اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترانزیستور یا سویچ با نشتی فوق کم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترانزیستور یا سویچ با نشتی فوق کم

یه مداره که باید با ترانزیستور یا موسفت یا اوپ آمپ یا هر چیز دیگه یه پیغام بدم به میکرو ولی وقتی گیت - بیس مدار تحریک نشده نباید جریانی عبور کنه محتمل ترین قطعه سویچ رله هستش که متعسفانه سرعتش کمه و ترانزیستور ها رو هم چک کردم حدود 0.010 میکرو آمپر نشتی دارن

قطعه ای داریم که این نشتی رو نداشته باشه یا خیلی کم تر باشه؟

پاسخ : ترانزیستور یا سویچ با نشتی فوق کم

سلام

منظورتو دقیقا نگفتی ! جریان نشتی ورودی کم باشه یا خروجی ؟ برای چه کاری میخواین ؟ اگه هم کارت سیکرته میتونه یه سر به سایت های فروش کالا مثل digikey وغیره بزنی ببین شاید بتونی بر اساس جریان نشتی قطعاتو مرتب کنی و قطعه مورد نظرتو پیدا کنی ! بعدشم یه سفارش بدی برات بیارن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
      یه مداره که باید با ترانزیستور یا موسفت یا اوپ آمپ یا هر چیز دیگه یه پیغام بدم به میکرو ولی وقتی گیت - بیس مدار تحریک نشده نباید جریانی عبور کنه محتمل ترین قطعه سویچ رله هستش که متعسفانه سرعتش کمه و ترانزیستور ها رو هم چک کردم حدود 0.010 میکرو آمپر نشتی دارن

قطعه ای داریم که این نشتی رو نداشته باشه یا خیلی کم تر باشه؟
      سلام آروین

به راحتی با یه مقاومت 1 کیلو بین بیس و امیتر ترانزیستور ، نشتی اون گرفته میشه (مقدار مقاومت بستگی به جریان نشتی داره که معمولاً من 1 کیلو میذارم جواب میده )

دیدگاه

محرمانه نیست

یه مخزن آبه که باید وجود آب یا نبود آب رو توش تشخیص بدم همین. آما

از سنسور خازنی نمیشه استفاده کرد ( یه خوبشو ساختم که مثل بنز کار میکنه قبلا هم راجعبش بحث کردیم)

مکانیزم عملی که انتخاب کردم که از الکترولیز شدن تا اونجایی که میشه جلوگیری کرد برر اساس قطع و وصل جریانی که از مایع عبور میکنه طراحی باید بشه.
        مثلا با میکرو فرمان وصل برق رو بدیم و بعد با یه پایه مثلا وقفه منتظر تغییر ولتاژ روی یه مقاومت یا چیزی بشیم و وجود یا نبود آب رو تشخیص بدیم. ولی خوب ترانزیستور نشتی حدود چند پیکو آمپر داره بنظر مقدار کمیه ولی توی درازمدت باعث تخریب میشه.

آب منبع از داخل به زمین مدار وصله

من خودم چنین مداری رو در نظر دارم شاید 1000 جور دیگه بشه این مدارو ساخت ولی من چیز دیگه ای به زهنم نرسید:

R? مقاومت آبه که اگر سویچش باز بشه ولتاژ خروجی فقط 5 ولت خواهد بود ( راستی پروتئوث چش شده هر المانی اضافه میکنم شماره بجای اینکه بزاره علامت سوال میزاره)
        R1 رو هم خیلی به جریان نشتی کمک میکنه و کمش میکنه اون نباشه 1000 برابری میشه جریان نشتی. :job:

نشتی الان حدود 5 پیکو آمپره.

نظری دارین؟ میشه جور دیگه ای بستش؟ مثلا از بیس استفاده کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx

نشتی الان حدود 5 پیکو آمپره.

آقا این 5 پیکوآمپرت ما رو کشته ! :biggrin:

مشکل شما توی این مدار جریان نشتی ترانزیستور نیست :eek: بلکه جریان مورد نیاز برای تحریک بیس ترانزیستوره ! در واقع برای اینکه ترازیستور وارد ناحیه ی اشباع بشه باید جریان بیسش بیشتر از جریان بیس اشباعش باشه ! خوب برای اینکع ترانزیستور شما تحریک بشه ناچارا باید مقاومت های تحریک ( همونهایی که به بیس وصله ) کم باشه و در نتیجه این یعنی جریان بیشتری از الکترودها باید بگذره !
          خب پس راه حل چیه ؟
          1- اگه باید از ترانزیستور استفاده کنی ، بهتره از JFET یا MOSFET استفاده کنی

2- استفاده از OPAMP با ورودی JFET که امپدانس ورودی بزرگتری دارند (اگه اشتباه نکنم در هر ترا اهم ! ) که از راه اول بهتر است

3- اگه اصلا میخوای از روش تماسی استفاده نکنی و الکترود هم نزاری و نگران این چیزا نباشی ، بهترین گزینه استفاده از آلتراسونیک برای این منظوره که الان هم توی اکثر تانکرها از این روش استفاده میشه و چون زیاد دقت مهم نیست ( چون بودن یا نبودن یه سطح مهمه ) میتونی با یه مدار ساده راش بندازی

4 - استفاده از شناورهایی که میتونن یه کلیدو قطع و وصل کن !

5- موفق باشی :applause:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پیمان ذوالنوری
            آقا این 5 پیکوآمپرت ما رو کشته ! :biggrin:

مشکل شما توی این مدار جریان نشتی ترانزیستور نیست :eek: بلکه جریان مورد نیاز برای تحریک بیس ترانزیستوره ! در واقع برای اینکه ترازیستور وارد ناحیه ی اشباع بشه باید جریان بیسش بیشتر از جریان بیس اشباعش باشه ! خوب برای اینکع ترانزیستور شما تحریک بشه ناچارا باید مقاومت های تحریک ( همونهایی که به بیس وصله ) کم باشه و در نتیجه این یعنی جریان بیشتری از الکترودها باید بگذره !
            راستش بیس اینجا فقط به میکرو وصل میشه نه توی آب بره.

1- اگه باید از ترانزیستور استفاده کنی ، بهتره از JFET یا MOSFET استفاده کنی
            به چیه صورت؟ :rolleyes:

2- استفاده از OPAMP با ورودی JFET که امپدانس ورودی بزرگتری دارند (اگه اشتباه نکنم در هر ترا اهم ! ) که از راه اول بهتر است
            میشه اینم توضیح بدی؟ چه مداری پیشنهاد میکنی؟

3- اگه اصلا میخوای از روش تماسی استفاده نکنی و الکترود هم نزاری و نگران این چیزا نباشی ، بهترین گزینه استفاده از آلتراسونیک برای این منظوره که الان هم توی اکثر تانکرها از این روش استفاده میشه و چون زیاد دقت مهم نیست ( چون بودن یا نبودن یه سطح مهمه ) میتونی با یه مدار ساده راش بندازی

4 - استفاده از شناورهایی که میتونن یه کلیدو قطع و وصل کن !
            راستش خیلی کوچیکه منبعش امکان استفاده از هیچ کدوم از این موارد نیست و امکان سوراخ کردن مخزن نیست فقط یه لوله توش رفته که از توی همون میتونم سیم نازکی عبور بدم همین.

دیدگاه

من فکر کردم که کلیدی که به بیس وصله جای الکترود گذاشتی ! :biggrin:

ببین ! ( نبینی مدیونی ها ! :biggrin معولا دو روش برای خوندن سطح مایعات (در اینجا آب) وجود داره :

1- روش پالسی 2 - روش ولتاژ یا جریان ثابت

در روش اول معمولا در یک لحظه ولتاژی به یکی از دو الکترود داده میشه و مقدار جریان بین دو الکترود اندازه گیری میشه و با مقداری پیش فرض مقایسه می شه و غیره ، خب محاسن این روشم اینه که چون همیشه جریان برقرار نیست واکنش شیمیایی کمتری صورت میگره که البته بستگی به مایع مورد نظر و درصد خلوص اون داره یکی دیگه از حسن های این روش اینه که میتونی فاصله ی دو الکترود رو از هم بیشتر کنی ( نسبت به روش دوم)

در روش دوم جریان به صورت پیوسته قرار داره و همیشه جریان (ولتاژ ) بین دو الکترود با مقداری پیش فرض مقایسه می شه و غیره ، خوبی این روش هم سادگی پیاده سازی اونه ! خب نکته هم همینجاست در واقع برای هر کاری یه روشی مناسب تره .

خب حالا اصول کلی همینه ( منهای روش های آلتراسونیک و غیره ) حالا هر کسی میاد یکی از این دو اصول رو برای خودش طراحی و یا پیاده سازی می کنه ! یکی با 555 یکی با میکرو ! یکی دیگه همشو با opamp انجام میده

حالا برگردیم سراغ سوال شما : مداری که با ماسفت کار کنه ؟
              توی این مدارها معمولا میان الکترودو بین گیت و vcc قرار میدن و با یک مقاومت بزرگ در حد 10-20 مگااهم اونیکه سر الکترودو به زمین مدار وصل میکنن و خروجی هم از درین گرفته میشه ، اگه یه سرچ ساده توی اینترنت بزنی راحت میتونی از مدارهاش استفاده کنی

سوال دوم : راه اندازی با opamp : توی این حالت کافیه از یه opamp مثل ca3130 استفاده کنی و اونو توی پیکربندی مقایسه کننده راه بندازی و الباقی قصه که خودت استادی.

حالا سوال من از شما ؟
              اگه توی مداری که رسم کردی و بیسش به میکرو وصل میشه ، چرا vcc ترازیستور از یه پایه ی میکرو نمیگیری که وقتی خواستی روشنش کنی بتونی کنترلش هم کنی ! موقعی که ولتاژ vcc رو صفر کنی دیگه نگرانی بابت جریان نشتی هم نداری ! در واقع چون همه چی ( هم ولتاژ بیس و هم vcc) صفر است جریانی وجود نداره چه بخواد به اینکه نشت کنه و در بره :mrgreen:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پیمان ذوالنوری

حالا سوال من از شما ؟
                اگه توی مداری که رسم کردی و بیسش به میکرو وصل میشه ، چرا vcc ترازیستور از یه پایه ی میکرو نمیگیری که وقتی خواستی روشنش کنی بتونی کنترلش هم کنی ! موقعی که ولتاژ vcc رو صفر کنی دیگه نگرانی بابت جریان نشتی هم نداری ! در واقع چون همه چی ( هم ولتاژ بیس و هم vcc) صفر است جریانی وجود نداره چه بخواد به اینکه نشت کنه و در بره :mrgreen:
                والا خودمم بهش فکر کردم ولی نمیدونم نشتی خروجی میکرو چقدره :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                  والا خودمم بهش فکر کردم ولی نمیدونم نشتی خروجی میکرو چقدره :rolleyes:
                  معمولا توی قسمت خصوصیات الکتریکی این ویژگی ها میاد ! ولی از ما گفتن بود توی این شرایط جریان نشتی اینقد پایین است که بشه ازش صرف نظر کرد ! چون میکروها براساس تکنولوژی CMOS ساخته شدن !

به هر حال موفق باشی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X