اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در مورد ولتاژ مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در مورد ولتاژ مدار

با سلام بر دوستان عزیز
    من یک مدار دارم که از یک ماژول pir و یک ترانس 6 ولتی و یک رله 5 ولتی تشکیل شده!!؟؟؟ ولتاژ مدار 5ولتهست!!! میخواستم بدونم ایا میشه به مداری که ولتاژ کاری اش 5 ولت هست ترانس 6 ولتی بست؟؟؟ ولتاژ کاری این ماژول 5 ولت هست!! ایا این 1 ولت اضافه باعث سوختن ماژول میشه؟؟
    سپاس

پاسخ : راهنمایی در مورد ولتاژ مدار

اگر ترانس شما 6 ولتی بعد از پل دیود وخازن میشه تقریبا 8.5 ولت .....چرا؟؟؟ چون تو رادیکال 2 ضرب میشه (ولتاژ موثر) ....در این حالت میتونی از یه 7805 استفاده کنی ولی اگر بعد از پل دیود وخازن 6 ولت داری نمیتونی از 7805 استفاده کنی زیرا باید حداقل 7 ولت به 7805 بدی در اون صورت باید از یه آیسی سوییچینگ تو حالت باک استفاده کنی....تو این مداری که کشیدی 1 ولت تاثیری نداره منظورت از ماژول چی؟؟؟ oo: oo:توش TTL & CMOS داره؟؟؟؟ اون حسگر چی؟؟؟ oo: oo: اگر آیسی به خصوصی داشته باشه بالای 5.5 خطرناکه :twisted:
    خدایا لحظه ای ما را به حال خود وا مگذار....الهی آمین

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:منظور من از ماژول: ماژول تشخیص حرکت PIR هست!!
      http://robobazar.com/index.php?searchstring=pir&x=0&y=0
      چند سئوال در مورد رگولاتور: من ایا میتونم از ترانس 12 ولتی استفاده کنم و بعد از پل دیود و خازن از رگولاتور 7805 استفاده کنم؟؟ چون من حتما باید از ترانس و رگولاتور 5 ولتی استفاده کنم!!؟؟
      سپاس

دیدگاه

اوه بله ببخشید ....متن رو کامل نخوندم...لینکی که گذاشتید مشکل داره...ولی به نظر من یه ترانس 9 ولتی میتونه کارتون رو راه بندازه...از 12 ولتی هم میتونید استفاده کنید ولی ممنکه تو جریان بالا 800 میلی آمپر چون افت ولتاز روی کلکتور امیتر ترانزیستور داخلی7805 زیاد میشه تلفات قابل توجه ایی ایجاد میکنه و 7805 زود داغ میشه چون طرف اول 7805 با ترانس 12 ولتی نزدیک 17 ولت دار روش میفته و توی جریان 800 میلی آمپر نزدیک 10 وات زیادی میاره خوب این توان باید یه جایی بره وفقط تنها راهش گرم شدن 7805 به خاطر اونه که میگم از یه ترانس 9 ولت استفاده کنید البته یادتون نره خازن های نویز گیر هم تعبیه کنید چون ممکنه تو کار ماژول تاثیر بزاره به جای اون ترانزیستور هم بهتره از یه آیسی مثلULN 2003 استفاده کنی البته 8بیتی ولی خیلی بهتره :nice:...چرا از یه منبع سویچینگ 5ولت استفاده نمیکنید؟؟؟ که ولتاژ ثابت و خوبی داره تازه این همه دنگ و فنگم نداره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
          با سلام بر دوستان عزیز
          من یک مدار دارم که از یک ماژول pir و یک ترانس 6 ولتی و یک رله 5 ولتی تشکیل شده!!؟؟؟ ولتاژ مدار 5ولتهست!!! میخواستم بدونم ایا میشه به مداری که ولتاژ کاری اش 5 ولت هست ترانس 6 ولتی بست؟؟؟ ولتاژ کاری این ماژول 5 ولت هست!! ایا این 1 ولت اضافه باعث سوختن ماژول میشه؟؟
          سپاس

`پاسخ-باسلام
          1-شرح مدار:این یک مدارساده است که بااتصال کوتاه حسگربه 5 ولت یعنی اتصال مقاومت 1k بیس به 5 ولت ترانزیستور روشن میشودوریله درمدارقرارمیگیرد
          2-اگراز6 ولت استفاده کنیداشکالی پیش نخواهدآمدچرا؟ اگر ترانزیستوربحالت اشباه برود جدود 0.2 ولت برروی ترانزیستورافت خواهدکردVce=0.2 V وولتاژ ریله حدود 5.8 ولت میشود
          3-جریان بیس دراین حالت
          Ib=(Vcc-Vbe)/Rb=(5-0.7)/1K=4.3mA
          β=100ضریب تقویت این ترانزیستورباشد اگر
          Ic= β×Ib=100×4.3mA=430mAجریان کلکتوردرحالت اشتباه ترانزیستور
          اما جریان این ریله ها حدود 10mA است پس ریله هیچگاه به حالت اشتباه نخواهدرفت درنتیجه ولتاژ 6 ولت مشکلی ایجادنمیکند
          4-برای این مدارساده نیازی به ریگلاتورنیست

موفق باشید- مکوندی

محمدرضامکوندی
          WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
          MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

اگر ترانزیستور به اشباع بره که دیگه رابطه IC=B*IB دیگه درست نیست و تمام جریان رله از بیس کشیده میشه ممکنه به دیوایس حسکر که احتمالا یه طبق پوش پوله آسیب برسه در ضمن مثل اینکه میخوان ولتاژ ماژول هم از 5 ولت متصل به رله بگیرن من هم گفتم برای این مدار ساده نیازی به رگولاتور نیست ولی این 6 ولت ممکنه به حسگر آسیب برسونه....باید دقیقا دیتا شیت ماژول رو مطالعه کرد جریان یه ال ای دی 10 میلی آمپره...یه رله بیشتر از اینها مصرف میکنه....یه راه خیلی خوب ULN 2003 هست...

دیدگاه

ممنون دوستان: من مبتدی هستم و با ULN 2003 که می گید کار نکردم!!! لطفا بیشتر راهنمایی کنید(طریقه ی استفاده و کار بردن اش توی مدار)!!! حرف های شما دو عزیز با هم تضاد داره!! من هم که رشته ام الکترونیک نیست و از این فر مول هایی که گفتید سر در نیاورم!!! لطفا یک راه حل قطعی و با اطمینان بدهید!!
              سپاس

دیدگاه

دوست خوبم حرفای ما متضاد نیست یکم اختلاف نظر داریم. :icon_razz:............ آقا من میگم ولتاژ کاری ماژولت 5 ولته بیا ولتاژ مدار راه انداز هم 5 ولت بگذار با خیال راحت که ماژولتم نسوزه تو PIR تقویت کننده داریم -آشکار ساز داریم اینا با یه ولتاژی باید کار کنن اگر رنج کاری ماژولت مثلا 3-5.5 ولت باشه 6 ولت بدی یا ماژولت میسوزه یا عمرش کوتاه میشه :cry2:..... شما DATA SHEET ماژول رو داری؟؟؟؟ :eek:این شماتیکی که کشیدید درسته ولی ممکنه باعث اشباع ترانزیستورت بشه .... الان من نمیدونم خروجی ماژول شما چند ولته ؟؟؟ در ضمن عموما ماژول های PIR با میکرو درایو میکنند...چون خیلی بهتره.. :NO:
                http://www.elmicro.ir/index.php/electric/instrument/117-pir

دیدگاه

من دوست عزیز از راهنمایی تان: من کار با میکرو کنترلر را بلد نیستم و نمیتونم با این نوع ای سی کار کنم!!! حتما باید سیستم انالوگ باشه!!
                  راه دیگه ای برای به دست اوردن 5 ولت توی مدار ایا وجود نداره!!! ترانس 5.5 ولتی گمان نکنم پیدا بشه!!!
                  دیتاشیت ماژول هم پیدا کردم!بفرما
                  http://173.194.41.144/url?sa=t&rct=j&q=pir%20module%20datasheet& amp;source=web&cd=12&ved=0CFoQFjAL&url =http%3A%2F%2Fwww.cytron.com.my%2Fdatasheet%2Fsens or%2FPIR_UserManualv1.pdf&ei=tb4yUoikKeiJ7AbK0 YDYBA&usg=AFQjCNF8qcZOVvTM3Yd8lN6esICFYgxW6A&a mp;bvm=bv.52164340,d.d2k&cad=rja

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMIR FARAHANI
                    اگر ترانزیستور به اشباع بره که دیگه رابطه IC=B*IB دیگه درست نیست و تمام جریان رله از بیس کشیده میشه ممکنه به دیوایس حسکر که احتمالا یه طبق پوش پوله آسیب برسه در ضمن مثل اینکه میخوان ولتاژ ماژول هم از 5 ولت متصل به رله بگیرن من هم گفتم برای این مدار ساده نیازی به رگولاتور نیست ولی این 6 ولت ممکنه به حسگر آسیب برسونه....باید دقیقا دیتا شیت ماژول رو مطالعه کرد جریان یه ال ای دی 10 میلی آمپره...یه رله بیشتر از اینها مصرف میکنه....یه راه خیلی خوب ULN 2003 هست...

باسلام،،،من ازهمه دوستان بخاطراظهارنظرهاسپاسگزارم بدون شک این پاسخ هامفید وراهگشاست
                    1-درترانزیستوردرحالت اشباه باافزایش جریان بیس جریان کلکتورافزایش نخواهدیافت شمادرست میفرماییدودراین حالت ولتاژVce حدودVce=0.2 V است
                    2-درحالتی که ترانزیستور ON است ودراستانه حالت اشباه است(نه حالت اشباه) بازهم Vce حدود 0.2 ولت است وIc=B*Ib
                    3-دراین مدارحسگرفقط میتواندیک کلید اتصال کوتاه باشد یایک پتانسیومترباشدکه باتغیرآن میتوان ترانزیستورراروشن گرد ویا یک سنسورنوری مثل فتوسل ویک سنسورنوری مستقل یا سنسورحرارتی مستقل ویا سنسوررطوبتی مستقل باشدکه با حس کردن موردحساس به آن فقط مقاومت 1K رابه 5+ ولت وصل میکندوترانزیستورروشن میشود
                    موفق باشید-مکوندی
                    محمدرضامکوندی
                    WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                    MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

ممنون دوستان از اظهار نظرات تان: ولی من عاقبت نفهمیدم از چه روشی باید استفاده کنم تا به ماژول اسیب نرسه؟؟ دوستان لطفا یک راه حال مطمئن پیش رو ما بگذارند!
                      سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
                        ممنون دوستان از اظهار نظرات تان: ولی من عاقبت نفهمیدم از چه روشی باید استفاده کنم تا به ماژول اسیب نرسه؟؟ دوستان لطفا یک راه حال مطمئن پیش رو ما بگذارند!
                        سپاس

باسلام
                        1-درتمام پاسخ هابه شما اطمینان خاطرداده شده چون این یک مدارساده است وهمه دوستان اظهارنظرمناسب ارائه فرمودند
                        2-ممکن است خواهش کنم ماژول را بفرماییدچه هست وشکل ومدارش رابگوییدتا بررسی واظهارنظرشود

موفق باشید-مکوندی
                        محمدرضامکوندی
                        WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                        MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

سلام: ممنون: من دیتاشیت ماژول pir را در پست بالا گذاشتم!! و یک بار دیگه میزارم!
                          http://173.194.41.144/url?sa=t&rct=j&q=pir%20module%20datasheet& amp;source=web&cd=12&ved=0CFoQFjAL&url =http%3A%2F%2Fwww.cytron.com.my%2Fdatasheet%2Fsens or%2FPIR_UserManualv1.pdf&ei=tb4yUoikKeiJ7AbK0 YDYBA&usg=AFQjCNF8qcZOVvTM3Yd8lN6esICFYgxW6A&a mp;bvm=bv.52164340,d.d2k&cad=rja

دیدگاه

من دیتا شیت خوندم یه 7805 بزار خلاص ....مدار تو خوده دیتا شیت رو ببین

دیدگاه

دوست عزیز بیشتر توضیح بده: من رشته ام الکترونیک نیست!!! و بسیار مبتدی هستم: اگه بلد بودم دیگه اینجا تایپیک نمی زدم!! ماژول اش 15 هزار تومان هست!! :mrgreen:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X