اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد راه اندازی آیسی پتانسیومتر mcp4131

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد راه اندازی آیسی پتانسیومتر mcp4131

سلام.
    من برا پروژه ای که دارم نیاز به استفاده از این آیسی دارم که یه سری چیزا برام ملاکه مثل ولتاژ کار حداقل مقدار و....

دوستانی که این ایسی رو راه انداختن درخواست کمک دارم.
    میدونم راه اندازیش بصورت isp هست اما یه نمونه برنامه میخام.

در ضمن حداقل مقداری که آیسی میده چقدره ؟
    مثلا 10 اهم هم میده ؟

پاسخ : کمک در مورد راه اندازی آیسی پتانسیومتر mcp4131

از اونجایی که این ساخت میکروچیپ هستش و عمرا شرکت های امریکایی چیپ بزنن و جیک و پوک قطعه رو نذارن توی دیتاشیت من بهتون میگم که یه سری به دیتاشیت بزنید.

اینجا همه چی عالی توضیح داده شده و همچنین با یه نمونه کد:

MCP4131 interface

دیدگاه

آها راستی اینجا هم عالیه:

MCP4131 پتاسیومتر دیجیتال با پروتکل spi

دیدگاه

ممنونم بابت پاسختون .
        من توی خیلی از سایتها گشتم همشون همین مطلبو گذاشتن.
        تو هیچ جا رنج تغییر مقاومتو نذاشتن!!
        من میخوام از 3اهم تا 129 اهم مقدار مقاومتو تغییز بدم.اصلا امکانش هست ؟

اگه یه راهنمایی بکنین ممنون میشم.

دیدگاه

حقیقتش استفاده از IC پتانسیومتر از نظر من کار عاقلانه ای نیست. نمی دونم چرا می خوایید ازش استفاده کنید. تازه در بیشتر مواقع خیلی گرون هم هستن. بگو می خوای چیکار کنی تا بهت بهترین راه رو پیشنهاد بدم. این کارو شاید بدون هیچ قطعه ای یا حتی با مقاومت و یا چند تا عنصر ساده هم میشه انجام داد.

دیدگاه

راستش من یه دستگاه تست دارم درست میکنم واسه یه قطعه.
            به اینصورته که برای کارکرد اون قطعه باید مقاومت با مقدارهای مختلف بهش اعمال کنیم من الان با 15تا مولتی ترن یه مقاومت متغیر و 15 تا رله و یه شیفت رجیستر 4514 دارم مقدارهای متفاوت رو با رله سوییچ میکنم.

حالا اگه یه آیسی بتونه مقدار مقاومت های مختلف به بده دیگه نیازی به 15 تا رله و 15 تا مولتی ترن نیست پس بنابراین خیلی بصرفه تر میشه.

اگه قطعه ای بتونه اینکارو بکه ممنون میشم.

دیدگاه

یعنی PWM میکرو کارت رو راه نمی اندازه؟

دیدگاه

پاسخ : کمک در مورد راه اندازی آیسی پتانسیومت&

سلام دوست عزیز
                معمولا در پتانسیومترهای دیجیتال رنج تقسیم بندی یا بقول خودشون (استاندارد در طراحی) step میباشد که از 0 تا 255 در حالت نر مال و بعضی از 0 تا 127 هست یعنی شما بر فرض مثال اگر ایسی مورد نظر شما 256 استپ برای تنظیم داشته باشه و فرض بر این که مقدار این ایسی یا پتانسیومتر دییتال 10 کیلو اهم باشه شما یک متغیر از نوع byte رو میتونید برای تغییر مقدار مقاومت در این ایسی برای استپ ها در نظر بگیرید پس با این حساب مقدار مقاومت که 10 کیلو هست رو تقسیم بر 256 کنید میبینید که با تنظیم یا تغییر در هر استپ چقدر مقدار مقاومت شما تغییر میکنه پس با تقسیم 10 کیلو بر 256 استپ میشه هر استپ 39.5 یا 40 اهم و در این صورت دقت میشه 40 اهم یعنی اگر ما عدد 1 رو با ایسی ارسال کنیم که حداقل مقدار هست پس مقدار پتانسیومتر در پایه وسط و یکی دیگه از پایه ها میشه 40 اهم ( نکته پایه دیگه که سومی میشه باقی مونده مقدار مقاومت هست یعنی 9960 اهم) حالا اگه عدد 2 رو ارسال کنیم مقدار مقاومت در پایه های اولیه میشه 80 اهم همین طور ادامه پیدا میکنه تا اینکه عدد 255 که اخرین مقدار هست رو بفرستیم چون اخرین استپ هست پس متقابلا باید متغیر داده از نوع byte باشه پس با این حساب مقدار مقاومت 10000 اهم یا 10 کیلو میشه
                تمام
                امام مهدی(عج): اگر شیعیان ما ، که خداوند طاعتشان دهد. در عهد ما وفادار و همدل بودند، هرگز دیدار ما (ظهور) به تاخیر نمی افتاد.(کدام عهد ؟)

دیدگاه

درسته چون من خودمم با توجه به اینکه تو دیتاشیت نوشته هشت بیتی حساب کردم دیدم 5کیلواهمی حداقل 19 اهم کمتر نمیتونه بده.

بنابراین اگه دوستان واسه تغییر مقاومت بجز استفاده از مولتی ترن اگه راهی سراغ دارن بگن ممنون میشم.

در ضمن در جواب دوستمون راجع به PWM فک نمیکنم بشه مقدار مقاومت ساخت که حالا بشه تغییرش دتد.

من اهم برام مهمه نه مقدار ولتاژ که با PWM کار کنم.

دیدگاه

هیچکدوم از دوستان نمیتونن کمک کنن ؟!!!!!!!

دیدگاه

با تقسیم مقاومتی میتونی
                      خوب مقاومت یعنی تغییر ولتاژ یا همون جریان ،خوب میتونی 5 تا ترانزیستور بزاری که با هر کدوم مقاومت مورد نظرت را سری کنی و با روشن و خاموش کردن یکی یا دو تا ... یا هر 5 تا ترانزیستور میتونی کلی حالت درست کنی و همه مقادیر را به دست بیاری

همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
                      کانت

دیدگاه

سلام این سوال ماله خیلی وقته ولی،منم در این خصوص کمک می خوام
                        اگر ممکنه برنامه بسکام باشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X