اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طریقه ی تشخیص پایه های ترایاک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طریقه ی تشخیص پایه های ترایاک

با سلام
    میخواستم بدونم چطور میتوان با مولتی متر دیجیتال پایه های ترایاک(BT136) تشخیص داد!! یعنی از کجا باید فهمید کدام پایه اند و کاتد و مخصوصا گیت هست!؟؟
    سپاس

پاسخ : طریقه ی تشخیص پایه های ترایاک

اگر شماره ترایاک مشخصه خب با مراجعه به دیتاشیت پایه ها مشخص میشن ولی بهر حال شما باید شش حالت مختلف را بررسی کنید و در صورتی که ترایاک سالم باشد یکی از حالتها عملکرد مناسب و متناسب با یک ترایاک سالم را خواهد داشت. حال برویم سراغ ابزار های تست
    شما باید به این نکته توجه کنید که جریان گیت ترایاک و نیز A1 , A2 یک حداقل مورد نیازی دارد که ممکن است توسط بیزر بعضی مولتی متر ها قابل اعمال نباشد و برای انواع ترایاک و تریستورهای مختلف هم این مقدار متفاوت خواهد بود.
    همانطور که گفتم شش حالت مختلف خواهیم داشت در هر بار یک پایه را گیت فرض کرده و دو پایه دیگر را چک میکنیم ابتدا به گیت نسبت به A2 ولتاژ مثبتی اعمال میکنیم و A2 زمین و A1 تغذیه مثبت اعمال میکنیم و مسیر A1 به A2 را چک میکنیم که باز است یا بسته که اگر بسته باشد شرط اول برقرار است و در مرحله بعد ولتاژ را روی گیت بر میداریم و مسیر همچنان باید بسته باشد در غیر اینصورت یا ترایاک معیوب است یا انتخاب پایه ها نادرست بوده اند یا قطع چیز دیگری مانند یک ترانزیستور یا ماسفت است. اگر شرط دوم برقرار بود قطعه مورد نظر یا تریستور است و یا ترایاک برای تفکیک این دو حالت باید روشن شدن در مسیر معکوس را هم چک کنیم. اینبار به A2 ولتاژ مثبت داده و گیت را زمین میکنیم و همچنین A1 را هم زمین میکنیم اگر مسیر A2 به A1 بسته باشد قطعه مورد نظر ترایاک با پایه های مورد نظر است و در غیر اینصورت قطعه یک تریستور است.
    مهم نیست چه مدرکى دارید
    مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

ممنون دوست عزیز از راهنمایی تان: این روش هایی را که گفتید خیلی طولانی و گنگ هست!!!! راستی نگفتید برای سنجیدن پایه های تریاک مولتی متر باید توی چه درجه ای باشد!! اهم یا ...
      در ضمن من دیتاشیت اش را دیدم!! و من دنبال پیدا کردن پایه هاش بودم که توی دیتا شیت توضیح داده ایا این کار ما راه می اندازد؟؟ مثلا گفته گیت کدامه و... طبق عکس:

سپاس

دیدگاه

اگر فقط با مولتی متر بخواهید این کارهایی را که گفتم را انجام دهید نمیشود. در ضمن یک تغذیه هم نیاز دارید و مولتی متر هم باید روی بیزر قرار بگیرد.
        حال که پایه ها را پیدا کرده اید روشی که عرض کردم به تشخیص سالم یا معیوب بودن قطعه کمک میکند.
        مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: مولتی متر من بیزر نداره!!!
          راستی چند سئوال دیگه!! اگه جای پایه های t1 و t2 را اشتباه به جای دیگری از مدار متصل کنیم! ایا مشکلی پیش می اید!! اصلا پایه ی t1 و t2 با هم فرقی داره!! نقشه مدار مورد نظرم را گذاشتم برای راهنمایی بهتر! توی عکس t1 و t2 مشخص نیست!!

سپاس

دیدگاه

در مدار شما ترایاک در صورتی روشن میشود که آند ۲ نسبت به آند ۱ ولتاژ مثبت داشته و گیت با اعمال پالس مثبت نسبت به آند ۱ تحریک میآ‌شود. تا ترایاک را روشن کند
            و در نیم سیکل منفی آند ۱ از آند ۲ مثبتآ‌تر است و گیت با ولتاژی پایینآ‌تر از آند ۱ تحریک منفی میآ‌شود و ترایاک را روشن میکند. مطابق دیتاشیت اند دو یا همان T2 قسمت بالای مدار یا سمت لامپ است و آند یک یا T1 هم سمت پایین مدار.
            مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X