اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رفتار گذرا سلف در حالت ابر رسانا در مقابل ولتاژ dc

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رفتار گذرا سلف در حالت ابر رسانا در مقابل ولتاژ dc

با سلام خدمت دوستان عزیز
    راستش یک سوال برام پیش اومده بود
    اینکه رفتار گذرای سلف در صورتی که مقاومت اهمی اون به صفر میل کنه چه طوره
    مدار ومعادلات رو پست می کنم...
    :NO: :nerd:
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

پاسخ : رفتار گذرا سلف در حالت ابر رسانا در مقابل ولتاژ dc

همون طور که در شکل پایین دیده می شه
    در صورت میل کردن مقاومت به صفر ثابت زمانی به
    بی نهایت میل می کند.
    من نمی دونم مقدار جریان سلف در زمان بی نهایت به چه مقداری میل می کند
    ممنون می شم اگه کسی پاسخ بده :nerd:
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

والله مسله جالبیه

منم در مورد این مدار وقتی که اصلا توی مدار مقاومتی نیست صحبت می کنم
      وقتی توی این مدار حالت r=0 رو در نظر بگیریم می بینیم که سلف موازی با منبع ولتاژ و یه کلیده معادله منبع و کلید تابع تحریک پله است ما می دونیم که ولتاژ سلف با آهنگ تغییرات فلو اون متناسبه که اون هم ختم میشه به رابطه مشتقی زیر البته می دونیم که فلو رابطه خطی با خود القائی سلف ضرب در جریان اون داره
      VL=Ldi/dt

خوب اگه اینجا ولتاژ تغییرات پله داشته باشه باید جریان تغییرات شیب داشته باشه

توی حالتی هم که سلف با مقاومت حضور داره تمام تغییرات جریان نمائی
      بنده این جوری تعبیر می کنم که اگه کلید بسته بشه و همزمان با اون مقاومت شروع بکنه به تغییر به طرف صفر شکل جریان باید از نقطه شروع بصورت نمائی شروه بشه و رفته رفته بره بطرف شکل یک خط راست با شیب متغییر البته همه اینا تازمانیکه سلف کامل شارژ نشه

اگه بخوام واسه این مدار معادله دیفرانسیلی بنویسیم که توی اون مقاومت رو متغییر با زمان در نظر بگیرم
      میشه معادله دیفرانسیل معمولی - مرتبه اول - ناهمگن - با ضرایب متغییر - خطی

بدبختانه بنده فقط در مورد معادلات خطی مرتبه اول و دوم با ضرایب ثابت و همگن و ناهمگن اطلاع دارم

حتما پرسو وجو می کنم ببینم جواب این نوع معادله چه طوری میشه

ببخشید اگه نا مفهوم نوشتم :redface:

دیدگاه

سلام
        خیلی ممنون از جواب آقا رضا
        راستش فکر کنم من سوالم رو خیلی واضح بیان نکردم
        من منظورم تغییر مقاومت نسبت به زمان نبود
        در صورتی که در رابطه ی نمایی شارژ جریان سلف در لحظه ی کلید زنی ممقدار مقاومت را صفر
        قرار دهیم و تابع را نسبت به تغییرات زمان مورد بررسی قرار دهیم نمی توان مقادیر لحظه ای جریان را به صورت دقیق به دست آورد
        و به استدلال من تابع اصلا در این حالت از حالت گذرا خارج نمی شود .
        به نظر من برای بدست آوردن مقادیر لحظه ای جریان سلف می توان یک لحظه را مورد نظر قرار داد و در آن لحظه حد تابع در صورتی که مقدار مقاومت به صفر میل می کند را به دست می آوریم که در این صورت می توان رفتار سلف در این موقعیت مورد بررسی قرار داد.
        لطفا در به دست آوردن مقداراین حدبه من کمک کنید
        متشکرم :nerd:

دیدگاه

یه سوال؟
          میشه کاربردی ساده و عملی از این مسله رو مثال بزنی
          این فکر کنم کمک زیادی بکنه

والله این جوری که شما می گی اگه در لحظه کلیدزنی مقاومت صفر بشه باید وضعیت لحظه قبل از کلید زنی رو که مقاومت داره میل می کنه بطرف صفر رو بررسی کنیم درسته؟؟؟؟؟

توی مدار شما اونوقت توی حالت تحلیل گذرا باید اون بحث حدی رو که گفتی اعمال بکنیم
          جالب تر شد فکر کنم الان فهمیدم

اگه گفته هام درسته تائیدش بکن
          منم مطالعه می کنم مسله جالبیه برای ور رفتن
          به شرطی که توی بعد فیزیکی هم بدرد بخوره

ضمنا اگه در زمان قبل از کلید زنی مقاومت میل بکنه به طرف صفر تا در موقع کلید زنی مقدارش صفر باشه خوب
          این حالت خاصی از تغییر مقاومت در بعد زمان نمیشه ؟؟؟؟

موفق باشی

دیدگاه

شرمنده... :redface:
            من از اولش هم سوال رو خوب مطرح نکردم
            مسئله ی حد در این موضوع مطلب رو، یه مقداری مبهم کرده
            یک بار دیگه سوال رو مطرح می کنم:
            در صورتی که یک سلف با مقاومت اهمی صفر رو به منبع DC وصل کنیم و آن را سوییچ کنیم
            جریان به صورت نمایی در آن زیاد می شود تا ثابت زمانی سلف رد شده و جریان به مقدار ماکزیمم
            و حالت ناگذرا برسد
            حالا اگر در رابطه ی شارژ نماییه جریان مقدار مقاومت را صفر جاگذاری کنیم، رابطه یک مقدار مشخصی، در هر زمان مورد نظر نخواهد داشت.
            در صورتی که ما بخواهیم مقدار جریان سلف را در زمان خاصی به دست آوریم نمی توان مقدار
            مقاومت را در رابطه صفر جاگذاری نمود در نتیجه تنها راه بررسی رفتار سلف در آن لحظه این است که رفتار تابع را در صورتی که در آن رابطه مقاومت به صفر میل می کند به دست آورد
            برای این کار از حد استفاده می کنیم.
            حالا این حد رو چه طور می گیرن oo:
            گفته های شما درسته ولی من دوباره وکاملتر توضیح دادم...
            در مورد کاربرد می دونین این مسائل در دنیا مورد بررسی قرار گرفتن ولی چون تکنولوژی این کارها در ایران نیست اگر هم باشه خوب کسی به ما نمی ده پس بهتره ما زمینه ی علمیش رو داشته باشیم
            که اگه روزی با این مسائل برخوردیم مثل من هنک نکنیم :icon_razz:

دیدگاه

با سلام

دوست عزیز

در صورتی که یک سلف با مقاومت اهمی صفر رو به منبع DC وصل کنیم و آن را سوییچ کنیم
              جریان به صورت نمایی در آن زیاد می شود تا ثابت زمانی سلف رد شده و جریان به مقدار ماکزیمم
              و حالت ناگذرا برسد
              ولی من فکر می کردم اگه یه سلف ایده ال رو با یه تابع پله ولتاژ تحریک بکنیم جریان شکل اش ramp میشه oo:
              یعنی اگه جریان رو با معادله y=mx در نظر بگیری بیای از اون مشتق بگیری m میمونه بعد اون رو ضرب در ضریب خود القائی بکنی ولتاژ میشه !!! که توی این حالت ولتاژ پله است عکس این هم که معلومه

اگه توی مدار مقاومت باشه کل قضیه نمائی میشه
              که اونم قضیه اش کاملا روشنه

من فکر می کنم که بعد از کلید زنی مقاومت میل می کنه و همزمان با کم شدن مقاومت ثابت زمانی هم بیشتر میشه و عوض اینکه حالت گذرا از بین بره بیشتر به شکل یه خط راست نزدیک تر میشه و میره بالا

ولی از این طرف هم این کار تا کی می تونه ادامه داشته باشه ؟؟؟؟

خدائی از چند نفر هم سوال کردم ولی .............. :mrgreen:

خدائی طرف بحث ات اگه من باشم با این سوابق علمی درخشان جواب بهتر ازاین نمیشه

موفق باشی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X