اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بحث در مورد آنتن های ماژول های RF

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بحث در مورد آنتن های ماژول های RF

با سلام خدمت دوستان.

من برای کار با ماژول هایی همچون RFM01 آ‌و RFM02 و RFM12 و HM-TR و ....

آنتن های زیر را به قیمت تقریبی 8500 تومان خریداری کردم ، ولی اون برد کافی را زمانی که مانع بین فرستنده و گیرنده بود را نگرفتم. البته در فضای آزاد بهترین برد و نتیجه را گرفتم. ولی خوب ممکنه ما در یکی ساختمان یا محیط اداری چند طبقه با دیوارهای بتونی تست کنیم.

بعد از کلی تحقیق به این نتیجه رسیدم که مشکل میتونه از آنتن باشه. اونایی که حرفه ای هستند می دونند به عنوان مثال برای ماژول RFM12BP ، از آنتن هوایی استفاده می کنند. ولی من قصد دارم آنتن سرخود طراحی کنم.

آنتن های خریداری شده را کالبدشکافی کردم و عکساشون را برای شما گذاشتم. فقط چند دور سیم مسی که به دور یک مته احتمالا 2 میلی و یا 3 میلی پیچیده شده است و البته مته را در آورده اند ( ) طول آنتن داخلی از قاب پلاستیکی ظاهری ، بسیار کوتاه تر است!!!!!!!! :eek:

با جستجو در سایت های خارجی به فرمول های طراحی آنتن رسیدم که البته در جزوات دانشگاهی دوران دانشجویی هم موجود بود که طول آنتن باید یک چهارم طول موج فرستنده باشه.

خلاصه کنم :

این آنتن های شیک که اکثرا هم برای ماژول HM-TR فروخته میشه ، فاقد استاندارد طول آنتن برای فرکانس ماژول می باشد . خودشان هم گفته اند که این آنتن ها COMPACT هستند. همچنین قیمت بالایی دارند.

سوال من :

اگه خودمان برای ماژول HM-TR آنتن طراحی کنیم که طولش استاندارد باشه ( به عنوان مثال برای فرکانس 434 مگاهرتز ، باید 17.28 سانتیمتر باشد ) تا برد HM-TR زیاد بشه و همچنین قیمت تمام شده ، بسیار بالا نباشه ( شما 8500 را ضربدر 75 کنید!!!! :eek: ) چجوری باید این کار را انجام بدیم و اصلا آیا این کار منطقی هست یا نه؟

مرسی ، خیلی حرف زدم.

:wow:

پاسخ : بحث در مورد آنتن های ماژول های RF

من هم با شما موافقم طراحی آنتن اونقدر ها هم سخت نیست. تازه این جوری همه چیز دست خودمونه و هر آنتنی که خواستیم میتونیم استفاده کنیم. فقط اون 17 سانت برای آنتن 434 مگ درست نیست چون ما اینجا صفحه زمین نداریم طول آنتن باید نصف طول موج باشه یعنی 34 سانت. البته این محاسبات برای آنتن دایپوله در حالی که این آنتن شما رابر داکی(Rubber ducky) هستن.
    اگه امکان داره اون قسمت شیلد سیاهی که روی قسمت فنری آنتن ها هست را بکنید تا بیشتر مشخص بشه چی به چیه!
    Weakness of attitude becomes weakness of character
    Albert Einstein

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ;(while(1
      من هم با شما موافقم طراحی آنتن اونقدر ها هم سخت نیست. تازه این جوری همه چیز دست خودمونه و هر آنتنی که خواستیم میتونیم استفاده کنیم. فقط اون 17 سانت برای آنتن 434 مگ درست نیست چون ما اینجا صفحه زمین نداریم طول آنتن باید نصف طول موج باشه یعنی 34 سانت. البته این محاسبات برای آنتن دایپوله در حالی که این آنتن شما رابر داکی(Rubber ducky) هستن.
      اگه امکان داره اون قسمت شیلد سیاهی که روی قسمت فنری آنتن ها هست را بکنید تا بیشتر مشخص بشه چی به چیه!
      اون قسمت چیز خاصی نداره ، فقط برای عایق کردن قسمت GND با مغزی هست.

دیدگاه

پس قسمت فنری شکل وصل میشه به مغری و گراند هم هیچی ! درسته!

خوب شما میخواهید روی چه نوع آنتنی کار کنیم؟
        Albert Einstein

دیدگاه

پس قسمت فنری شکل وصل میشه به مغری و گراند هم هیچی ! درسته!

خوب شما میخواهید روی چه نوع آنتنی کار کنیم؟
          دقیقا.

من میخوام برای فرکانس 434MHz آنتن طراحی کنم که از نظر امپدانس و طول آنتن کاملا استاندارد باشه تا بتوانیم از حداکثر برد ممکن برای مثال HM-TR استفاده کنیم و همچنین هزینه نیز بسیار پایین باشد.

ممنون از توجه شما.

دیدگاه

ببینید آنتن ها انواع خیلی متاوتی دارن و هرکدوم مزایا و معایب خودشونا دارن. بذارید با چند تا سوال موضوع را روشن تر کنم:

توان فرستنده هاتون چقدره؟ چه بردی مد نظر شماست؟
            آیا میخواهید که جهت تشعشعتون به طرف خاصی باشه و یا همه سو یکسان؟
            حداکثر اندازه ای که میتونید برای آنتن اختصاص بدید چقدره؟
            ...
            Albert Einstein

دیدگاه

ببینید آنتن ها انواع خیلی متاوتی دارن و هرکدوم مزایا و معایب خودشونا دارن. بذارید با چند تا سوال موضوع را روشن تر کنم:

توان فرستنده هاتون چقدره؟ چه بردی مد نظر شماست؟
              آیا میخواهید که جهت تشعشعتون به طرف خاصی باشه و یا همه سو یکسان؟
              حداکثر اندازه ای که میتونید برای آنتن اختصاص بدید چقدره؟
              ...
              من برای شروع میخوام این آنتن را با ماژول RFM12BP تست کنم و میخوام در تمام جهات باشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسین وکیل زاده
                من برای شروع میخوام این آنتن را با ماژول RFM12BP تست کنم و میخوام در تمام جهات باشه.
                خوب نظرتون راجع به آنتن های Stub چیه؟ این آنتن ها با فیبر مدار چاپی ساخته میشن. برای 434 مگ ابعاد آنتن درحدود 5*5 سانت میشه. این آنتن ها اومنی یا همه جهته اند. اگه موافق اید بگید تا ادامه بدم
                Albert Einstein

دیدگاه

سلام بر اساتید
                  من با کلی مصیبت تونستم محاسبات انتن های رابر داکی رو پیدا کنم.
                  شما باید یک سیم مسی به طول یک چهارم لاندا رو با فاصله یک میلی متر به صورت سیم پیچ در بیارید تا طول کلی سیم پیچ به اندازه یک هشتم لاندا در بیاد
                  حالا میتوانید
                  برای فرکانس مورد نظرتون طول انتن رو محاسبه کنین . البته کاری بسیار وقت گیر هست

دیدگاه

با سلام خدمت استاد محترم آقای وکیل زاده
                    آقا میشه بیشتر در مورد آنتن های stub توضیح بدید یا فایلی در رابطه با اون رو برای دانلود بگذارید؟
                    من احتیاج خیلی زیادی به اون دارم
                    بنده الآن از یک سیم برای rfm12 استفاده می کنم و احتیاج دارم که در تمام جهات کار کنه
                    اگه با یک تکه سیم دو سانتیمتری از rfm12 به فیبر 5 در 5 وصل کنم، مشکلی برای ماژول پیش نمیاد؟یا اینکه باعث کشیدن جریان بیش از حد از رگولاتور نمیشه؟
                    من به یک آنتن کوچیک و جمع و جور برای فرکانس 433 مگا احتیاج دارم که همه جهته خوب کار کنه، شما چه پیشنهادی دارید؟
                    فیبر 5 در 5 برام خیلی بزرگه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X