ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 5 12345 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 45
    2013/04/23
    378
    6

ساخت کامل فرستنده FM با برد 800 متر

سلام.
    تو اين تاپيک قصد دارم يه آموزش فرستنده اف ام با برد بالا را بزارم. اگه اين اولين تجربه شما از مدارات فرکانس بالاست، توصيه من اينه که با مدارات ساده تر شروع کنيد.
    خوب مداري که قصد دارم معرفي کنم يه فرستنده معروف و کاملا تست شده است. طرح از Colin Mitchell هست که بيشتر به اسم ويجر Voyager معروفه.
    شماتيک مدار به اين صورت است:

مدار ه از دو طبقه تشکيل شده. طبقه اول که يه تقويت کننده صدا است ورودي ميکروفن را تقويت مکنه بعد طبقه دوم که هم ميکسر هست و هم اسلاتور. صدا دريافتي از طبقه اول را با موج کرير ميکس ميکنه. ميتونيد فرکانس موج کرير را با خازن تريميري که در مدار موجوده تنظيم کنيد.
    من فرستنده هاي اف ام زيادي را تست کردم اما هيچ کدوم مثل اين مدار کارا نيستن. قطعات خيلي عالي انتخاب شدن. مصرف باتري خيلي کم و در حد 10 ميلي آمپره. شما ميتونيد با يه باتري کتابي 9 ولت معمولي 50 ساعت استفاده کنيد.

براي اطلاعات بيشتر به سايت منبع رجوع کنيد:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

پي سي بي که من طراحي کردم در اين لينک موجوده:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

Weakness of attitude becomes weakness of character
    Albert Einstein
    2013/04/23
    378
    6

پاسخ : ساخت کامل فرستنده FM با برد 800 متر

نقل قول نوشته اصلی توسط ircaspianhero
    سلام:لطفا نمودار شماتيکش را بگذاريد! در ضمن لينک اولي کار نمي کنه!!موفق باشيد
    سپاس
    نمودار شماتيک هست ديگه !! فقط يه سري توضيحات اضافه داره.
    در مورد لينک نميدونم چرا يهو سرور فال کرد من از کش کپي که داشتم اينا را گرفتم:
    http://www.4shared.com/office/kN6Ec5Iw/1_online.html
    http://www.4shared.com/office/_SIGbxt2/2_online.html
    Albert Einstein
    2013/04/23
    378
    6

ممنون دوست عزيز: من خيلي دوست دارم از اين نوع مدار ها ببندم ولي بلد نيستم از اين نوع سلف هايي که توي اين مدار به کار رفته درست کنم!!لطفا درمورد سلف ها بيشتر توضيح بدهيد! ايا جايگزيني دارند؟
    سپاس
    خواهش ميکنم. نيازي نيست در مورد سلف ها زياد حساسيت به خرج بديد. با يه سيم لاکي ترجيحا سيم 0.5 (قطرش نيم ميليمتره) دور يه چير استوانه با قطر 3الي 4 ميليمتر مث ني نوشابه ! 5 دور بپيچيد. بعد سر سيم ها لخت کنيد. به همين راحتي :biggrin:
    Albert Einstein
    2013/04/23
    378
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط rezabagheri
    خوب سلف آماده بگير!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    سلف هاي آماده براي اين کار مناسب نيستن. اولا چون معمولاهسته فريت دارن و از طرفي فرکانس مدار همم خيلي بالاست(100 مگ) ممکنه هستش به اشباع بره و ناپايدري فرکانس اتفاق بيفته. همچنين تو اين رنج چند ميکرو هانري سلف آماده نداريم. واگه هست فقط چند مقدار فيکس ازش هست.
    همچنين شدت تشعشع و قدرت مدار هم کم مشه چون خود سلف هم تشعشع ميکنه. کلا من خيلي کم ديدم تو مدارات فرکانس بالا سلف آماده بزارن !!!
    Albert Einstein
    2013/04/23
    378
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط rezabagheri
    هسته فريت چه وظيفه اي داره؟؟؟؟
    اندوکتانس سلف را بيشتر ميکنه.
    :k in
    Albert Einstein
    2013/07/10
    2,097
    74

خواهش ميکنم. نيازي نيست در مورد سلف ها زياد حساسيت به خرج بديد. با يه سيم لاکي ترجيحا سيم 0.5 (قطرش نيم ميليمتره) دور يه چير استوانه با قطر 3الي 4 ميليمتر مث ني نوشابه ! 5 دور بپيچيد. بعد سر سيم ها لخت کنيد. به همين راحتي
    ممنون دوست عزیز از راهنمایی تان: همین سایز سیم و سایز استوانه ای که سیم باید به دورش بپبچه ادم را گیج می کنه!!!
    چند سئوال دیگه داشتم لطفا راهنمایی کنید؟
    1.اگر قطر سیم لاکی بیشتر از 0.5 یا کمتر از 0.5 بشه ایا مشکلی در مدار ایجاد میشه؟ 1.2= در مورد قطر استوانه چی؟؟؟
    2.ایا سلف های واحد شان قابل تبدیل هست؟؟؟ مثلا سلف 0.1 میکرو هانری: ایا تبدیل به میلی هانری میشه؟؟
    3.خازن های متغیری که توی مدار به کار بردید با توجه به مقدارشان ایا تریمر هستند یا واریابل؟
    4.برای انتن فرستنده از چه نوع سیمی باید استفاده کرد؟چند سانتی متر هست؟سیم باید لخت باشه یا با روکش؟
    سپاس
    2013/04/23
    378
    6

ممنون دوست عزيز از راهنمايي تان: همين سايز سيم و سايز استوانه اي که سيم بايد به دورش بپبچه ادم را گيج مي کنه!!!
    چند سئوال ديگه داشتم لطفا راهنمايي کنيد؟
    1.اگر قطر سيم لاکي بيشتر از 0.5 يا کمتر از 0.5 بشه ايا مشکلي در مدار ايجاد ميشه؟ 1.2= در مورد قطر استوانه چي؟؟؟
    2.ايا سلف هاي واحد شان قابل تبديل هست؟؟؟ مثلا سلف 0.1 ميکرو هانري: ايا تبديل به ميلي هانري ميشه؟؟
    3.خازن هاي متغيري که توي مدار به کار برديد با توجه به مقدارشان ايا تريمر هستند يا واريابل؟
    4.براي انتن فرستنده از چه نوع سيمي بايد استفاده کرد؟چند سانتي متر هست؟سيم بايد لخت باشه يا با روکش؟
    سپاس
    1. اگه قطر سيم کمتر و يا بيشتر بشه توي اندازه اندوکتانس سلف تاثير ميذاره و فرکانس رزونانس عوض ميشه.
    2. ميکرو همون 1/1000000 هست و ميلي 1/1000 پس يک ميلي 1000 ميکروه!
    3. فکر نميکنم تريمر و واريابل با هم فرق کنند. فقط اندازش مهمه!
    4. براي اينکه برد 800 متر را داشته باشيد بايد طول آنتن 165cm باشه. با کاهش طول آنتن برد هم کم ميشه. آنتن همون سيم مشکي تو تصوير دومه. نوع سيم زياد مهم نيست ولي ترجيحا روکش دار باشه. چون آنتن مستقيم به کالکتور ترانزيستور وصله اگه ما آنتن را دردست بگيريم بدليل راکتانس بدن فرکانس رزونانس عوض ميشه واسه همين ميگه روکش دار باشه.
    خواهش ميکنم، اگه هر جاي ديگه هم سوال داشتيد بپرسيد.
    Albert Einstein
    2013/07/10
    2,097
    74

اگه قطر سيم کمتر و يا بيشتر بشه توي اندازه اندوکتانس سلف تاثير ميذاره و فرکانس رزونانس عوض ميشه.
    ممنون: پس تاثیر داره! الان یعنی سیم لاکی 0.5 کار ما راه می اندازه دیگه برای این مدار!؟ راستی اگه من بخوام این سلف را درست کنم باید حتما سلف سنج برای اندازه گیری سلف داشته باشم؟؟؟
    فکر نميکنم تريمر و واريابل با هم فرق کنند. فقط اندازش مهمه!
    الان توی مدار شما خازن متغیر ظرفیتش 2 تا 10 پیکو هست پس میشه تریمر!!! از نظر قیمت با هم تفاوت دارند!!! راستی تریمر اینجا کاربردش چی هست؟؟ برای تعیین فرکانس یا موج هست؟؟؟ مثلا موج رادیو جوان را تعیین می کنه؟؟؟ ایا در اینجا نیاز به خازن سنج هست؟
    براي اينکه برد 800 متر را داشته باشيد بايد طول آنتن 175cm باشه. با کاهش طول آنتن برد هم کم ميشه. آنتن همون سيم مشکي تو تصوير دومه. نوع سيم زياد مهم نيست ولي ترجيحا روکش دار باشه. چون آنتن مستقيم به کالکتور ترانزيستور وصله اگه ما آنتن را دردست بگيريم بدليل راکتانس بدن فرکانس رزونانس عوض ميشه واسه همين ميگه روکش دار باشه.
    جنس سیم روکش دار از چی هست؟؟؟ سیم لاکی روکش دار هست یا سیم افشان روکش دار؟
    کلا ساخت این مدار خیلی دنگ وفنگ داره!!! تجهیزات خاصی میخواد!!
    سپاس
    2013/04/23
    378
    6

ممنون: پس تاثير داره! الان يعني سيم لاکي 0.5 کار ما راه مي اندازه ديگه براي اين مدار!؟ راستي اگه من بخوام اين سلف را درست کنم بايد حتما سلف سنج براي اندازه گيري سلف داشته باشم؟؟؟الان توي مدار شما خازن متغير ظرفيتش 2 تا 10 پيکو هست پس ميشه تريمر!!! از نظر قيمت با هم تفاوت دارند!!! راستي تريمر اينجا کاربردش چي هست؟؟ براي تعيين فرکانس يا موج هست؟؟؟ مثلا موج راديو جوان را تعيين مي کنه؟؟؟ ايا در اينجا نياز به خازن سنج هست؟جنس سيم روکش دار از چي هست؟؟؟ سيم لاکي روکش دار هست يا سيم افشان روکش دار؟
    کلا ساخت اين مدار خيلي دنگ وفنگ داره!!! تجهيزات خاصي ميخواد!!
    سپاس
    شما با سيم نيم لاکي سلف را اونطوري که گفتم بپيچ مشکلي پيش نمياد! فقط بايد رشته ها از هم زياد فاصله نداشته باشن و مث فنر نباشه. سلف متر هم نميخواد. نهايتا فرکانس فرستندتون يه مقدار جابجا ميشه. نکته مهم ديگه که الان يادم اومد اينه که براي بيشترين کارايي سلف ،طول سلف بايد دو برابر قطرش باشه.
    خازن تريمر براي تعيين فرکانس فرستنده است و اگه دوست نداريد هم نزاريد مشکلي پيش نمياد.
    گفتم جنس سيم آنتن زياد مهم نيس. خودم با سيم افشان گرفتم. فقط در مورد طولش دقت کنيد که بايد طول آنتن "دايپول" نصف طول موج باشه. براي اين فرستنده که روي 100 مگ کار ميکنه طول موج 3.3 متر ميشه و طول آنتن بايد 1.65 متر باشه.
    دوست عزيز من از اين مدار روي برد بورد هم جواب گرفتم به راحتي !!! 100 مگا هرتز روي برد بورد!!! خيلي حرفه!
    اگه ساختين بگين تا يه مدار هم که واسه تعيين قدرت فرستنده هست بزارم تا ببينيد که واقعا فرستنده عاليه!!
    Albert Einstein
    2013/04/23
    378
    6

ممنون
    يعني چي نزارم!! مگه بدون خازن ترمير هم کار مي کنه؟

راستي فرکانس راديو را چطور بايد روي موج انداخت تا بگيره!!! ما که اينجا lcd نداريم!!!مثلا مثل راديو ماشين که lcd داره چطور ميتونيم فرکانس ببينيم!؟
    سپاس
    اره کار ميکنه!
    شما با يه راديو بگريد دنبال موج ارساليتون. قرار دادن ال سي دي و ... خيلي پيچيده است و بايد رفت دنبال مدارات ديجيتال
    Albert Einstein
صفحه 1 از 5 12345 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 45