ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
    2008/06/03
    62
    0

چرا AT91SAM7X از دو هسته ARM32bit , Tumb16bit تشکيل شده ؟؟؟

سلام .

امکانش هست در مورد صورت سوال راهنماييم کنيد ؟؟؟ چرا هسته آرم AT91SAM7X شامل دو پروسسور مجزا هست که هر يک براي خودشون Instruction Set مجزايي دارند ...

وظيفه هر پروسسور چي هست ؟؟؟
    2012/12/30
    بوشهر
    3,206
    1,111

پاسخ : چرا AT91SAM7X از دو هسته ARM32bit , Tumb16bit تشکيل شده ؟؟؟

نه اینجور نیست.
    هر کدوم یه مد کاری میکرو هستش.
    حالت 16 بیت(Tumb) و 32 بیت(normal).(واسه هدف خاصی هستش)
    من فکر کنم نیاز که کتاب ARM توی فروم رو بهتون پیشنهاد بدم تا بخونید و همه جوابهاتون رو بگیرید.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2008/06/03
    62
    0

دست شما درد نکنه ...
    ممنون از راهنماييتون .
    2008/09/01
    80
    5

سلام
    همون طور که دوستمون گفتند يک پردازنده وجود داره !
    دستورات THUMB داراي سرعت پايينتري و حجم کد پاينتري دارند ولي دستورات ARM سرعت بالاتر و حجم کد بالاتري دارند .

معمولا کمپايل دستورات با THUMB انجام مي شه تا حجم کد پايين تري توليد بشه ! ولي ميشه اينکا رو بر عکس کرد و يا اصلا توي خود برنامه هم با ARM دستورات کمپايل بشن هم با THUMB

2008/06/03
    62
    0

سلام پيمان جان ...
    خوب ARM اومده يه هسته 32 بيتي درست کرده ... بعد به صورت پيش فرض داره از TUMB استفاده ميکنه ... اين کمي غير منطقي به نظر نميرسه ...
    شما تو پاسخي که به من دادين گفتين که کامپايل دستورات با TUMB انجام ميشه ... منظور از کامپايل چي هست ???

امکانش هست کدي رو در اختيارم بزارين ... يا تنظيماتي رو عنوان کنين تا بدونم چجوري ميتونم دسورات رو با TUMB اجرا کنم ... يا با ARM ...
    فک ميکنم تمام کارهايي رو که هسته َARM داره انجام ميده رو TUMB نميتونه انجام بده چون 16 بيتي هست ...

به هر حال در صورت امکان کمي بيشتر راهنماييم کنين ...

پيشاپيش ازتون تشکر ميکنم .
    2007/03/15
    تبريز
    2,687
    133

نقل قول نوشته اصلی توسط v_ilkhani

خوب ARM اومده يه هسته 32 بيتي درست کرده ... بعد به صورت پيش فرض داره از TUMB استفاده ميکنه ... اين کمي غير منطقي به نظر نميرسه ...
    مهمترین دلیلش سازگاری با رم های 16 بیتی ارزانقیمت ( اکثر رم های قدیمی )است . arm 7 محصول سال 1995 است فقط 20 سال با اولین میکروکنترلر فاصله داره . تازه مد 8 بیتی مخصوص جاوا هم دارد .
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است
    2008/06/03
    62
    0

منظور از مد 8 بيتي مخصوص Java چي هست ؟؟؟ :surprised:

اونجور که من در جريان هستم ... نهايتا برنامه نوشته شده تحت هر زباني به زبان ماشين ترجمه ميشود .
    اين زبان شامل يک سري Instruction Code هايي هست که Low Level ترين سطح دسترسي به CPU رو شامل ميشن ... و دو رديف Instruction Set ما داريم ... که يکي مربوط به هسته آرم و ديگري مربوط به هسته TUMB شانزده بيتي ميشه ...
    ليست اين دستورات در صفحات 41 و 42 ديتاشيت AT91SAM7x موجود هست . اين دستورات هم مستقل از زبان سطح بالايي هست که در اون کد نويسي شده ...

البته اون جور که من در جريان هستم ... Instructio Set هايي براي پياده سازي برخي از امکانات سيستم عامل تعريف شده اند مانند نوع داده اي Semaphore ... که حتما بايد در درون سخت افزار پشتيباني ميشدند وگرنه نرم افزار به تنهايي نميتوانست از پس پياده سازي اون نوع الگوريتم بر بياد ...

امکانش هست در مورد مود 8 بيتي Java و اينکه چه تاثيري ميتونه روي هسته داشته باشه کمي توضيح بدين ...

2007/03/15
    تبريز
    2,687
    133

پروسسور آرم سه حالت عملیاتی داره
    1-arm
    2-thumb
    3- Jazelle

ردیف سوم 8 بیتی است . تا حالا خیلی بهش پیله نکردم ببینم که کاربردش دقیقا چیه ؟ ولی در همون حد خوندم که برای سازگاری با جاوا تعبیه شده .

. و دو رديف Instruction Set ما داريم ... که يکي مربوط به هسته آرم و ديگري مربوط به هسته TUMB شانزده بيتي ميشه ...
    والا مطئن نیستم ولی( 99.99 درصد) دو ردیف نداریم . برای تغییر حالت مد عملیاتی cpu باید پنج بایت اول ریجستر psr که به نام m0 تا m4 معروف است باید مقدار دهی کرد . بعد این مقدار دهی همه پ کد های زیرین 16 بیتی تفسیر میشه تا تغییر دوباره ریجستر

تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است
    2008/09/01
    80
    5

سلام پيمان جان ...
    شما تو پاسخي که به من دادين گفتين که کامپايل دستورات با TUMB انجام ميشه ... منظور از کامپايل چي هست ???

امکانش هست کدي رو در اختيارم بزارين ... يا تنظيماتي رو عنوان کنين تا بدونم چجوري ميتونم دسورات رو با TUMB اجرا کنم ... يا با ARM ...
    فک ميکنم تمام کارهايي رو که هسته َARM داره انجام ميده رو TUMB نميتونه انجام بده چون 16 بيتي هست ...

به هر حال در صورت امکان کمي بيشتر راهنماييم کنين ...

سلام ! به به ! چه گلي چه سنبلي ! :biggrin: :biggrin:

پردازنده هاي ARM اصولا 32 بيتي طراحي شدن ولي براي منطبق شدن و بهره بردن و افزايش قدرت رقابتي در واقع قابليت هاي ديگه اي هم به اون اضافه شد و اين شد که امروزه نسخه هاي مختلفي از اين پردازنده توي بازار موجوده که بعضي از اونها هم توسط کمپاني هاي ديگه با ترکيب يه سري واحدهاي ديگه تبديل به ميکروکنترلر بر مبناي ARM شده !

خب حالا قابليت اجراي دستورات 16 بيتي THUMB و 8 بيتي جاوا يکي از مزيت هاي اين پردازنده هاست به طوريکه استفاده از دستورات 16 بيتي تا 30 درصد باعث کاهش حجم کد توليد شده توسط کمپايلر ميشه !
    دقيقا اشاره نکرديد که از کدوم ARM استفاده ميکنيد ولي پردازنده هاي ARM7که با نام ARMTDMI مشهور هستند توانايي استفاده از دستورات 16 بيتي و 32 بيتي رو داره و نميتونه با دستور 8 بيتي کار کنه ( براي فهم بيشتر به ديتاشيت پردازنده رجوع کنيد)

منظور از کامپايل چي هست ???
    در واقع برنامه اي که شما مينويسيد از زبان سي استفاده کرده و اين برنامه براي ميکروکنترلر قابل فهم و اجرا نيست ! نرم افزارهايي که اين برنامه ها رو به زبان قابل اجرا و فهم براي ميکروکنترلر ها تبديل مي کنند اصطلاحا کمپايلر ناميده ميشن مانند CODEVISION ، IAR ،KEIL و غيره

براي تنظيم نحوه ي کمپايل کردن بر اساس THUMB يا ARM بايد به منوي تنظيمات پروژه ي کمپايلر بري ، اگه از کمپايلر IAR استفاده ميکني بگو تا من تنظيماتشو بهت بگم ! من با KEIL يا کمپايلرهاي ديگه کار نکردم

به هر حال موفق باشيد
    2012/07/29
    تهران-عسلویه
    469
    22

باسلام
    دوستان کامل توضیح دادند ولی خوب چیزی که بنده متوجه شدم
    این است که امکان بهینه کردن برنامه در موقع کامپایل است
    اینکه دستورات شما سریع تر باشه با حالت ARM 32 بیتی و اشغال فضای بیشتر
    یا اینکه دستورات کند تر باشه 16 بیتی به حالت thumb و گرفتن فضای کمتر.
    ----
    بکمک کامپایلر IAR که بنده کار میکنم این امکانپذیر است :nice:
    این امکانی برای شما است که نسبت به نوع کار شما انتخاب متفاوت رو انجام بدید

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10