترانس کاهنده و پل دیود

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سئوال در مورد ترانس کاهنده و پل دیود

با سلام بر دوستان عزیز:چند سئوال داشتم لطفا راهنمایی کنید!
    1.میخواستم بدونم چرا در مداری که ترانس به کار برده شده است از پل دیود استفاده می کنند؟؟مثل مدار پایینی! ترانس مگه جریان 220 ولتی را به مثلا 12 ولت مستقیم تبدیل نمی کند!؟
    2. فرق ترانس 12 ولتی 300 میلی امپر با ترانس 1 امپر چی هست؟؟؟مثلا ایا در مدار زیر اگر ترانس 1 امپر بزاریم! ایا مشکلی برای مدار ایجاد میشه؟؟
    سپاس

پاسخ : سئوال در مورد ترانس کاهنده و پل دیود

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
    1.میخواستم بدونم چرا در مداری که ترانس به کار برده شده است از پل دیود استفاده می کنند؟؟مثل مدار پایینی! ترانس مگه جریان 220 ولتی را به مثلا 12 ولت مستقیم تبدیل نمی کند!؟
    2. فرق ترانس 12 ولتی 300 میلی امپر با ترانس 1 امپر چی هست؟؟؟مثلا ایا در مدار زیر اگر ترانس 1 امپر بزاریم! ایا مشکلی برای مدار ایجاد میشه؟؟
    سپاس
    1- ولتاژ 220 ولت شهر رو به 12 تبدیل میکنه منتها این ولتاژ سینوسیه یعنی بین 12رادیکال2 و -12رادیکال2 داره نوسان میکنه شما ولتاژتون باید صاف و 12 ولت باشه ،، پل دیود ولتاژ رو فقط روی ولتاژ های + میاره یعنی بین 0 و 12 رادیکال2 و خازنتون سعی میکنه ولتاژ رو صاف کنه و نوسانش رو بگیره
    2- 12 ولت 300 میلی کوچیکتر و ارزونتره ونتها حداکثر میتونه 300 میلی آمپر جریان بده مثلا اگه مقاومت 12 اهمی بهش ببندید دیگه نباید توقع ولتاژ 12 و 1 آمپر جریان داشته باشید... ولتاژ ترانس افت خواهد کرد ولی 12 ولت 1 آمپر رو اگه به 12 اهمی وصل کنید راحت 1 آمپر رو میده و ولتاژش هم افت نخواهد کرد
    ....
    پس فرقی نمیکنه که از ترانس بالاتر استفاده کنید فقط هزینه بیشتری انجام دادید و حجم بیشتری اشغال شده

head<=
    ...تشکر خدا...
    [img width=97 height=100]http://mahdi3d.persiangig.com/image/5280543_t.jpg[/img]

دیدگاه

ممنون دوست عزیز از راهنمایی تان:
      1.من الان میخوام مدار بالایی ببندم! به نظر شما ترانس 12 ولتی چند میلی امپری بگیرم تا با مشکل مواجه نشم!!؟
      ولتاژ 220 ولت شهر رو به 12 تبدیل میکنه منتها این ولتاژ سینوسیه یعنی بین 12رادیکال2 و -12رادیکال2 داره نوسان میکنه شما ولتاژتون باید صاف و 12 ولت باشه ،، پل دیود ولتاژ رو فقط روی ولتاژ های + میاره یعنی بین 0 و 12 رادیکال2 و خازنتون سعی میکنه ولتاژ رو صاف کنه و نوسانش رو بگیره
      2.الان اگه من به خروجی ترانس که 12 ولت هست دست بزنم ایا برق من را می گیره!!؟؟
      3.توی بعضی از مدار های پل دیود که از4 تا 1n4007 تشکیل شده را مستقیما با یک خازن به برق متناوب شهری وصل می کنند بدون ترانس!! ان قضیه اش چطوری هست؟؟ راستی پل دیود میشه ادم خودش درست کرد؟؟ فرقش با پل دیود اماده ها چی هست؟؟
      سپاس

دیدگاه

سپاس
        مدار چیه؟؟؟
        یعنی چیکار می کنه؟؟؟

دیدگاه

فتوسل هست با ترانس و برق ac کار می کنه!

دیدگاه

سلام دوست عزیز
            چون مدار شما جریان بالایی نمیخواد ترانس 12ولت 300 میلی کاملا مناسبه.بیشترین جریان رو توی این مدار رله میکشه
            و اونم دیگه بیشتر از 100 میلی نیست پس ترانس 300 میلی به راحتی این جریان رو تامین میکنه. اگه به خروجی
            ترانس که 12 ولته دست بزنید ابدا برق شما رو نمیگیره چون ترانس به صورت القایی کار میکنه یعنی ولتاز از ورودی به
            خروجی فقط القا میشه و هیچگونه تماس فیزیکی با برق 220 ولت نداره(خروجی).البته توی این مدار شما به پایه های رله نباید دست بزنید چون اونا برقدار هستن.
            موفق باشید :bye
            من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است ...

دیدگاه

سپاس
              باسلام وتشکرفراوان از اظهارنظردوستان عزیز:
              1-این مدارچشم چشم الکترونیک است با تغیرنوربرروی LDR که باعث تغیرمقاومتش خواهدشد ترانزیستورT1 روشن خواهدباروشن شدن T1 ترانزیستئرT2 خاموش میشود وریله خاموش میشود ولامپ روشن خواهدبود،
              باکاهش نور وافزایش مقدارمقاومت LDR ترانزیستورT1 خاموش میشودوخاموشی T1 باعث روشن شدنT2 میشود وریله درمدارقرارمیگرد ولامپ خاموش میشود
              2-ترانزیستوربرای کارکردن نیاز به تغذیه دارد(بایاس)وتعذیه بایدولتاژ مستقیم(Vdc) میباشد.
              3-پل دیود کارش یکسوسازی یعنی جهت دادن به جریان است پس جریان متناوب(Vac)که درهرنیم سیکل ازموج سینوسی جهتش عوض میشود بایدیکسوشودیعنی همیشه جهت جریان ازقطب مثبت به قطب منفی درحرکت باشد(طبق قراردادجهت جریان)
              4-خروجی پل دیود ولتاژمستقیم است ولی دارای ضربان یا رایپل است برای صاف کردن آن ازخازن C1 استفاده شده
              است

موفق باشید-مکوندی
              محمدرضامکوندی
              WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
              MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

ممنون دوستان از راهنمایی تان: من قصد دارم این مدار را ببیندم و چند تا سئوال تکمیلی داشتم لطفا راهنمایی کنید!
                1.قطب مثبت و منفی خروجی پل دیود چطوری مشخص میشه!با توجه به اینکه جریان مستقیم شده!؟
                2. توی مدار رله ها جریان برق مورد نظر پایه هایشان را از سیم اولیه ترانس می گیرند! ایا این روش درست هست؟ توی عکس با خط قرمز مشخص هست!

سپاس

دیدگاه

ممنون دوستان از راهنمایی تان: من قصد دارم این مدار را ببیندم و چند تا سئوال تکمیلی داشتم لطفا راهنمایی کنید!
                  1.قطب مثبت و منفی خروجی پل دیود چطوری مشخص میشه!با توجه به اینکه جریان مستقیم شده!؟
                  2. توی مدار رله ها جریان برق مورد نظر پایه هایشان را از سیم اولیه ترانس می گیرند! ایا این روش درست هست؟ توی عکس با خط قرمز مشخص هست!

سپاس
                  باسلام

پاسخ:لطفا این پست راکه تازه گذاشتم ملاجظه فرماییددرهمین رابطه است«یکسوسازی ومنبع تغذیه ساده »
                  قطب مثبت«کاتددیودها»قطب منفی«آنددیودها»
                  پاسخ:این لامپ 220 ولت است واین اتصالات درست،،اما یادمان باشدکه این ولتاژ خطرناک است وهنگام روشن بودن مدارازهرگونه تماس با مدارچاپی وریله بایداجتناب کنیدحتی دست به سایرقطعات هم خطرناک است.
                  موفق باشید-محمدرضامکوندی
                  محمدرضامکوندی
                  WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                  MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

ممنون: ولی من ان مطالب را دیدم و ان چیزی که میخواستم نتونستم پیدا کنم!!مهم نیست!! لطفا طبق عکس من را راهنمایی کنید!! توی عکس قطب های مثبت و منفی را مشخص کردم! ایا درست هست یا برعکس هست!؟

سپاس

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                      جای مثبت و منفی رو بر عکس زدید.از روی خازن هم میشه فهمید.پایه مشکی نشون دهنده منفی و پایه سفید
                      نشون دهنده مثبته.ضمنا این مد نظرتون باشه که این مدار توی روز لامپو روشن میکنه و توی شب خاموش.اگه بخواید
                      بر عکس بشه که من فکر میکنم این حالت مد نظر شماست باید از تیغه های رله که توی حالت عادی باز هستن
                      استفاده کنید.
                      موفق باشید
                      من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است ...

دیدگاه

ممنون: ولی من ان مطالب را دیدم و ان چیزی که میخواستم نتونستم پیدا کنم!!مهم نیست!! لطفا طبق عکس من را راهنمایی کنید!! توی عکس قطب های مثبت و منفی را مشخص کردم! ایا درست هست یا برعکس هست!؟

سپاس
                        باسلام
                        مثبت ومنفی رابرعکس نوشتی ولی درمداردرست است اماخازن رااشتباه بگذاری قطعا داغ شده واحتمال انفجارهم دارددرآنصورت خطرناک است قطب خازن راهم اصلاح کنید
                        واما این مطالب را همین امروز درهشت صفحه درهمین انجمن وبخش تقدیم حضورکردم لطفا ملاجظه فرماییدجواب سئوالات شمادرآنجا داده شد توجه بفرمایید،،سپاسگزارم
                        محمدرضامکوندی
                        WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                        MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

ممنون دوستان: چند سئوال دیگه!!!
                          جای مثبت و منفی رو بر عکس زدید.از روی خازن هم میشه فهمید.پایه مشکی نشون دهنده منفی و پایه سفید
                          نشون دهنده مثبته.ضمنا این مد نظرتون باشه که این مدار توی روز لامپو روشن میکنه و توی شب خاموش.اگه بخواید
                          بر عکس بشه که من فکر میکنم این حالت مد نظر شماست باید از تیغه های رله که توی حالت عادی باز هستن
                          استفاده کنید.
                          شما از کجا فهمیدید که این مدار توی روز لامپ را روشن می کنه!؟؟؟ من میخوام توی شب لامپ را روشن کنه!! مثل مدار فتوسل!!لطفا بیشتر راهنمایی کنید در مورد تنظیمات!!
                          مثبت ومنفی رابرعکس نوشتی ولی درمداردرست است اماخازن رااشتباه بگذاری قطعا داغ شده واحتمال انفجارهم دارددرآنصورت خطرناک است قطب خازن راهم اصلاح کنید
                          واما این مطالب را همین امروز درهشت صفحه درهمین انجمن وبخش تقدیم حضورکردم لطفا ملاجظه فرماییدجواب سئوالات شمادرآنجا داده شد توجه بفرمایید،،سپاسگزارم
                          من ان پست را دیدم ولی چون کیفیت عکس ها پایین هست خواندش یکم سخت هست!! ولی من چیزی در مورد قطب های مثبت و منفی ندیدم!! کدام قسمت هست!؟؟

3. توی بعضی مدارت مثل همین مدار گفته از 4 تا دیود 1n4007 استفاده کنید میخواستم بدونم فرق بین این پل دیودی که به صورت دستی درست می کنیم با پل دیود های اماده مثلا 600 ولتی 4 امپر : چی هست؟؟ امپر و ولتاژ این پل دیود که به صورت دستی با 4 تا دیود درست میشه ! چطوری محاسبه میشود؟
                          http://iran-micro.com/%D9%BE%D9%84-%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%AF-%D8%A2%D9%85%D9%BE%D8%B1-%D9%88%D9%84%D8%AA-%D9%85%D8%B1%D8%A8%D8%B9%D9%8A-p-764.html

سپاس

دیدگاه

ممنون دوستان: چند سئوال دیگه!!!شما از کجا فهمیدید که این مدار توی روز لامپ را روشن می کنه!؟؟؟ من میخوام توی شب لامپ را روشن کنه!! مثل مدار فتوسل!!لطفا بیشتر راهنمایی کنید در مورد تنظیمات!!من ان پست را دیدم ولی چون کیفیت عکس ها پایین هست خواندش یکم سخت هست!! ولی من چیزی در مورد قطب های مثبت و منفی ندیدم!! کدام قسمت هست!؟؟
                            پاسخ-من شرح مدار را درپاسخ (6)دادم این مداربادیدن نورلامپ راخاموش میکندیکی ازدوستان فرمودندخروجی لامپ را به ترمینال NO اگروصل کنیددرتراکی لامپ روشن میشود
                            حواب-عکس هابزرگ کنیدمشخص میشوددرآن پست« یکسوسازی»مطالب روشن بیان شده است
                            3. توی بعضی مدارت مثل همین مدار گفته از 4 تا دیود 1n4007 استفاده کنید میخواستم بدونم فرق بین این پل دیودی که به صورت دستی درست می کنیم با پل دیود های اماده مثلا 600 ولتی 4 امپر : چی هست؟؟ امپر و ولتاژ این پل دیود که به صورت دستی با 4 تا دیود درست میشه ! چطوری محاسبه میشود؟
                            حواب-فرقی بین پل های آماده وجهاردیود مستقل ازنظرکارکردوجودندارددرپلهای آماده وروردی وخروجی با علامت مشخص شده است برای استفاده ازدیود چه درحالت پل یاانفرادی با به ولتاژمعکوس وجریان درحالت مستقیم توجه داشته باشی،،،پس یک پل 4A با یک پل چهاردیودی 4A فرقی نداردولی پل جای کمتری رادرمداراشغال میکند
                            http://iran-micro.com/%D9%BE%D9%84-%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%AF-%D8%A2%D9%85%D9%BE%D8%B1-%D9%88%D9%84%D8%AA-%D9%85%D8%B1%D8%A8%D8%B9%D9%8A-p-764.html

سپاس
                            محمدرضامکوندی
                            WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                            MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

سلام.
                              با توجه به عنوان تاپیک سوال میپرسم.امیدوارم تکراری نباشه
                              اگه بخوام یه کاهنده 220 به 30 ولت dc درست کنم چه ترانسی بگیرم با حد اقل 700 ma؟مثلا 45v خوبه؟ چه خازنی بگیرم؟چند فاراد؟رگولاتور 7830 هست؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X